مروری بر تاریخ نوار غزه/ حماس از چه زمانی به قدرت رسید؟/ بزرگترین جنگ های غزه و اسرائیل

از سال ۲۰۰۶ تا کنون، حماس قدرت اصلی نوار غزه به حساب آمده و اداره این منطقه به طور کامل در دست آن بوده است. پیش از حماس، مدت کوتاهی تشکیلات خودگردان بر غزه حکمرانی می کرد و قبل از آن رژیم صهیونیستی، مصر، انگلیس و عثمانی بر آن حکومت می کردند.

مروری بر تاریخ نوار غزه/ حماس از چه زمانی به قدرت رسید؟/ بزرگترین جنگ های غزه و اسرائیل

به گزارش خبر فوری، اکنون که جنگ در نوار غزه به اوج خود رسیده، بسیاری در مورد جغرافیای نوار غزه، تاریخچه آن و چگونگی به قدرت رسیدن حماس در این منطقه، پرسش می کنند. در این گزارش قصد داریم مروری بر تحولات تاریخی این باریکه در یک سده اخیر و به خصوص بعد از هجوم صهیونیست ها به فلسطین داشته باشیم.

غزه، از تسلط عثمانی تا پیمان اسلو

نوار غزه تا پیش از جنگ جهانی اول بخشی از امپراتوری عثمانی بود. بعد از جنگ جهانی اول و فروپاشی عثمانی، فرانسه و انگلیس قلمرو امپراتوری ترک ها را تحت طرح قیمومیت به چنگ آوردند‌. در تقسیم بندی پاریس و لندن، اراضی فلسطین و غزه به انگلیس رسیدند. غزه از دهه ۲۰ تا دهه ۴۰توسط قوای بریتانیا اداره می شد تا اینکه مهاجران یهودی وارد فلسطین شده و شروع به تصرف اراضی این کشور کردند. در اواخر دهه ۴۰ درگیری های خشنی بین اهالی غزه و صهیونیست ها شکل گرفت. این درگیری ها تا زمان جنگ نخست ائتلاف اعراب به رهبری مصر و رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۴۸ ادامه داشت. پس از این جنگ، غزه به تصرف مصر درآمد. این تصرف تا جنگ ۶ روزه در سال ۱۹۶۷ ادامه داشت. شکست سنگین اعراب در این جنگ به ضرر غزه تمام شد و این منطقه به تصرف صهیونیست ها درآمد.

غزه تا اوایل دهه ۹۰ در اشغال اسرائیل بود. صهیونیست ها در این سال‌ها شهرک های زیادی در غزه ساختند و این امر باعث تنش میان مسلمانان و یهودیان صهیونیست شد. منشاء قیام سنگ یا قیام مردمی فلسطین که با عنوان "انتفاضه اول" شناخته می شود غزه است. جرقهٔ اول انتفاضه در حادثه‌ای زده شد که در آن، چند کارگر فلسطینی توسط یک رانندهٔ کامیون اسرائیلی در نزدیکی دیوار «اریز» زیر گرفته شدند. این اتفاق باعث چند سال درگیری میان فلسطینیان و اسرائیلی ها شد و سرانجام در سال ۱۹۹۳ و پس از انعقاد پیمان اسلو به پایان رسید.

بر اساس پیمان اسلو که توسط رژیم صهیونیستی و سازمان آزادی بخش فلسطین به امضاء رسید، نوار غزه از اشغال اسرائیل بیرون آمده و توسط نیروهای یاسر عرفات و سازمان آزادی بخش یا جنبش خودگردان اداره می شد.

غزه در هزاره جدید، درگیری های فتح و حماس

اگرچه پیمان اسلو در سال ۱۹۹۳ به امضاء رسید اما اسرائیلی ها تا پایان انتفاضه دوم در سال ۲۰۰۵ همچنان در غزه حضور داشته و در آن شهرک سازی می کردند. شهرک‌ها در سال ۲۰۰۵ به عنوان بخشی از خروج اسرائیل از نوار غزه تخلیه شدند و جنبش فتح یا تشکیلات خودگردان فلسطین کنترل کامل غزه را به دست گرفت.

عمر حکومت فتح بر غزه کوتاه بود. تنها یک سال بعد و در سال ۲۰۰۶ جنبش حماس که اپوزیسیون فتح به حساب می آمد، توانست در انتخابات پارلمانی فلسطین پیروز شده و اکثریت کرسی ها را به دست آورد. محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان،  اسماعیل هنیه، رهبر حماس را به عنوان نخست وزیر انتخاب کرد اما اختلافات این دو در مدت کوتاهی چنان زیاد شد که عباس، هنیه را از مقام خود عزل کرد. در غزه، میان حماس و فتح جنگ کوتاهی در گرفت. در پایان این جنگ، کرانه باختری به دست فتح یا تشکیلات خودگردان و نوار غزه نیز به دست حماس افتاد و اسماعیل هنیه و حزبش رسما قدرت را در غزه به دست گرفتند.

عصر مقاومت؛ درگیری های اسرائیل و حماس

از سال ۲۰۰۶ تا کنون، حماس قدرت اصلی نوار غزه به حساب آمده و اداره این منطقه به طور کامل در دست این گروه بوده است. از زمان تسلط حماس، غزه تحت محاصره زمینی، دریایی و هوایی اسرائیل و مصر بوده‌ است. حماس یکی از گروه های مقاومت محور است و ارتباط خوبی با اسرائیل ندارد. از آن سو، اسرائیل از سال ۲۰۰۶ تاکنون شهرک های فراوانی در نزدیکی غزه ساخته و عملا این منطقه را محاصره کرده است. غزه جز با اسرائیل و مصر مرز مشترک ندارد و محاصره این منطقه از ورود یا خروج آزادانه افراد و کالاها به آن جلوگیری می‌ کند. این اتفاقات سطح تنش را بین اسرائیل و غزه بالا برده و به درگیری های مختلف انجامیده است.

از سال ۲۰۰۶ تا کنون، جنگ های مختلفی بین حماس و اسرائیل به وقوع پیوسته است. مهم ترین درگیری در سال ۲۰۰۸ الی ۲۰۰۹ به وجود آمد. در این درگیری، اسرائیل به مراکز درمانی، پناهگاه ها و مناطق مسکونی غزه حمله کرد و آنقدر جنایت کرد که سرانجام توسط سازمان ملل محکوم شد.

جنگ مهم دیگر حماس و اسرائیل در سال ۲۰۱۴ به وقوع پیوست. در این جنگ، نیروی هوایی اسرائیل آغازگر حمله بود و نوار غزه را هدف حمله‌ های خود قرار داد و فلسطینیان و گردان‌های عزالدین قسام، شاخهٔ نظامی حماس، مناطق تحت کنترل اسرائیل را موشک‌ باران کردند.

جنگ بزرگ دیگر نیز به عملیات سیف القدس و طوفان الاقصی مربوط می شود که دومی همچنان ادامه دارد و مشخص نیست چه زمانی به پایان خواهد رسید.

منبع: خبر فوری
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 21
 • ناشناس
  61

  زنده باد فلسطین زنده باد امت اسلام زنده باد یاد دلاور مردان سپاه فتح آنان که رومیان را چون سگان زوزه کش از خاک مقدس بیرون کردند زنده باد یاد ایوبی که توله سگان صلیبی را با ننگ اخراج کرد. زنده باد یاد حسن سلامه که اشک صهیون را در آورد زنده باد یاد جمال عبد الناصر که چون شیر بر یهودیان غرید زنده باد یاد عماد مغنیه که ارتش صهیون را زمین گیر کرد زنده باد یاد شهدای سوری که با خون خود لبنان را از لوث یهود پاک کردند . زنده باد یاد تهرانی که ثمره جانفشانی هایش امروز بر سر صهیون خراب میشود .
  یهود است و با رجسش میکند لنگم
  هابیلم و شیطان است در چنگم
  از خواب ذلت برخیز ای انسان
  با خونم پاک خواهم کرد این ننگم
  گفتند ندای مرگت جایز نیست
  گفتم که باکم نیست آهنگم
  صدای ماشهرة سیفی در گوشم
  بنگر که این آهن و این سنگم
  پژواک شیاطین بر زمین پر شد
  تو گویی اشتباه است این لنگم
  از نیل است تا فرات جولانگه ابلیس
  تا که این بیرق بالاست می‌جنگم
  میجنگم تا بشکند این بیرق
  والله که من هاتف این زنگم.

  قابل توجه خودباختگان خراب کرده بزدل ابله هر چه دوست دارید منفی بدید
  و لسوف یعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون

  نظرات شما -
  • 29

   یکم شماکلاس ادب واحترام بگزارن ره جای حرف زشت ورکیک الفاط خوب به کارببر

  • من
   14

   پاشو برو به سلامت انشالله به ارزوت شهادت هر چه زودتر برسی

  • سوال
   3

   یه سوال
   تا حالا فک کردید اگر راه پیمایی ها تو سه ماه تعطیلی بود چی میشد؟

  • محمد
   2

   درود خدا بر شما لذت بردم از کامنت زیباتون.
   بزار این مردم گمراه ایران که برده رسانه شدن هرچی میخوان بگن طرف همه چیشو باخته دین و مذهب و اعتقاد و انسانیت رو انقدر خدا بلا به این مردم بخاطر کفرشون نازل کرده که دیگه گیج و منگ شدن و شهید و شهادت رو مسخره میکنن میدونید چرا؟ چون حالیتون نیست به کجا کشیده شدید معنویت و حقیقت الهی به طور کامل از قلبهاتون رخت بربسته و کوردلی و گمراهی و تباهی جاشو گرفته برای همین به این مشکلات و مصایب تو این مملکت دچار شدید. ولایت فقیه از سر مردم گمراه شکم پرست شهوت پرست غرب زده گیج و منگ ایران هم زیاده اگر به خودتون نیاید و به اسلام واقعی برنرگردید خدا بیشتر ازین بلا بهتون نازل میکنه اما کسی که ایمان واقعی بیاره خدا هدایتش میکنه و هیچ غمی بهش نمیرسه و خدا دنیا و اخرت سعادتمندش میکنه.
   بیاید منفی بزنید و کامنت های سخیف خودتون رو بنویسید ولی نصیحت پیامبرگونه مارو گوش بدید اگر گوش شنوا دارید قران اونهمه داستانهای گذشتگان و ملتهایی که بخاطر قهر خدا دچار عذاب شدند رو بهتون گوشزد کرده پس به کجا منحرف میشید؟ عذاب الهی دیگه صاعقه و زلزله و صیحه نیست عذاب الهی همینیه که دارید میبینید که مردم سرگردان و در بحرانها غرق شدند این است عذاب الهی. اما به خدا قسم اگر مردم برگردن خدا امرزنده هست و خوبیها رو جایگزین این وضعیت اسفناک میکنه. ما هیچی نیستیم در مقابل عظمت الهی همه چی خداست و از ان خداست مالک حقیقی و فرمانروای اسمانها و زمین و انچه در انهاست و میان انهاست برگردید به خدا و اسلام حقیقت و روشنایی فقط و فقط همینه. یا حق

  • ناشناس
   11

   اگه «ما هیچی نیستیم در مقابل عظمت الهی همه چی خداست و از ان خداست»
   پس چرا باید نگران غزه باشیم؟
   خدا خودش اینطور خواسته

 • ناشناس
  63

  چیزی به نام غزه نبوده و نخواهد بود محو و نابودی غزه در ماههای اینده . به امید محو کامل غزه در انتظار

  نظرات شما -
  • ناشناس
   25

   رابی جون تویی تو رو خدا اگه خودتی بگو می‌خوام ببینمت کارت دارم همه اسرائیلو میزنم به نامت فقط بگو خودتی

  • ناشناس
   26

   لعنت براسرائیل وحامیان انها

  • سیاوش
   4

   ای کاش میشد برای بعضی آدم ها شرف خرید و بهشون داد تا از ب.ی.شرفی در بیان😏

 • ناشناس
  41

  حتی اگر یک دانه ریگ از غزه بماند خداوند به کمک همان یک دانه ریگ سرزمین اصلی غزه را از صهیون پس میگیرد همانند پشه که در بینی نمرود فرستاد
  چون غزه برحق است

  نظرات شما -
  • ناشناس
   31

   خداوند در متون کهن و کتابهای مقدس یهودیان آنها را قوم برحق و نماینده خود بر روی زمین می نامد و به آنها توصیه میکند که اگر کسی بر شما تعدی کرد دشمنانتان را بکشید و زمینها و اموالشان را از آن خود کنید به ما مسلمانان نیز گفته دیگر ادیان باید مسلمان شوند و به دین اسلام مشرف شوند و گرنه باید جزیه یا همان مالیات بدهند و اگر ندادند بکشیدشان و اموالشان را مصادره کنید و زنانشان را به کنیزی ببرید .هر دو قوم بر اساس تعلیمات دینی شان عمل میکنند حالا خودتان قضاوت کنید مقصر کیست

  • 10

   شماازاقوام داعشی هانیستیدکه این حرفهامیزنی جزیه وبکشیدشان...آخه خودپیامبربایهودونصارادرمدینه زندگی میکردنند

 • ناشناس
  12

  بیچاره مردم ایران که باید هزینه اعرابو پرداخت کند

  نظرات شما -
  • 5

   انگلیس هم برای فتوحات بیشترهزینه توافریقای جنوبی وهندمالزی آمریکای لاتین افریقا...زیاددادحالاایران هم

  • ناشناس
   18

   مردم فلسطین درخط مقدم مبارزه باصهیون از تو و خانوادت دفاع میکنند

 • ناشناس
  2

  ۶تاجنگ داشتندجنگ اول۲۰۰۶ سال۸۵ خردادکه لبنان دخالت کردتاانرژی اسراییل کم کنه جنگ دوم۲۰۰۸تا۲۰۰۹دی سال ۸۷که من درفرودگاه یکی ازمتحصنین بودم جنگ سوم۸روزه سال ۲۰۱۲که مرسی رییس جمهورمصربه اسراییل هشداردادخشم ملتهای عرب رابرنانگیزیدجنگ چهارم ۵۱روزه سال۹۳شمسی ۲۰۱۴میلادی دررمضان جنگ پنجم۱۲روزه ۲۰۱۸سال۹۷جنگ ششم الان

 • ک.ق
  4

  هنیه و پسرانش اگه میان مردم غزه محبوبیت داشتن که نمی رفتن در قطر قایم شن و مردم بیچاره غزه را جلوی توپ و تانک قرار بدن. فرض محال همین فردا اسرائیل توسط هنیه تصرف بشه و همه یهودیها بکشن چه برنامه ای برای اونجا دارن ؟ باور کنید هیچ چون فکر میکنن 1400 پیشه و بایدبه همه دنیا حمله کنن. فرض محال همه دنیا را هم بگیرن ولی باز باهم قوم به قوم مثل همین الان میجنگن و ظاهرا این جنگ تا قیام قیامت ادامه داره بخاطر چی بخاطر ثروت . چرا دوکشور که محمود عباس و مردم فلسطین و اسرائیل در کنار هم با خوبی و خوشی زندگی نکنن ؟؟

 • ناشناس
  3

  اینها اول ها سنگ به طرف اسرائیلی ها می انداختند حالا موشک وپهباد و،،،،،،،از کجا آوردند شما می دونید

 • ناشناس
  3

  تعریف کسی که به یک کشور دیگر حمله می کند چیست ؟متجاوز

 • ناشناس
  18

  اتفاقات یکسال اخیر چند چیز را مشخص کرد
  نظر اکثریت مردم در مورد دین و حجاب با نظر حاکمیت یکصد و هشتاد درجه اختلاف دارد .

  نظر اکثریت مردم ایران در رابطه با فلسطین و اسرائیل با نظر حاکمیت یکصد و هشتاد درجه فرق دارد و اکثر مردم بر خلاف حاکمیت ، معتقد به نابودی اسرائیل نیستند و معتقدند که دو کشور اسرائیل و فلسطین باید باشد .
  اکثر کشورهای اسلامی و عربی از ایده دو کشور اسرائیل و فلسطین حمایت میکنند و خواهان نابودی اسرائیل نیستند .

  اکثر کشور های دنیا فتح به رهبری محمود عباس را نماینده مردم فلسطین میدانند نه حماس را .

  حاکمیت برای معیشت مردم ، هیچ برنامه ای ندارد و برای انحراف افکار عمومی از این موضوع به هر سوژه ای متوسل میشود و با بزرگنمایی آن سوژه به دنبال انحراف افکار عمومی از ناتوانی و بی کفایتیء حاکمیت از مسئلهء اقتصاد و معیشت مردم است