یک فعال سیاسی اصولگرا:

دولت سیزدهم انقلابی نیست، دولت اصولگرایان است/ رئیسی چرا از مدافعان حرم استفاده نمی‌کند؟

یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: من از آقای رئیسی می‌پرسم که چرا از مدافعان حرم در دولت استفاده نکردید؟ چرا باید جای آنها در مدیریت کشور خالی باشد، چرا یک مدیر ارشد دولت از بچه‌های مدافع حرم نیست؟ این است که می‌گویم مدیریت دولت انقلابی نیست.

یک سال از عمر دولت می‌گذرد و حالا می‌توان قضاوتی نسبی از آنچه در این یک‌سال رقم خورد ارائه داد؛ اینکه دولت در چه زمینه‌هایی موفق بود و در چه زمینه‌هایی خوب عمل نکرد؟

محمدصادق کوشکی، فعال و تحلیلگر سیاسی، درباره این موضوع گفت: «شاید جدی‌ترین نکته مثبت دولت سیزدهم، رویکرد دولت در حوزه سیاست خارجی است؛ به نحوی که برای نخست‌بار بعد از انقلاب شاهد بودیم که سیاستی درست در ارتباط با کشورهای همسایه اتخاذ شد و برقراری ارتباط با آنها به عنوان یکی از سیاست‌های محوری دولت تعیین شد. همچنین عضویت در پیمان شانگهای هم یکی دیگر از دستاوردهای دولت در حوزه سیاست خارجی بود. درست‌ترین رویکرد دولت در همین حوزه سیاست خارجی بود که امروز نتایج مثبت آن را در حوزه اقتصادی هم می‌بینیم».

او ادامه داد: «اما نقدهایی هم به دولت وارد است از جمله آنکه وزرای اقتصادی دولت ضعیف عمل کردند؛ از جمله وزیر صمت، اقتصاد، کشاورزی و کار.

هم ضعیف عمل کردند، هم با یکدیگر و با رویکرد رئیس‌جمهور هماهنگ نبودند. در دو وزارتخانه علوم و آموزش و پرورش هم تحرک خاصی را شاهد نبودیم و وضعیت به نوعی راکند بود. در این بین وزارت نفت از بقیه وزارتخانه‌های اقتصادی بهتر عمل کرد و توانست با روسیه برای توسعه میادین نفتی و گازی به توافق‌هایی برسد».

این فعال سیاسی همچنین بیان کرد: «در کلیت دولت چند آفت بزرگ وجود دارد که یکی از آنها ادامه حضور مدیران باقی‌مانده از دولت قبل در بدنه دولت است و همان‌ها هنوز با رئیس‌جمهور هماهنگ نشده‌اند. آقای رئیسی یک شاخص‌هایی در نظر دارد که مدیران باقی مانده از دولت آقای روحانی اصلا به آن شاخص‌ها باور ندارند و نگاهشان کاملا شبیه روحانی است. این ضعف بزرگی است که باعث کندشدن حرکت دولت می‌شود».

او در پاسخ به اینکه آیا دولت از تمام ظرفیت‌های نیروهای انقلاب استفاده کرد یا خیر، اظهار کرد: «دولت آقای رئیسی بیش از آنکه دولت انقلابی باشد، دولت اصولگرایان است و می‌بینیم افرادی که انقلابی نیستند و صرفا به جناح راست تعلق دارند، مناصب مهم را گرفته‌اند.

واقعا شایسته دولتی که بنای روحیه انقلابی دارد این نیست که مثلا افرادی را به عنوان رایزن فرهنگی انقلابی معرفی کند که نه اهل فرهنگ و هنر هستند و حوزه تخصصی خود را می‌شناسند و نه حتی به زبان کشوری که اعزام می‌شوند تسلط دارند. این شکل از انتخاب مدیران و مسئولان درست نیست».

کوشکی در پایان گفت: «ما به تازگی نسلی را دیدیم که هفت سال جنگ سوریه را اداره کرد؛ نسلی متشکل از جوانان با تخصص و انگیزه و میان‌سال‌های با تجربه که همه آنها روحیه واقعا انقلابی داشتند. می‌دانیم که مدیریت در جنگ یکی از پیچیده‌ترین بخش‌های مدیریت است و کسی که توانسته در جنگ پیچیده‌ای که در سوریه شاهد بودیم، بهترین عملکرد را داشته باشد، حتما در مدیریت داخلی هم می‌تواند مفید باشد اما آیا از آنها در دولت استفاده شد؟ من از آقای رئیسی می‌پرسم که چرا از مدافعان حرم در دولت استفاده نکردید؟ چرا باید جای آنها در مدیریت کشور خالی باشد.

چرا یک مدیر ارشد دولت از بچه‌های مدافع حرم نیست؟ این است که می‌گویم مدیریت دولت انقلابی نیست یعنی همین که چنین نیروهای با تخصص و با تعهدی حتی نامشان شنیده نمی‌شود و دایره‌ای محدود دولت را اداره می‌کنند».

منبع: اعتمادآنلاین
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 45
 • ناشناس
  2

  همین دیدگاه ها و همین طرز فکر افرادی چون شما باعث نابودی اقتصاد و مدیریت کشور گردیده !! اخه مرد حسابی مدافع کارش دفاع هست نه مدیریت همین محسن رضایی برای هفت پشت اقتصاد کافی نیست ؟؟

  نظرات شما -
  • داروغه ناتینگهام
   1

   چنوقت دیگه میگن دولت اصولگرا هم نبود بلکه
   ملغمه ای از شش کلاس‌هایی بود که از اکابرخانه امام صادق آمده بودند

  • ناشناس
   1

   مدافعان اسد چشمشون کورمیبایست نروند

 • ناشناس
  2

  خودت چی عتیقه

  نظرات شما -
  • عباس بوعذار
   1

   اتفاقا تاریخ نشان خواهد داد مدافعان کشور در جنگ ۸ ساله با عراق از نظر مردم با مدافعان حرم (اسد) تفاوت بسیاری دارند

 • ناشناس
  3

  برو عمو مدافع حرم دیگه چه ساز جدیدیه

  نظرات شما -
  • حاج قاسم طوسی
   2

   باید پرسید آقای کوشکی می خوای بشارالاسد جنایتکار بیاد بشه رئیس‌جمهور خیال شما راحت بشه

  • ناشناس
   0

   مدافعان این سرزمین درهرتاریخ به گردن همه ی ایرانیها حق دارندولی مدافعان حرم ربطی بدفاع ازایران نداردیکسناریوکاملاًسیاسی است

  • سید احسان
   0

   حضرت زینب س قریب چهارده قرن قبل وفات کردن ، عمر حکومت ایران قریب ۴۰ سال است حال باید پرسید تواین بالغ بر ۱۳۰۰ سال چه کسی تا حال از حرم دفاع میکرده ؟ بنظر میاد عنوان مدافع حرم یک کلمه عوامفریبانه بوده برای توجیه فضولی در امور کشورهای دیگر

  • تقی
   0

   شهادت و مدافع حرم الفاظ پوپولیستی بمنظور پیشبرد اهداف فاسد سیاسی

 • مهرداد سربندی
  0

  بنده کاملا با شما موافقم . حالا که در این دولت تخصص ارزشی نداره و معیار انتخاب افراد برای تقسیم پست . به ترتیب اهمیت بستگان درجه نسبی - بستگان درجه 2 نسبی - بستگان درجه 1 سسبی - بستگان درجه 2 سسبی - سفارشات دوستان و همفکران - تحمیل های جناحی و بده بستان های سیاسی - دستورات مافوقی و خلاصه هر کوفت و زهر مار دیگه ای غیر از تخصص و ارزش علم و دانش است خب چهار تا هم مدافع حرمی را به ویترین شله قمکاراتان اضافه می کردید می مردید؟ شما که هیچ کدام انقلابی نیستید و فقط و فقط اصولگرای انحصار طلب زیاده خواه هستید خب با هم کنار بیایید دیگه.

  نظرات شما -
  • 0

   مملکت بیش از۴دهه بیدروپیکروبیصاحب است

 • محمد
  2

  خودت که انقلابی هستی جون عمت

 • انقلاب
  2

  انقلابی ها از اصول گرایان بی سواد تر است .حالا که نتوانستند کاری انجام بدهند .اصول گرا شدند

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   حالا که زیرش زاییده و گند زده،می گویند انقلابی نیست تا فردا باز هم مردم را گول بزنند تا با یک عنوان دیگری سر کار بیایند ولی کور خوانده اید ،مردم سالهاست که درباره چینی حکومت توسط شورای نگهبانش،شرکت نخواهند کرد،مگه با تغییر قانون اساسی

 • سلام
  2

  مدافعن حرم بعنوان رزمنده احترام خاص دارند اما متخصص مدیریت وملمکت داری در حوزه خاص تخصصی نبستند

 • امضا محفوظ
  2

  اقای کوشکی . در تمام زیر بخش های وزارت جهاد کشاورزی بسیاری از فرماندهان و مدافعان حرم در وزارت اقای سعادتی نژاد پستهای مدیریت بالایی گرفتند و حتی قائم مقام وزارت هم از سرداران می باشد .

 • ناشناس
  1

  بقدری چلو برگ خورده گردنشو تبر نمیزنه
  اراجیف از خود در میکنه بعدشم پای منقل

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   کوفت بخور بشه سرطان بجانش بیافته
   مال من شما بوده من بقدری ماکارونی
   سیب زمینی خوردم دل پیچه گرفتم

  • ناشناس
   0

   حالا کو ماکارونی حتما از قبل کمی توی انباریتون مونده بوده

 • ناشناس
  0

  این دولت هیچ نقطه مثبتی نداشته،این ارتباط نیم بند در دولت های سابق هم بود،شانگها هم نه بدار است و نه به بار و در زمان روحانی کارهایش شده بود در ضمن با وجود تحریم ها شانگها و بالاتر از شانگهای کاری از پیش نخواهند برد

 • ثنایی
  0

  جناب ! اصلا اصولگرا یا اصلاح طلب چه گلی بر سر ملت زده که حالا دنبال انقلابی هستی، اینها همه توهمات شماست حنای شما برای ملت دیگه رنگی نداره

 • ناشناس
  0

  نه دولت اصولگرا و نه انقلابی شما مردمی و دلسوز کشور و مردم نبودن و نیستن همه تشنه قدرت و پول و چپاول مردم بودند

 • ناشناس
  0

  به جای اینکه از دولت بخواهند شخصی متخصص، باتجربه، متعهد، مستقل، شجاع، جسور و دستپاک را در سطوح مختلف قوه مجریه به کار گیرد از دولت می خواهند افراد تفنگ به دست که معلوم نیست از لحاظ تخصص، تجربه، تعهد، استقلال فکری، شجاعت، جسور بودن و دستپاکی در چه وضعیتی است در قوه مجریه به کار گرفته شوند! وقتی سیستم از پای بست ویران باشد متخصص ترین، باتجربه ترین، متعهد ترین و دستپاک ترین افراد هم نمی توانند در این سیستم خراب کارایی و اثر مثبتی داشته باشند و سه سوته زیرآب آنها خواهد خورد!

 • ناشناس
  0

  کوشکی عن قلابی

 • فرداد
  1

  جناب کوشکی در دولت قبل قرار بود که با همه کشورهای همسایه ارتباط مساعد بر قرار شود اما هم قطاران وهم فکرهای حضرتعالی به نیت جلوگیری از موفقیت دولت هر روز از دیوار یک سفارتخانه بالا می کشیدند وچقدر وقاحت می خواهد که ان حوادث را فراموش کرده طوری وا نمود می کنید که انگار دولت قبل مخالف ارتباط با همسایگان بوده !؟ در مورد برجام هم همین سیاست لگد زدن به ان را اجرا و اینک خود محکم دست به ریسمان برجام شده اید وانگار فراموش کردید که قرار بود اتشش بزنید ؟ تف بر سیاست کثیف .

 • فاتح
  1

  از دیوار سفارت عربستان اصولگراها بالا کشیدند یا اصلاح طلبان ؟ اگر خودت را به جهالت زده ای برو از رئیس شبکه ۳ سیمای میلی بپرس که خودش شخصا با افتخار در ان عملیات انقلابی حضور داشت ! احتمالا این را هم می دانی که کشورهای حوزه خلیج فارس بعد از ان حادثه ارتباط خود را با ایران قطع ویا تنزل دادند ؟ واینک برقراری ارتباط دوباره دولت رئیسی با این کشورها را موفقیت دولت می خوانید ؟ خدا شفایت دهد ، خودتان خراب کردید الان که همه قدرت در قبضه شماست به فکر ترمیم خطای خودتان افتاده اید ؟ از دید نابغه ای چون تو این یعنی موفقیت دولت !!!

 • ناشناس
  1

  ای بی عقل

 • ناشناس
  0

  همشون دستشون خوانده شده غارتگران مفت خور گدا زاده بیسواد چپاولگر

 • ناشناس
  0

  مدافع حرم در بعد جنگی تخصص داره در سایر زمینه ها چه تخصصی میتونه داشته باشه

 • 🐜
  0

  خجالت بکشیداصولگراواصلاحطلبها۴۳ساله هشت سال چپیهاوهشت سال راستیهانوبتی گوشت و پوست و استخوان ملت مظلوم ایران راخوردن وبردن شماها گداهای قبل از انقلاب بودیدوهمه عربزاده هستید ۴۳ساله هردوحزب درپیتی داره نان خودوخانواده شأن رادرخون ملت ایران زده وب دهان میگذاری خدایی نیست که اگربودریشه دیکتاتوری شماها راب 🔥 میکشدلعنتی

 • انقلابی
  0

  دوست گرامی مگر هرکس مدافع حرم باشه میتواند یک گشور اداره کنه واقعا که

  نظرات شما -
  • 0

   چرادوست باید بگین خرف خان

 • ناشناس
  1

  اتفاقا من کارمند یه سازمان دولتی هستم فرزندان یکی از شهدای مدافعان حرم که یه کارمند ساده بود یه شبه رئیس هیئت مدیره این سازمان شد

 • مریم
  4

  جناب کوشکی؛
  دیگه اصولگرا و اصلاح طلب تموم شد.
  ملت رو خسته کردید هیچ کار مفیدی هم انحام ندادید. خصوصا اصلاح طلبها.
  ملت فقط دنباله رو ولایت فقیه هستند.
  والسلام.
  اصل ولایت فقیه هم چون از اصول مهم در فقه امامیه ست و از قرن ها پیش مورد توجه شیعه بوده است حامیان خودش را دارد.
  مگر خدایی ناکرده خلافش ثابت شود.
  پس لطف کتید دنبال سهم خواهی و دیوار کشی نباشید و با اذهان ملت بازی نکنید.

 • فواد ری
  0

  حالا چون به خودش پستی نداده اند خود را به مدافعان حرم سنجاق می کند شاید فرجی شد ، مدافعان حرم که برای وزارت و وکالت و صدارت به جنگ ملحدین ومنافقان نرفته اند که اینک مدعی ارث باشند ویا وکیل مدافع بخواهند .

 • منصف
  0

  بانیان وضع موجود همین نابغه هایی هستندکه در حال حاضر همه ارکان قدرت ودولت را به دست گرفته ومتاسفانه همه همت وتلاششان در گذاشتن چوب لای چرخ حرکت دولت قبل و لگد زدن غیر منطقی به برجام بود همراه با ترامپ و نتانیاهو و بن سلمان ومنافقین روسیاه و محبوس در البانی !

 • ناشناس
  0

  ۴۳ سال حکومت اصولگرا و اصلاح طلب خودش را نشان داده وقتشه که حکومت را به اهلش بسپارید

 • یه بنده خدایی
  1

  بچه مدافع حرم، کدوم یکی از فامیلاته؟

 • ناشناس
  1

  اصولگرا هم بود خوب بود تشریف ببرید تامین اجتماعی نگاهی به هیئت امنا هیئت مدیره و مدیران آن داشته باشید ماشالله کماکان علیرغم مشکلات مالی که برای این سازمان کارگری ایجاد کردند اصلاح طلبند و تغییری نکرده و بعضا جایگاه بالاتر گرفته اند..

 • یکی از مردم
  0

  یه مشت روانی هر روز و هر شب فقط زر میزنن و پول مفت میگیرند

 • سرباز کوروش
  0

  مملکت اگه صاحب داشت که تو باید در باره اینکه گوسفندهارو تو کدوم طویله بخوابونی نظر میدادی،،،، مدافع حرم، زارت،،، بهتره بگی کشته شده گان در راه اسد...

 • مردم
  0

  مکه از اول انقلاب همشون انقلابی بودن انقلابی بودن که وضع مملکت و زندگی مردم به این فقرو بدبختی دروغ گرفتار کردن کدام انقلابی انقلابی بودن این شد حال و روز مردم اسیر بیچاره انقالبی بودن که فقر اختلاس گرانی دروغ زور کتک نابودی مملکت و زندگی مردم شدن اینها همه انقلابی بودن دولت الان هم انقلابی است آ»ده مردم را کتک بزنه زندانی کنه زجر بده و فقرو بیشتر به زندگیها وارد کنه و کرد همتشان انقلابی بودن که مملکت و زندگی مردم به این روز افتاده

 • ناشناس
  0

  کسی باید امورات تصمیم گیری را در دست داشته باشد کهعلاوه بر وطن پرستی. متخصص د.ر حیطه. تثمیم گیری باشد چ.ن هر تصمیم اشتباه. یعنی بر باد رفتن حقوق هشتاد میلیون ادم بعلاوه ایندگان. هر کسی را لهر کاری ساخنهاند

 • منتقد
  0

  انشالله از این به بعد از بازماندگان مدافعان پوتین دیکتاتور و متجاوز استفاده میکنه!!!!! ببخشید نتوانسته از بازماندگان کشته های در راه اسد دیکتاتور تا حالا بهره ببره ... ولی منافع و حقوق و سهمیه دانشگاه آنان محفوظ است نگران نباش !!!!!