شروع مرحله گروهی در پاییز، پایان در بهار

اعلام تقویم لیگ قهرمانان آسیا با فرمت اروپایی

تقویم فصل آینده رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا اعلام شد که بر این اساس، رقابت‌ها همچون لیگ قهرمانان اروپا و در تقویم 2 سالانه برگزار می‌شود.

در سال‌های گذشته رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا در یک سال میلادی برگزار می‌شد که این مسئله همواره با انتقادات فراوانی همراه بود. تورنمنتی که همزمان با تقویم لیگ‌های داخلی کشورهای شرق آسیا مانند کره جنوبی و ژاپن و از فروردین ماه آغاز می شد و قبل از اتمام سال میلادی و در آذرماه به پایان می‌رسید.

این مسئله همواره به ضرر تیم‌های غرب آسیا بود چرا که آغاز پیکارها در هفته های پایانی لیگ های داخلی این کشورها بود ضمن اینکه پس از پایان مرحله گروهی و برگزاری دور یک هشتم نهایی، بازی ها با وقفه طولانی همراه می شد که این زمان با پایان فصول داخلی لیگ کشورهای غرب آسیا مانند ایران همزمان بود و پس از آن نیز بازار نقل و انتقالات آغاز می‌شد، به نحوی که تیم ها از مراحل حذفی دچار تغییرات گسترده‌ای می شدند و با نفرات جدیدی نسبت به مرحله گروهی، ادامه رقابت ها را از سر می گرفتند.

کشور عربستان در سال های اخیر تلاش گسترده‌ای انجام داد تا تقویم لیگ قهرمانان آسیا را تغییر داده و این مسابقات همزمان با تقویم لیگ قهرمانان اروپا و همچنین همگام با تقویم لیگ داخلی کشورهای غرب آسیا از جمله ایران برگزار شود. پیشنهادی که سال گذشته با موافقت شورای برگزاری مسابقات لیگ قهرمانان آسیا همراه شد و از سال آینده، این پیکارها در دو سال برگزار می شود.

cu1tzy4k

از همین رو، AFC صبح امروز برنامه و تقویم برگزاری مسابقات با فرمت جدید را اعلام کرد تا پس از سال‌ها، لیگ قهرمانان آسیا از تابستان آغاز شده و در بهار سال بعد به پایان برسد. بدین ترتیب برای فصل آینده، شاهد برگزاری ACL 2023 – 2024 خواهیم بود.

بدین ترتیب زمان بندی برگزاری مسابقات به شکل زیر خواهد بود (تقویم برای غرب آسیا):

* مرحله نخست پلی آف: 17 مرداد 1402

* مرحله دوم پلی آف: 24 مرداد 1402

* مرحله گروهی: از 27 شهریور تا 21 آذر 1402

* مرحله یک هشتم نهایی: از 23 بهمن تا اول اسفند 1402

* مرحله یک چهارم نهایی: از 14 اسفند تا 22 اسفند 1402

* مرحله نیمه نهایی: در دو تاریخ 28 فروردین 1403 و 4 اردیبهشت 1403 

* فینال: بازی رفت 12 اردیبهشت 1403

* فینال: بازی برگشت 29 اردیبهشت 1403

منبع: ورزش3
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید