هدیه جنجالی «باغچه‌لی» به اردوغان درباره نقشه «جهان ترک»

«دولت باغچه لی» رهبر حزب حرکت ناسیونالیست ترکیه در اقدامی جنجالی، نقشه‌ای را تحت عنوان نقشه «جهان ترک» به «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه هدیه داد که در آن تمامی قلمروهای کشورهای دیگر را که ترک زبان هستند یا اقلیت‌های ترک و مسلمان دارند، جزء قلمرو کشور ترکیه محسوب کرده است.

اقدام باغچه‌لی واکنش رسانه‌های زیادی را به همراه داشت به طوریکه یک رسانه یونانی (To BHMA) در واکنش به این خبر نوشت، این نقشه که ایده‌های نئوعثمانی و مداخلات خارجی اردوغان را به تصویر می‌کشد، فهرست بلندبالایی از کشورهای بالکان و آسیای مرکزی و روسیه تا بخش‌هایی از چین با اقلیت‌های مسلمانان اویغور را به عنوان «سرزمین‌های ترکیه» نمایش می‌دهد و این هدیه‌ای بود که باغچه لی به اردوغان داد.

در این گزارش نوشته شده است که اردوغان سال‌هاست که تلاش می‌کند تا در قومیت‌های ترک و مسلمان را در بالکان و به ویژه بلغارستان و آلبانی تغییراتی را به وجود آورد.

تصویری که در آن نقشه نمایش داده شده است در کاخ ریاست جمهوری در آنکارا گرفته شده است؛ جایی که اردوغان و باغچه‌لی یک نشست ۴۵ دقیقه‌ای درباره تحولات سیاسی و عملکرد ائتلاف خود برگزار کردند.

در این گزارش همچنین نوشته شده است که اردوغان اغلب خود و ترکیه را به عنوان حامی جهان اسلام در منطقه وسیع‌تری که زمانی تحت سلطه عثمانی بود، معرفی کرده است.

روزنامه «ینی شفق» ترکیه نیز در واکنش به این اقدام جنجالی باغچه‌لی نوشت: «رئیس‌جمهور (رجب طیب) اردوغان و رئیس حزب حرکت ناسیونالیست (دولت) باغچه‌لی، با نقشه جهان ترکیه ژست گرفته‌اند».

از طرف دیگر، روزنامه «ینی آکیت» ترکیه نیز در این خصوص گزارش کرد که باغچه‌لی در جریان نشست با اردوغان، نقشه «جهان ترک» را به رئیس‌جمهور ترکیه هدیه داد؛ نقشه‌ای که جهان را تکان داد.

در این گزارش نوشته شده بود، این نقشه که از دریای آدریاتیک تا چین امتداد دارد، در عناوین روزنامه‌های روسیه نیز قرار گرفت و رسانه‌های روس با انتشار این تصویر گزارش کردند که «این هدیه حاوی یک پیام است».

حزب حرکت ناسیونالیست تصریح کرد که باغچه‌لی این نقشه را طراحی کرده است و در این خصوص اعلام کرد: «باغچه‌لی نقشه جهان ترک را که برای مدت‌ها بر روی آن کار کرده است و به طور ویژه طراحی و ترسیم کرده، بعنوان پرچمی که باید از نسلی به نسل دیگر دست به دست شود، به وجدان ترکی و به خرد بالای ملت ترکیه سپرد».

برخی رسانه‌ها نیز با انتشار تصویر مشترک اردوغان و باغچه‌لی با نقشه جهانی، اعلام کردند که هبر حزب حرکت ناسیونالیست ترکیه نقشه‌ای را به اردوغان داد که بخش‌هایی از ایران، عراق، روسیه را به قلمروهای ترکیه ملحق کرده است.

این خبر در حالی منتشر شده است که اواخر آذرماه سال گذشته اردوغان، در جریان مراسم رژه نظامی نیروهای جمهوری آذربایجان در باکو که در آن «الهام علی اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان نیز شرکت داشت، بیتی از یک شعر جدایی‌طلبانه درباره رود ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان را علیه تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران خواند که واکنش مقام‌های ایران را برانگیخت.

«محمدجواد ظریف» وزیر خارجه پیشین جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این اقدام جنجالی اردوغان در صفحه توئیتر خود نوشت: «به اردوغان نگفته بودند شعری که به غلط در باکو خواند مربوط به جدایی قهری مناطق شمالی ارس از سرزمین مادریشان ایران است! آیا او نفهمید که علیه استقلال جمهوری آذربایجان سخن گفته است؟ هیچکس نمی‌تواند درباره آذربایجان عزیز ما صحبت کند».

منبع: فارس
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 9
 • ناشناس
  3

  جناب اردوغان،اب بستن بر مردم هنر نیست،یزید زمانه نباش!اگه بهانت،چهار خونه اختیاری،کاملا در اشتباهی،نفت کشورها راکد است و بایستی استخراج شود،ولی اب روان و جاری است،و بستن اب بر مردم خودت و کشورهای منطقه کار یزیدیان است،پس یکم بیشتر اندیشه کن و کلاهت را قاضی،که عاقبت یزیدیان مرگ ذلت بار است،تا دیر نشده و گرفتارعذاب الهی نشدی،ترفندی که در قبال بندگان خدا در پیش گرفتی را عوض کن،وما هشدار میدهیم عاقبت ظالمان،مرگ ذلت بار وخشم الهی را در بر دارد.تا دیر نشده سیاست خود را تغییر بده.

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   اردوغان با افتتاح بزرگترین سد ،که سه برابر بزرگترین سد ایران هست ،و قرار است تا اینده ای نزدیک چند سد دیگر را هم افتتاح کند ،با کم اب شدن ،دجله و فرات و سایر رودهایی که به عراق و ایران جاری میشود،عملا شیپور جنگ را نواخته است،البته سوریه هم خالی از لطف نیست و در این بین متحمل ضرر خواهد شد.با سنگی که اردوغان (با افتتاح بزرگترین سد و تکمیل الباقی سدها)میکند ،در اینده ای نه چندان دور ،مشگلات تبعات جدی برای مناطق ذکر شده و حتی کل منطقه پدیدار میشود.و افکاری که اردوغان در سر دارد ،تضعیف منطقه و قدرت نمایی خود و در فکر تصاحب کشورهای همجوار خود میباشد،پس شب دراز و...... و هر وقت صدای سنگی که اردوغان در چاه انداخته را شنیدین ،که دیگر کاملا دیر شده است .

  • ناشناس
   0

   توضیحات مختصری را عرض کردم،هر که پند را شنید و باور کرد ،که خوشا به حالش(فکر چاره باشید)وهر که شنید و انکار کرد ،اگه ضرر و به چشم دید،بعدها حق اعتراض ندارد.تمام

 • منم مختار
  2

  و اما مسئولان نظام لالمونی گرفتن تا عردوغان پشمک هم جولان بده بایستی سر خردوغان را به سنگ کوبید این نامرد که روزی دستش در دست آمریکاس روزی چین روزی اسرائیل آرزویش را به گور خواهی برد حتی اگر دولتمردان ما باتو مماشات کنند جوانمردان این مرز و بوم تو و افکار پلیدت را به زباله دان تاریخ دفن خواهد کرد

 • ناشناس
  3

  اون دوره که دوره اش بود ، زدن سوراخش کردن ، سال ها نون خشک خوردند ،یه ۱۰ ساله از بابت جنگ‌های منطقه شبهه آدم شدند ، باز خارش گرفتند !

 • سعید
  0

  چه غلطها،طرف شلوار خودش رو نمیتونه بکشه بالا وبعدش هم تعیین تکلیف میکنه ،فقط این رو بگم: اگرباغچه لی رو جایی از دنیا ببینم خفه اش میکنم.

 • ناشناس
  0

  طبق این نقشه از یونان تا روسیه سرزمین ما ایناست بعد مردم اون مناطق خودشون آدم نیستن؟ اینا فکر میکنن هر جا مهاجرت کردن مال خودشون محسوب میشه؟

 • ناشناس
  0

  وقتی که حکومت روحانیون با بی منطقی ولجاجت با غرب دشمن می شود،بایستی هم از اعراب روسیه و ترکیه سیلی بخوریم.علاوه بر اینکه اقتصادمان را نابود کردند،هویت فرهنگ و سرزمینمان را هم می خواهند بگیرند.

 • حمید رضا
  0

  این کارها تقصیر مردم بی وجودی هست که به عوض اینکه به فکر اقتصاد و فرهنگ کشور خودشان باشند می روند ترکیه ویلا و منزل میخرند و انجا برج سازی میکنند و پول هایشان را در بانکهای ترکیه سرمایه گذازی میکنند و وقتی شاعر برزگ ایران زمین را مصادره میکنند و می دزدند هیچ گونه اعتراضی نمیکنند الان امثال پسران بیشعور ولایتی و مردمی که بیشعور هستند و انجا سرمایه گذازی میکنند باید جواب بدهند