روحانی: من را محاکمه کنید/ مخالفان بگذارند دولت کار کند/ به مردم بگویید مجلس با بودجه ۱۴۰۰ چه کرد


8 بهمن 1399 - 10:29
60110e5aeedf7_2021-01-27_10-25
رییس‌جمهوری با حمایت از وزیر ارتباطات، افزایش پهنای باند کشور را دستور خود خواند و تاکید کرد: کسی را برای پهنای باند نباید محاکمه کنند. این مسئله دستور من بوده است. اگر کسی را می‌خواهید محاکمه کنید، باید مرا محاکمه کنید.

 حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی و با بیان اینکه باید نسل جوان را با این انقلاب کاملا آشنا و آگاه کنیم، اظهار کرد: واقعا هر پیروزی که بدست آمد بعد از سختی‌ها بود. سختی‌های فراوانی بر مردم، راهبران و رهبران و آنهایی که در زندان و در تبعید و در فشار بودند و فرزندان خود را در راه انقلاب فدا کردند گذشت. اما خداوند در هرکجا که احساس می‌کنید گشایشی دیگر نیست،  گشایشی را به وجود می آورد.

رییس جمهوری گفت: انتخاب برای امام (ره) در آن شرایط سخت بود؛ آنجا ماندن به معنای فعالیت نکردن بود، رفتن به کشور دیگر را هم امتحان کرده بودند؛ کشور مسلمان که نگذاشتند وارد شود. خداوند این راه را پیش پای  امام (ره) گذاشت که به نجف برنگردد و همان جا شب در بغداد توقف کند و از آنجا تصمیم بگیرد و به پاریس حرکت کند؛ به امام گفته بودند که شما اگر با یک هواپیمایی وارد پاریس شوید در فرودگاه و در بدو ورود ویزای سه ماهه می گیرید و نیاز به هماهنگی قبلی نیست. ما و هرکسی که وارد پاریس می شد ویزای سه ماهه دریافت می کرد.

روحانی افزود: خداوند راه روان و آسانی پیش پای این انقلاب گذاشت و امام به پاریس رفت. ایشان اول در یک محله به نام کشان، خانه یکی از دوستان رفت، دو روز آنجا بود که جمعیت همه فهمیدند، اهالی آپارتمان از رفت و آمدها شکایت کردند و فشار بعدی باعث شد که امام (ه) به روستایی در اطراف پاریس رفتند. فضا و باغی که متعلق به یکی از ایرانیان بود در اختیار امام (ره) گذاشته شد که فضای نماز جماعت و مصاحبه بود.

وی با اشاره به اینکه خداوند راه را برای امام باز کرد؛ یادآور شد: امام نه رادیو، نه تلویزیون، نه روزنامه داشت اما همه رادیو و تلویزیون های دنیا را خداوند در اختیار امام (ره) گذاشت. موضوع عجیبی واقعا از معجزات انقلاب بود. امام (ره) به محض این که اعلام می کرد که سخنرانی کوتاه و یا مصاحبه ای دارد تمام دوربین‌ها از قاره آمریکا، اروپا، آفریقا، آسیا، ‌همه جا متمرکز می شد.  

رییس دولت تدبیر و امید گفت: تصمیم امام (ره) برای بازگشت به ایران تصمیم بزرگی بود؛ ‌شرایطی نبود که تصمیم بگیرد وارد ایران شود. نیروهای مسلح، نیروهای امنیتی، پلیس و قدرت‌های دولت آن زمان مستقر بودند و به ظاهر نخست وزیر حاضر بود. به ظاهر شاه فرار کرده بود اما همه سر جای خودشان بودند و تهدید هم کردند که هواپیمای امام (ره) اگر وارد فضای ایران شود سرنگون خواهد شد اما  امام (ره) اعتنا نکرد.  

وی افزود: بار اول که بنا بود امام ایران بیاید که ششم بهمن سال ۵۷ بود و فرودگاه‌ها بسته شد و نتوانست بیاید. آن شب امام با جمع یارانش صحبت کرد و گفت کسی با من نیاید این سفر خطرناک است. یعنی شبیه آن چه در تاریخ از شب عاشورای ابی عبدالله الحسین (ع) می شنویم که معروف است آن حضرت بیعت را از همه برداشت و فرمود شب راه باز است و بروید؛ شبیه چنین حالتی آن شب در نوفل لوشاتو پیش آمد. امام (ره)  با همه خداحافظی کرد.  هرچند آن سفر لغو شد اما چند روز بعد در ۱۲ بهمن امام (ه) به ایران سفر کردند، سفر خطرناکی بود اما خداوند گشایش را فراهم کرد.

روحانی ادامه داد: چند روز قبل از حرکت امام (ره) مرحوم آیت الله طاهری اصفهانی به دفتر امام در نوفل لوشاتو زنگ زد و من جواب دادم. ایشان گفت هوانیروز اصفهان آماده باز نگه داشتن فرودگاه اصفهان است و اگر فرودگاه تهران بسته است؛ امام (ره) اینجا بیایند. این خبر یک فرج و گشایشی بود که خداوند فراهم کرد. هرچند عده ای از علمای بزرگ که من با آنها صحبت کردم معتقد بودند الان برای آمدن امام  زود است و شرایط آماده نیست و به امام بگویید به ایران نیاید.  
 
رییس جمهوری یادآور شد: اگر بخواهم تشبیه کنم مثل آن آتشی که برای حضرت ابراهیم فراهم کرده بودند و او بی دغدغه رفت وسط آتش و آتش سرد شد. در ایران هم شرایط مشابه بود و از هر طرف سختی و شدت و خطر وجود داشت. از فرودگاه تا بهشت زهرا امکان هر توطئه ای بود، امام همه را در نظر داشت و وارد سیل جمعیت شد ودر راه خدا این مسیر را برگزید و خداوند هم همه جا یاری کرد.  

وی با بیان این که خداوند در قرآن در چندبار تاکید می کند که نعمت خدا را در نظر بگیرید؛ گفت: در این انقلاب در هر جایی لشکریان حق، لطف وعنایت حق قابل دیدن بود. البته مردم ایران از لحاظ روحی و اراده مردمی ویژه بوده و در تاریخ بلندآوازه هستند، این ملت بزرگ، با روحیه بلند، اعتماد و اراده ملی در کنار امام ایستادند و هرچه امام گفت گوش کردند.

 رییس دولت دوازدهم در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه مردم ایران، مردم ویژه و بلندی از نظر اراده هستند، اظهار داشت: این ملت با این اراده و روحیه بزرگ، در کنار امام ایستادند و هرچه امام گفت گوش کردند. امام گفت به خیابان آمده و حکومت نظامی را بشکنید و آنها این حرف‌ها را گوش کردند. امام گفت انقلاب پیروزی خون بر شمشیر و گلوله است، آنها گوش کردند و سرانجام، بزرگترین پیروزی تاریخی نصیب مردم شد.  

وی ادامه داد: روزی امام پیروز شد که آمریکایی‌ها امید داشتند، کودتا کنند و اروپایی‌ها امید داشتند شرایط را عوض کنند و هیچ کدام از قدرت‌های دنیا از شرق و غرب موافق انقلاب نبودند.  

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در دل و اذهان مردم جهان نسبت به انقلاب احترام وجود دارد، تصریح کرد: ابرقدرت‌ها هرچند مردم و انقلاب را اذیت کردند ولی واقعیت این است که ملتی از اسارت نجات یافت، دست استعمارگران را قطع کرد و امروز در این کشور اراده و آرای ملت حاکم است.

به گفته روحانی، تا روزی که در حکومت جمهوری اسلامی همه کاره رای مردم است، ما شکست نمی‌خوریم. اگر در رای مردم اما و اگر ایجاد کردیم و گفتیم مهم نیست پای صندوق ۵۰ درصد یا ۸۰ درصد باشند، ممکن است این لطف خدا را از دست بدهیم. البته ان‌شاالله که این مسئله پیش نمی‌آید.  

وی با اشاره به شرایط کنونی دهه فجر امسال خاطرنشان کرد: امسال آماده جشن بزرگ پیروزی انقلاب اسلامی هستیم. شکل آن به خاطر کرونا متفاوت است ولی دل‌ها سرشار از شور انقلابی است. دشمنان ما چه فکر می‌کردند. همان سال مقاماتی در تلویزیون‌های غربی آمدند و گفتند این انقلاب۶ ماه عمر نخواهد داشت. البته چند سال قبل هم آقایی گفت سال ۹۷ جشن انقلاب را نخواهیم داشت.

رییس جمهوری افزود: این حرف‌ها، حرف‌های دست چندم است. حرف اول آنها این بود که انقلاب مستقر شود، نمی‌خواستند صندوق آرا باشد اما وقتی دیدند دهم و یازدهم فروردین ۵۸ مردم با نظم و ترتیب در صف رای هستند و ۱۲ فروردین نتایج آن اعلام شد.

روحانی با بیان اینکه امسال با ویژگی دیگری انقلاب را جشن می‌گیریم، ابراز داشت: از یک طرف کسانی می‌خواستند با تروریسم اقتصادی ما را زمین زده و سال قبل و قبل‌تر بر این کشور حاکم شوند. هرچند مردم سختی را بر خود هموار کردند اما اهداف بلند ملی انقلابی، دینی و وظایف ملی و شرعی خود را فراموش نکردند.  

وی اضافه کرد: ممکن است از دولت و مسئولان هم گلایه داشته باشند و بگویند فلان‌جا چرا این کار و آن کار را نکردید اما وقتی پای ایران، تمامیت ارضی، استقلال کشور و نظام جمهوری اسلامی به میان می‌آید، همه درد، غم، رنج و مشکلات فراموش می‌شود و آن هدف بلند پیشروی آنها قرار می‌گیرند و می‌خواهند از آن حفاظت کنند.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: ما امسال در شرایطی وارد دهه مبارک فجر می‌شویم که مطمئن‌تر از همیشه هستیم که جنگ اقتصادی دشمن هم با شکست مواجه شده و هم در  مسیر روزهای پایانی است. امروز شما نگاه کنید در دنیا همه سیاسیون اعلام می‌کنند غیر از رژیم فاسد جنایتکار کودک‌کش و یکی دو کشور کوچک در این منطقه که گاهی حرف‌های بی‌ربط می‌زنند، بگذریم همه دنیا یکپارچه به آمریکا می‌گویند که چرا زودتر به تعهدات خود برنمی‌گردید.

وی ادامه داد: این صدای واحد دنیا خیلی مهم است. البته اروپاییان ایرادهای نابجا و نادرستی دارند چرا که ما از اروپا طلبکاریم و آنها از ما طلبی نباید داشته باشند. ما صبر بزرگ و جمیل کردیم یک سال دست روی دست گذاشتیم و گوش کردیم آنها مرتب وعده دو هفته و یک ماه دیگر را دادند ولی عمل نکردند و یا نتوانستند عمل کنند.  

رییس جمهوری یادآور شد: بعد از یکسال که ما دو، سه تعهد را کنار گذاشتیم و گفتیم اگر شما تا ۲ ماه دیگر به تعهدات خود برگشتید ما هم به نقطه اول برمی‌گردیم. تا یک سال، تقریبا ۲ ماه، ۲ماه جلو رفتیم تا همه تعهدات اجرایی و عملیاتی‌مان در بخش فناوری هسته‌ای را کنار گذاشتیم. همواره هم گفته‌ایم که شما به تعهدات خود برمی‌گردید، ساعت بعد ما به کل تعهدات برمی‌گردیم. بنابراین منطق ما یک منطق بلند و صحیحی و درستی است، آنها نمی‌توانند به ما ایراد بگیرند. ضمن اینکه ایراد نادرستی می‌گیرند در عین حال همه در اینکه آمریکا باید به تعهدات خود برگردد، متفق هستند.

وی تصریح کرد: ما هم امروز می‌بینیم که طرف‌های تجاری‌ ما در منطقه و جهان شرایط تاملشان با ما کاملا فرق کرده است. چرا که همه مشاهده و لمس می‌کنند که آن جنایتکار و شرور بزرگ و آن کسی که هر روز مردم را آزار می‌داد رفته و شرایط متفاوت شده است. اینکه ما چه زمانی بتوانیم مسائل خود را با دنیا حل و فصل کنیم بحث دوم است.

رییس جمهوری یادآور شد: امروز شرایط ما برای تحولات اقتصادی، کاملا با یکی دو ماه گذشته متفاوت است. خبرنگارهای ما از هر وزیری که سوال کنند و بگویند شرایط امروز شما در تولید، اقتصاد، تحول، تجارت، فعالیت نسبت به یکی دو ماه پیش بهتر شده یا خیر،  به شما پاسخ خواهند داد که امروز شرایط ما شرایط بهتری است.

روحانی با بیان اینکه امروز ما در تولید شرایط بهتری داریم، با اشاره به گزارش وزیر صمت از  ما یک جلسه اقتصادی و فعال شدن کارخانه های لوازم خانگی در قم و اصفهان گفت: در این جلسه گفته شد  چند مرکز تولید لوازم خانگی در قم و اصفهان کارخانه‌ها سه شیفت کار می‌کنند. این خیلی مهم است و تولید این کارخانه‌ها امسال نسبت به سال‌های گذشته دو برابر شده است.

وی تصریح کرد: درست است بنگاه‌هایی هم تعطیل شده و صدا و سیمای یا برخی رسانه‌های ما هم گاهی آن بنگاه‌های تعطیل‌ شده را نشان می‌دهند. ممکن است یک بنگاهی هم تعطیل شده ولی اینطرف را هم بگوییم که بنگاهی که از یک شیف به ۲ شیفت و ۳ شیفت رفته است.

اگر کسی بخواهد به نفع دولت حرف بزند، برای فردی که حامی دولت است هم آزادی بیان و هم مصونیت آن معلوم نیست. ولی از این می‌ترسم که روزی فردی که به عنوان حامی دولت است حرف بزند و بعضی‌ها برای حمایت از دولت او را تحت فشار قرار بدهند

رییس جمهوری بیان کرد: البته ما مشکلاتی هم داریم. همه باید دست به دست هم بدهیم و مشکلات را با هم باید حل کنیم. قرار نیست یک عده مشکل حل کنند و یک عده هم کنار بنشینند، چرتکه بیاندازند و یا بدتر و به نفع دشمن هورا بکشند. چنین چیزی که نمی‌شود باید همه با هم کار کنیم این کشور مال همه ماست و در سرنوشت این کشور همه شریک هستیم

روحانی خاطرنشان کرد: اگر یک کالایی گران شود برای همه است و ارزان شود هم برای همه است، اگر ارزش پول ملی وبالا برود برای همه است، اگر تولید افزایش پیدا کند برای همه است، زیرساخت‌ها حرکت و پیشرفت کند برای همه است. همه با هم و در کنار هم هستیم.

رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به جنگ تحمیلی اقتصادی سه ساله علیه کشور گفت: آزادی در انتقاد حق هر فردی است و ما استقبال می‌کنیم، بهتر است در ابتدای هر انتقاد گفته شود"ضمن قدردانی از تلاشی که دولت در جنگ تحمیلی اقتصادی انجام می دهد"، ‌ مثلا این پنج انتقاد هم وارد است و در پایان هم پیشنهاد بدهد که فبها المراد و نورعلی نور.

وی ادامه داد: انتقاد سرجای خود خیلی هم خوب است ولی گاهی اوقات روح مردم آزار می‌بیند. در این کشور آنهایی که نسبت به دولت با لحن نادرست صحبت می‌کنند، هم آزادی بیان برای آنها در رسانه‌ها لحاظ می‌شود و هم مصونیت برای آنها تضمین شده است. مهر مصونیت بر آنها زده شده که هرچه می‌خواهند بگویند، ‌آزاد هستند و حتی پشت پرده گاهی تشویق هم می‌شوند که عالی گفتید.

 روحانی ادامه داد: اگر کسی بخواهد به نفع دولت حرف بزند، برای فردی که حامی دولت است هم آزادی بیان و هم مصونیت آن معلوم نیست. ولی از این می‌ترسم که روزی فردی که به عنوان حامی دولت است حرف بزند و بعضی‌ها برای حمایت از دولت او را تحت فشار قرار بدهند.

رییس جمهوری تاکید کرد: البته در این بین باید آزادی بیان  در جایی لحاظ شود و آزادی بیان فقط در آزادی در خانه نیست و معنی آزادی بیان آزادی در روزنامه، تلویزیون، شبکه‌ها است. اینکه تنها در خانه نشسته و خودم برای خودم سخنرانی کنم که آزادی بیان نیست.

رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: همه ما یک مسیر را طی می‌کنیم و یک هدف داریم. همه باید دست به دست بدهیم. البته آمار و ارقام نشان می‌دهد که وضع کشور در سه ماهه دوم به مراتب از سه ماهه اول سال  بهتر بوده است. هنوز آمار سه ماه سوم را نداریم ولی ان‌شاءالله که سه ماه سوم شرایط ما نیز شرایط خوبی بوده باشد.

روحانی تصریح کرد: در حالی که رشد اقتصادی بسیاری از کشورها منفی است، ‌ رشد اقتصادی سه ماهه دوم ما با نفت یا بی نفت مثبت بوده و حتی بر سه ماه اول نیز اثر گذاشت که این یک حرکت بسیار مهم و بزرگی است.

 وی ادامه داد: من در هر مقطعی در جلسات اقتصادی صحبت کردم که در گمرک چقدر کالا وجود دارد، تقریبا آمار مشابه بوده و گفتند که ۴ میلیون تن کالای اساسی و ۷ میلیون تن کالای دیگر در گمرک است. به عبارتی کالای اساسی و ضروری و مواد اولیه کارخانجات وارد می‌شود.

رییس جمهوری با اشاره به روز گمرک، از گمرکات کشور تشکر کرد که در شرایط کرونا در همه مقاطع‌ کار و تلاش بزرگی انجام دادند و افزود: الحمدالله شرایط گمرکات کشور کاملا با گذشته متفاوت است و ما از گمرک سنتی خارج شدیم و به سمت یک گمرک مدرن حرکت می‌کنیم.

 وی اظهار کرد: یعنی امروزه گمرک ما گمرک موبایلی است، ‌ یعنی یک نفر می‌تواند با موبایل خود ورود و خروج کالا، ‌شرایط گمرکی، را مشاهد کند که این کار، ‌ کار بزرگی است. به عبارتی بازرسی سنتی در حال خارج شدن است و دستگاه های هوشمند چک  در حال استقرار در بنادر است و بارکشتی یا کامیون چند لحظه توقف کرده و عبور می‌کند و دیگر نیاز به بازکردن بار و اینکه تفتیشی انجام شود،  وجود ندارد و اگر هم قرار است پلمپی صورت بگیرد به صورت الکترونیک خواهد بود.

روحانی ادامه داد: ‌در این زمینه زمان کوتاه شده است، زیرا وقتی بود که شخصی که می‌خواست کالایی را وارد کند،   تشریفات گمرکی بین ۲۵ تا ۲۷ روز زمان نیاز داشت. اما امروز تشریفات گمرکی کوتاه و بین ۳ تا ۵ روز شده و البته باید این زمان کوتاه تر هم شود و این کارهای بزرگی است که در حال انجام است.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه در شرایط کرونا فضای مجازی به فضای تنفس برای مردم تبدیل شده است، ابراز داشت: در ماه‌هایی که ناچار بودیم به مردم بگوییم کسب و کار خود را تعطیل کنید، به بچه‌ها گفتیم مدرسه و دانشگاه نروید، اگر این فضای مجازی نبود، دانش‌آموزان و دانشجویان چه کار می‌کردند و چگونه درس می‌خواندند؟ مردم در این شرایط چگونه سرگرم می‌شدند؟  

وی با تشکر از وزیر ارتباطات و وزیر سابق بیان کرد: آنها کار بزرگی کردند. پهنای باند کار عظیم و بزرگی برای کشور است. کسی را برای پهنای باند نباید محاکمه کنند. این مسئله دستور من بوده است. اگر کسی را می‌خواهید محاکمه کنید، باید مرا محاکمه کنید.  

روحانی با بیان اینکه پهنای باند یعنی آزادی مردم در کسب و کار الکترونیکی، یادآور شد: پهنای باند یعنی از ثبت سفارش تا بانک مرکزی تا گمرک تا ورود کالا و انبارها، همه را مردم ببینند. پهنای باند یعنی مبارزه با فساد. کسی نمی‌تواند با مبارزه با فساد مخالف باشد. اگر کسی را می‌خواهید برای مبارزه با فساد احضار کنید، باید مرا احضار کنید، نه اینکه وزیر مرا احضار کنید.  

وی با بیان اینکه همه وزرا تلاش می‌کنند، عنوان کرد: فضای مجازی شغل و کسب و کار برای مردم درست کرده، آموزش درست کرده، معلم و خانواده و دانش‌آموز را به همدیگر مرتبط کرده است. البته مشکلاتی هم دارد که کسی منکر آن نیست. اگر وزیر راه ما جاده و اتوبان درست کرد و در آن تصادف شد، باید وزیر راه را احضار کرد؟ باید متخلف را دستگیر کرد. باید پلیس مراقبت کند. شما می‌خواهید وظایف پلیس و دوربین را به گردن وزیر راه بیندازید. وظایف راننده را برعهده وزیر راه بیندازید.  

رئیس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: جاده و اتوبان باید باشد، اتومبیل هم باشد. نمی‌شود گفت چون مرکب‌های دیگر هستند، اتومبیل نباشد. وقتی ماشین، ریل، هواپیما، قطار و اتومبیل می‌آوریم، تصادف و تخلف هم ممکن است. باید جلوی تخلف را گرفت. باید فرهنگ‌سازی کرد. کسی که پشت فرمان می‌نشیند، باید آموزش دیده باشد و سواد رانندگی داشته باشد، باید مراقبت کرد.  

روحانی با بیان اینکه در فضای مجازی هم ممکن است مانند فضای حقیقی تخلف و دزدی کنند، گفت: ممکن است ایمان جوانان ما را هدف بگیرند. رها کردن فضای مجازی غلط است، بستن آن هم اشتباه است. اگر فضای مجازی نبود چگونه بیماران کرونایی را کنترل کنیم؟ اگر فضای مجازی نبود، چگونه جلوی شیوع کرونا را بگیریم؟ فضای مجازی در سلامت آموزش نشاط مردم کمک کرده است.

وی ادامه داد: امروز جهان در بخش سلامت و اقتصاد تحت فشار است البته ما در سلامت و اقتصاد تحت فشاریم اما شرایط ما با دنیا قابل مقایسه نیست. این همه پزشک، پرستار و شرکت‌های دانش بنیان داریم. ساخت انواع محصولات مورد نیاز، این همه تلاش و کوشش و مراقبت و وحدت و کمک از طرف بسیج، سپاه و دیگران قابل مقایسه نیست. همه دست به دست هم دادیم و به طور نسبی قابل قبول است.

روحانی گفت: من از تمام قوا، نیروهای مسلح، مردم و از آنهایی که با دولت خوب نیستند یا در رقابت یا قهر هستند می‌خواهم که در این ۶ ماه باقی مانده کار دولت، بگذارید که ما کار کنیم. وزیر ما وقت ندارد که بین سه قوه راه برود. یکی در یک قوه و دیگری در قوه دیگر باشد. کمیسیون اظهارش می‌کند و یا از آن سوال دارند. وزیر بین قوا نداریم. وزیر برای قوه مجریه است. وزیر برای قوه مقننه و مجریه و قضاییه همه باهم نداریم. یک وزیر است و مسوولیت اجرایی دارد باید به کارش برسد. بگذارید در این ۶ ماه آخر ما کارهای نیمه تمام را انجام دهیم و به سرانجام برسانیم.

رییس جمهوری افزود: در دهه فجر افتتاح‌های فراوانی در برق، گردشگری، صنعت و بخش های مختلف خواهیم داشت. هفته قبل در پنجشنبه ای که گذشت افتتاح پالایشگاه عظیم گاز بیدبلند ۲ یک افتخار بزرگ بود. در دنیا سه ابرپروژه در ۲۰۲۰ انجام شد که یکی از آن این بود. این جزو ۳ مگا پروژه بزرگ جهان بوده است.  

وی ادامه داد: این پروژه به لحاظ محیط زیست برای مردم خوزستان یک هدیه بود. این همه فلرها و مشعل‌ها می‌سوخت و هوا را آلوده می‌کرد و بخش اعظم آنها جمع شده است و به جای این که بسوزد و هوا را آلوده کند خوراک پتروشیمی‌ها شده است.  

روحانی گفت: از صدا و سیما  و وزارت نفت می‌خواهم نسبت به پروژه گاز بیدبلند ۲ بیشتر برای مردم اطلاع رسانی کند و توضیح دهد. بیدبلند آن هم زمان تحریم و جنگ اقتصادی جزو پروژه‌های بزرگ افتخارآمیز برای کشور است که به ثمر رساندیم.

رییس جمهوری افزود: کار بزرگی در زمینه آب و در دل کویر انجام گرفت. در فاز یک آب از استان هرمزگان شیرین شد و به استان کرمان و تا سیرجان رفت. در روزهای آینده عملیات فاز ۲ این طرح آغاز می شود. این فاز از هرمزگان شروع می‌شود و در نهایت به مشهد می‌رسد. یعنی استان‌های هرمزگان، کرمان، ‌خراسان جنوبی و رضوی را در بر می‌گیرد. البته فاز سومی هم است که امیدوارم وزارت صمت تلاش کند که این فاز در این دولت آغاز شود. فاز سوم خطی است که به اصفهان می‌رسد.  

وی ادامه داد: این ‌۳ طرح عظیم آبی و صنعتی موجب تحول در شرق کشور می‌شود. همانطور که در غرب کشور احیای دریاچه ارومیه طرح استراتژیک ایران بود، در شرق ایران هم این ۳ پروژه بسیار بزرگ تاریخی است که یکی از آن به ثمر رسیده است و دوتای دیگر هم آغاز می‌شود و در دولت های بعدی ادامه پیدا می‌کند.

روحانی گفت: این هفته در روز پنجشنبه - ۹ بهمن- شاهد یک افتتاح بزرگ آب و خاک هستیم. در این دولت در بخش کشاورزی کار بزرگی انجام شد. زمانی که ما دولت را شروع کردیم محصولات کشاورزی ما ۹۷ میلیون تن بود و امروز محصولات ما به ۱۲۳ میلیون تن رسیده است یعنی ۲۶ میلیون تن در این ۷ سال و نیم به محصولات کشاورزی اضافه شده است.

رییس جمهوری افزود: ۲۹۵ هزار هکتار در خوزستان زمین احیا، کانال کشی و زه‌کشی شده است. ۳۳ هزار هکتار در دشت سیستان کار انجام گرفته است. در منطقه غرب کشور طرح‌های بزرگی افتتاح شده است و روز ۹ بهمن یکی از طرح‌های بزرگی که در غرب کشور افتتاح می‌شود از ۲۵ هزار هکتار رونمایی می‌شود و در منطقه گلستان ۷۸ هزار هکتار طرح برای زه کشی که کار آن انجام شده افتتاح می‌شود که البته ۵۰ هزار هکتار در مرحله بعد اجرا می‌شود.  

وی ادامه داد: اول دولت ما یک میلیون و سیصد هزار هکتار زمین مجهز به آبیاری نوین بوده و امروز به ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار رسیده است. گلخانه ما ۹ هزار هکتار بوده و امروز نزدیک ۱۶ هزار هکتار شده است که کار بزرگی در این انقلاب و دولت انجام گرفته است.

روحانی با تاکید بر این که  در این مقطع دست به دست همه دهیم و خدمات و نواقص را بیان کنیم، گفت: هرچه متحد باشیم و هرچه دست به دست هم دهیم و هرچه یکصدا باشیم این دوران جنگ اقتصادی کوتاه و کوتاه‌تر و سریعتر تمام می شود و هرچه اختلاف و دعوا کنیم و روبروی یکدیگر بایستیم با حیثیت هم بازی و یکدیگر را تضعیف کنیم این تحریم ادامه پیدا می‌کند.

وی با بیان این که در مساله برجام توپ در زمین واشنگتن است، گفت: اما در کلیت مساله ما خودمان باید کار را انجام دهیم. ما اگر متحد و یکصدا و یکپارچه باشیم به طور قطع و حتم این زمانی که برای پایان جنگ اقتصادی برسیم این زمان را کوتاه‌تر می‌کند و برای مردم هم شرایط بهتری را فراهم می‌کند.

روحانی گفت: راجع بودجه هم از وزیران اقتصادی و سازمان برنامه و بودجه می‌خواهم که با شروع شدن بررسی آن از هفته آینده در مجلس، همزمان برای مردم توضیح دهند. برای مردم بگویید که بودجه عمومی ما ۸۴۱ هزار میلیارد تومان بوده است و الان در کمیسیون تلفیق یک هزار و ۱۴۰هزار هزار میلیارد یعنی هزار و صد و چهل هزار میلیارد تومان شده است. چقدر این بودجه بالا رفته است. افزایشی بوده است از کجا افزایش داده اند و کجا می خواهند مصرف کنند توضیح داده شود. اگر در نفت بالا رفته توضیح دهند.

رییس جمهوری افزود: می‌خواهم که مسایل بودجه توسط وزیران و مسوولان و معاونین بیان شود چرا که این حق مردم است. ظاهر بودجه این است که سرنوشت فعالیت دولت سال آینده را تعیین می‌کند و به یک معنا سرنوشت اقتصادی ملت هم داخل آن است و به نحوی تبیین می‌شود مهم است بنابراین برای مردم توضیح دهید.  

وی گفت: باز هم تاکید می‌کنم اگر شاکله بودجه و اهداف بودجه بهم نخورد ما با مجلس همکاری می‌کنیم اما اگر به همین صورت بخواهد جلو رود ممکن است با مشکلاتی مواجه شویم که امیدواریم اینگونه نشود.

رییس‌جمهوری با حمایت از وزیر ارتباطات، افزایش پهنای باند کشور را دستور خود خواند و تاکید کرد: کسی را برای پهنای باند نباید محاکمه کنند. این مسئله دستور من بوده است. اگر کسی را می‌خواهید محاکمه کنید، باید مرا محاکمه کنید.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

60110e5aeedf7_2021-01-27_10-25
8 بهمن 1399 - 10:29

 حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی و با بیان اینکه باید نسل جوان را با این انقلاب کاملا آشنا و آگاه کنیم، اظهار کرد: واقعا هر پیروزی که بدست آمد بعد از سختی‌ها بود. سختی‌های فراوانی بر مردم، راهبران و رهبران و آنهایی که در زندان و در تبعید و در فشار بودند و فرزندان خود را در راه انقلاب فدا کردند گذشت. اما خداوند در هرکجا که احساس می‌کنید گشایشی دیگر نیست،  گشایشی را به وجود می آورد.

رییس جمهوری گفت: انتخاب برای امام (ره) در آن شرایط سخت بود؛ آنجا ماندن به معنای فعالیت نکردن بود، رفتن به کشور دیگر را هم امتحان کرده بودند؛ کشور مسلمان که نگذاشتند وارد شود. خداوند این راه را پیش پای  امام (ره) گذاشت که به نجف برنگردد و همان جا شب در بغداد توقف کند و از آنجا تصمیم بگیرد و به پاریس حرکت کند؛ به امام گفته بودند که شما اگر با یک هواپیمایی وارد پاریس شوید در فرودگاه و در بدو ورود ویزای سه ماهه می گیرید و نیاز به هماهنگی قبلی نیست. ما و هرکسی که وارد پاریس می شد ویزای سه ماهه دریافت می کرد.

روحانی افزود: خداوند راه روان و آسانی پیش پای این انقلاب گذاشت و امام به پاریس رفت. ایشان اول در یک محله به نام کشان، خانه یکی از دوستان رفت، دو روز آنجا بود که جمعیت همه فهمیدند، اهالی آپارتمان از رفت و آمدها شکایت کردند و فشار بعدی باعث شد که امام (ه) به روستایی در اطراف پاریس رفتند. فضا و باغی که متعلق به یکی از ایرانیان بود در اختیار امام (ره) گذاشته شد که فضای نماز جماعت و مصاحبه بود.

وی با اشاره به اینکه خداوند راه را برای امام باز کرد؛ یادآور شد: امام نه رادیو، نه تلویزیون، نه روزنامه داشت اما همه رادیو و تلویزیون های دنیا را خداوند در اختیار امام (ره) گذاشت. موضوع عجیبی واقعا از معجزات انقلاب بود. امام (ره) به محض این که اعلام می کرد که سخنرانی کوتاه و یا مصاحبه ای دارد تمام دوربین‌ها از قاره آمریکا، اروپا، آفریقا، آسیا، ‌همه جا متمرکز می شد.  

رییس دولت تدبیر و امید گفت: تصمیم امام (ره) برای بازگشت به ایران تصمیم بزرگی بود؛ ‌شرایطی نبود که تصمیم بگیرد وارد ایران شود. نیروهای مسلح، نیروهای امنیتی، پلیس و قدرت‌های دولت آن زمان مستقر بودند و به ظاهر نخست وزیر حاضر بود. به ظاهر شاه فرار کرده بود اما همه سر جای خودشان بودند و تهدید هم کردند که هواپیمای امام (ره) اگر وارد فضای ایران شود سرنگون خواهد شد اما  امام (ره) اعتنا نکرد.  

وی افزود: بار اول که بنا بود امام ایران بیاید که ششم بهمن سال ۵۷ بود و فرودگاه‌ها بسته شد و نتوانست بیاید. آن شب امام با جمع یارانش صحبت کرد و گفت کسی با من نیاید این سفر خطرناک است. یعنی شبیه آن چه در تاریخ از شب عاشورای ابی عبدالله الحسین (ع) می شنویم که معروف است آن حضرت بیعت را از همه برداشت و فرمود شب راه باز است و بروید؛ شبیه چنین حالتی آن شب در نوفل لوشاتو پیش آمد. امام (ره)  با همه خداحافظی کرد.  هرچند آن سفر لغو شد اما چند روز بعد در ۱۲ بهمن امام (ه) به ایران سفر کردند، سفر خطرناکی بود اما خداوند گشایش را فراهم کرد.

روحانی ادامه داد: چند روز قبل از حرکت امام (ره) مرحوم آیت الله طاهری اصفهانی به دفتر امام در نوفل لوشاتو زنگ زد و من جواب دادم. ایشان گفت هوانیروز اصفهان آماده باز نگه داشتن فرودگاه اصفهان است و اگر فرودگاه تهران بسته است؛ امام (ره) اینجا بیایند. این خبر یک فرج و گشایشی بود که خداوند فراهم کرد. هرچند عده ای از علمای بزرگ که من با آنها صحبت کردم معتقد بودند الان برای آمدن امام  زود است و شرایط آماده نیست و به امام بگویید به ایران نیاید.  
 
رییس جمهوری یادآور شد: اگر بخواهم تشبیه کنم مثل آن آتشی که برای حضرت ابراهیم فراهم کرده بودند و او بی دغدغه رفت وسط آتش و آتش سرد شد. در ایران هم شرایط مشابه بود و از هر طرف سختی و شدت و خطر وجود داشت. از فرودگاه تا بهشت زهرا امکان هر توطئه ای بود، امام همه را در نظر داشت و وارد سیل جمعیت شد ودر راه خدا این مسیر را برگزید و خداوند هم همه جا یاری کرد.  

وی با بیان این که خداوند در قرآن در چندبار تاکید می کند که نعمت خدا را در نظر بگیرید؛ گفت: در این انقلاب در هر جایی لشکریان حق، لطف وعنایت حق قابل دیدن بود. البته مردم ایران از لحاظ روحی و اراده مردمی ویژه بوده و در تاریخ بلندآوازه هستند، این ملت بزرگ، با روحیه بلند، اعتماد و اراده ملی در کنار امام ایستادند و هرچه امام گفت گوش کردند.

 رییس دولت دوازدهم در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه مردم ایران، مردم ویژه و بلندی از نظر اراده هستند، اظهار داشت: این ملت با این اراده و روحیه بزرگ، در کنار امام ایستادند و هرچه امام گفت گوش کردند. امام گفت به خیابان آمده و حکومت نظامی را بشکنید و آنها این حرف‌ها را گوش کردند. امام گفت انقلاب پیروزی خون بر شمشیر و گلوله است، آنها گوش کردند و سرانجام، بزرگترین پیروزی تاریخی نصیب مردم شد.  

وی ادامه داد: روزی امام پیروز شد که آمریکایی‌ها امید داشتند، کودتا کنند و اروپایی‌ها امید داشتند شرایط را عوض کنند و هیچ کدام از قدرت‌های دنیا از شرق و غرب موافق انقلاب نبودند.  

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در دل و اذهان مردم جهان نسبت به انقلاب احترام وجود دارد، تصریح کرد: ابرقدرت‌ها هرچند مردم و انقلاب را اذیت کردند ولی واقعیت این است که ملتی از اسارت نجات یافت، دست استعمارگران را قطع کرد و امروز در این کشور اراده و آرای ملت حاکم است.

به گفته روحانی، تا روزی که در حکومت جمهوری اسلامی همه کاره رای مردم است، ما شکست نمی‌خوریم. اگر در رای مردم اما و اگر ایجاد کردیم و گفتیم مهم نیست پای صندوق ۵۰ درصد یا ۸۰ درصد باشند، ممکن است این لطف خدا را از دست بدهیم. البته ان‌شاالله که این مسئله پیش نمی‌آید.  

وی با اشاره به شرایط کنونی دهه فجر امسال خاطرنشان کرد: امسال آماده جشن بزرگ پیروزی انقلاب اسلامی هستیم. شکل آن به خاطر کرونا متفاوت است ولی دل‌ها سرشار از شور انقلابی است. دشمنان ما چه فکر می‌کردند. همان سال مقاماتی در تلویزیون‌های غربی آمدند و گفتند این انقلاب۶ ماه عمر نخواهد داشت. البته چند سال قبل هم آقایی گفت سال ۹۷ جشن انقلاب را نخواهیم داشت.

رییس جمهوری افزود: این حرف‌ها، حرف‌های دست چندم است. حرف اول آنها این بود که انقلاب مستقر شود، نمی‌خواستند صندوق آرا باشد اما وقتی دیدند دهم و یازدهم فروردین ۵۸ مردم با نظم و ترتیب در صف رای هستند و ۱۲ فروردین نتایج آن اعلام شد.

روحانی با بیان اینکه امسال با ویژگی دیگری انقلاب را جشن می‌گیریم، ابراز داشت: از یک طرف کسانی می‌خواستند با تروریسم اقتصادی ما را زمین زده و سال قبل و قبل‌تر بر این کشور حاکم شوند. هرچند مردم سختی را بر خود هموار کردند اما اهداف بلند ملی انقلابی، دینی و وظایف ملی و شرعی خود را فراموش نکردند.  

وی اضافه کرد: ممکن است از دولت و مسئولان هم گلایه داشته باشند و بگویند فلان‌جا چرا این کار و آن کار را نکردید اما وقتی پای ایران، تمامیت ارضی، استقلال کشور و نظام جمهوری اسلامی به میان می‌آید، همه درد، غم، رنج و مشکلات فراموش می‌شود و آن هدف بلند پیشروی آنها قرار می‌گیرند و می‌خواهند از آن حفاظت کنند.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: ما امسال در شرایطی وارد دهه مبارک فجر می‌شویم که مطمئن‌تر از همیشه هستیم که جنگ اقتصادی دشمن هم با شکست مواجه شده و هم در  مسیر روزهای پایانی است. امروز شما نگاه کنید در دنیا همه سیاسیون اعلام می‌کنند غیر از رژیم فاسد جنایتکار کودک‌کش و یکی دو کشور کوچک در این منطقه که گاهی حرف‌های بی‌ربط می‌زنند، بگذریم همه دنیا یکپارچه به آمریکا می‌گویند که چرا زودتر به تعهدات خود برنمی‌گردید.

وی ادامه داد: این صدای واحد دنیا خیلی مهم است. البته اروپاییان ایرادهای نابجا و نادرستی دارند چرا که ما از اروپا طلبکاریم و آنها از ما طلبی نباید داشته باشند. ما صبر بزرگ و جمیل کردیم یک سال دست روی دست گذاشتیم و گوش کردیم آنها مرتب وعده دو هفته و یک ماه دیگر را دادند ولی عمل نکردند و یا نتوانستند عمل کنند.  

رییس جمهوری یادآور شد: بعد از یکسال که ما دو، سه تعهد را کنار گذاشتیم و گفتیم اگر شما تا ۲ ماه دیگر به تعهدات خود برگشتید ما هم به نقطه اول برمی‌گردیم. تا یک سال، تقریبا ۲ ماه، ۲ماه جلو رفتیم تا همه تعهدات اجرایی و عملیاتی‌مان در بخش فناوری هسته‌ای را کنار گذاشتیم. همواره هم گفته‌ایم که شما به تعهدات خود برمی‌گردید، ساعت بعد ما به کل تعهدات برمی‌گردیم. بنابراین منطق ما یک منطق بلند و صحیحی و درستی است، آنها نمی‌توانند به ما ایراد بگیرند. ضمن اینکه ایراد نادرستی می‌گیرند در عین حال همه در اینکه آمریکا باید به تعهدات خود برگردد، متفق هستند.

وی تصریح کرد: ما هم امروز می‌بینیم که طرف‌های تجاری‌ ما در منطقه و جهان شرایط تاملشان با ما کاملا فرق کرده است. چرا که همه مشاهده و لمس می‌کنند که آن جنایتکار و شرور بزرگ و آن کسی که هر روز مردم را آزار می‌داد رفته و شرایط متفاوت شده است. اینکه ما چه زمانی بتوانیم مسائل خود را با دنیا حل و فصل کنیم بحث دوم است.

رییس جمهوری یادآور شد: امروز شرایط ما برای تحولات اقتصادی، کاملا با یکی دو ماه گذشته متفاوت است. خبرنگارهای ما از هر وزیری که سوال کنند و بگویند شرایط امروز شما در تولید، اقتصاد، تحول، تجارت، فعالیت نسبت به یکی دو ماه پیش بهتر شده یا خیر،  به شما پاسخ خواهند داد که امروز شرایط ما شرایط بهتری است.

روحانی با بیان اینکه امروز ما در تولید شرایط بهتری داریم، با اشاره به گزارش وزیر صمت از  ما یک جلسه اقتصادی و فعال شدن کارخانه های لوازم خانگی در قم و اصفهان گفت: در این جلسه گفته شد  چند مرکز تولید لوازم خانگی در قم و اصفهان کارخانه‌ها سه شیفت کار می‌کنند. این خیلی مهم است و تولید این کارخانه‌ها امسال نسبت به سال‌های گذشته دو برابر شده است.

وی تصریح کرد: درست است بنگاه‌هایی هم تعطیل شده و صدا و سیمای یا برخی رسانه‌های ما هم گاهی آن بنگاه‌های تعطیل‌ شده را نشان می‌دهند. ممکن است یک بنگاهی هم تعطیل شده ولی اینطرف را هم بگوییم که بنگاهی که از یک شیف به ۲ شیفت و ۳ شیفت رفته است.

اگر کسی بخواهد به نفع دولت حرف بزند، برای فردی که حامی دولت است هم آزادی بیان و هم مصونیت آن معلوم نیست. ولی از این می‌ترسم که روزی فردی که به عنوان حامی دولت است حرف بزند و بعضی‌ها برای حمایت از دولت او را تحت فشار قرار بدهند

رییس جمهوری بیان کرد: البته ما مشکلاتی هم داریم. همه باید دست به دست هم بدهیم و مشکلات را با هم باید حل کنیم. قرار نیست یک عده مشکل حل کنند و یک عده هم کنار بنشینند، چرتکه بیاندازند و یا بدتر و به نفع دشمن هورا بکشند. چنین چیزی که نمی‌شود باید همه با هم کار کنیم این کشور مال همه ماست و در سرنوشت این کشور همه شریک هستیم

روحانی خاطرنشان کرد: اگر یک کالایی گران شود برای همه است و ارزان شود هم برای همه است، اگر ارزش پول ملی وبالا برود برای همه است، اگر تولید افزایش پیدا کند برای همه است، زیرساخت‌ها حرکت و پیشرفت کند برای همه است. همه با هم و در کنار هم هستیم.

رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به جنگ تحمیلی اقتصادی سه ساله علیه کشور گفت: آزادی در انتقاد حق هر فردی است و ما استقبال می‌کنیم، بهتر است در ابتدای هر انتقاد گفته شود"ضمن قدردانی از تلاشی که دولت در جنگ تحمیلی اقتصادی انجام می دهد"، ‌ مثلا این پنج انتقاد هم وارد است و در پایان هم پیشنهاد بدهد که فبها المراد و نورعلی نور.

وی ادامه داد: انتقاد سرجای خود خیلی هم خوب است ولی گاهی اوقات روح مردم آزار می‌بیند. در این کشور آنهایی که نسبت به دولت با لحن نادرست صحبت می‌کنند، هم آزادی بیان برای آنها در رسانه‌ها لحاظ می‌شود و هم مصونیت برای آنها تضمین شده است. مهر مصونیت بر آنها زده شده که هرچه می‌خواهند بگویند، ‌آزاد هستند و حتی پشت پرده گاهی تشویق هم می‌شوند که عالی گفتید.

 روحانی ادامه داد: اگر کسی بخواهد به نفع دولت حرف بزند، برای فردی که حامی دولت است هم آزادی بیان و هم مصونیت آن معلوم نیست. ولی از این می‌ترسم که روزی فردی که به عنوان حامی دولت است حرف بزند و بعضی‌ها برای حمایت از دولت او را تحت فشار قرار بدهند.

رییس جمهوری تاکید کرد: البته در این بین باید آزادی بیان  در جایی لحاظ شود و آزادی بیان فقط در آزادی در خانه نیست و معنی آزادی بیان آزادی در روزنامه، تلویزیون، شبکه‌ها است. اینکه تنها در خانه نشسته و خودم برای خودم سخنرانی کنم که آزادی بیان نیست.

رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: همه ما یک مسیر را طی می‌کنیم و یک هدف داریم. همه باید دست به دست بدهیم. البته آمار و ارقام نشان می‌دهد که وضع کشور در سه ماهه دوم به مراتب از سه ماهه اول سال  بهتر بوده است. هنوز آمار سه ماه سوم را نداریم ولی ان‌شاءالله که سه ماه سوم شرایط ما نیز شرایط خوبی بوده باشد.

روحانی تصریح کرد: در حالی که رشد اقتصادی بسیاری از کشورها منفی است، ‌ رشد اقتصادی سه ماهه دوم ما با نفت یا بی نفت مثبت بوده و حتی بر سه ماه اول نیز اثر گذاشت که این یک حرکت بسیار مهم و بزرگی است.

 وی ادامه داد: من در هر مقطعی در جلسات اقتصادی صحبت کردم که در گمرک چقدر کالا وجود دارد، تقریبا آمار مشابه بوده و گفتند که ۴ میلیون تن کالای اساسی و ۷ میلیون تن کالای دیگر در گمرک است. به عبارتی کالای اساسی و ضروری و مواد اولیه کارخانجات وارد می‌شود.

رییس جمهوری با اشاره به روز گمرک، از گمرکات کشور تشکر کرد که در شرایط کرونا در همه مقاطع‌ کار و تلاش بزرگی انجام دادند و افزود: الحمدالله شرایط گمرکات کشور کاملا با گذشته متفاوت است و ما از گمرک سنتی خارج شدیم و به سمت یک گمرک مدرن حرکت می‌کنیم.

 وی اظهار کرد: یعنی امروزه گمرک ما گمرک موبایلی است، ‌ یعنی یک نفر می‌تواند با موبایل خود ورود و خروج کالا، ‌شرایط گمرکی، را مشاهد کند که این کار، ‌ کار بزرگی است. به عبارتی بازرسی سنتی در حال خارج شدن است و دستگاه های هوشمند چک  در حال استقرار در بنادر است و بارکشتی یا کامیون چند لحظه توقف کرده و عبور می‌کند و دیگر نیاز به بازکردن بار و اینکه تفتیشی انجام شود،  وجود ندارد و اگر هم قرار است پلمپی صورت بگیرد به صورت الکترونیک خواهد بود.

روحانی ادامه داد: ‌در این زمینه زمان کوتاه شده است، زیرا وقتی بود که شخصی که می‌خواست کالایی را وارد کند،   تشریفات گمرکی بین ۲۵ تا ۲۷ روز زمان نیاز داشت. اما امروز تشریفات گمرکی کوتاه و بین ۳ تا ۵ روز شده و البته باید این زمان کوتاه تر هم شود و این کارهای بزرگی است که در حال انجام است.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه در شرایط کرونا فضای مجازی به فضای تنفس برای مردم تبدیل شده است، ابراز داشت: در ماه‌هایی که ناچار بودیم به مردم بگوییم کسب و کار خود را تعطیل کنید، به بچه‌ها گفتیم مدرسه و دانشگاه نروید، اگر این فضای مجازی نبود، دانش‌آموزان و دانشجویان چه کار می‌کردند و چگونه درس می‌خواندند؟ مردم در این شرایط چگونه سرگرم می‌شدند؟  

وی با تشکر از وزیر ارتباطات و وزیر سابق بیان کرد: آنها کار بزرگی کردند. پهنای باند کار عظیم و بزرگی برای کشور است. کسی را برای پهنای باند نباید محاکمه کنند. این مسئله دستور من بوده است. اگر کسی را می‌خواهید محاکمه کنید، باید مرا محاکمه کنید.  

روحانی با بیان اینکه پهنای باند یعنی آزادی مردم در کسب و کار الکترونیکی، یادآور شد: پهنای باند یعنی از ثبت سفارش تا بانک مرکزی تا گمرک تا ورود کالا و انبارها، همه را مردم ببینند. پهنای باند یعنی مبارزه با فساد. کسی نمی‌تواند با مبارزه با فساد مخالف باشد. اگر کسی را می‌خواهید برای مبارزه با فساد احضار کنید، باید مرا احضار کنید، نه اینکه وزیر مرا احضار کنید.  

وی با بیان اینکه همه وزرا تلاش می‌کنند، عنوان کرد: فضای مجازی شغل و کسب و کار برای مردم درست کرده، آموزش درست کرده، معلم و خانواده و دانش‌آموز را به همدیگر مرتبط کرده است. البته مشکلاتی هم دارد که کسی منکر آن نیست. اگر وزیر راه ما جاده و اتوبان درست کرد و در آن تصادف شد، باید وزیر راه را احضار کرد؟ باید متخلف را دستگیر کرد. باید پلیس مراقبت کند. شما می‌خواهید وظایف پلیس و دوربین را به گردن وزیر راه بیندازید. وظایف راننده را برعهده وزیر راه بیندازید.  

رئیس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: جاده و اتوبان باید باشد، اتومبیل هم باشد. نمی‌شود گفت چون مرکب‌های دیگر هستند، اتومبیل نباشد. وقتی ماشین، ریل، هواپیما، قطار و اتومبیل می‌آوریم، تصادف و تخلف هم ممکن است. باید جلوی تخلف را گرفت. باید فرهنگ‌سازی کرد. کسی که پشت فرمان می‌نشیند، باید آموزش دیده باشد و سواد رانندگی داشته باشد، باید مراقبت کرد.  

روحانی با بیان اینکه در فضای مجازی هم ممکن است مانند فضای حقیقی تخلف و دزدی کنند، گفت: ممکن است ایمان جوانان ما را هدف بگیرند. رها کردن فضای مجازی غلط است، بستن آن هم اشتباه است. اگر فضای مجازی نبود چگونه بیماران کرونایی را کنترل کنیم؟ اگر فضای مجازی نبود، چگونه جلوی شیوع کرونا را بگیریم؟ فضای مجازی در سلامت آموزش نشاط مردم کمک کرده است.

وی ادامه داد: امروز جهان در بخش سلامت و اقتصاد تحت فشار است البته ما در سلامت و اقتصاد تحت فشاریم اما شرایط ما با دنیا قابل مقایسه نیست. این همه پزشک، پرستار و شرکت‌های دانش بنیان داریم. ساخت انواع محصولات مورد نیاز، این همه تلاش و کوشش و مراقبت و وحدت و کمک از طرف بسیج، سپاه و دیگران قابل مقایسه نیست. همه دست به دست هم دادیم و به طور نسبی قابل قبول است.

روحانی گفت: من از تمام قوا، نیروهای مسلح، مردم و از آنهایی که با دولت خوب نیستند یا در رقابت یا قهر هستند می‌خواهم که در این ۶ ماه باقی مانده کار دولت، بگذارید که ما کار کنیم. وزیر ما وقت ندارد که بین سه قوه راه برود. یکی در یک قوه و دیگری در قوه دیگر باشد. کمیسیون اظهارش می‌کند و یا از آن سوال دارند. وزیر بین قوا نداریم. وزیر برای قوه مجریه است. وزیر برای قوه مقننه و مجریه و قضاییه همه باهم نداریم. یک وزیر است و مسوولیت اجرایی دارد باید به کارش برسد. بگذارید در این ۶ ماه آخر ما کارهای نیمه تمام را انجام دهیم و به سرانجام برسانیم.

رییس جمهوری افزود: در دهه فجر افتتاح‌های فراوانی در برق، گردشگری، صنعت و بخش های مختلف خواهیم داشت. هفته قبل در پنجشنبه ای که گذشت افتتاح پالایشگاه عظیم گاز بیدبلند ۲ یک افتخار بزرگ بود. در دنیا سه ابرپروژه در ۲۰۲۰ انجام شد که یکی از آن این بود. این جزو ۳ مگا پروژه بزرگ جهان بوده است.  

وی ادامه داد: این پروژه به لحاظ محیط زیست برای مردم خوزستان یک هدیه بود. این همه فلرها و مشعل‌ها می‌سوخت و هوا را آلوده می‌کرد و بخش اعظم آنها جمع شده است و به جای این که بسوزد و هوا را آلوده کند خوراک پتروشیمی‌ها شده است.  

روحانی گفت: از صدا و سیما  و وزارت نفت می‌خواهم نسبت به پروژه گاز بیدبلند ۲ بیشتر برای مردم اطلاع رسانی کند و توضیح دهد. بیدبلند آن هم زمان تحریم و جنگ اقتصادی جزو پروژه‌های بزرگ افتخارآمیز برای کشور است که به ثمر رساندیم.

رییس جمهوری افزود: کار بزرگی در زمینه آب و در دل کویر انجام گرفت. در فاز یک آب از استان هرمزگان شیرین شد و به استان کرمان و تا سیرجان رفت. در روزهای آینده عملیات فاز ۲ این طرح آغاز می شود. این فاز از هرمزگان شروع می‌شود و در نهایت به مشهد می‌رسد. یعنی استان‌های هرمزگان، کرمان، ‌خراسان جنوبی و رضوی را در بر می‌گیرد. البته فاز سومی هم است که امیدوارم وزارت صمت تلاش کند که این فاز در این دولت آغاز شود. فاز سوم خطی است که به اصفهان می‌رسد.  

وی ادامه داد: این ‌۳ طرح عظیم آبی و صنعتی موجب تحول در شرق کشور می‌شود. همانطور که در غرب کشور احیای دریاچه ارومیه طرح استراتژیک ایران بود، در شرق ایران هم این ۳ پروژه بسیار بزرگ تاریخی است که یکی از آن به ثمر رسیده است و دوتای دیگر هم آغاز می‌شود و در دولت های بعدی ادامه پیدا می‌کند.

روحانی گفت: این هفته در روز پنجشنبه - ۹ بهمن- شاهد یک افتتاح بزرگ آب و خاک هستیم. در این دولت در بخش کشاورزی کار بزرگی انجام شد. زمانی که ما دولت را شروع کردیم محصولات کشاورزی ما ۹۷ میلیون تن بود و امروز محصولات ما به ۱۲۳ میلیون تن رسیده است یعنی ۲۶ میلیون تن در این ۷ سال و نیم به محصولات کشاورزی اضافه شده است.

رییس جمهوری افزود: ۲۹۵ هزار هکتار در خوزستان زمین احیا، کانال کشی و زه‌کشی شده است. ۳۳ هزار هکتار در دشت سیستان کار انجام گرفته است. در منطقه غرب کشور طرح‌های بزرگی افتتاح شده است و روز ۹ بهمن یکی از طرح‌های بزرگی که در غرب کشور افتتاح می‌شود از ۲۵ هزار هکتار رونمایی می‌شود و در منطقه گلستان ۷۸ هزار هکتار طرح برای زه کشی که کار آن انجام شده افتتاح می‌شود که البته ۵۰ هزار هکتار در مرحله بعد اجرا می‌شود.  

وی ادامه داد: اول دولت ما یک میلیون و سیصد هزار هکتار زمین مجهز به آبیاری نوین بوده و امروز به ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار رسیده است. گلخانه ما ۹ هزار هکتار بوده و امروز نزدیک ۱۶ هزار هکتار شده است که کار بزرگی در این انقلاب و دولت انجام گرفته است.

روحانی با تاکید بر این که  در این مقطع دست به دست همه دهیم و خدمات و نواقص را بیان کنیم، گفت: هرچه متحد باشیم و هرچه دست به دست هم دهیم و هرچه یکصدا باشیم این دوران جنگ اقتصادی کوتاه و کوتاه‌تر و سریعتر تمام می شود و هرچه اختلاف و دعوا کنیم و روبروی یکدیگر بایستیم با حیثیت هم بازی و یکدیگر را تضعیف کنیم این تحریم ادامه پیدا می‌کند.

وی با بیان این که در مساله برجام توپ در زمین واشنگتن است، گفت: اما در کلیت مساله ما خودمان باید کار را انجام دهیم. ما اگر متحد و یکصدا و یکپارچه باشیم به طور قطع و حتم این زمانی که برای پایان جنگ اقتصادی برسیم این زمان را کوتاه‌تر می‌کند و برای مردم هم شرایط بهتری را فراهم می‌کند.

روحانی گفت: راجع بودجه هم از وزیران اقتصادی و سازمان برنامه و بودجه می‌خواهم که با شروع شدن بررسی آن از هفته آینده در مجلس، همزمان برای مردم توضیح دهند. برای مردم بگویید که بودجه عمومی ما ۸۴۱ هزار میلیارد تومان بوده است و الان در کمیسیون تلفیق یک هزار و ۱۴۰هزار هزار میلیارد یعنی هزار و صد و چهل هزار میلیارد تومان شده است. چقدر این بودجه بالا رفته است. افزایشی بوده است از کجا افزایش داده اند و کجا می خواهند مصرف کنند توضیح داده شود. اگر در نفت بالا رفته توضیح دهند.

رییس جمهوری افزود: می‌خواهم که مسایل بودجه توسط وزیران و مسوولان و معاونین بیان شود چرا که این حق مردم است. ظاهر بودجه این است که سرنوشت فعالیت دولت سال آینده را تعیین می‌کند و به یک معنا سرنوشت اقتصادی ملت هم داخل آن است و به نحوی تبیین می‌شود مهم است بنابراین برای مردم توضیح دهید.  

وی گفت: باز هم تاکید می‌کنم اگر شاکله بودجه و اهداف بودجه بهم نخورد ما با مجلس همکاری می‌کنیم اما اگر به همین صورت بخواهد جلو رود ممکن است با مشکلاتی مواجه شویم که امیدواریم اینگونه نشود.

منبع: ایرنا

66

نظرات 100
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
مهدی 2 0 پاسخ 1399/11/9 -15:58

حضرت روحانی توروکه نیاید محاکمه کرد تورو باید اعدام کردامروز رفتم خرید با یک میلیون تومان چهارتا پلاستیک جنس ندارم از یک ماه پیش تا حالا از کشک گرفته تا حبوبات ودستمال و نواربهداشتی و... دوباره گرون شده این چه مسخره بازیه که توی مملکته

مهدی 1 0 پاسخ 1399/11/9 -11:20

آسیاب به نوبت

رضا 6 0 پاسخ 1399/11/9 -08:22

آقای روحانی من به شما رای دادم چون انتخاب من انتخاب بد از بدتر بود و اینک میبینم کاش به شما رای نمی‌دادم شما حرف از فساد و مبارزه با فساد زدید و دولت قبلی رو به تمسخر گرفتید با بی تدبیر ی شما پول و سرمایه مردم رو در بورس به فنا رفت خودتونو در اداره کشور توانمند می‌بینید ولی توانایی تامین کالای اساسی مردم رو هم ندارید شما خودتان هم میدانید که اگر عدالتی باشد بایستی محاکمه شوید

کاربر ناشناس 5 0 پاسخ 1399/11/9 -04:45

اگر ایشان را محاکمه کنند شاید عدالت برقرار شود خیلی زبان دارد

کاربر ناشناس 5 0 پاسخ 1399/11/9 -04:44

درخواست عموم ملت محاکمه ایشان است

کاربر ناشناس 5 0 پاسخ 1399/11/9 -04:43

بازیهایشان محاکمه شود

حاجی محمد راد 3 0 پاسخ 1399/11/9 -03:12

تا حالا شده است که یک حرف راست و درست از شیخ حسن روحانی نما شنیده باشید، که این حرفش راست باشد، شیخع حسن اصلأ نگران نباش انشاالله می‌آید روزی که باید شخصاً محاکمه و جوابگوی عدالت و قانون الهی باشی، چرا قسم جلاله دروغ خوردی، چرا فریب دروغهای خود را خوردی چرا مردم را با دروغهای فراوان فریب دادی و چرا با دروغ معیشت مردم مستضعف انقلابی مسلمان رو گروگان دروغهایت گرفتی و،،،؟

امیر 5 0 پاسخ 1399/11/9 -03:10

جناب رئیس جمهور همه ما در محضر پروردگار محاکمه خواهیم شد خداوند با کسی شوخی نداره منتها شما با آه مظلومان درپیشگاه خداوند باید محاکمه شوید خدا جای حق نشسته به من چه ، یا حق ،

مجید ق 4 3 پاسخ 1399/11/9 -01:23

با این حال که موافق اقای روحانی نیستم ولی از صدا وسیما انتقاد دارم که حرفهای ایشان را تماما پخش کنند نه تقطیع شده وقتی گزینشی پخش میکنید درست قابل قضاوت نیست. اگر ما به اسلام معتقد هستیم نباید حق الناس گردنمان باشد ایشان رئیس جمهور قانونی کشور است وقتی برای مردم صحبت میکند شما موظف هستید کامل پخش کنید.... اگر گزینشی پخش کنید وکسی به اشتباه بیافتد شما حق الناس گردنتان خواهد بود ...

ف 1399/11/9 -08:03

منافقين از كفار بدترند .-------.امام خميني

احمدی 1399/11/9 -08:12

صحبت هاش بدرد نمیخوره

محمد 7 1 پاسخ 1399/11/9 -00:54

روحانی اگر میدانست که ۱ در میلیارد کسی او را محاکمه میکند چنین حرفی را نمیزد. اگر قرار بود او محاکمه شود که نباید به تقاضای خودش موکول میشد‌. این مظلوم نماییها دردی از ملت حل نمیکند. باید از روحانی پرسید آیا خبر دارد که عده ای نان قسطی برای خانواده شان میخرند؟ و عده ای پول نان ندارند و افراد خیر پول نان آنان را پرداخت میکنند؟چند ماه دیگر مثل روسای جمهور قبلی ابهت پوشالیت پایان خواهد یافت و مجال فکر کردن به اینکه با معیشت مردم چه کردی و در مقابل خدا چه پاسخی داری را پیدا خواهی کرد. سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون

اسد 1399/11/9 -08:01

واقعا شما به خودت فکر کن و به اطرافیانت نگاه کن میگذارید مردم نون بخورن یا میگید همه را ما بخوریم. ما هر کدام از مردم فرصت بیابیم فقط به نفع خودمان حرف می زنیم، کار می کنیم، دزدی می کنیم، اختلاسگر می شویم،و..... پس یک نفر مقصر نیست شالوده فرهنگی ما مقصر است

م 7 0 پاسخ 1399/11/9 -00:30

بله درسته شما رو باید محاکمه کرد بخاطرتمام بلاهایی که به سر این مردم اوردید از دزدی برادر گرامیتان تا دزدی برادر جهانگیری که اگر این پولها رو خرج خرید واکسن کرونا میکردید الان جوانان دست گل پر پر نمیشدن ومردم در بدبختی بسر نمی بردن اگر خاوریها وزنجانیها رو جلوشون رو میگرفتیدتا با پول این مردم فرار نکنند امروز مملکت این نبود

محمدرضاملامحمدی 8 0 پاسخ 1399/11/9 -00:14

محاکمه روحانی حداقل کارهست. یک دروغگوی به تمام معنا. پرروی کامل..

کاربر ناشناس 18 2 پاسخ 1399/11/8 -22:34

روحانی باید در دادگاه صحرایی محاکمه شوند

غریبی 1 14 پاسخ 1399/11/8 -22:28

اگه فضای مجازی باشه که نمیشه به سرباز سیلی بزنی و نگران بعدش نباشی !! باید فیلتر که هیچ کلا قطع بشه مگه صدر اسلام فضای مجازی بوده ؟؟

احمد 16 3 پاسخ 1399/11/8 -22:27

اسماعیلی در واکنش به اظهارات روحانی: احضار وزیر ارتباطات ارتباطی به پهنای باند ندارد/ قوه قضاییه از توسعه پهنای باند و رونق کسب و کار‌های الکترونیکی در فضای مجازی حمایت می‌کند سخنگوی قوه قضاییه در جمع خبرنگاران:

ماکان 20 7 پاسخ 1399/11/8 -22:13

واقعا پشیمانم که به روحانی رای دادم کاش به رئیسی رای داده بودم

.. 1399/11/8 -22:53

تو اصلا به روحانی رای ندادی

سعید 1399/11/9 -19:43

توبه روحانی رای دادی چی شد

احمد 17 2 پاسخ 1399/11/8 -21:17

♦️اسماعیلی: احضار وزیر ارتباطات ارتباطی به پهنای‌باند ندارد سخنگوی قوه قضاییه:

سروش 16 5 پاسخ 1399/11/8 -21:17

کسی که تخم مرغ هاش رو تو یه سبد بچینه آخرش همین میشه. روحانی صددرصد مطمن بود اگه رای بیاره با آمریکا توافق می کنه که کرد اما یک درصد هم فکر نمی کرد آدمی مثل ترامپ بیاد سرکار و از توافق خارج بشه که شد. دولت کل تخم مرغاش رو تو سبد توافق برجام گذاشت که به این اوضاع دچار شدیم.

کمال 19 4 پاسخ 1399/11/8 -21:17

مغلطه روحانی پایانی ندارد...هم کاسه اقای تاجزاده از این بهتر نمیشه

ش 1399/11/9 -08:03

متاسفانه تاجزده و چهره هاي پليد ديگر بدجوري دارن روحاني رو به سمت پرتگاه ميبرن

حسین 20 0 پاسخ 1399/11/8 -21:08

داستان تورو باید بجای چوپان دروغگو تعریف کنن که روی پینوکیو رو هم سفید کردی و به آیندگان بدونن تو ۸ سال چه بر سر ملت مظلوم ما آوردی که قوم مغول هم تو ۱۰۰ سال نتونست بیاره

... 1399/11/8 -22:54

روزی که می رود همه با افتخار بردقه اش می کنند نه یک مشت رمال واجنه

استاد 17 1 پاسخ 1399/11/8 -21:00

ای بر پدر آدم دروغگو لعنت

ناشناس 13 1 پاسخ 1399/11/8 -20:40

بذار منصفانه بگم الان شصت درصد سرمایه مردم تو بورس نابود شده خیلیها با ضرر فروختن،قیمت مسکن کهکشان راه شیری رو رد کرده،اجاره مسکن الان پول خرید مسکن شده،خرید خودرو رویا شده، خرید گوشی الان پول یه ماشین شده، این از دست آورد این دولت هستش،اشتباه بزرررررررررررگی و نابخشودنییییبی کردم که به این دولت اعتماد کردم و به این فرد رای دادم.

کاربر ناشناس 18 2 پاسخ 1399/11/8 -20:20

تو را در جایی که خیانت به کشور کردی انشالله محاکمه خواهی شد

مهران 12 0 پاسخ 1399/11/8 -20:13

نگران نباشید هم چرخ سانتیفیوژها میرخه هم اقتصاد و هم سرمایه باد رفته مردم تو بورس میچرخه .ببینیم تا کجا میچرخه به قول آقای روحانی

مورچه 13 2 پاسخ 1399/11/8 -19:54

اقای رییس جمهوربهترین کارراشماانجام میدی تمام رییس جمهورهای جهان باید ازشماهنرنشستن پشت میز والابرکت الارایاد بگیرن شما نمونه هستی هیچکس قدر زحمات شمارا ندانست عیبی نداره چندماه دیگه هم تحمل کن میدونم خیلی خسته هستی چه میشه کرد جالب اینجاست که شما دراین چندسال بدون دستمزد رییس بودی فقط پول رنگ ریشت راگرفتی بروبخواب خسته نشی بدرود تا پشت میزی دیگر وخالی بندیی دیگر

اسد 1399/11/8 -20:40

شما تمام حرفات بی ربط بود به اندازه مورچه مغزت را بکار بگیر و حرف بزن.

ناشناس 1399/11/8 -21:18

آره خوب اومدی .

یه ایرانی 11 7 پاسخ 1399/11/8 -19:22

آقای روحانی چرا خودت را به نفهمی زده ای؟ کسی مخالف اینترنت یا پهنای باند نیست. حرف اینجاست فضای مجازی را رها نکنید که هر چیز مزخرفی به راحتی در دسنرس نباشد چیزهایی که با دین ما با فرهنگ ما تناسب ندارد بفهم ای نفهم پدر مارا درآوردی

کاربر 1399/11/9 -02:11

احسنت. حرف حق

مجید 23 2 پاسخ 1399/11/8 -19:01

آقای روحانی اون چیزی که شما پهناش رو زیاد کردید ، فساد و گرانیهای سرسام آور و بیچاره کردن مردمه

حمید 14 2 پاسخ 1399/11/8 -18:37

آقای روحانی همیشه از احساسات پاک مردم سواستفاده کردی هروقت دلار را برگردوندی به ۴۰۰۰ تومان من به شما ایمان می آورم و دوباره به هرکس که معرفی کنی رای می دهم اما واقعیت اینکه شما عامدا دلار را بالا بردید و دلال ها را فربه کردید قشر ضعیف را نابود کردید خدا از شما نگذرد امیدوارم محاکمه شوید معلومه که سرمایه دارها طرفدار شما هستند

اذری 11 2 پاسخ 1399/11/8 -18:24

مردم به این جمله آقا دقت کنید اگر قیمت کالای بالا رفته برای همه اگر پایین آمده برای همه اگر ارزش پول بالا رفته برای همه اگر پایین آمده برای همه لطفاً آنهایی که از اقتصاد چیزی میدانند نظر خود را بنویسد برای من که شبیه هاله نوراست

استاد 1399/11/8 -21:15

آخی گوگوش مگوری همه چیز بالا میره آره به کام ثروتمندان و بر دوش مستمندان ولی پایین اومدنی در کار نیست چون اگه بیاد اونایی که فربه تر شدن دلار ارزونی گیرشون میاد برای تبدیل کردن پولهای باد آورده و املاک میلیاردیشون به دلار ارزون برای خارج کردن از مملکت برای دیدن این چیزا سواد لازم نیست چشم لازمه

ایران سرای امید 8 17 پاسخ 1399/11/8 -17:46

عجب قوه قضایه ای داریم وزیر ارتباطات رابرای قطع نکردن ارتباط احضار کرده است شرم آوره جهان ارتباطات به کجا می رود و قوه قضایی(غذایی) ما در چه فکری است!

کولاک 1399/11/8 -18:25

عجب مغلطه بزرگی؟؟؟ وزیر برای پهنای باند احضار نشده بود ...متاسفانه روحانی نهایت خباثت را داره به خرج میده

مهدی 1399/11/8 -19:55

این از ساده باوری تو هس که دنیا رو زمین به میپیچی.تو دنیا که تو میگی کانالهای فساد رو خودشون فیلتر میکننننننن.ولی برا من و تو این کار رو نکردن ........

دادفر فتاحی 15 5 پاسخ 1399/11/8 -15:41

پرزیدنت هفت سال بدبختی بودجه ریزیهایت را تجربه کردیم. از مسکن از حقوقای نجومی از ایترنت و... حالا بزار ای بیچاره ها یه امتحان بکنند بهتر از شماست

معین 1399/11/8 -17:35

برو همین امثال شماها مردم را بدبخت کردید.یک مشت بیسواد که از چیزی بی اطلاع هستند

مهدی 1399/11/8 -19:57

اتفاقا کاملا با سواد هستش هفت ساله با این حرفها قیمت و زمین و مسکن صدبرابر شده .واقعا عجب غضنفری هستی باسواد

شهروند 1399/11/8 -20:12

هیچ کس از اقشار ملت با حقوق نجومی موافق نیست اما حقوق های نجومی در همه دستگاه ها مدیریتی کشور در قوای سه گانه و نهادها و بعضی نظامی ها وجود دارد منتها دیوار کوتاه فقط دولت است آنهم برای استفاده جناحی ، به بقیه کسی جرات اعتراص ندارد.

کاربر 1399/11/9 -02:16

متاسفانه یا خوشبختانه، طرفداراش هم، مث خودش بد دهانی میکنند و اونچه لایق خودشون هست به دیگران نسبت می‌دهند..

یاران امام زمان 11 5 پاسخ 1399/11/8 -14:56

میگه منو محاکمه کنید،، در جوابش باید گفت ،،، تو رو اگه واقعا محاکمه کنند به پنجاه بار اعدام محکوم میشی، اولش بخاطر اشتباهات که هزاران ایرانی در زمان پست رئیس جمهوریت تا حالا کشته شدن، دوم بخاطر خیانت برای درست کردن برجام، سوم بخاطر خیانت ها و کوپنی کردن ایران، چهارم بخاطر تورم ارز و طلا وارزاق، پنجم بخاطر فرستادن بیت المال در حساب های شخصی، و و و و و، باید هر پنجاه تا رو گفت یا نه، نظر خودت چیه؟

مردم مظلوم 15 5 پاسخ 1399/11/8 -14:55

سلام اقای روحانی با این کارهات مردم روانی کردی خون تمام افرادی بی گناهی که بر اثر بی تدبیریت بر اثر کرونا مردن زندگیهایی که بر اثر بی کاری وبی پولی از همم پاشید فردا قیامت ولی اول در این دنیا مطمعن هستم پس میدی خوبم پس میدهی ولی خوب بدان افکارت لیبرالی است تصمیم گیرهایت انگلیسی انشالله با همانها محشور شوی انشالله... خوب مردم داخل فشار اقتصادی قرار دادی که حکومت کنی دیگه نفس های اخرت است

من 1399/11/8 -17:37

تمام کسایی که این حرفه به آقای روحانی میزنند بیسواد هستند اصلا یک آدم فهمیده با درک و فهم وبا سواد در مورد روحانی اینجور حرف نمیزند

رحیم 1399/11/8 -18:55

شما که می گوئید همه کسانیکه این حرف ها را به آقای روحانی بیسواد هستند بگذارید خطاهای استراتژیک دولت روحانی را مختصر توضیح بدهم اول حذف کارت سوخت که در زمان احمدی نژاد بزرگترین پروژه آی تی کشور بود که هیچ ربطی هم به تحریم نداشت و میلیاردها تومان به جیب قاچاقچیان برد دوم عدم مدیریت صحیح در سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین که باعث کشته شدن ۱۵۰۰ تن از هموطنان ما شد سوم افزایش قیمت دلار که باخواست دولت جهت کسر بودجه صورت گرفت که باعث تورم افسار گسیخته در مسکن خودرو و ارزاق عمومی شد توجه شما را به مصاحبه آقای ترکان جلب می کنم که گفته بود قیمت ارز باید افزایش یابد فروش ۶۲ تن طلا در قالب فروش سکه که باعث شد دلالان سود نجومی بدست آو رند در اختیار گذاردن ارز ۴۲۰۰ تومانی دلار جهانگیری به وارد کنندگان که اینها ارز را گرفتند و کالای خودرو با قیمت پنج برابر به مردم فروختند و از این منظر ۶۴ میلیارد دلار ملت ایران دود شد رفت که این هم به تحریم ربطی نداشت

مهدی 1399/11/8 -20:02

البته تو دولت احمدی نژاد عرضه داشت حتی تو تحریم ها از راههای دیگه تحریم رو دوربزنه و نفت رو بفروشه .بدبختی مااین هستش که آدم های به اصطلاح باسواد که عرضه مدیریت رو ندارن سر و کار داریم.

کاربر 1399/11/9 -02:19

دوباره طرفداراش اومدن به ناسزاگویی.. اگه جوابی دارین بدین. حرف حق جواب نداره

چی بگم والا 2 5 پاسخ 1399/11/8 -14:47

خاطرات گذشته تا 12بهمن جالب بود *

کاربر ناشناس 6 24 پاسخ 1399/11/8 -14:30

متاسفانه امروز کسی تحمل شنیدن حقیقت را ندارد ولی باید قبول کنیم در طول این ۸ سال کارنامه روحانی باتوجه با این تحریم های سخت قابل دفاع است ایشان کاری کردن که اگر دولت اصولگرا سرکار بودن وضعیت بدتر از این بود

چی بگم والا 1399/11/8 -17:49

دقیقا *

مهدی 1399/11/8 -20:04

وای خدا‌راس میگه نه اینکه قیمت مسکن و ماشین صدبرابر نشده.آب که از سر گذشت چه یک وجب چه صدوجب

ناشناس 1399/11/8 -20:10

همینو بگو مگه می فهمند؟! مردم یادشون رفته که کسانی رییس اون دو قوه شدن که خودشون برای ریاست جمهوری اصلا بهشون رای ندادن!

یک شهروند معمولی 1399/11/9 -01:34

آره مثلا رئیسی میومد دلار میشد ۵۰۰۰ تومن.

کاربر 1399/11/9 -02:20

پناه بر خدا!! یا نمیدونید کارنامه چیه، یا نمیدونید قابل دفاع یعنی چیه؟ آخه سیاست زدگی چشم و قلب های کور تا کجا؟؟

ت.س 16 5 پاسخ 1399/11/8 -14:07

انشا الله به زودی محاکمه خواهی شد به خاطر 42 سال خدمات پنهان و آشکارت عجله نکن

خیزران 9 8 پاسخ 1399/11/8 -13:53

جوک خنده دار ریس جمهور ایرانه،هیچ اختیاری نداره.تلگرامو یکی فیلترمیکنه،وزیرو یکی دادگاهی میکنه ،مجلس ساز خودشو میزنه،واکسن ممنوعه،و.....جمع کنید بابا۲۳میلیون رای دادن مثلا.

ناشناس 1399/11/8 -20:11

اگه می خواستن هوای این 23 میلیون رای رو داشته باشن که همون چند سال پیش هم حواسشون می بود یه بیست و خورده ای میلیون رای رو همینها یه بار دیگه هم داده بودن!

مریم 1399/11/9 -11:55

چطور موقع حقوق نجومی گرفتن اختیار دارن موقع رانت خواری با ارز ۴۲۰۰ اختیار دارند مگه نگفت کلید دستشه ادعا بی اختیاری برای رفع مسولیت برای ادمهای ساده لوحی مثل توست

مهدی 5 13 پاسخ 1399/11/8 -13:50

درود بر شما لااقل اینقدر شهامت داری حمایت کنی

تابش 4 10 پاسخ 1399/11/8 -13:47

هرچند که دل خوشی از روحانی نداریم .اما عده ای عمل این دولت را شاخ کردن برای روی کار آمدن جناح اصولگرا .که به هیچ عنوان اعتراضی و انتقادر نمیتوان کرد .فقط رای خودشان

Mm 28 7 پاسخ 1399/11/8 -13:26

محاکمه حق ات هست بخاطر وعده های دروغین خود ومعاونت وسفسطه گری بی حدت درطول ۸سال گذشته خودشیفتگی و اشرافیگریتان شیطان را هم مات ومبهوت کرده است کوچک شدن سفره محرومین ازهمه مهمتر است اما مگر میشه از رکود صنعت هسته ای وقطعه سازی وتعطیلی کارخانجات وتاراج ذخیره مملکت و فساد اقتصادی اخوانتان ووابستگان دولت تدبیر که ملت راناامید کردند گذشتو...

ح خ 1399/11/8 -13:57

یک شیطان هم ظاهرا خودتی که بی مدرک توهین میکنی

امیر 1399/11/8 -21:03

مدرک همین لایک هایه که میبینی

کاربر 1399/11/9 -02:25

وعده های دروغ، سرت رو بچرخون، تا مدارکش رو ببینی.. هیهات که چشم دل های مریض کور است

محمود 23 4 پاسخ 1399/11/8 -13:24

روحانی تو ومدیران ... تو با نوشتن بودجه افتضاحی که شکاف زیاد مابین درآمد و مخارج موجود هست و به شدت توروم زا هست میخوای گند زدن ۸ ساله را کامل کنید و زمین سوخته تحویل رئیس جمهور بعدی بدهید لطفا این دوران باقی مانده را سکوت کن تورو هم باید مثل ترامپ بعد ریاست جمهوری محاکمه کرد

امیرخان 24 4 پاسخ 1399/11/8 -12:58

جناب آقای روحانی هفت سال و نیم داری چکار میکنی؟چه گلی به سر مردم زدی؟

رحیم آب منگول 1399/11/8 -14:09

ایشان دارد ویرانه های احمدی نژاد را میسازد و تا 1440هم این ویرانی آباد نمیشه معجزه حضرت عیسی مسیح هم شاید بتونه چون احمدی نژاد دنیا را بر علیه ایران کرد و خود رفته گل بچینه.در عجبم چگونه وزارت اطلاعات زم و بعضی‌ها را در گونی کرده و به ایران میاورد اما چرا خاوری دارد در کانادا .........

یوناس 1399/11/8 -18:09

چرا آقای آب منگول حرف مفت میزنی خرابیهای روحانی تا چند قرن درست میشه فعلا روحانی آخر عمری طرحهای احمدی نژادرو برای خودش افتتاح میکنه طرح های روحانی شامل برجام هست که دلار و سکه خودرو گوشت و نان فروش نفت از ثمرات دولت آواره هست

مهدی 1399/11/8 -20:06

تو یکی از احمدی نژاد حرف نزن.مدیریت داشت کنترل داشت. برو بابام.بزار برات یه کم بخندم

مهدی 1399/11/8 -20:06

تو یکی از احمدی نژاد حرف نزن.مدیریت داشت کنترل داشت. برو بابام.بزار برات یه کم بخندم

ناشناس 29 4 پاسخ 1399/11/8 -12:51

با محاکمه جناب رییس جمهوربعدازدوران ریاست جمهوری موافقم خوبه که ایشان بفرمایند بعضی ازاین مدیران دلسوزا!!را که بعدا تحت تعقیب قضایی قرارگرفتندراازکجا آوردندوچرااینگونه افراد رادرجایگاههای مهم دولتی بکارگرفتند؟چرا درتیم مذاکرات هسته ای که فقط چندنفربودندیکی جاسوس ازآب درآمدچرا چندین تن طلای کشوربه سکه تبدیل شد وفقط به ظاهرا صد وچهارده هزارنفرفروخته شدچرا دلاربا کارت ملی درصرافی ها فروخته شد که موجددلال بازی شودچرابودجه ای که برای 1400نوشته شده درزمینه فروش نفت به جوک شبیه تره؟ آخه من هم که ازاقتصادوسیاست اطلاع زیادی ندارم می دونم فروش روزی2300000بشکه نفت دراین شرایط سنگین تحریمی به جوک شبیه ، چرا یک روز مرغ نیست یک روزتخم مرغ ،یک روزروغن خوراکی و.. چراارزش پول ملی ما ازارزش پول ملی افغانستان هم ضعیف تره؟آقای رییس جمهورشما باید به خیلی ازسوالات مردم پاسخ بدهید نه مجلس،آمریکا ترامپ را بعداز ریاست جمهوریش داره استیضاح می کنه امادرایران مردم بیچاره بایددولت خیلی ضعیف شما را تحمل کنند تا نکنه کشورهای دیگه بگن ایران ثبات سیاسی وجودندارد!!خدا ازشورای نگهبان نگذردکه وظایفش را درست انجام نداد وافرادی مثل جنابعالی وآقای جهانگیری را برای اداره کشوری مثل ایران آن هم دراین شرایط حساس تعیین صلاحیت کرد.

منم مختار 1399/11/8 -13:51

با محاکمه احمدی نژاد و خاوری و جزایری رفقای شفیق او و سرقت دکل نفتی هم موافقیم انشاالله همه جوابگوی اعمالشان باشند البته قالیباف و طبری و هزاران آقازاده دیگر باید محاکمه شوند از بن سلمان سعودی یاد بگیرید پولهایی که شاهزادگان سعودی به تاراج بردند همه را پس گرفته و زندانی شدن ما که ادعای انقلابی کریمان گوش فلک را کر کرده کجا یکبار اختلاسگران بزرگ را محاکمه و به نتیجه رساندیم اگر کارگری از روی فقر به کیسه 5کیلوئی برنج برای زن و بچه‌هاش بدزدد تا شرمنده آنها نشود دستگیر و شلاق و زندان میرود اما زالو صفتان میلیاردها میدزدند و آب از آب تکون نمیخوره پس این سیستم یه جاییش میلنگه در غیر اینصورت با تمام توان همه را محاکمه باید کرد در هر پستی و مقامی

ناشناس تر 1399/11/8 -13:58

چون تو اصلا خبر نداری که ما وابسته هستیم

محمدرضا 1399/11/8 -14:53

خدا پدر و مادرت بیامرزه چ خوب گفتید دستت درد نکنه

داودی 20 2 پاسخ 1399/11/8 -12:50

جناب اقای روحانی مطالب شما را خواندم لطفا وقت بگذارید این چند سطر را هم بخاطر مردم و وطن بخوانید لطفا : طبیعت انسانها اینست که عادت دارند مشکلات پیرامون خودشانرا به گردن این و ان بیاندازندمسئولین مملکت ما نیز از این قاعده مستثنی نیستند این زندگی مسئولین در کشورهای دنیا هست که خط و مشق زندگی اجتماعی را بصورت خود اگاه و ناخود اگاه به مردم کشور القا و بصورت نمادین اجرا میکنند در کشور خودمان بیائید برگردیم به سالهای 59 تا 65 الگوی رفتاری همین روحانیون محترم بودند با توجه به اینکه دران زمان هنوز اثار انقلاب درمملکت بود که خودش دارای مشکلاتی بود و از همه بدتر جنگ تحمیلی نیز مزید بر علت بودکه مشکلاتش بر هیچکس پوشیده نیست ولی در کل درصد مردم ناراضی کم بودند واما چرا در این زمان که حدود چهار دهه از انقلاب گذشته و جنگی هم در کار نیست ولی مردم دیگر به مسئولین ان علاقه و توجه را ندارند البته هوشیاری مردم نسبت به ان زمان بیشتر شده وشکی نیست ولی بد بینی و کج رفتاری و بی تفاوتی و ناامیدی و عصبانیت و از همه مهمتر دلسرد شدن به مدیران مملکت رکورد در این چهل سال را شکسته واگر دنبال دلیل و علت این همه مشکلات را خواهیم بصورت تیتر وار بیان کنیم اینست 1- از زمانیکه بوی پول به مشام روحانیون محترم رسید ان رسالت روحانیت خودرا از دست دادند و حرص و ولع را در جامعه ترویج دادند .2- زمانیکه روحا نیون محترم چه خودشان و چه فرزندان انان شروع به برج سازی و ساختمان سازی کردند و مانند فاتحین جنگها با همان لباس روحانیت سرکشی به پروژه های ساختمانی میکردند حرص و ولع را در دل مردم پیاده کردند .3- زمانیکه روحانیون محترم در دفاتر فروش خورو سازی ها میامدند و هزار هزار اتومبیل خریداری میکردند حرص و ولع را در دل مردم پیاده کردند .3- زمانیکه رو حانیون محترم اقدام به خرید هکتار هکتار زمینهای کشاورزی و مراتع میکردند حرص و ولع را در دل مردم پیاده کردند .4- زمانیکه روحانیون محترم با رانت و سفارش صندوق های قرض الحسنه تاسیس و بلافاصله بدون رعایت قوانین و پرو تکلهای مربوطه صندوق به بانک تبدیل میشد و در اندک زمانی ورشکسته و هیچکس هم نبود از انان باز خواست نماید حرص و ولع در دل مردم پیاده شد .5-زمانیکه روحانیون محترم با رانت و سفارشی برای فرزندان خود صرافی تاسیس کردند و پولهای این دزدان بیت المال را به خارج فرستادند حرص و ولع در دل مردم پیاده شد .6-زمانیکه روحانیون محترم منازل خود را از خیابانهای میدان خراسان و ایران و نازی باد و شهر ری به مناطق شمالی پایتخت و تفرجگاه های لواسون و اغشت و هیو و کردان و دماوند بردند و در کاخ های انچنانی سکنی گزیدند حرص و ولع را در دل مردم پیاده کردند .7-زمانیکه فرزندان این حضرات اتومبیل های بالای 3-4 میلیاردتومانی زیر پای خودشان انداختند حرص و ولع همه مردم را فرا گرفت .8- زمانیکه فرزندان این حضرا ت رفتند بنام درس خواندن انور اب به خوشگذرانی و لهو و لعب و فیلمهای خودشان را فرستادند برای مردم ایران مردم دچار حرص و ولع شدند .9- زمانیکه اقایان روحانیون محترم بیمار میشوند باید در بهترین بیمارستانهای اروپا معالجه کنند در حالیکه بیمارستان و دارو برای معالجه مردم کشور نیست مردم دچار حرص و ولع شدند .حالا سئوال اینجاست چرا همه این مشکلات به گردن روحانیون محترم نوشته شده جوابش اینست که اصولا انقلاب ایران با واسطه کردار و گفتار و رفتار روحانیون محترم تاسیس گردید و کل نهاد ها و ارگانهای مهم و اساسی خرد و کلان در اختیار روحانیون محترم از ابتدا بوده و ادامه دارد و الگوی رفتاری اجتماعی و سیاسی جوانان ان زمان و مردان میانسال و کهن سال رفتار و کردا و گفتار همان روحانیون محترم بود به زبان ساده تر اگر این روش زندگی اجتماعی اکنون روحانیون در سال 57 بود مطمئنا انقلابی صورت نمیگرفت .بر این واقعیت هم واقفیم روغن ریخته را نمیشود جمع کرد ولی بزرگان پاک و منزه روحانیون در مملکت ما که دارای بینش قوی هستند و هنوز از کسوت شخصیت روحانیت خارج نشدند و هنوز دلسوز ایران و ایرانی هستند شاید بتوانند با تدبیر و اندیشه جلو این همه خسارات را بگیرند ویا ایستی بشود در جهت ادامه این زندگی که سر انجام نامیمونی برای مردم ایران دارد

پژمان 1399/11/8 -13:34

احسنت در دل مردم رو گفتی اخبی

ثانی 1399/11/8 -14:55

درود خدمت همه دوستان و کاربر گرامی داودی؛باور بفرمایید که نوشته شما مصداق "جانا سخن از زبان ما می گویی"بود و اگر کسی بدون تعصب وتیزبینی مطلب شما را بخواند،به بسیاری از نکات پی میبرد.و ای کاش قوه قضاییه بدون هیچ مماشاتی با هر کسی در هر لباسی که به این مرز و بوم خیانت کرده و می کند،برخورد مناسب شود و تا دیر نشده بر زخم دلهای مظلوم مردم این سرزمین التیامی باشد.مجددا از نوشته شما داودی عزیز سپاسگزارم. یا علی مدد

حسن 1399/11/8 -17:06

ولی برادر مقصر اصلی را نگفتی

محمد 12 5 پاسخ 1399/11/8 -12:44

جناب. رییس جمهور اگر قراره شما جای وزرا تصمیم بگیرید که در تخصصتان نیست پس بی زحمت این بندگان خدا را آزاد کنید بروند دنبال کار خودشان تا بودجه بیت المال هدر نمی رود.

حسین محمدی 23 5 پاسخ 1399/11/8 -12:44

انشاالله به زودی شما راهم بابت تمام بدبختیهای مردم محاکمه خواهند کرد عجله نکن

ممدی نژاد.منم مختار 1399/11/8 -13:56

انشاالله همراه با احمدی نژاد و خاوری و جزایری و سلطان سکه و دکل نفت و طبری و قالی و مالی همه باید پاسخگوی اعمالش ان باشند بر پدر بخیلش لعنت

محمد حسینی 1399/11/8 -14:00

سلام قاضیش حتما شما باش

.. 1399/11/8 -15:35

اول احمدی نژاد که تمام افتخارش تحریم کردن ایران بود .بعدشم ایشان گفتند اگر قرار است کسی برای فیلتر نکردن شبکه ها اجتماعی محاکمه بشود ایشان است نه وزیر چون آقای روحانی اجازه فیلتر را نمی دهد اگلطفا متن را بخوانید بعد کامنت بگذارید

ناشناس 1399/11/8 -20:10

مقصر اصلی فقط دولت روحانی هستتتتتتتتت

ناشناس 23 3 پاسخ 1399/11/8 -12:22

آقای دکتر درست می گوید اگر قانون اجرا میشد وایشان استیضاح میشدند وبعد از استیضاح هم محاکمه میشدندبسیاری از مشکلات حل میشد

کاربر ناشناس 1399/11/8 -20:15

مگه احمدی نژاد رو محاکمه ش کردن که این یکی رو هم محاکمه کنن؟ جالبه هنوز دوزاریشون نیوفتاده کسی که یکی مثل مشایی همنشین نزدیکشه رو اصلا میشه بهش اعتماد کرد که هنوز داره راست راست می گرده؟!

اسد 22 2 پاسخ 1399/11/8 -12:20

اگر مملکت مملکت بود و بر مدار عدالت قرار داشت که باید شما بارها مجازات و محاکمه میشدید. فقر،فساد،رانت،خیانت و ... همه از اتهامات شماست که بابد بر این اساس هزار بار محاکمه میشدید. افسوس که مردم روخسته و انقلابشون رو به لجن کشیدید و عملا همه درها رو بر عدالت بسته اید.

به اسد از استاد اسناد 1399/11/8 -14:02

حق با شماست اما نیمه لیوان احمدی نژاد بابت درآمد 800میلیارد دلاری و رفقایش خاوری و جزایری و دکل نفت و همه بیتالمال خورها از ابتدای انقلاب تا بحال باید جوابگوی دزدی‌هایشان باشند آقازاده های منحوس حرام خورشان در آمریکا و کانادا همه و همه باید اموال بیت المال را به جیب ملت بازگردانند شیون خوبه اما واسه همسایه؟؟؟؟

خیزران 1399/11/8 -14:08

سوزش شما ازاینه اونیکه شما میخواستین رای نیاورد تاقبل اینکه ترامپ ازبرجام بیاد بیرون اوضاع مملکت خوب بود.هواپیمای پول به جیب میزدین الان این بنده خدا با این همه تحریم چه کنه،وقتی نمیشه نفت روآزاد فروخت و....الان یکی شمابود مملکت تو جنگ بود.

ح خ 1399/11/8 -17:07

اسد ول کن حرفات رو کسی قبول نداره حتی خودت

مسعود 25 2 پاسخ 1399/11/8 -12:16

جناب شیخ باید بداند که اگر ملت نتواند ایشان را به دادگاه بکشد دنیای دیگری نیز وجود دارد که به خاطر تمامی ظلم های که به این مردم کرد عذاب خواهد کشید

کاربر ناشناس 15 8 پاسخ 1399/11/8 -11:51

بنظر میرسد همه شما مسئولین از هر سه قوه تصمیم به نابودی مردم و کشور گرفته اید شعار حمایت از مردم را میدهید ولی هیچوقت مردم را در تصمیماتتان نمیبینید

کاربر ناشناس 14 2 پاسخ 1399/11/8 -11:30

مسوول اجرای سامانه هانظارتی قاچاق کالا از کمرگ تا مصرف کننده‌‌با‌کیست‌تا‌حواب‌بگیریم‌از‌ایشون.

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks
پیشنهاد ما
انتخابات هفت ضلعی 1400 / اصولگرایان و اصلاح طلبان گرفتار کابوس رای منفی ژنرالهای انتخاباتی / بازیگران اصلی انتخابات خرداد را بشناسید
واکسن ایرانی می زنم، نه روسی/ عید امسال با پارسال فرقی ندارد، برایش برنامه نریزید/ شاید از تابستان زندگی عادی شود
با افتخار سپاهی ام اما اسلحه دست نگرفته ام/ زنجانی به واسطه من ممنوع الخروج شد/ قرارگاه خاتم الانبیا با کدام سرمایه ایجاد شد و حالا سودش کجا هزینه می شود؟
ترور دکتر فخری زاده ایران را از برنامه هسته ای خود عقب نمی‌ اندازد/ جمهوری اسلامی به دنبال سلاح هسته ای نیست
فرزندانی که راهشان از پدر جدا شد / وقتی آقازاده‌ها می‌خواهند انقلاب را ببلعند!
روش‌های ترور موساد؛ از شلیک موتور سوار تا فعالیت گروه کیدون/ دو شهری که حیاط خلوت جاسوس‌های اسرائیل شده است
رضاشاه فراماسون نبود / چرخش پهلوی اول به‌سوی آلمانها با چراغ سبز انگلیس بود / قاجارها هم به‌دنبال توسعه ایران بودند ولی نگذاشتند / رضاخان به مجلس می‌گفت طویله! / رضاشاه نمی‌رفت، انقلاب می‌شد