فعال سیاسی اصلاح‌طلب :

بانیان وضع موجود، کسانی اند که چوب لای چرخ دولت روحانی گذاشتند

فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: جریان رقیب دولت آقای روحانی اشتباه محاسباتی داشته و به تصور آنکه یک هفته بعد از آمدنشان همه چیز بر وفق مراد می‌شود، این اشتباهات و موانع را ایجاد کردند... دو سال فرصت‌های کشور از دست رفت و مردم ما امروز زیر فشار اقتصادی، تورمی و بحران‌های ارزی قرار گرفتند.

محمود میرلوحی، گفت: امروز هم می‌بینید اگر آقایان تصمیم قوی و پایدار داشتند، امروز به این شکل سکوت نمی‌کردند و به همین دلیل دو سال فرصت‌های کشور از دست رفت و مردم ما امروز زیر فشار اقتصادی، تورمی و بحران‌های ارزی قرار گرفتند. این موارد دستاورد مجلس یازدهم و عدم محاسبه دقیق جوانب کار و فضای بین‌المللی است.

او در پاسخ به این سوال که حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور پیشین، در روز عید غدیر در دیدار با تعدادی از اعضای کابینه دولت خود، گفتند مصوبه مجلس درباره برجام باعث شد، برجام در آخرین روزهای کاری دولت دوازدهم به امضا نرسد و شب گذشته هم تاکید کردند اگر می‌گذاشتند در اسفند ۹۹ به برجام بازگردیم، دولت را در شرایط دیگری تحویل می‌دادیم، علت صحبت‌های آقای روحانی در این مقطع زمانی چیست، گفت: در دوره اوباما که این توافق امضا شد، به تعبیر نمایندگان کنگره و سنا که ایران را از ساخت بمب هسته‌ای منصرف کردند از اوباما انتقاد می‌کردند که چرا دلارها را با هواپیما به ایران فرستادید. رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در جواب گفت که من این توافق را بدون درگیری نظامی با ایران به دست آوردم. در حالی که ما هم اعلام کردیم اصلا قصد ساخت بمب هسته‌ای نداریم و هدف استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای است. اما کشور ما بعد از خروج ترامپ از برجام در معرض چالش‌های فراوان قرار گرفت و شرایط سختی برای ما و مردم ایجاد شد.

وی افزود: زمانی که بایدن آمد، او در استراتژی‌ها و راهبردهای خود در سیاست خارجی تاکید کرد که می‌خواهد از عربستان حساب‌کشی کرده و به برجام بازگردد. این دو نکته‌ مربوط به منطقه ما بود. اما نمایندگان مجلس یازدهم به تصور آنکه این یک رقابت جناحی است و اگر آقای روحانی پرونده را جمع کند، ممکن است به حساب او گذاشته شود، محاسبه غلطی داشتند. امروز هم اعلام می‌کنند ما همین برجام را می‌خواهیم. گره کار، اختلاف آمریکا با ۱+۴ بود. ما که به نوعی مظلوم و غیرمقصر شناخته می‌شدیم، آژانس انرژی اتمی در چندین گزارش سلامت کار و تعهدات ما را تایید می‌کرد و کشورهای دیگر به شکل مرتب با صدور بیانیه از ایران حمایت می‌کردند اما متاسفانه الان آن‌ها با آمریکا هم صدا شده و علیه ایران بیانیه صادر کردند.

میرلوحی تصریح کرد: فکر می‌کنم جریان رقیب دولت آقای روحانی اشتباه محاسباتی داشته و به تصور آنکه یک هفته بعد از آمدنشان همه چیز بر وفق مراد می‌شود، این اشتباهات و موانع را ایجاد کردند و امروز هم می‌بینید اگر آقایان تصمیم قوی و پایدار داشتند، امروز به این شکل سکوت نمی‌کردند و به همین دلیل دو سال فرصت‌های کشور از دست رفت و مردم ما امروز زیر فشار اقتصادی، تورمی و بحران‌های ارزی قرار گرفتند. این موارد دستاورد مجلس یازدهم و عدم محاسبه دقیق جوانب کار و فضای بین‌المللی است. به همین دلیل آن‌ها شعار می‌دهند ما خیلی موفق بوده و دستاوردهای مهمی داشتیم و حالا دستاورد آن‌ها این بود که توافق دو سال به تاخیر افتاده است.

این فعال سیاسی گفت:‌ امروز حادثه اوکراین باعث شده تا ایران اولویت اول آقای بایدن نباشد و احساس می‌کند که موقعیتش در اروپا و آمریکا احیا شده و خودش را از برجام بی نیاز می‌بیند. در حالی که قبل از حادثه اوکراین به برجام نیاز داشت و این نگرانی وجود دارد که اگر فضای انتخابات آمریکا داغ شود، امضای توافق بیشتر به تاخیر بیفتد. ایران به دلیل شرایط خاص نفت و گاز در اروپا که می‌تواند به راحتی روی آب آن را به فروش رسانده و فرصت‌های انتقال سوخت و گاز به اروپا را داشته باشد، این فرصت‌های طلایی را نباید از دست داد.

هشدار درباره پیامدهای «برخورد های تند با فرودستان» مقیم حاشیه شهرها

میرلوحی در پاسخ به این سوال که علت آنکه نمایندگان مجلس با کلیدواژه بانیان وضع موجود به دولت روحانی و حتی به جلساتی که بعد از پایان دوره ریاست جمهوری با برخی از اعضای کابینه خود برگزار می‌کند حمله می‌کنند چیست، گفت: آقایان قبل از آمدن آقای رئیسی، انواع و اقسام تریبون‌های مختلف از جمله صدا و سیما، رسانه‌ها و نماز جمعه را در اختیار داشتند و از آن موقع سعی کردند به شکل مرتب همه تقصیرها را گردن دولت روحانی بیندازند. آقای روحانی زمانی گفتند ذخایر استراتژیک ما کم است چقدر در آن زمان او را سرزنش کرده و در همان رسانه‌ها گفتند چرا اسرار کشور را بیان می‌کنید اما حالا که خودشان هستند می‌بینید که چه بی‌پروا واقعیت‌ها را وارونه جلوه می‌دهند.

وی افزود:‌ وقتی آقای روحانی می‌گوید میلیاردها دلار در حساب بانک مرکزی داشتیم و با تمام سختی‌هایی که برای تهیه ارز و برگرداندن ارزهای نفتی وجود داشت اما توانستیم کاری کنیم که ذخایر کالاهای اساسی و ارز در حساب‌ها وجود داشته باشد، آقایان دوست دارند بگویند به این شکل نبوده است. البته این موارد برای رد گم کردن و فرافکنی است چون کسانی که نمی‌توانند از بهبودی و پیشرفت کشور دفاع کنند، وقتی مورد سوال افکار عمومی قرار می‌گیرند، مجبورند بگویند این وضعیت را بانیان وضع موجود به وجود آورده‌اند. اگر قرار است بانیان وضع موجود مشخص شوند، به رسانه‌ها رجوع کنید که چه کسانی چوب لای چرخ دولت آقای روحانی گذاشتند و نگذاشتند برجام و FATF حل شود و ببینید چه تبلیغات منفی درباره گرفتن هواپیما و امضای قرارداد با شرکت‌های نفتی انجام دادند. بنابراین اگر قرار است بانیان وضع موجود مشخص شوند، خوب است مناظره‌ای در تلویزیون انجام شود و کارشناسان مسائل فنی را بحث کنند اما اینکه بگویند رقبای ما بانیان وضع موجود هستند این حرف‌ها درست نیست.

میرلوحی گفت: واقعیت آن است که ساختار تصمیم‌گیری در کشور دچار ناهماهنگی و ناهمواری است. در طول ۲۰ سالی که پرونده هسته‌ای در جریان بوده، همیشه شورای عالی امنیت ملی تصمیمات را هماهنگ کرده است. تا اینکه در دوره آقای روحانی، مصلحت بر آن شد تا این پرونده غیرنظامی نامیده شده و وزارت خارجه متولی آن شود. همه می‌دانیم مجری پرونده هسته‌ای، وزارت خارجه و آقای ظریف بود اما تصمیمات در شورای عالی امنیت ملی پخته و به تایید رهبری می‌رسید. مجلس امروز با شعارهای انقلابی سر کار آمد و با تریبون‌هایی که داشتتد رقبای خود را از دور خارج کرده و مسندنشین مجلس شدند و به همین دلیل تصمیمات هم در فضای غیر حرفه‌ای گرفته می‌شود.

منبع: خبر آنلاین
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 41
 • ناشناس
  2

  هدف‌فقط‌فشار‌به‌مردم‌است‌تمام‌

  نظرات شما -
  • 2

   اين اصلاح طلبا مردم را چي فرض كردن . فكر ميكنن مردم افتضاح كاريشون رو فراموش كردند ؟!

 • ناشناس
  1

  مناظره برای شفاف سازی خیلی خوب است .لکن ساظره به ضررشان است انواع اقسام تریبون دراختیاردارن بقول معروف یکطرفه به قاضی میروند همیشه حاکمند.درصورتیکه دربرابرملت محکومند.

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   بانیان وضع موجود جرات مناظره ندارند وطفره می رفتند و این پادوها هم مناطره برگزار می کردن عملا جوابی نداشتند

  • به ناشناس
   2

   بانيان وضع موجود خود اصلاح طلبها هستند . با آن همه ادعا مملكت را به عقب بردند . دولت رييسي بايد پنجاه سال كار كند تا بدهي هاي دولت روحاني را بدهد .

  • رضا
   2

   جناب مير لوحي مردم اينقدر هم ديگه كم حافظه نيستند كه شاهكارهاي دوره روحاني و اصلاح طلبان را فراموش كنند .

 • ناشناس
  6

  اشتباه كردم به رئيسي راي دادم ديگر به این سه گروه هیچگاه رای نخواهم داد نطامی- روحانی -قاضی

  نظرات شما -
  • ایرانی آباد و آزاد
   0

   به این جیزها و آدم ها نیست کار از ریشه و ساختار و توزیع قدرت و اختیارات باید درست و اصلاح گردد.. و خرابه

  • ناشناس
   9

   پس یکی به سوادی مثل خودت رای بده خخخخه

  • ب
   1

   خدا ازتون نگذره شما و همكاران اصلاح طلب پر مدعا پدر مردم را درآورديد هنوز طلبكاريد از رو هم نميرويد .

 • بختیار
  36

  اولا دو سال نه بلکه هشت سال با وجود حسن فریدون وظایف خاعن فرصت‌های کشور از دست رفت
  ثانیا جناب میر لوحی با زانو زدن جلوی دشمن نمیشه کار را پیش برد
  حداقل از قبله اعمالتان آمریکا یاد بگیرید

  نظرات شما -
  • 8

   زانو زدن جلوی ارباب پوتین و اربان شی جیانگ پی چطور است،بهتره؟اشکال نداره؟

  • ناشناس
   3

   حالا شما که جفتک زدید کاری پیشبردید ؟

 • روحانی
  10

  برجام مگه قراره چند بار امضا بشه، همون یکبار که با اون همه امتیاز دهی امضا شد و طرف زد زیرش مورد قبول اصلاح طلب نبود، یعنی بازم اصلاح طلب ها میخوان با کدخدا گفتشون این روحیه آریایی رو تحقیر کنن

 • پشیمانی
  1

  شماها هیچکدامتان مالی نیستید

 • ناشناس
  1

  بانیان وضع موجود نهادها و افراد انتصابی هستند که با هیچ انتخاباتی تغییر نمی کنند و شورای نگهبان که با مهره چینی و دست چین کردن افراد، کشور را نابود کرده است

 • ناشناس
  4

  کسی بفکر مردم ایران نیست اگر درفلسطین یا لبنان بودیم العان وضع فرق میکرد

  نظرات شما -
  • ناشناس
   12

   باز که حرف مفت زدی

 • ناشناس
  1

  ما هم می‌خواهیم نمایندگان دو طرف به مناطره بیان تا ببینیم حق با کدام طرف است

 • یه بنده خدایی
  1

  صد میلیارد دلاری که اوباما داد کجا رفت؟؟

 • ابی
  11

  دوره روحانی هم بدتر از این بود.پدرمون دراومد....صف مرغ و گوشت ....دلار ۳۰۰۰۰ تومانی...رییس جمهور تنبل و از همه جا بیخبر....ارز ۴۲۰۰۰ که همه اطرافیان روحانی گرفتن و شصت انگشت به ملت دادن....مرتیکه مفت خور طوری مقاله مینویسه انگار از بهشت اومدیم جهنم‌‌‌‌..‌

  نظرات شما -
  • مریم
   10

   👏👏👏👏👏👏
   گل گفتی والا.
   خدا خیرت بده.
   الحمدلله دولت رئیسی بعضی از کر و لالهای دوره ی روحانی رو شفا داده.
   یادشون رفته باعث و بانی وضع موجود چه کسانی بوده و هستند.

  • ناشناس
   0

   روحانی و رئیسی هردو از یه کرباسند

 • ایرانی آباد و آزاد
  1

  دولت در سایه جلیلی و هم اینانی که الان در دولت و مجلس هستند روحانی را زمین زدند!!!!
  ملت حاضرند حقوق ها و قیمت ها به شهریور ۱۴۰۰ برگردد
  ای لعنت بر شما مدعیان قدرت .....

  نظرات شما -
  • 0

   قيمتهاي كنوني حاصل دستپخت ارز 4200 جهانگيري و روحاني بود .

 • ناشناس
  0

  بانیان وضعیت موجود افرادی چون ذوالنوری عباسی شریعت مداری و ....... کل جناح اصول گرا هستند -- ملت هوشیارتر از آن هستند که مسئولین باور دارند

  نظرات شما -
  • به ناشناس
   0

   بانيان وضع موجود افرادي چون روحاني و كابينه اش هست كه مسوليت داشتند نه كساني كه مسئوليت اجرايي نداشتند

 • ناشناس
  0

  ماازدنیا سی صدسال عقبیم چون درکشورما جنگ مذهبه دین را الله میباشدوسیاست کلا دروغ پس این دوگزینه باهم همخوانی نمیکند

 • ناشناس
  2

  بانیان وضع موجود همه آخوند ند پدر من که نیست اگر دعوت به بهشت هم همینه من از امروز کافرم

  نظرات شما -
  • 0

   اگر يك آخوند مثل روحاني كارها را خراب كرد به پاي بقيه ننويسيم

 • ناشناس
  0

  خخخخه خیلی پررو هستید

 • اله یار باقری حقیقی
  1

  سلام و عرض ادب و احترام خدمت همگی بزرگواران بسیار عالی است خداوند متعال همیشه وهمه.جاکمک،ومظلومان رادریابندکه این جهان اندک مروری بیش نیست دست دردست هم دهیم واین جهان راکننداباد ومن الله توفیق

 • محمد
  2

  روحانی هم پخی نبود

 • غلام رضا
  7

  با احترام مگر دولت فشل ،درمانده ،پیر وفرتوت و کلی مسئول بی عرضه در دولت اصلاح طلب روحانی ؛چرخ هم داشت که چوب لای آن بگذارند اون همه خودشان چوب بودند .بلانسبت چوب

 • رضا
  1

  بانیان وضع موجود،آتش زنان سبنما رکس
  دیروز.فقط زودفراموش می کنیم.هیچ کس
  دلش به حال مردم ومملکت نسوخته
  است.لیاخوف روسی لازم است.

 • ناشناس
  2

  همشون یک پوخ هستند

 • مهدی زنگی آبادیان
  5

  حسن روحانی چرخی نداشت که چوب لایش بذارن !!!!کجاسیرمیکنی میرلوحی.

 • ناشناس
  0

  بر همه اصلاح طلبان لعنت كه با فرار به جلو و نسبت كم كاريشان به ديگران مردم را احمق فرض كرده اند

 • ناشناس
  1

  بانیان وضع موجود کار خوبی می کنند و خلایق هرچه لایق

 • عزيز
  0

  هرچي واحد توليدي را روحاني تعطيل كرد بنده خدا رييسي داره احيا ميكنه . خدا عمر پر بركت بهش بده

 • ناشناس
  0

  تشکیل دولتهای اشرافی و دروغگو در حکومت اسلامی از طراحیهای دشمنان برای انهدام ایران بود.
  تمامی دولتها و وزرا باید در پیشگاه ملت در دادگاهی محاکمه شوند و به جزای اعمالشان برسند‌‌ تا ایران به مسیر رشد و تعالی برگردد در غیراینصورت باندهای فاسد نهادینه شده توسط آنها در کشور مانند موریانه کشور را از درون تهی و پوک میکند.