ترامپ: برجام جسارت ایران را بیشتر کرد

رئیس جمهور سابق آمریکا در تجمعی انتخاباتی گفت که توافق هسته‌ای باعث شد ایران جسارت بیشتری پیدا کند.

«دونالد ترامپ» در تجمع جمهوری‌خواهان در شهر «یانگ استون» ایالت اوهایو که برای حمایت از یکی از نامزدهای انتخابات کنگره برگزار شده بود، از خروج دولتش از بسیاری از توافق‌ها و قراردادهای بین‌المللی دفاع کرد.

رئیس جمهور سابق آمریکا گفت، دولتش از توافق اقلیمی پاریس که عامل از بین‌رفتن مشاغل بود خارج شد و همچنین «از توافق با ایران که بدترین توافقی بود که در عمرم دیدم کسی امضا کرده باشد».

ترامپ گفت: «اگر این توافق کاری که برای آن طراحی شده انجام ندهد، مشکلات بزرگ، بزرگ و بزرگی برای آن‌ها (دموکرات‌ها) پیش خواهد آمد و این را خواهید دید. حرفم را باور کنید. جان کری (وزیر خارجه دولت اسبق آمریکا) بدترین مذاکره‌کننده‌ای بود که در عمرم دیدم».

او درباره جان کری گفت: «او فکر می‌کرد ایران خواهد گفت دست شما درد نکند ایالات متحده آمریکا، باورمان نمی‌شود که بین صد تا صد و پنجاه میلیارد دلار به ما دادید! اما نتیجه واقعی این بود که جسارت ایران بیشتر شود».

ترامپ در سال ۲۰۱۷ با خروج یک‌جانبه از توافق هسته‌ای، تحت کارزار «فشار حداکثری» تحریم‌‌های جدیدی علیه ایران وضع کرد. ایران تا مدتی به تعهدات خود عمل کرده اما با توجه بد عهدی پیش آمده، در گام‌هایی از تعهدات خود به برجام کاست.

«جوبایدن» رئیس جمهور بعدی آمریکا که سال ۲۰۲۱ وارد کاخ سفید شد ادعا کرد قصد بازگرداندن کشورش به توافق هسته‌ای با ایران را دارد اما تاکنون عزم کافی برای اجرای این وعده را نداشته است. طی یک سال و نیم گذشته چند دور مذاکره در این زمینه برگزار شد اما توافق نهایی تاکنون حاصل نشده است.

دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌های ایران پس از وقفه‌ای پنج‌ ماهه از پنجشنبه گذشته، ۱۳ مردادماه در شهر وین آغاز شد. این مذاکرات به مدت چهار روز ادامه داشت و روز دوشنبه ۱۷ مرداد با پرواز هیئت‌های شرکت‌کننده به پایتخت‌ها به پایان رسید.

برگزاری این دور از مذاکرات پس از آن صورت گرفت که «جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله‌ای در روزنامه فایننشال‌تایمز مدعی شده بود بسته پیشنهادی جدیدی روی میز گذاشته که حاوی راهکارهای به‌روز‌شده‌ای در خصوص رفع تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای ایران است.

آمریکا در طول مذاکرات غیرمستقیم با طرف ایرانی در حالی همواره سعی می‌کند توپ را در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها در زمین تهران بیندازد که تاکنون از برآورده ساختن سه خواسته اصلی ایران مبنی بر پایان ادعاهای سیاسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه تهران، رفع کامل تحریم‌ها و ارائه تضمین در خصوص عدم خروج مجدد از برجام خودداری کرده است.

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اخیراً با بیان‌ این‌که ایران اراده کافی و حسن نیت لازم برای رسیدن به گام نهایی توافق خوب، قوی و پایدار را بارها از خود نشان داده، گفت: «تنها مانع پیش روی توافق در شرایط حاضر، عدم واقع بینی و نداشتن اراده لازم از سوی آمریکا است».

گفتنی است حین سخنرانی ترامپ در تجمع انتخاباتی روز شنبه، پسر نوجوانی شروع به سر دادن شعارهای اعتراضی کرد که نیروهای پلیس با برخوردی خشن او را از محل برگزاری این تجمع بیرون بردند.

رئیس جمهور سابق آمریکا در بخش دیگری از این سخنرانی انتخاباتی گفت:‌ «ما استقلال خود را به عنوان یک ملت برمی‌گردانیم. از وقتی که من وارد دفتر ریاست جمهوری شدم، مهاجرت غیرقانونی با رکوردی ۷۸ درصدی کاهش یافت».

او وعده داد در صورتی که مجلس نمایندگان آمریکا دوباره به دست جمهوری‌خواهان افتد، قانون جدیدی علیه مهاجران وضع خواهد شد. ترامپ گفت: «در شیکاگو ظرف یک ماه گذشته، روزانه دو نفر به قتل رسیده‌اند. ما آمریکا را دوباره امن خواهیم کرد».

ترامپ مدعی شد:‌ «در آمریکا جایی برای افراط‌گرایی و تروریسم نیست. نمی‌خواهیم تروریست‌های اسلام‌گرای افراطی در کشور ما زندگی کنند. ما استیصال کاملی که در اروپا رخ داده شاهد هستیم. ولی ما نمی‌خواهیم کسانی که کشورمان بیایند که مقاصد نادرستی دارند».

منبع: فارس
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 13
 • من
  3

  چاقالامپ هنوز زندس مگه

  نظرات شما -
  • ناشناس
   2

   ایشون زندست کسایی دیگه به درک واصل

  • الا
   1

   آزادیخواهان ایرانی تا ابد قدردان شما هستند شک نکن

 • رئیس اتحادیه گوزن سواران آلبانی نشین
  2

  آلبانی نشینا آروم باشید به همتون میرسه
  یکی یکی بیایید جلو بخورید زیر پست سیر بشید
  ببینم چیکار میکنید ، رو سفیدمون کنید زیر پست

 • شش
  0

  خب به کتفم

 • ممدکلوچه
  3

  ترامپل خان ، خسته نشدی ناموسا ؟ ببند گاله رو

 • میمی
  3

  به به
  پست مورد علاقه آلبانی نشینان و آزادی خواهان زیر پتویی اصلاح طلب
  نوش جان کنید زیر پست نوووش جاااان بخورید

  نظرات شما -
  • ناشناس
   2

   ترامپ نامرد چرا با موشک به کله سردار سلیمانی شلیک کردی ??????

 • ایشی ناگاوا
  3

  باز یه پست باب طبع آلبانی فنا ..... بازم دلقک بازی یه مشت اجیر شده زیر پتویی

 • ناشناس
  2

  دمت گرم ترامپ خان.کاری کردی کارستان.شاخ تروریست ها را شکوندی.

 • کیخا
  1

  برجام هیچ سودی آید ایران نمیکند آتش بزنید

 • ناشناس
  0

  آمریکابفکرمنافع خودش هس ماهم بایددرهرشرایطی بفکرمنافع خودمان باشیم حال هرچی میخواهندزرمفت بزنند چه جمهوریخواه چه دمکرات وچه آدمهای تهی ازمغزداخلی که دسته کمی ازآنهاندارند.

 • 0

  ما هم به فشار به شما در زمینه انرژی ادامه می دهیم