نمایش مضحک «بایدن-پلوسی» در ماجرای تایوان، کارتی برای نجات دموکرات‌ ها در انتخابات کنگره؟

حزب دموکرات نه تنها نمی‌خواهد پلوسی را مهار کند، بلکه از او انتظار دارد که به عنوان رئیس مجلس نمایندگان، خط قرمز «چین واحد» را به چالش بکشد و با «کارت تایوان» امتیازاتی برای حزب دموکرات کسب کند.

«نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، علیرغم هشدارهای شدید چین، بر سفر به تایوان چین اصرار کرد و منجر به  تنش‌های کنونی در روابط چین و آمریکا و وضعیت تنگه تایوان شد بنا بر این طرف آمریکایی باید کاملا مسئولیت این شرایط را برعهده بگیرد. با این حال، طرف آمریکایی با بیان اینکه «رئیس‌جمهور کاری با رئیس مجلس ندارد» و «سفر پلوسی به تایوان تصمیم شخصی اوست و موضع دولت را نشان نمی‌دهد» سعی کرد از زیر بار مسئولیت خود شانه خالی کند. اما با نگاهی سطحی هر مخاطبی در می‌یابد این صرفاً یک ترفند مضحک برای پنهان کردن حقایق است.

بله، آمریکا سیستم تفکیک قوای سه گانه را اجرا می‌کند و قوای مجریه، مقننه و قضائیه مستقل از یکدیگرند، اما کدام یک از سه قوه نماینده اراده ملی و منافع ملی آمریکا نیست؟ گفته می‌شود این سه قوه همدیگر را مهار می‌کنند اما سوال اینجاست چطور آمریکا این همه جنگها به راه انداخته؛ رئیس جمهور دستور جنگ می‌دهد، کنگره مسئول اختصاص بودجه است و دادگاه‌ها حکم تحریم را صادر می‌کند و به نام توقیف، دارایی‌های کشورهای دیگر را علنا به سرقت می‌برد...اگر این مشارکت و هماهنگی سه قوه مثلا مستقل در آمریکا نیست پس چگونه باید آن را توصیف کرد؟

پلوسی رهبر حزب دموکرات در کنگره و بایدن رئیس حزب دموکرات در کاخ سفید است، هر دوی آنها یک پوست «خر» (نشانه حزب دموکرات) به تن دارند و همه این ملاحظه را دارند که چگونه در انتخابات نوامبر امسال کنگره و انتخابات ریاست جمهوری دو سال بعد برنده شوند. این ادعای مسخره که «بایدن نمی‌تواند پلوسی را کنترل کند» به روشنی فقط یک بهانه و دروغ است.

اکنون که به نظر می‌رسد حزب دموکرات در انتخابات میان دوره‌ای درخششی نخواهد داشت و عقب خواهد ماند، حزب دموکرات نه تنها نمی‌خواهد پلوسی را مهار کند، بلکه از او انتظار دارد که به عنوان رئیس مجلس نمایندگان، خط قرمز «چین واحد» را به چالش بکشد و با «کارت تایوان» امتیازاتی برای حزب دموکرات  کسب کند  و میزان حمایت از دولت پایین که خیلی پائین است،  ارتقاء بخشد.

بایدن و پلوسی با طرح این ادعا که مستقل از همدیگرند، از سفر به تایوان حمایت کردند. از یک منظر این اقدامی برای افزایش میزان حمایت از حزب دموکرات بود و از بعدی وسیع‌تر مقدمه‌ای برای فروش بیشتر اسلحه به تایوان و سوءاستفاده از این جزیره به عنوان یک دستگاه خودپرداز برای آمریکا و یک «عامل مهار» برای رستاخیر ملت چین تلقی می‌شود. با نگاهی عمیق‌تر به این پازل می‌بینیم که قطعات آن برای حفظ هژمونی در حال زوال ایالات متحده کنار هم چیده شده است.

مدت‌هاست بر همگان روشن شده وقتی سیاستمداران آمریکایی از عدالت، آزادی، دموکراسی و حقوق بشر صحبت می‌کنند، در واقع  منافع شخصی خود را لحاظ می‌کنند.

پلوسی مدعی شد که سفر او به تایوان گواهی روشن مبنی بر ایستادن ایالات متحده در کنار تایوان است.

تاریخ و حقایق بارها ثابت کرده است که سیاستمداران آمریکایی با هرکسی که ادعا کنند در کنار آن ایستاده‌اند، هرج و مرج و فاجعه را به همانجا می‌کشانند.

ارتش آزادیبخش خلق چین برای مقابله با این تحریک آشکار اصل «چین واحد» توسط ایالات متحده و منطقه تایوان، در حال انجام تمرینات نظامی مهمی در اطراف جزیره تایوان است؛ این رزمایش و سایر اقدامات متقابل قدرتمندانه توسط طرف چینی ضربه سنگینی را به عناصر تجزیه طلب تایوان و نیروهای مداخله خارجی وارد کرده و می‌توان گفت تجزیه طلبان تایوان یک قدم به نابودی کامل خود نزدیکتر شده‌اند.

منبع: رادیو بین المللی چین
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید