قالیباف:

کمبود پول و امکانات نداریم

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گاهی در نوع هزینه کردها در کشور بد عمل می کنیم، گفت: کمبود پول و امکانات نداریم و با احتساب مجموع تمام سوخت های فسیلی و تبدیل آن به بشکه نفت، روزانه بیش از ۵ میلیون بشکه نفت مصرف داخلی داریم، شما به سایر کشورها نگاه کنید؛ چه کشوری اینگونه مصرف می کند؟

محمدباقر قالیباف صبح امروز در همایش سراسری مدیران کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: در ابتدای این نشستِ دارای معنویت و روحیه جهادی جا دارد یاد و خاطره مرحوم عسگراولادی را به عنوان نماینده امام خمینی (ره) و تلاش های مجاهدانه وی طی بیش از ۳ دهه که مجموعه نوآورانه اجتماعی را ایجاد کرد، گرامی بداریم.

قالیباف با اشاره به اینکه وظیفه دارم از یکایک جهادگران و زحمت‌کشان کمیته امداد خصوصاً در دوران کرونا و اقدامات خوبی که در همایش ملی همدلی که برخاسته از فرهنگی قرآنی و ایرانی بود، تشکر کنم، ادامه داد: مجموعه کمیته امداد با مدیریت آقای بختیاری خوش درخشیده است و باید به او خسته نباشید گفت.

وی با تاکید بر اینکه طبیعتاً همه ما باید تلاش کنیم تا این مجموعه اثربخش تر باشد، عنوان کرد: در قانون اساسی چندین اصل وجود دارد که جهت گیری ما را در مجلس و سایر دستگاه ها مشخص کرده است. در اصول ۲۹، ۳۰، ۳۱ و ۴۳ قانون اساسی با صراحت وظیفه ای برعهده مجلس گذاشته شده تا با استفاده از ظرفیت های قانون اساسی بتواند سلامت، پوشاک و خوراک را برای همه افراد تامین کند، در شرایط فعلی بر این موضوع تاکید بیشتری وجود دارد.

قالیباف با بیان اینکه روح قانون اساسی بر جنبه های رفاهی تاکید دارد، گفت: توفیق داشتم در دوران شهرداری به ملاقات علامه حکیمی می رفتم، به من می گفتند که اقدامات شما را می بینم، اما آن چیزی که از اسلام فهم کرده ام، بر این است که اگر در این شهر کسی گرسنه سر بر بالین بگذارد، هر چقدر که کار عمرانی انجام داده باشید، صحیح نیست، مراقب باشید گرسنه ای در شهر نباشد.

وی با اشاره به اینکه در دوران شهرداری با دقت در افراد جامعه متوجه شدم افراد قابل توجهی وجود دارند که تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و سایر نهادهای دیگر نیستند، اما برای تامین نان شب خود مانده اند، برای این افراد اقدامات خوبی انجام شد، تصریح کرد: موضوع محرومیت زدایی و رسیدگی به محرومین حق مسلم این قشر است و اگر انقلاب نیز صورت نمی گرفت، این افراد به گردن ما حق داشتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه وظیفه شرعی، انسانی و قانونی داریم که در مسیر رفع محرومیت ها گام برداریم و کمیته امداد در این بخش ما را در کنار خود بداند، عنوان کرد: ما از دین این را فهم کردیم که باید با سازوکارها، تصمیمات و حکمرانی صحیح و مهندسی اجتماعی درست و همچنین نوآوری در عرصه های اجتماعی و اقتصادی دست در دست یکدیگر دهیم تا عدالت اجتماعی را در جامعه پیاده کنیم، وگرنه مشخص می شود که منفعل هستیم.

قالیباف با اشاره به اینکه نباید در جنگ فقر و غنا تسلیم شویم، گفت: هر انسانی که فرهنگ اسلامی و اهل بیت را در وجود خود داشته باشد، زمانی از ته دل خوشحال است که دست انسانی را بگیرد و چنین انسان هایی با آرامش وجودی زندگی می کنند.

وی اضافه کرد: با مهندسی اجتماعی، حکمرانی درست و تصمیم گیری صحیح نباید در مقابل فقر منفعل باشیم. در باور ما مستضعف کسی است که استعداد بالقوه ای دارد که بالفعل نشده است و  وظیفه ما شناسایی این استعدادها و رفع موانع پیش روی آنهاست.

قالیباف با بیان اینکه گاهی در نوع هزینه کردها در کشور بد عمل می کنیم، گفت: کمبود پول و امکانات نداریم و با احتساب مجموع تمام سوخت های فسیلی و تبدیل آن به بشکه نفت، روزانه بیش از ۵ میلیون بشکه نفت مصرف داخلی داریم، شما به سایر کشورها نگاه کنید؛ چه کشوری اینگونه مصرف می کند؟ از سوی دیگر برای تامین ۵ میلیارد دلار با مشکل مواجه می شویم! مقصر بروز اینگونه مشکلات من و امثال من هستیم که در تصمیم گیری ها و حکمرانی ها آگاهانه و شجاعانه برای کشور و به نفع مردم تصمیم نمی گیریم.

وی با اشاره به اینکه مطمئن باشید به سهم خود این موضوعات را فراموش نمی کنم و تا پای جان، آبرو و اعتبار می ایستم تا به نقطه مطلوب برسیم، اظهار کرد: مجلس انقلابی در این مسیر باید گام بردارد و تصمیم گیری کند تا نشان دهد باورهای اسلام، امام و انقلاب اسلامی را دنبال می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اوج کار میدانی شما جایی است که یک مددجو به خیری بزرگ تبدیل می شود، تصریح کرد: وظیفه ما این است که با مدیریت صحیح به افراد فقیر اضافه نکنیم چرا که بزرگ شدن خانواده کمیته امداد افتخار محسوب نمی شود، افتخار ما کوچکتر شدن این خانواده است.

قالیباف با تاکید بر اینکه مردمی کردن رفعِ فقر و تبعیض از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، عنوان کرد: اینگونه اقدامات هر چه مردمی تر شوند، کم هزینه و پراثرتر می شوند، لذا باید مردم را درگیر اینگونه کارها کنیم.

وی با اشاره به اینکه به تعبیر شهید سلیمانی جبهه های دوران دفاع مقدس یک قطعه از بهشت بود، گفت: زمانی که رزمندگان مجروح می شدند و به دیدار آنها می رفتیم، پدران آنها می گفتند با این بچه ها چه کرده اید که پس از حضور در جبهه آن فرد سابق نیستند و به گونه ای نماز می خوانند و مناجات می کنند که به آنها افتخار می کنیم، این موضوع تاثیر فرهنگ و فضای حاکم است که افراد را تربیت می کند.

وی در همین زمینه اضافه کرد: فضای پیاده روی اربعین و گروه های جهادی به این شرایط شباهت دارد و بدون شک یکی از بخش هایی که می تواند مانند آنها باشد، کمیته امداد است.

قالیباف با اشاره به این که پلتفرمی در مسجد امام رضا (ع) تهران راه اندازی شده که بیش از ۲ هزار خیریه در آن ساماندهی شده اند، ادامه داد: این تجربه نشان می دهد به هر میزانی که می توانیم باید به سمت مردمی سازی حرکت کنیم و در این مسیر باید به ۴ رویکرد شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و کارآمد سازی توجه شود و هر تصمیمی که با اینها مغایرت دارد را اصلاح کنیم.

وی با تاکید بر اینکه نسبت به تمامی آسیب های اجتماعی و لایه های زیرین آن شناخت و با احتساب آنها بر مردمی سازی تاکید دارم تصریح کرد: هیچ سرمایه ای در هیچ جامعه ای مهمتر از اعتماد نیست و سازمان ها، دولت ها و حاکمیت هایی می توانند موفق باشند که مهمترین سرمایه اجتماعی آنها اعتماد مردم باشد و این سرمایه را افزایش داده و حفظ کنند.

وی با بیان اینکه یکی از چالش های جدی ما کاهش سطح اعتماد مردم است، اظهارکرد: این چالش با روحیه مردم مداری و مردمی سازی احیا می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ساختار کمیته امداد امام خمینی (ره) باید به جای دولت محور بودن، مردم محور باشد، افزود: هر چه نیروها و چارت ها کوچکتر باشند، کارآمدی افزایش می یابد. با بزرگتر شدن چارت ها و فاصله رأس و قاعده از هم، بدانید کارآمدی و شفاف سازی وجود ندارد و از هوشمندسازی استفاده نشده و مردم دخیل نیستند و اعتماد خود را از دست داده اند.

قالیباف اضافه کرد: در زمان حضور در نیروی انتظامی تصمیم گرفتم در جامعه به جای رویکرد امنیت محور، اساس کار بر جامعه محوری تغییر کند.

وی با اشاره به اینکه با پوست، گوشت و استخوان خود به کمیته امداد امام خمینی (ره) اعتقاد دارم، افزود: با توجه به میلیون ها نفری که به کمک نیاز دارند و با توجه به نقش خود، باید کار اورژانسی انجام دهید، تصدی گری ها را فراموش و تولی گری ها را حفظ کنید و تصدی گری ها را در اختیار مردم قرار دهید تا شاهد جوشش مردمی باشید.

قالیباف در پایان با تاکید بر اینکه موضوعات محرومیت زدایی، فقرزدایی و ایجاد اشتغال برای مناطق و افراد محروم اولویت ما در مجلس است و لحظه ای از آن درنگ نمی کنیم، عنوان کرد: برای برنامه هفتم توسعه پیشنهادات خود را ارائه کنید تا برنامه مدون و عملیاتی که بتواند خانواده کمیته امداد را کوچکتر کند، تهیه شود.

 اعطای نشان والی مهر به قالیباف

لازم به ذکر است در این همایش به واسطه تفکرات و اقدامات جهادی رئیس مجلس و خدمت رسانی به محرومان، نشان «والی مهر» توسط رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) قالیباف اهدا شد.

نشان والی مهر به نام مرحوم حاج عبدالله والی از مردان الگوی جهادی است که پیش از انقلاب اقدامات جهادی در منطقه دولاب داشتند و با یاران انقلاب به مردم محروم خدمت می‌کردند. در سال ۱۳۶۱ حاج عبدالله والی توسط مرحوم عسگراولادی نماینده وقت امام در کمیته امداد امام خمینی (ره) ماموریت حضور در بشاگرد را یافت و ۲۳ سال در آن منطقه به خدمتگزاری پرداخت. وی به عنوان یکی از بنیانگذاران فعالیت‌های جهادی به خصوص در مناطق محروم و دور افتاده شناخته می‌شود.

منبع: ايسنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 19
 • حسین
  0

  به عنوان یه شهروند واقعا از تمام شما مسئولین و مدیران معذرت میخوام که نمیتونم این امکانات کشور رو مدیریت کنم
  جالبه که تمام مسئولین طلبکار هستن

 • حسن
  0

  اگر پول و امکانات هست پس چرا مردم رفاه ندارند. پس شماها قادر به اداره کشور نیستید و باید از کره و ژاپن به جای اجناس مدیر وارد کنیم

 • پیش نگر
  0

  کمبود اختیار و اراده دارید.....

 • ایرانی
  0

  در ایران آدم بدرد بخور نیست اگر بود دریا ثروت کویر نمیشد.شماها که مثل عسکراولادی فقط برای نزدیکی بخدا برای خود و خانواده رودخانه های ثروت در املاک خود جاری کردید.قبول حق.

 • یه جانباز دفاع مقدس
  0

  از دفاع مقدس گفتی و بوی بهشت جبهه‌ها به حضرت عباس من وقتی چهارده سال داشتم به جبهه‌های نبرد رفتم و بیش از پنج بار مجروحیت شدید ترکشهای متعدد موج انفجار شدید شیمیایی وووو اما حالا که هیچ توانی ندارم بنیاد جانبازان در حق من کم کاری کرده و عذابم را دو چندان نموده کسانی که یک دهم من مجروح نشدن ده برابر من در رفاه بنیاد جانبازان هستند فریاد فریاد جنون جنون جنون داد و بی داد

 • فریدنی
  0

  حاج اقا قالیباف ادامه الله قدرته انصافا مجتمع غیر انتفاعی در سعادت اباد که بنام جناب اقازاده اقا اسحاق نموده اید چقدر مصرف سوخت دارد ؟ خیریه حضرت علییه چطور ؟ یک روزی با محاسبه ریاضی فرمودیدقیمت گوشت مرغ باید بین ۷۰۰۰ تا ۱۰ هزار تومان باشد الان بعد از فرمایش حضرت مستطاب میدانید قیمت چقدر است ؟

 • سیاوش سلطان
  0

  وقتی به جای عمل شعار و به جای خدمت دنبال حفظ قدرتی ، جایی برای تفکر درست نمی ماند🪝🏗

 • جناب خان
  0

  شما یا ما ؟ . این دو تا خیلی فرق داره

 • ناشناس
  0

  مشکل بی خردها و بی دانش ها و مال مردمخورانی امثال توست
  همه ما قبول داریم

 • ناشناس
  0

  فقط کمبود مدیر توانمند داریم

 • محمد.،،
  0

  فراوانی دزدوبیکفایت وفسادداریم

 • ناشناس
  0

  در باور ما مستضعف کسی است که استعداد بالقوه ای دارد که بالفعل نشده است! حکمرانی صحیح آنست که این شعر و شعارها را کنار بگذارید. فقیر و مستعضف کسی است که نخواسته از فرصت ها و استعدادهایش استفاده کند و با تن پروری و عیاشی فرصت ها را از دست داده است. فقر خانه شیطان نیست بلکه فقرا مظاهر شیاطین و آنهایی که سنگ آنها را به سینه می زنند روسای شیاطین هستند.

 • ناشناس
  0

  خوب رو کن بزار مردم هم از این فشار بیرون بیان ، دپو کردی تو خودت

 • علی
  0

  کمبود دولت مرد ایرانی، وطنپرست، تحصیل کرده داریم

 • کریمی قدوسی
  0

  البته جناب آقای دکتر سید سردار خلبان قالیباف کمبود پول و و امکانات ندارند درست است.
  آفرین بر ملت مقاوم و سرسخت ایران اجرکم عندالله

 • ناشناس
  0

  پس شما که توان ندارید تصمیم درست بگیرید و همین امر خسارات فراوانی را به مردم تحمیل می کند و چار کار حرام هم می شوید پس چرا پست را خالی نمی کنید!؟

 • ناشناس
  0

  شماها هیچی ندارید جز یک فک قوی برای فک زدن و غارت کردن اموال مردم

 • ستارخان
  0

  قالیباف : تو دروغگو ترین ، مکار ترین، ..........و ....ترین سیاستمدار ایرانی!!!!!!!!!!!ی روزی رسوا میشی ، بچه زرنگ مشهدی

 • ناشناس
  0

  خودشو میگه