رسانه عبری زبان از ابعاد تنش میان نتانیاهو و بایدن پرده برداشت

یک رسانه عبری زبان مدعی است تشنج حاکم بر روابط بنیامین نتانیاهو و جو بایدن ابعاد گسترده‌ای به خود گرفته است.

وای نت نسخه برخط روزنامه یدیعوت احارانوت در گزارشی که امروز سه شنبه منتشر شد، به تشنج حاکم بر روابط بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی با جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده پرداخت.

رون بن یاشای تحلیل‌گر نظامی این رسانه عبری زبان در گزارشی در این رابطه نوشت: بنیامین نتانیاهو از طریق سفر به کشورهای اروپای به دنبال متقاعد کردن رهبران این کشورها برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران و ممنوع کردن فروش سلاح توسط این کشور از طریق قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل یا تصمیمات ناتو است.

در ادامه گزارش آمده است، نتانیاهو در حالی به ایتالیا سفر کرده و قصد دارد فردا راهی آلمان شود که این کشورها سیاست‌های وی و کابینه‌اش را در تضعیف جایگاه قوه قضائیه و نیز رویکرد افراطی گرایانه آنها در موضوع فلسطین مورد انتقاد قرار می‌دهند.

این تحلیل‌گر در همین راستا خبر داد، نتانیاهو در دیدارهایش با رهبران کشورهای مختلف ادعا می‌کند که سلاح‌های ایرانی در اختیار روسیه قرار گرفته و این تسلیحات به کرملین برای قتل هزاران اوکراینی بیگناه به کار می‌رود و می‌توانند خطری برای کشورهای اروپا و پیمان ناتو محسوب شوند.

او در بخش دیگری از این گزارش به تشنج بین نتانیاهو و بایدن اشاره کرده و نوشت: روابط بین کابینه نتانیاهو دولت رئیس جمهور جو بایدن، متشنج است، چون اگر روابط بین دو طرف عادی بود، نتانیاهو چنین اقداماتی را در گفتگو با رئیس جمهور آمریکا و دستیارانش بررسی، برنامه ریزی و هماهنگی می‌کرد، این در حالی است که بایدن هیچ عجله‌ای برای دعوت از نتانیاهو جهت مذاکره رو در رو و فراگیر در واشنگتن از خود نشان نمی‌دهد و در ظاهر هیچ برنامه‌ای هم برای سفر قریب الوقوع به (سرزمین‌های اشغالی) هم ندارد.

در ادامه گزارش تاکید شده است، سردی روابط بین دو طرف یک مانع بزرگ محسوب می‌شود، اما این تنها مانعی نیست که باید نتانیاهو برای به راه انداخت جریان قابل توجه علیه ایران از آن عبور کند.

براساس همین گزارش، نتانیاهو علاوه بر آن از این هم به شدت وحشت دارد که حتی اگر بتواند اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها را مجاب به اعمال ممنوعیت صادرات سلاح توسط ایران کند، با واکنش کرملین مواجه شود.

منبع: تسنیم
شبکه‌های اجتماعی