بلینکن در سفر به کنیا بر پایان نا آرامی‌های سودان و جنگ اتیوپی تاکید کرد

رئیس جمهوری کنیا و وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در نایروبی دیدار کرده و درباره بحران‌های وخیم در اتیوپی و سودان گفت‌وگو کردند.

 آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: در جریان این دیدار به اوهورو کنیاتا، رئیس جمهوری کنیا گفتم که جفری فلتمن، نماینده ویژه واشنگتن در امور شاخ آفریقا با اولوسگون اوباسانجو، نماینده ویژه اتحادیه آفریقا در امور شاخ آفریقا همکاری می‌کند تا طرفین درگیر را برای پایان فوری خصومت‌ها بدون هیچ پیش‌ شرطی، برای توقف بدرفتاری‌ها و نقض‌های حقوق بشری و برای فراهم کردن دسترسی بشردوستانه به میلیون‌ها تن در شمال اتیوپی که به کالاها و وسایل نجات‌دهنده و اولیه نیاز مبرم دارند، تحت فشار بگذارند.

دفتر ریاست جمهوری کنیا در بیانیه‌ای گفت: در این نشست که پشت درهای بسته برگزار شد، این دو رهبر فرصت‌های جدید برای همکاری در حل درگیری‌های منطقه‌ای کنونی و دستیابی به صلح پایدار در شاخ آفریقا را بررسی کردند.

در ادامه این بیانیه آمده است: آنها به موضوعات مختلفی از جمله پاندمی کرونا و تغییر اقلیم پرداختند.

بلینکن و هیئت همراهش همچنین مذاکرات دو جانبه‌ای با ریچل اومامو، وزیر امور خارجه کنیا برگزار کردند.

بلینکن و اومامو در کنفرانسی خبری گفتند: آمریکا و کنیا به همکاری نزدیک در شورای امنیت سازمان ملل و دیگر نهادهای چندجانبه و منطقه‌ای برای رسیدگی به سرچشمه بی‌ثباتی منطقه‌ای در شاخه آفریقا و نقاط دیگر متعهد شدند.

اومامو گفت: ما به پتانسیل اتیوپی برای دستیابی به راه حلی برای این بحران باور داریم. ما معتقدیم که امکان یک آتش‌بس وجود دارد. ما باور داریم که دیگر شرایط مربوط به دسترسی بشردوستانه نیز ممکن هستند.

آمریکا و کنیا بار دیگر تاکید کردند که مهم است دولت اتیوپی، جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای و تمامی گروه‌های مسلح در این درگیری خشونت آمیز به یک توقف فوری اقدامات خصمانه و یک آتش‌بس قابل مذاکره متعهد باشند.

آنها گفتند، لازم است که اجازه دسترسی بشردوستانه کامل، امن و بلامانع به مردم نیازمند داده شود، مذاکرات ملی جامعی برگزار شود و با سخنان از روی نفرت و انزجار نشات گرفته از ریشه‌های قومی، مذهبی و منطقه‌ای مخالفت شود.

آنها همچنین نگرانی جدی خود را نسبت به سلطه ارتش در سودان ابراز کرده و خواستار احیای یک دولت گذار غیر نظامی بر مبنای اطلاعیه قانون اساسی و دیگر اسناد اساسی شدند.

کنیا و آمریکا تاکید کردند که به تعمیق روابط اقتصادی، توسعه روابط تجاری دوجانبه و پیشبرد رفاه اقتصادی مشترک به خاطر منافع مردم آمریکا و کنیا متعهد هستند.

آنها همچنین توافق کردند تا در زمینه‌های مقابله با تروریسم، امنیت مرزی، امنیت دریایی و آموزش نیروهای امنیتی با یکدیگر همکاری کنند.

این مقامات همچنین متعهد شدند تا فشارها بر گروه الشباب و دیگر گروه‌های تروریستی را که در شاخ آفریقا فعالیت می‌کنند از طریق مانورهای نظامی، عملیات مشترک، تامین تجهیزات و همکاری امنیتی حفظ کنند.

دو طرف در رابطه با محیط زیست و تغییر اقلیم تعهد خود را به همکاری دو جانبه و چند جانبه در تامین حمایت بنیادین و ایجاد ظرفیت برای حفاظت از محیط زیست، تغییر اقلیم، امنیت غذایی، پایش آب و هوا و اجرای توافق‌های محیط زیستی چندجانبه ابراز کردند.

در همین حال، یک روز پیش از ورود بلینکن به نیجریه، واشنگتن نام این کشور را از فهرست کشورهای نگران‌کننده از نظر آزادی مذهبی خارج کرد.

حذف نام نیجریه از این فهرست انتقاد شدید یکی از کمیسیون‌های دولتی آمریکا را به همراه داشت که به دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا توصیه کرده بود نیجریه را به خاطر مشارکت یا تحمل نقض‌های آزادی مذهبی در این فهرست نگه دارد.

بلینکن روز چهارشنبه اطلاعیه سالانه را در رابطه با کشورهای موجود در این فهرست اعلام کرد که شامل نام میانمار، چین، اریتره، ایران، کره شمالی، پاکستان، روسیه، عربستان سعودی، تاجیکستان و ترکمنستان است.

اما نام نیجریه که برای نخستین بار در سال ۲۰۲۰ به این فهرست اضافه شده بود، در این فهرست جدید نبود.

بلینکن قرار است امروز (پنج‌شنبه) وارد پایتخت نیجریه شود و در آنجا با محمدو بوهاری، رئیس‌جمهوری این کشور دیدار و سخنرانی در خصوص سیاست آمریکا نسبت به آفریقا ایراد کند.

منبع: ايسنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید