بازار کار و مشکل استخدام مدرک داران بی مهارت!

نیمی از کارفرمایان معتقدند که فارغ التحصیلان به اندازه کافی برای استخدام در بازار کار آماده نیستند. این در جایی است که حتی خود فارغ التحصیلان نیز چنین تفکری را قبول دارند.

بازار کار و مشکل استخدام مدرک داران بی مهارت!

طبق یک نظرسنجی نیمی از فارغ التحصیلان حتی از دادن درخواست اولیه برای مشاغل مختلف مرتبط در بازارکار خودداری می کنند.

ظاهراً انواع مدارک دانشگاهی لزوماً تسلط کاری مورد نیاز را به افراد برای استخدام نمی دهند. بسیاری از افراد برای استخدام در مشاغلی آماده می شوند که دیگر نیاز به نیرو ندارند و بسیاری از آن ها تسلط مناسب برای شغل مورد نظر خود را ندارند. نبود تبحر در هر دو گروه این شکاف ها را گسترده‌تر می کند. این دقیقا همان بحرانی است که در مراکز آموزش عملی مدیریت می شود.

البته خبر خوب هم این است که علم به وجود نقائص و پذیرفتن آن، شروع مطلوبی برای حل مسأله است. این که «چطور باید برای رفع این معضل اقدام کرد؟، چه مراکزی مدرک فنی و حرفه ای معتبر ارائه می دهند؟ و آیا مراکزی چون گروه آموزشی پارس پژوهان پاسخگوی نیاز مخاطبان هستند؟، از مواردی است که در این مبحث بررسی می کنیم.

ققثقث

چرا فارغ التحصیلان با مدارک دانشگاهی حداقل های استخدام را ندارند؟

در گذشته تعلیم بر پایه یادگیری عملی امری عادی تلقی می شد تا اینکه با حضور مراکز آموزش تئوری، اهمیت آن پررنگ‌تر از همیشه جلوه کرد. این قضیه تا حدی پیش رفت که اکثر افراد فراموش کردند یادگیری علمی و تبحر عملی در کنار هم است که جایگاه ویژه خود را می یابند.

صثقصثقص

واقعیت این است که یادگیری تئوری و در نهایت گرفتن مدارک دانشگاهی نمی تواند به تنهایی افراد را برای استخدام در مشاغلشان آماده کند. فارغ التحصیلان باید بر آنچه قرار است در محل کار اتفاق بیافتد آگاهی بیابند و برای رویارویی با آن به کسب تبحر عملی بپردازند.

این مرحله دقیقا همان چیزی است که در طی یادگیری تئوری به خصوص در بسیاری از رشته ها  به ورطه فراموشی سپرده شده است.

 

پس از فارغ التحصیلی با چه روشی به کسب تبحر بپردازیم؟

خوشبختانه امروزه کسب تبحر عملی از سوی دانشجویان، صنعتگران، اساتید دانشگاهی و سازمان ها ی صنعتی پذیرفته شده است. اما آیا باید برای تعلیم تبحرهای عملی قبل از استخدام، فارغ التحصیلان را باید به تحصیلات مجدد در دانشگاه ها ترغیب کنیم؟

مسلما چنین راه حلی معقول به نظر نمی رسد؛ مخصوصا که بسیاری از مهارت ها با گذشت زمان برای برخی از مشاغل ضروری می شوند. از طرف دیگر بسیاری نیز با گذشت زمان ارتقاء می یابند و نیاز است افراد شاغل در آن زمینه تبحر عملی خود را ارتقاء دهند.

این کمبودها همان مواردی هستند که نیاز جامعه را به وجود مراکز یادگیری عملی پررنگ می کنند. البته نظارت بر درستی یادگیری و اجرای اصولی آن از اهم کار است؛ بنابراین چنین مراکزی باید اعتبار لازم برای کار را داشته باشند. همچنین یادگیری باید با کمک افراد متخصص و متبحر به سرانجام برسد تا انتظارات مخاطبان را برآورده کند. 

 

چه مراکزی مدرک فنی حرفه ای معتبر ارائه می دهند؟

به زبان ساده مراکزی معتبر هستند که نتیجه دلخواه را همراه بیاورند. در این زمینه نیز دانش پژوهان پس از استخدام باید بتوانند با اعتماد به نفس کامل انجام پروژه ها  را در دست بگیرند و در شرکت های معتبر گزینش شوند.

در این بین از دوره های معتبری که به ارائه تخصصی ‌ترین آموزش های فنی و مهندسی می پردازند، می توانیم به دوره های آموزشی پارس پژوهان اشاره کنیم. مطالب این دوره ها  در پایان، مخاطبان خود را حتی در تهیه پایان نامه های ارشد و دکتری نیز همراهی می کنند.

چاپ مقاله در ژورنال های معتبر، اپلای کردن و گرفتن فاند های تحصیلی از مزیت های دیگری است که شرکت در این دوره ها را در بین افراد واجد شرایط باب کرده است.

در این مرکز دانش پژوه با شرکت در گروهی از دوره های فنی مهندسی قادر به دادن آزمون در مراکز فنی و حرفه ای می شود. این بدان معناست که فرد با گرفتن نمره قبولی از این آزمون ها، مدرک فنی و حرفه ای نیز دریافت می کند. مهم تر از همه اینکه تمام مراحل این فرآیند توسط خود مجموعه  انجام می شود.

صثصقصثق

" برگزاری دوره ساخت کامپوزیت با همکاری دانشگاه علم و صنعت و شرکت سیگما"

 

همانطور که می دانید گرفتن چنین مدرکی مزایای فراوانی از جمله موارد زیر را دارد:

 • استخدام آسان در بازارکار
 • امکان دریافت ویزای شغلی برای مهاجرت
 • ایجاد شرایط تدریس در آموزشگاه های فنی و حرفه ای
 • دریافت وام و تسهیلات به صورت خوداشتغالی
 • دریافت پروانه کسب در مشاغل مرتبط
 • صدور ویزا و دریافت بیمه تامین اجتماعی برای برخی از مشاغل همچون صنایع دستی و ساختمان 

ویژگی های بارز دوره های آموزشی پارس پژوهان

از آنچه در بین ویژگی های سازمان آموزشی پارس پژوهان بیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

پاسخگویی تلفنی در تمام طول هفته، آن هم از 9 صبح تا 9 شب و در نظر گرفتن شرایط پاسخگویی در شبکه های مختلف از مزیت های مهم این سازمان است.

 • دربرگیری دوره های مختلف از دپارتمان های مختلف

وجود دوره های مختلف در دپارتمان های مهندسی پزشکی، عمران، برق و کامپیوتر، صنایع، تأسیسات و انرژی، شیمی، معماری، مکانیک و بسیاری از دپارتمان های دیگر، دست افراد را برای انتخاب رشته مرتبط و دلخواه باز می گذارد.

 • وجود محصولات مختلف برای یادگیری

امکان استفاده از کتاب، دوره های آموزشی، همایش ها، فیلم ها و مقالات به دانش پژوهان برای کسب تسلط مطلوب کمکی بزرگ است.

 • روش تعلیم مؤثر

در چنین دوره هایی یادگیری ها به صورت پروژه محور به دانش پژوه ارائه می شود. با توجه به بازخوردهای گرفته شده این روش انتقال اطلاعات تاثیری بیشتر و بلند مدت خواهد داشت.

نوآوری های این سازمان در کنار مزایای ذکرشده اسباب رضایت هر دو سوی ذی نفع از کارفرمایان تا دانش پژوهان را فراهم می کند. گذشته از این در نهایت با وجود نیروی کاری متبحر هر سازمانی در میزان صرف نیرو، زمان و هزینه ها صرفه جویی خواهد کرد.

نتیجه‌گیری

نداشتن تبحر در بین فارغ التحصیلان رشته های مختلف در زمان استخدام از  معضلاتی است که این روزها همه افراد از کارفرما تا جویندگان کار با آن مواجه هستند. این معضل مخصوصا در رشته های فنی مهندسی به وضوح مشاهده می شود.

ایجاد دوره هایی برای کسب تبحر عملی از نیازهای اصلی جامعه است که نمونه معتبر آن را در «گروه آموزشی پارس پژوهان» در دسترس داریم. چنین دوره هایی از طرفی کسب تبحر مورد نیاز فارغ التحصیلان این رشته ها را فراهم می کند و از طرف دیگر به ارتقاء تسلط افراد طبق پیشرفت های روز دنیا کمک می دهد.

 

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

اخبار سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها