با ارزان ترین و گران ترین روش های سفید کردن دندان آشنا شوید

دندان ها در گذر زمان، عدم مراقبت صحیح و مصرف زیاد مواد غذایی و نوشیدنی های رنگ دار دچار تغییر رنگ و زردی می شوند. البته دندان برخی از افراد به صورت ژنتیکی زرد می باشد.

در هر صورت داشتن دندان های سفید یکی از معیارهای زیبایی چهره است و هیچ کس نمی خواهد از این زیبایی محروم شود. امروزه در مراکز دندانپزشکی از روش های متنوعی برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود که عبارتند از بلیچینگ دندان، کامپوزیت دندان و لمینت دندان. اما کدام روش ارزان تر است و کدام روش بهتر است؟

 

انواع بد رنگی دندان ها

قبل از اینکه به معرفی روش های سفید کردن دندان ها بپردازیم بهتر است با انواع بدنگی دندان ها آشنا شوید که عبارتند از:

  • بد رنگی بیرونی دندان ها: این نوع بد رنگی روی سطح خارجی مینای دندان است که در اثر مصرف نوشیدنی های رنگی مثل قهوه، نوشابه، سیگار و ... ایجاد می شوند. بد رنگی بیرونی دندان ها سطحی و جزئی هستند و در صورت مسواک زدن مداوم دندان ها می توان آنها را برطرف کرد. اما در صورتی که در انجام مراقبت های دندانی سهل انگاری شود این تغییر رنگ دائمی می شود و نیاز به درمان های پزشکی می باشد.
  • بد رنگی داخلی دندان: همان طور که از نام این نوع بد رنگی مشخص است؛ در داخل دندان ها شکل می گیرد. لکه هایی که در اثر افزایش سن، ضربه، مصرف بیش از حد فلوراید و ... ایجاد می شوند. این لکه ها بسیار مقاوم هستند و تنها با روش های پزشکی قابل درمان می باشند.

سفید کردن دندان ها یکی از محبوب ترین درمان های زیبایی در میان مردان و زنان در حوزه دندانپزشکی است که یک راه حل سریع، غیر تهاجمی و البته مقرون به صرفه برای اصلاح طرح لبخند است.

مقایسه ارزان ترین و گران ترین روش های سفید کردن دندان

ما در اینجا به ترتیب از گران ترین تا ارزان ترین روش های سفید کردن دندان ها را به همراه مزایا و معایب آنها خواهیم گفت؛ با ما همراه باشید. 

لمینت دندان؛ گران ترین روش سفید کردن دندان ها

یکی از روش های سفید کردن دندان ها لمینت دندان است که ماندگاری نسبتا طولانی نیز دارد. لمینت نوعی ونیر دندانپزشکی از جنس پرسلن (سرامیک) است و در طیف های رنگی مختلف در آزمایشگاه دندانپزشکی متناسب با رنگی های طبیعی دندان هر فردی ساخته می شوند؛ یعنی فرد می تواند درجه سفیدی دندان های خود را انتخاب کند. البته لمینت دندان علاوه بر اینکه منجر به سفید شدن دندان ها می شود باعث تغییر شکل، اندازه و طول دندان ها به وضعیت دلخواه شما نیز می شود.

ماندگاری لمینت دندان حدود 10 الی 12 سال است و به نسبت سایر روش ها بسیار بیشتر است اما به مراقبت زیادی نیز نیاز دارد. در صورتی که فرد به طور مرتب دندان های خود را مسواک نزد، روکش ها به مرور زمان دچار تغییر رنگ می شوند. به دلیل مزایایی که گفتیم قیمت لمینت دندان به نسبت سایر روش ها بیشتر است و جزء روش های گران قیمت سفید کردن دندان ها می باشد.

ناتنتا

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان هم در واقع نوعی ونیر دندانپزشکی است با این تفاوت که جنس لمینت از سرامیک است در حالی که جنس ونیرهای کامپوزیتی از کامپوزیت است. کامپوزیت ها برخلاف لمینت ها یک روکش آماده هستند و در مطب دندانپزشکی توسط دندانپزشک ساخته می شوند و در همان روز روی دندان های فرد چسبیده می شود. قیمت کامپوزیت دندان از لمینت دندان کمتر است زیرا ماندگاری کمتری دارد و احتمال شکستگی آن نیز بالاتر از لمینت است.

بلیچینگ دندان؛ ارزان ترین روش سفید کردن دندان ها

بلیچ دندان یکی از شناخته شده ترین و البته ارزان ترین روش ها برای سفید کردن دندان است که در یک جلسه در مطب دندانپزشکی قابل انجام است. در این روش دندان ها به مواد بلیچینگ آغشته شده و توسط دندانپزشک شست و شو داده می شوند. بلیچینگ دندان مناسب افرادی است که تغییر رنگ جزئی دندان دارند، لثه و دندان سالم دارند و دندان های آنها پرشدگی نداشته باشد. ماندگاری بلیچ دندان حدود 6 ماه است.

شایان ذکر است که بلیچینگ روی ایمپلنت، دندان های مصنوعی، دندان های پرشده و ونیرها موثر نیستند.

یبلیبل

کلام آخر

ما در اینجا به معرفی روش های سفید کردن دندان ها از گران ترین تا ارزان قیمت ترین روش پرداختیم. اما به هیچ عنوان نمی توانیم بگوییم که چون بلیچ دندان یک روش ارزان است بنابراین روش مناسبی برای سفید کردن دندان ها نیست. بلکه این دندانپزشک شما است که بر اساس فاکتورهای زیر بهترین روش سفید کردن دندان ها را به شما پیشنهاد می دهد:

  • نوع تغییر رنگ دندان های شما؛
  • بودجه ای که بابت درمان در نظر گرفته اید؛
  • سن (این فاکتور مربوط به کودکان است)؛
  • سابقه انجام خدمات دندانپزشکی مانند روکش دندانی، پر کردن و ...؛

 

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید