شباهت ابراهیم به محمود؛ بازگشت به عصر اقتصادی احمدی نژاد/ جدی ترین خطری که اقتصاد ایران را تهدید می کند

احیای سیاست اقتصادی دولت نهم و دهم از همان جایی می تواند آسیب ببیند که سیاست اقتصادی محمود احمدی نژاد دید. تحریم های بین المللی بسیاری از کشورهایی را که علقه ایدئولوژیک با ایران ندارد نسبت به تجارت دو طرفه بی میل می کند.

حسین نیازبخش- سفر نیکولاس مادورو (رئیس جمهور ونزوئلا) به تهران، صدور قطعنامه شورای حکام علیه ایران و سخنرانی ابراهیم رئیسی درباره واکنش به سازمان ملل و اعلام این نکته که قطعنامه ها «تاثیری» بر روند سیاست ورزی ایران نخواهند داشت و کشور در موضوع هسته ای «یک قدم هم به عقب برنمی‌گردد»، یک چیز را نشان می دهد: سیاست محمود احمدی نژاد در قالبی جدید به ایران بازگشته است.

قصد دوقطبی سازی و جوسازی علیه دولت فعلی و محمود احمدی نژاد را نداریم اما باید به سیاست کلان اقتصادی ایران در دوره محمود احمدی نژاد که تفاوت عمده ای با سیاست حسن روحانی داشت و به نظر می رسد اکنون توسط سید ابراهیم رئیسی در حال بازآفرینی است، اشاره ای کنیم.

سیاست اقتصادی ایران در زمان احمدی نژاد و روحانی

پر واضح است که اقتصاد هر کشور (به خصوص ایران) جدا و منفکّ از سیاست نیست و بدون آن هم معنایی ندارد. محمود احمدی نژاد و دولتش ساز مخالفت خود با غرب و کشورهای اروپایی و آمریکا را کوک کرد و تجارت خارجی‌اش (که بخش قابل توجهی از اقتصاد را تشکیل می دهد) نیز تحت تاثیر این سیاست قرار گرفت. دولت نهم و دهم معتقد بود بهتر است به جای واردات برندهای خارجی معروف غربی یا صادرات به این کشورها با کشورهای کوچک دور از غرب و یا همسایگان ارتباط تجاری داشته باشیم. البته در این میان نباید از چین به عنوان مهم ترین شریک تجاری ایران نیز غافل شد؛ چراکه بیشترین صادرات و واردات کشور در زمان احمدی نژاد مربوط به این کشور می شد.

بر خلاف احمدی نژاد، حسن روحانی سیاستی دیگر را اتخاذ کرد. او معتقد بود راه حل بحران اقتصادی کشور حل مساله هسته ای و تعامل و گفتگو با کشورهای غربی است. با انعقاد برجام در زمان او، باب تجارت با کشورهای اروپایی و آمریکایی باز شد، برندهای مختلف وارد ایران شدند و صادرات و واردات ایران به و از کشورهای صنعتی و مهم اقتصادی دنیا (به جز چین) افزایش یافت.

دو سیاست اقتصادی متفاوت که هر دو شکست خوردند

هم سیاست اقتصادی احمدی نژاد و هم سیاست اقتصادی حسن روحانی با شکست مواجه شدند. اختلاط شدید سیاست با اقتصاد باعث شد قطعنامه های مختلفی علیه ایران عصر احمدی نژاد صادر شود. این قطعنامه ها به تحریم هایی منجر شدند که بسیاری از کشورها را از تجارت و ارتباط اقتصادی با ایران منع می کرد. مدیران اقتصادی احمدی نژاد تلاش بسیار زیادی داشتند که با کشورهای افریقایی یا همسایگان ارتباط اقتصادی داشته باشند، اما بسیاری از این کشورها تحت تاثیر تحریم ها قرار گرفتند و سطح روابط اقتصادی خود را با ایران کاهش دادند.  چین، ونزوئلا و چند کشوری که سیاست شدید ضد غربی داشتند اصلی ترین شرکای اقتصادی ایران در این دوره بودند. در این میان نیز، چین تبدیل به صادرکننده اصلی شد و مواد و کالاهای تولیدی خود را به ایران صادر و در عوض، نفت و منابع خام را از ایران وارد می کرد که آن طور که غالب اقتصاددانان گفته اند، این بدترین نوع تجارت و رابطه اقتصادی مابین دو کشور است.

سیاست اقتصادی حسن روحانی نیز به نحوی دیگر به یک شکست تمام عیار تبدیل شد. دوره ریاست جمهوری حسن روحانی قابل تقسیم به دو دوره 4 ساله است. در 4 سال نخست (از سال 92 الی 96) وضعیت تجارت خارجی ایران نسبتا مساعد بود. با لغو برخی تحریم ها، بعضی برندها وارد ایران شدند و کشور نیز شروع به افزایش صادرات و واردات از غرب کرد. اما در 4 سال دوم (از سال 96 الی 1400) و با خروج دونالد ترامپ (رئیس جمهور آمریکا) از برجام همه چیز تغییر کرد. تقریبا همه برندهای غربی از ایران خارج شدند و از آنجا که روحانی همانند احمدی نژاد نتوانسته بود با شرکای سنتی ایران همانند ونزوئلا رابطه خوبی برقرار کند روابط تجاری ایران با این کشورها نیز کم و کمتر شد. این امر به یک تورم وحشتناک در سال های 97 الی 1400 منجر و باعث شد سیاست اقتصادی – سیاسی حسن روحانی نیز شکست خورده تلقی شود.

مروری بر صادرات و واردات ایران از سال 88 تا 93

مروری بر آمار منتشر شده توسط مراکز رسمی و گمرک ایران ایده و نظر بالا را تایید می کند. در دوازده ماهه سال 1388 تراز بازرگانی جمهوری اسلامی ایران 29 میلیارد و 691 میلیون دلار منفی بود. در سال 1389 در مجموع 64 میلیارد و 450 میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد و در همان سال، میزان صادرات غیرنفتی ایران به 33 میلیارد و 928 میلیون دلار رسید. ارقام مقایسه‌ای میزان واردات و صادرات ایران در سال 1389 نشان می‌دهد که تراز تجاری کشورمان منفی 30 میلیارد و و 522 میلیون دلار بود.

در سال 1390 میزان واردات ایران به 61 میلیارد و 808 میلیون دلار رسید و این در حالی است که در همان سال 43 میلیارد و 975 میلیون دلار انواع کالا صادر شد. بنابراین مقایسه ارقام واردات و صادرات کشورمان از تراز تجاری منفی 17 میلیارد و 833 میلیون دلاری در سال 1390 حکایت دارد.

در سال 1391 نیز 53 میلیارد و 451 میلیون دلار انواع کالا به ایران وارد و در مقابل 41 میلیارد و 448 میلیون دلار انواع کالا صادر گردید. مقایسه میزان واردات و صادرات کشورمان در سال 1391 نیز از کسری تجاری 12 میلیارد و 3 میلیون دلاری حکایت دارد. این گزارش می‌افزاید، آمار صادرات غیرنفتی در سال‌های یادشده با محاسبه میزان صادرات میعانات گازی اعلام شده است.

براساس آمار تجارت خارجی ایران در سال 1392 و در نخستین سال از آغاز به کار دولت یازدهم میزان واردات ایران به 49 میلیارد و 709 میلیون دلار رسید و در نخستین سال از آغاز به کار دولت یازدهم 41 میلیارد و 848 میلیون دلار انواع کالا صادر شد. مقایسه واردات و صادرات کشورمان در سال 1392 نشان می‌دهد تراز تجاری ایران منفی 7 میلیارد و 861 میلیون دلار بود. در سال 1393 و در سال دوم دولت یازدهم میزان واردات ایران به 53 میلیارد و 569 میلیون دلار رسید و این در حالی است که در همان سال 50 میلیارد و 561 میلیون دلار انواع کالا از کشورمان به سایر کشورها صادر شد. در سال 1393 گرچه ارقام واردات و صادرات غیرنفتی کشورمان بسیار نزدیک بود اما در نهایت کارنامه تجارت خارجی ایران با 3 میلیارد و 8 میلیون دلار کسری تراز تجاری بسته شد.

مروری بر رابطه اقتصادی ایران و چین

تا سال‌های 2013 و 2014 ایران اولین و بزرگترین شریک چین در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا بود. اما در سال های بعدی (دوره نخست ریاست جمهوری حسن روحانی) به رتبه هفتم سقوط کرده و پایین‌تر از عربستان، امارات، قطر، کویت، عراق و ترکیه قرار گرفت. نکته جالب این است که دلیل اصلی این امر از نظر مجیدرضا حریری (رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین) این است که بخش اصلی مبادلات ایران با چین انرژی و نفت بوده است و با تحریم های ترامپ در دوره دوم ریاست جمهوری حسن روحانی امکان این تجارت عملا از ایران گرفته شده است. این امر به خوبی نشان می دهد که در زمان احمدی نژاد بخش اصلی تجارت چه کالایی بوده و ایران و چین چه نوع رابطه اقتصادی با هم داشتند.

مروری بر رابطه اقتصادی ایران و ونزوئلا

ارزش صادرات ایران به ونزوئلا در سال‌های ریاست جمهوری حسن روحانی افتی قابل توجه داشت و از 76 میلیون و 200 هزار دلار در سال 88 به 85 هزار و 502 دلار در سال 94 کاهش یافت. بیشترین صادرات ایران به ونزوئلا مربوط به سال 92 با ارزشی معادل 120 میلیون و 600 هزار دلار است. بخش اصلی این میزان تجارت، مربوط به نیمه اول این سال است که هنوز احمدی نژاد ساکن پاستور بود. پس از آن، ارزش صادرات ایران به ونزوئلا بلافاصله در سال 93 به 20 میلیون و 300 هزار دلار کاهش یافت. ارزش کل صادرات ایران به ونزوئلا در 4 ماهه آغازین سال 95 نیز معادل 488 هزار دلار بوده است.

خطری که باید به آن توجه کرد

احیای سیاست اقتصادی دولت نهم و دهم از همان جایی می تواند آسیب ببیند که سیاست اقتصادی محمود احمدی نژاد دید. تحریم های بین المللی بسیاری از کشورهایی را که علقه ایدئولوژیک با ایران ندارد نسبت به تجارت دو طرفه بی میل می کند. بسیاری از کشورهای آفریقایی و اسیایی در صورت صدور قطعنامه علیه ایران حاضر نیستند وارد تجارت با ایران شوند و این امر می تواند باعث کاهش شدید شرکاء اقتصادی کشور، افزایش خام فروشی، کاهش نقدینگی و انفجار قیمت و تورم شود. دولت سید ابراهیم رئیسی باید مراقب این تهدید باشد و هر طور که شده مانع از تکرار تلخ تاریخ شود.

منبع: خبر فوری
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 71
 • خون جیگر
  1

  لعنت و نفرین خدا بر کسانی که زندگی ما را به این روز انداختند.....

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   اگر شباهت نداشتند که گماشته نمیشدنند

 • دلتنگ
  0

  انگ خودشه

 • .
  5

  و شبیه حسن سابق به ابوالحسن سابقتر !

  نظرات شما -
  • ناشناس
   2

   کاش یه موی ابوالحسن سابقتر تو وجود همه شماها بود .

 • ناشناس
  4

  نه محمود تصمیم گیرنده بود و نه ابراهیم تصمیم گیرنده است. اینها تنها اجرا کننده تضمیمات آن دیگری هستند.
  در واقع این دو استقلال رای و اجرا ندارند. کوک شدند می رقصند و کوک نشدند همچنان ایستا هستند.

  نظرات شما -
  • ناشناس
   24

   خخخخه تو دیگر چقدر پرتی

 • عارف
  53

  چه خبرتونه؟!چه خبررتونه؟
  بذار حداقلشششش یکسال بگذره بعد این همه حمله کنین به یک دولت
  من خودمم بابت گرانی ها وضعیتم سختتر از قبل شده ولی فکرمیکنم برای یک دولت زوده قضاوت
  اینکه از هر سویی هرروز یک بیانیه اونم درابتدای راه دولت صادر میشه ادم شک میکنه به بعضی چیزا
  فعلا دولت در مورد شعار های انتخابی عمل کرده ولی دلال ها کارو خراب کردن

  نظرات شما -
  • فرهاد
   2

   چرت و پرت نگو ..... همون احمدی نژاد و روحانی هم دوره اولشون خوب بود این آقا که از اول با حمایت و حماقت چون شمائی تمام جان و مال و روح و باور و توکل و صبر و آرامش و اقتصاد و سیاست و دین و خدا و پیغمبر رو نابود کرده

  • ناشناس
   18

   جهت اطلاع آن دو اقتصاد را سرکوب کردن و بعد اقتصاد را ویران کردن ولی این دولت فعلی سرکوب نمی کند که بعدا ویران شود و دارد از همین اول کار کارهای زمین مانده قبلی که بیچاره اتون کرده را یکی یکی سرو سامان می‌دهد که بعدش اقتصاد ارام شود منتهی اولش یک کمی بازار هیجانی می شود و طبیعی هست

  • فریب خورده
   1

   اوائل انقلاب اونهایی که چیزی ححالیشان بود اعتراض میکردند ابله های چون من میگفتیم هنوز زود است.

  • به عارف
   1

   عارف خان انشاالله کوربشی روزهای خوش نبینی بچه هات خارجن خونه داری ماشین داری عارف خان خودت شکمت سیره جیره خوری کاسب تحریم هستی افکارت قدیمی زنگ زده ماهی دومیلیارد حقوق میگیری

 • قلی
  1

  مطمئن باشید تاریخ در کشورهای بدون برنامه و بینش سیاسی و اقتصادی و... بارها تکرار شده و متوجه ضررهای مداوم خواهد شد. ایران دارای ثروت طبیعی عظیم باد آورده از منظر کشورهای غربی و لقمه چرب و چیلی مفت برای تناول تمامی ملت ها و سیاسیون خارجی به غیر از مردم خودمان است.

 • مریم
  12

  موندم؛ اگه سیاست های مشابه رئیسی به احمدی نژاد، آسیب جدی اقتصادی بهمراه دارد؛
  سیاست های مقابل دولت روحانی چرا کشور رو از ته دره برد تو باتلاق.
  خخخخخ.
  آخه موندم سردبیر و یا خبر پردازان خبر فوری این تحلیلهای من درآوردی رو رو از کجا در میارن!!!!!

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   فرقی ندارن.
   خودتونو خسته نکید

 • ناشناس
  1

  ابراهیم و مموتی و وزراشون همه از یک سطل در آمدند و حامیان آنها نیز یک نفر و طیف خاصی است که قصدشان اذیت کردن مردم است. شب تا صبح فکر می کنند که فردا چه کار کنیم مردم بیشر اذیت بشن. از نظر اینا کله شقی یعنی انقلابی گری و یارانه دادن یعنی فقرزدایی. درست برعکس عقل سلیم کار می کنند چون شکمشان بیشتر از مغزشان کار می کند. خبر فوری نامرد نباش و این پیام را منتشر کن.

 • ناشناس
  1

  عملا بدبخت شدیم

 • دروغگوها
  3

  دقیقا ،،تا سه یا هفت سال دیگه مملکت را به قهقرا میبرند ،و میگویید امتحان الهی ئ هاله و اینجور چیزا !!؟بعد از گند زدن کار را میدهید دست رقیب و هر چه فحش و ناسزا ست ،به انها و طرفدارانش میدهی د ،،

 • ناشناس
  1

  درود بر ابراهیم کمر شکن
  هدف ریشه کردن فقیران و ضعیفان است
  و فقیر کردن ایران بزرگ
  و به بهترین شکل دارند به نتیجه میرسند
  ممنون از زحمات بی دریغ تان در این خصوص حاج آقا

 • ناشناس
  3

  پافشاری ولجبازی بادشمنی با دنیا عواقبش فقط بردوش مردم فقیر ایران هست اقتصاد ایران وابسته به نفت ودلار هست توان داخلی بسیار ضعیف هست چرا دولتیان ما بجای تجارت بادنیا وبفکر رونق معیشت مردم برعکس عمل میکنند مگه لبنان وفلسطین ویمن وسوریه چکاری برای ما میکنند که ارزش این بدبختی را دارد روزهای سختی درانتضار مردم هست مسولین که فشاری روشون نیست بخدا اگه مسولین هم مثل مردم باماهی ۳تا ۵ملیون زندگی بکنند وبچه هاشون از خارج بیارند ایران ما هرسختی باشه تحمل میکنیم اما اینطور نیست سختی فقط یکطرفه وبردوش مردم هست

 • ناشناس
  2

  فعلا هیچکی جوابگو نیست. و ملت آواز خر برفت و خر برفت میخونن.
  روزی دلار ۷ تومان بود . آزاد ۱۵۰ تومن.
  در دولت اول هاشمی گفتند رانت ایجاد شده.
  دولتی شد ۱۰۰ تومن .(گفتن تک نرخی) قیمت آزاد رسید در دولت دوم هاشمی به ۶۰۰ تومن.
  در دولت دوم هاشمی گفتن رانت ایجاد میشود.
  و دلار دولتی شد ۳۰۰ تومان(بازهم گفتن تک نرخی)
  همین وضع ادامه یافت تا.....
  دولتی ۱۰۴۰ تومان . آزاد ۱۸۰۰.
  گفتن دولتی ۱۲۰۰ آزاد رسید به ۶۰۰۰ تومان.
  گفتن دولتی ۴۲۰۰ ‌
  و الان هم ادامه ماجرا..
  الان دولتی ۲۶ و ۲۷ هزار تومان .
  آزاد....‌.‌‌‌.‌‌.......
  تا چند وقت دیگه آزاد میشه ۷۰ ۸۰ هزار تومن.
  باز میگن رانت ایجاد شده .
  و همچنان داستان ادامه داشته و ملت هم سر گرم آواز خر برفت و خر برفت ......
  فرقی هم نمیکند احمدی نژاد یا روحانی یا رئیسی.

  نظرات شما -
  • ناشناس
   3

   مشاوران صندوق بین المللی پول در تصمیم گیری کنار گذاشته شود دیگر خبری از رانت و سرکوب و... نخواهد بود

  • ناشناس
   0

   احسن‌مشابه‌این‌‌‌معضل‌قیمت‌بنزین‌‌است‌‌سال‌۸۳‌قیمت‌
   بنزین‌۱۰۰‌تومان‌بود‌‌گفتند‌این‌قیمت‌‌قاجاق‌را‌زیاد‌میکند‌
   باید‌سهمیه‌‌قیمت‌بنزین‌۱۰۰‌تومان‌ازاد‌۴۰۰‌تومان‌بعد‌از‌مدتی‌
   گفتند‌تک‌نرخی‌فقط‌۴۰۰‌تومان‌بعد‌از‌چند‌مدتی‌گفتند‌سهمیه‌
   ۱۰۰۰تومان‌ازاد‌۱۵۰۰‌‌بعد‌گفتند‌۱۰۰۰‌تومان‌رانت‌ایحاد‌مکند‌
   قیمت‌بنزین‌سهمیه‌۱۵۰۰‌ازاد‌۳۰۰۰‌تومان‌یعنی‌داستان‌
   ادامه‌دارد.........

 • شهروند
  52

  دهن کثیفتان را بشویید که حرف از احمدی نژاد بزنید ! احمدی نژاد اسطوره سیاست و مدیریت در ایران بود والسلام . در اوج تحریم های امریکا و شورای امنیت دلار را روی ۳۷۰۰ تومن نگهداشت ، روحانی شما که با دنیا ساخت دلار را به ۳۰۰۰۰ تومن رساند و ملت ایران را به خاک سیاه نشاند ، شما دیگه حرف از احمدی نژاد نزنید ملت همه را شناختند و میشناسند !

  نظرات شما -
  • خزان
   15

   کوتوله ای که در ویرانی ایران نقش مهمی دارد.

  • علی
   1

   جناب شهروند.
   به قول خودتان دلار را روی ۳۷۰۰ تومان نگاه داشت.
   به ظر شما ۳۷۰۰ تومان کم بود؟؟؟
   آیا حقوق کارگر از ۱۵۰ دلار بیشتر بود؟
   در زمان خاتمی یا هاشمی . آیا حقوق کارگر بیشتر از این مقدار بود؟
   آیا در زمان روحانی حقوق کارگر از ۱۵۰ دلار بیشتر بود؟
   یا الان از ۱۵۰ دلار بیشتره؟؟
   ممکنه ده دلار پائینتر یا بالاتر؟
   با اعداد بازی نکنید!
   در زمان هرکدام از این دولتها وضع همین بوده!!
   حالا شاید یه عده در زمان هاشمی یا خاتمی یا روحانی .
   نانشان در روغن بوده . مفت میخوردن . یا به یه جایی بند بودن.!!!!!!!!!!!خلاصه راضی بودن
   یکی هم مثل شما در زمان احمدی نژاد.

  • ناشناس
   4

   یعنی خاک توی اون سرت با این طرز تفکرت

  • 13

   سه میلیون مسکن مهر ساخت دمش گرم

  • 0

   شما هنوز از آن ادبیات فاخر احمدی استفاده می کنید؟

  • ناشناس
   4

   اونایی که میگن احمدی نژاد مسکن مهر ساخت.
   من طرفدار هیچکدومشون نیستم.
   اصلا رای ندادم . نه به روحانی و نه احمدی نژاد
   نه به هیچ کس دیگه. حتی خاتمی و....
   اینکه قطعا معلومه که احمدی نژاد تا سال ۹۲ رئیس جمهور بود.
   اینوکه همه میدونن احمدی نژاد پول ها رو از مردم گرفت. ولی در زمان ۸ ساله روحانی کارها انجام شد.که خیلی از کارها هم هنوز تمام نشده.
   روحانی هم با ایجاد ده برابر تورمی که تاوانش را همه ملت پرداخت کردن. کار را به اینجا رساند.
   بعد از این هم همینه.مابقی هزینه هم قراره از جیب من و شما در بیاد
   پس اگر فکر میکنید احمدی نژاد برایتان مسکن مهر ساخت سخت در اشتباه هستید.
   دعایش را به جان خودتان و مردمی بکنید که با پرداختن تاوانی سنگین . جبران کرده و میکنند

 • ناشناس
  4

  طبیعیه هر دو سیاست نظام را اجرا می کنند که با انتخابات تغییری نمی کند.

  نظرات شما -
  • ناشناس
   11

   سیاست نظام اگر اجرا می شد بر اساس چشم انداز وضعتان این نبود

  • ناشناس
   3

   پیاده شدن چشم انداز حتی اگر مفاد آن درست بود، بستر امن سیاسی اقتصادی می خواهد که با تنش و تشنج و دشمنی و انقلابی گیری جور در نمی اید.

  • ناشناس
   2

   دشمن و انقلابی گری خخخخه
   هنوز نمی‌دانی هر دولتی آمد سر کار خواست خودش اقتصاد را از نو کشف کند؟

 • ناشناس
  4

  شما این همه تحلیل میکنی برای ما؟؟ این حرف ها را کس دیگه ای باید بخونه و بفهمه که نه سوادشو داره نه علاقه.
  فکر می‌کنید واقعا مثل شما دلشون برای ملت سوخته؟ از عواقب کاراشون خبر ندارن؟
  خبر دارند ، فقط دارن گوش به حرف دیگری میدن چون مجبورن گوش بدن. از این قوم خیری نمیرسه. تمام!!!

 • مش جمعه
  7

  دولت جدید، دولت ابراهیم احمدی نژاد هست.در زمان احمدی نژاد، پایداری ها و سپاه نصف کابینه را تصرف کرده بودند، اما در دولت ابراهیم تمام وزارت خانه ها که هیچ حتی فرمانداری ها را هم گرفته اند.با این تفاوت که احمدی نژاد پولدارتر بود و به تمام خواسته های حضرات جواب مثبت نمی داد.اما ابراهیم خان فرمانبر بی چون و چراست

 • ناشناس
  1

  امان از گرانی امان بی دقتی امان از بی کاری

 • خجسته
  8

  سلام تنها راه نجات اقتصاد كشور فقط وفقط همين راه است دولت پاك دست وصادق وتوانمند وخستگي ناپذير و مردم دوست به فكر قشر ضعيف

 • ایرانی
  7

  روحانیت نشان داد کلاه گذاری بیش نبوده است .

 • محسن دهقانی پیشه
  20

  من دروغ نمیگم سیاه نمایی هم نمیکنم وضع من خوب شد خیلیها هم امثال من وضعشون خوب شد یادمه زمان خاتمی توان خرید حتی یک ژیان یا موتور گازی را نداشتم مستاجر بودم الان صاحب خونه ام و کمتر از بنز و بی ام و سوار نمیشم همش نگید وضعتون بد شده وجود داشته باشید بگید چی بودید چی شدید

  نظرات شما -
  • 0

   میشه بفرمایید تحصیلاتتون چیه و یا چه صنعت و یا هنری را بلدید؟

  • مریم
   0

   جناب دهقانی پیشه؛
   میشه بفرمایید از دولت بی کفایت تر از همه ی روحانی و یکساله ی رئیسی چه جوری خونه خریدید و کمتر از بنز و بی ام و سوار نمیشید؟؟؟؟!!!
   من غم خودمو نمیخورما ، الحمدلله اندازه ی خودم دارم ولی یاد بندگان خدا بدید که هم مستاجرند هم تو نون شبشون موندن.
   نکنه ثروتتون مثل اون خاتمیه که وصل به یه جناح و یه خدا بیامرزی بود و یه شبه ره صد ساله با خیریه اش رفت و بعد می گفتند ثروتمند ترین زن ایرانه.
   خخخخخ

  • 0

   مثل شما زیاد دیدیم.
   کاملا درست میگید . اصولا انقلاب یعنی دگرگونی.
   جای خیلی‌ها با هم عوض میشه.کسانی هم بودند که در زمان خاتمی بی ام و و بنز سوار شدن.
   یا در زمان احمدی نژاد یا روحانی.
   ولی اکثر همونها که دیدم . پولهایی که خوردن.
   چرک و خون شد از یه جاهایی شون زد بیرون.

 • ناشناس
  11

  عزیزم تحریم‌های اصلی اعمال شده و کارایی خودش هم دارد از دست میدهد

  نظرات شما -
  • ناشناس
   2

   دلار باید چند بشه که دست از این اراجیف بردارید

  • ناشناس
   2

   هر وقت اقتصاد یاد گرفتی که تورم دلار را بالا می برد و نه اخبار و تحریم و.. که به صورت مقطعی بالا و پایین می کند آن وقت اراجیف هم یاد می گیری چی هست!

 • ناشناس
  7

  چه حرف بیخودیه. احمدی نژاد نتونست با ونزوئلا رابطه تجاری برقرار کنه؟ با کشور های آفریقایی؟! حالا خوبه همون موقه مسخره میکردن که احمدی نژاد فقط با این کشورهای آمریکای جنوبی و آفریقا تونسته روابط اقتصادی برقرار کنه و آمریکا و اروپا و کنار گذاشته. چه جالبه که ملت خیلی زود همه چی یادشون میره. اون همه تراکتور و ماشین ساخت ایران رو به کجا فروختن. ماشین الات کشاورزی

 • علی نوری صفا
  6

  مقاله ای بسیار بی مبنا و بدون سند
  آقای نیاز بخش بهتر هست به همون کامنت گذاشتن اکتفا کنند
  خبر فوری را بی اعتبار می کنید

 • شهروند
  12

  ان شاء الله اثر مثبت تلاش های فی سبیل الله این دولت را خواهید دید!
  عجله نکنید... این دولت واقعا فراتر از انتظارها ظاهر شده و در آینده نزدیک مخالفین و موافقین همگی در برابر تدبیر و قدرت این دولت سر تعظیم فرود خواهند آورد👌🤌

 • ناشناس
  4

  هالو خودتون هستید از دورانی که تحریمها کاغذ پاره حساب شدند دولتها مثل زالو و پشه از خون مردم می مکند خودشان را فربه و مردم را روز به فقیر تر می کنند. این سیاست شماست.

 • ناشناس
  0

  در نظام های توتالیتر یا تمامیت خواه همه عناصری که در حکومت دخیل هستند همه دارای هدف و ذات یکسانی هستند فقط برای مشغول کردن مردم گاهی اوقات عناوین عوض می شوند . خلایق هر چه لایق

 • ناشناس
  2

  بی بخار تر از مستاجرین وجود نداره

  نظرات شما -
  • M
   5

   عوضی تر از همه هم صاحبخانه ها هستند

  • ناشناس
   0

   شما نوشتید مستاجر......
   دیگری نوشته صاحبخانه......
   من هم مستاجر هستم . هم صاحبخانه.
   به علت کوچک بودن خانه ام . و اینکه بعد از فوت مادرم. نگهداری پدرم بر عهده من است به ناچار خانه ام را اجاره داده. و با حدودا همان مبلغ جایی بزرگتر و کمی دورتر اجاره کرده ام.
   خدا را گواه میگیرم که کوچکترین سختی را برای مستاجرم اعمال نکرده ام.و همه جوره با ایشان مدارا کرده‌ام.
   اما صاحبخانه هایم . چه امسالی و چه پارسالی.
   دریغ از زره‌ای رحم و مروت.

 • ناشناس
  8

  قیمت خودرو ۱۰ برابر شد
  قیمت مسکن ۱۰ برابر شد
  قیمت دلار ۱۰ برابر شد
  تمام این اتفاقات در دولت روحانی اتفاق افتاد.حداقل یه کم اطلاعات و سواد سیاسی خودتون رو بالا ببرید بعد بیایید خبر بزنید

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   حالا اولشه.
   جوجه رو آخر پائیز میشمرن.
   احمدی نژاد و روحانی در اواخر دولتشون یا لا اقل در دور دوم دولتشون این اتفاق هایی که شما میگید افتاد
   اگه ....... شب درازه

 • شهروند به علی
  6

  علی اقا جان من یه کارگرم (تعمیرکار) از بازوی من نان خوردم و میخورم درود به شما و ... اما جواب به اون ناشناس ... که کم آورده و تربیت خانوادگی شو بیان کرده !!!

  نظرات شما -
  • به شهروند
   0

   جناب شهروند شما دروغگو هستی نون بازوتو نمیخوری ماهی دومیلیارد حقوق میگیری بچه هات خارجن خونه داری ماشین داری از تحریم نان میخوری حرام خوری شکمت سیره

  • علی به شهروند.
   0

   پس حالاکه شما اعلام کردید که یک کارگر هستید و از بازوی خود نان میخورید.نصیحتی برادرانه برای شما و امثال شما دارم.
   امثال من و شما که نان زحمت خود را میخوریم
   آیا حیف نیست که در ظلم دیگران شریک شویم.
   از هر عالم و روحانی که دلتان خواست بپرسید.
   این جمله از حضرت علی(ع) است .
   که فرموده اگر در شرق گیتی شخصی ظلم کند.
   ودر غرب گیتی کسی آن ظلم را تائید کند . در ظلم او شریک است.حتی اگر آن ظالم را ندیده باشد.
   توصیه من به همه دوستان این است.که از هیچکدام دولتها تعریف و تمجید نکنید.
   چون هیچکدام گلی به سر مردم نزده‌اند.
   بگذارید اونایی برایشان سینه چاک کنند که از همه نظر از بغل دولت بُرده و چریده‌اند.
   اگر من و شما بخواهیم از دولتها تعریف و تمجید کنیم.
   خَسِرالدنیا و الاخره خواهیم بود

  • به شهروند
   0

   دروغگو میگویی نان بازوتو نمیخوری ماهی دومیلیارد حقوق میگیری بچه هات خارجن خونه داری ماشین داری جناب شهروند کاسب تحریم

  • علی
   0

   جناب شهروند.
   من حرف شما رو قبول میکنم و احترام قائل میشم.
   شما هم اگر واقعا کارگر هستید . و از آن دسته افراد نیستید که در زمان هریک از دولت‌ها خوب بهره بردن
   اجازه بدید اونهایی که خوردن و بردن.
   سنگ دولت مورد علاقه اشان را به سینه بزنند
   هیچکدام از این چند دولت برای عموم مردم کاری نکرده‌اند.
   فقط فکر اطرافیان خود بوده‌اند.
   لذا من یا دیگر کاربران محترم . وقتی میبینیم شخصی از یک دولت جانب داری میکند.
   فکر میکنیم لابد در زمان دولت مورد نظرش خوب
   بهره برده

 • sk
  3

  چرا فقط زمان احمدی نژاد رو تو خبر فوری نوشتن .. چرا بعد از اون رو نگذاشتن . حتما تصمیمات حسن روحانی و افتزاحات اون هم پای احمدی نژاد نوشته شده . در اینجا خبر فوری یک شیطنت خبری بکار برده و بعد از اون رو دیگه ننوشته تا ذهن فراموشکار خواننده ها بره طرف احمدی نژاد و حسن روحانی پاک .. پاک بشه ... چقدر بابت این خبر براتون پول واریز شده ... حتما هم این نظر رو منتشر نمی کنی ...

 • ناشناس
  0

  وارد عصر سیاست یخ زده شدیم

 • ناشناس
  1

  مثل شباهت میخ جوبی با سیریش، هر دو بدون کارایی

 • ناشناس
  0

  هیچ خطری نظام مقدس جمهوری اسلامی را تهدید نمی کند .
  همه مردم ایران یا خوابند یا مرده اند شما خوش باشید.
  خلایق هرچه لایق

 • ناشناس
  0

  قطر در حوزه مشترک گاز با ایران معنی یعنی طبق توافق در چند دهه قبل هر کشور ( ایران و قطر ) می تواند هر چقدر دوست داشتند گاز بردارند چون ایران توان کشترس و صادرات ندارد فقط بیشتر گاز مصرف داخلی می شود و قطر با سرمای گذاری و روابط عالی با دنیا حتی میزبان جام جهانی شد برای اولین بار تاریخ برگزاری جام جهانی تغییر کرد این است سیاست درست . توافق ۳۲ ساله شرکت فرانسوی و قطر برای تسریع توسعه میدان گازی مشترک قطر با ایران ایران سند همکاری با بهترین شرکت ها توتال شک و... مقایسه کنید با :سند جامع راهبردی ۲۰ ساله دو کشور در کاخ سعدآباد تهران با حضور نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا و ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران امضا شد. اختلاف دو دیدگاه رئیسی محافظه کار و ضد مردم با قطر فهیم پس عقل داشته باشی می شوی میزبان جام جهانی نداشت باشی می شود حقوق 100 تا 250 دلاری درماه یعنی 25 لیتر بنزین در امریکا یعنی حقوق ارزش واقعی نسبت ب دلار می شود 75هزار تومان بنازم به این خرد تدبیر بمب اتمی و سونامی نمی توانست بزرگترین دارنده نفت و گاز جهان بکند ونزویلا فلاکت فقر زده و ایران فلاکتر از فقر / به این می گن تحریم همان کاغذ پاره محمود احمدی نژاد

 • دادا
  0

  ما دولت و ملت ایران در مقابل سلطه اسرائیل کثیف ایستاده ایم تا کل خاورمیانه را بدست نگیرد متاسفانه چند کشور عربی این را نمیفهمند اگه اسرائیل کل خاورمیانه را بگیرد خاورمیانه میشود کشور صحیونیصتی دیگه جائی برای مسلمانان نخواهد بود باید هرچه سریعتر این رژیم کثیف را نابود بکنیم تا به هدف کثیف خود نرسد فهمیدی برا در

 • دادا
  0

  ثروت ملت ایران را دیگران میخورند ملت ایران تماشاگرو فقیر ان دلارهای ایران رادیدید داخل کاشی گذاشته وارد لبنان کردند میدانید سرمایه چند سال ایران بود مقامات لبنان با پوتک میشکستند دلار های زبان بسته ملت ایران را برمیداشتند انوقت ملت ایران هرروز فقیر و فقیر تر میشود

 • ناشناس
  1

  زمان هاشمی هشت سال جنگ بعد از جنگ با نفت هر بشکه ای 11 دلار با زمان محمود احمدی نژاد 120 دلار در هر بشکه یکی می دانید زمان خاتمی نزدیک یک و نیم میلیون نفر استخدام شد تنها دوره ای بود ملک زمین خودرو 25درصد کاهش پیدا کرد مملکت داشت آباد می شد احمدی نژاد با دلار نفتی می توانست سه بار تهران خراب با تکنولوژی جدید بسازد فقط دزد درست کرد

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   مقایسه هاشمی و احمدی نژاد آری.
   اما خاتمی.
   در زمان خاتمی.سال ۸۲ قانونی‌در هیئت دولت به تصویب رسید . که کارفرما میتواند کارگر را اخراج کند.با عنوان نوسازی صنایع.
   بعد باب شد که قرارداد یک ساله یه شش ماهه.
   دیگر مثل قبل نبود که یکی برود سر کار و ۳۰ سال کار کند تا زمان بازنشستگی.
   من در آن زمان در یکی از شرکت های دارو دسته خاتمی کار میکردم.
   با تصویب این قانون توسط دولت خاتمی .
   کلی کارگر بیکار شدند. من جمله من و خیلی از همکارانم.
   حالا شما از کجا آمار آوردید که یک و نیم میلیون استخدام در زمان خاتمی.!!!!
   نمیدانم.


 • ناشناس
  0

  الان چند وقته که تلوبزیون هر روز میگه .
  دولت ارز ۴۲۰۰ رو حذف کرد.
  این ارز رانت ایجاد میکرده.
  یه عده این ارز رو میگرفتن . آزاد میفروختن.
  یا کالا میاوردن به نرخ آزاد میفروختن.
  و از این حرفها.
  همه کاندیدادهای ریاست جمهوری. هم همین رو گفتن . از جمله آقای رئیسی.
  پس نتیجه میگیریم که مردم مایحتاجشون رو تا قبل از طرح جدید آقای رئیسی . آزاد میخریدند.
  پس با پنج برابر شدن قیمتها.
  مردم دارن با قیمت پنج برابر آزاد میخرن.

  چرا هیچکس این سوال رو نمیپرسه؟؟؟؟؟