اعلام وضعیت اضطراری در آمریکا به خاطر آبله میمون

وزیر بهداشت آمریکا روز پنجشنبه (به وقت آمریکا) اعلام کرد که بیماری آبله میمون یک وضعیت اضطراری برای سلامت عمومی در این کشور اعلام شده است.

 بر اساس داده‌های دولت آمریکا، تاکنون ۶ هزار و ۶۰۰ مورد ابتلا به بیماری آبله میمون در این کشور به ثبت رسیده است. 

خاویر بسرا وزیر بهداشت و خدمات انسانی آمریکا پنجشنبه شب به خبرنگاران گفت: ما آماده تشدید مقابله با این ویروس هستیم و از همه آمریکایی‌ها می‌خواهیم که آبله میمون را جدی بگیرند. 

دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا که با انتخابات میان دوره‌ای مواجه است، برای رسیدگی به بیماری آبله میمون تحت فشار قرار گرفته است. 

سازمان جهانی بهداشت در جلسه اخیر خود شیوع ویروس آبله میمون را یک وضعیت اضطراری در سطح جهان اعلام کرد. 

این سازمان گفته است تا کنون بیش از ۱۶هزار مورد ابتلا به این ویروس در ۷۵ کشور جهان شناسایی شده‌اند. 

آبله میمون شبیه به آبله انسانی است. این بیماری در بسیاری از مناطق جهان سال‌ها است که ریشه‌کن شده و نمونه تازه‌ای از آن گزارش نشده است؛ با این حال طی سال‌های اخیر به ویژه پس از همه‌گیری ویروس کرونا، نگرانی از شیوع این ویروس بیشتر شده است

پژوهش‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که ویروس آبله میمون، علاوه بر انسان‌ها می‌تواند موش‌ها و خرگوش‌ها را نیز مبتلا کند. در میان انسان‌ها، نخستین مورد ابتلاء به آبله میمون در سال ۱۹۷۰ گزارش شد. در سال ۲۰۰۳ نیز مقام‌های بهداشتی آمریکا یک مورد از ابتلاء به این ویروس را در این کشور گزارش کردند.  

علائم اولیه آبله میمون شامل تب، سردرد، درد عضلات، کمردرد، تورم غدد لنفاوی، لرز و خستگی است. 

التهابات پوستی نیز ممکن است ایجاد شود که معمولاً روی صورت قبل از انتشار به سایر قسمت‌های بدن شروع می‌شود. در نهایت یک دلمه تشکیل می‌دهد و می‌افتد. 

منبع: ایرنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید