علم‌الهدی: شیوع بی‌بندوباری‌ها از مهم‌ترین چالش‌های دانشگاه‌هاست

امام جمعه مشهد گفت: برای حل آسیبهای فرهنگی در دانشگاه‌ها، رفتار تحکّم‌آمیز بی‌تأثیر و محکوم به شکست است و باید راهبردهای غیرمستقیم را در دستور کار قرار داد تا با فضاسازی فرهنگی، زمینه اصلاح نابسامانی‌ها فراهم شود.

حجت الاسلام سید احمد علم‌الهدی در دیدار با روسای دانشگاه‌ها، روسای نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و هم‌چنین فرماندهان حوزه‌های بسیج دانشجویی استان افزود: شیوع بی‌بندوباری‌ها و آسیب‌های فرهنگی در محیط دانشگاه از جمله مهم‌ترین چالش‌های امروز دانشگاه‌های کشور است.

وی ادامه داد: باید در ابتدا احصا شود که در هر دانشگاه، چه تعداد استاد بسیجی وجود دارد و پس از این، اگر رویه یکسانی میان اساتید بسیجی در تعظیم شعائر دین و تکریم فرهنگ‌های سازنده وجود داشته باشد می‌توان به ایجاد یک فضای فرهنگی در سطح دانشگاه‌های استان امیدوار بود.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: دانشگاه و حوزه دو نهاد مقدس علمی هستند که همواره در خط مقدم مبارزه با کمبودها و نارسایی‌ها، بازوی توانمند انقلاب و نظام بوده‌اند.

علم الهدی افزود: با همه خدمات ارزنده‌ای که حوزه و دانشگاه به‌عنوان دو نهاد مقدس علمی در تاریخ انقلاب اسلامی از خود نشان داده‌اند اما متأسفانه در همه دوران‌ها، این دو نهاد علمی در غربت معناداری محدود نگه داشته شده‌اند.

او ادامه داد: این دستگاه‌ها که در رأس امور هستند و همواره در خط مقدم مبارزه با کمبودها و نارسایی‌ها، مجاهدت‌های وافری از خود نشان داده‌اند اما خود در نظام اجرایی کشور مهجور مانده و در معرض مشکلات ناشی از کاستی‌ها قرار دارند که باید این شرایط اصلاح شود.

وی، شهدای دانشگاه را الگوی مناسب جامعه دانشگاهی کشور دانست و افزود: به‌طور خاص، شهید چمران بارزترین مصداق شهدای دانشگاهی کشور است که دانش آموخته یکی از بهترین دانشگاه‌های دنیا بود و مدارک و درجاتی داشت که می‌توانست در سایه آن، برای خود در هر نقطه از عالم زندگی مادی مناسبی فراهم کند اما با وجود همه این مسائل، شهید چمران وارد عرصه جهاد شد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: این‌طور به نظر می‌رسد که این شهید والامقام از ابتدا به دنبال زندگی مادی و رفاه دنیایی نبود و به همین جهت، بی‌اعتنا به همه امکانات دنیوی راهی جنوب لبنان شد تا در آن ایام که شیعیان در این منطقه مظلومانه ذبح می‌شدند و یا دسته‌دسته در حملات تروریستی به شهادت می‌رسیدند تشکیلاتی برای دفاع از اسلام ایجاد کند.

علم الهدی افزود: در آن ایام هیچ‌کس پیش‌بینی نمی‌کرد که در جریان مقاومت، یک حلقه محوری به نام "حزب‌الله" لبنان ایجاد شود و در اثر آن، جوانان مؤمن و پاک‌باخته‌ای تربیت شوند که در نهایت، در معرکه جنگ ۳۳ روزه صهیونیست‌ها را شکست دهند اما شهید چمران به راه خود ایمان داشت و به ارزش‌هایی دست یافت که از هیچ طریقی قابل استحصال نبود.

وی ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب هم شهید چمران همان صراط مجاهده را ادامه داد و دلبسته هیچ مقام و مسوولیتی نشد مگر این که ارتباط مستقیم با عرصه‌های جنگ و جهاد داشت.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: بدون شک اگر شهید چمران در غائله پاوه نبود، کردستان به دست دشمن تسخیر می‌شد و ایران اسلامی در معرض تجزیه قرار می‌گرفت اما این شهید چمران بود که متکی به باورهای عمیق دینی و البته عشق به امام و انقلاب، از کشور در برابر هجمه دشمنان دین خدا دفاع کرد.

علم الهدی افزود: اجرای برنامه‌های مربوط به جنگ نامنظم در دوران دفاع مقدس هم ابتکار دیگر شهید چمران بود که تا حد زیادی، نقشه‌های دشمن بعثی را برای پیشروی در خاک کشور ناکام گذاشت.

منبع: انتخاب
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 13
 • علی
  0

  بی بند و بار تویی که فارغ ار هر بندی هر چه می خواهی می گویی و هیچ بار مثبتی برای ایران و ایرانی نداری.

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   بهترین حرکت و عمل نسبت به این مرد کهنسال متحجر و بی سواد اینست که کسی پاسخ ایشان را ندهد لطفا کسی برای ایشان مطلبی ننویسد چون بهرحال این اخر عمری میخواهد خودش را مطرح کند ولی چون سواد و بینش اجتماعی ندارد خزعبلات به زبان میاورد اینها همه مکانیسم جبرانیست مشکل ایشان از گذشته های دور است /.

 • یاور
  0

  و مهترین چالش مملکت حضور و دخالت امثال تو در امور مملکتی است که باعث شده مردم برای رفع گرسنگی تهیه یک لقمه نان از سطل های ذباله استفاده کنند .

 • مش جمعه
  0

  ای لیوه، حرف های سنجیده بزن.شما روحانیت از اساس با تمام دانشگاهها ، بحزء دانشگاه امام صادق ،مخالف هستید. آینده کشور بدست این دانشگاهیان رقم خواهد خورد.ترا به جدّت برگرد به همان حوزه و مسجد و بگذارید مردم یک نفس راحتی بکشند.

 • ناشناس
  0

  شیوع چپاول وغارتگری ووووتوسط شماها جی حساب میشه ؟

 • ...
  0

  شماها کی تموم میشین اخه ...!!!!؟؟؟؟

 • مشهدی
  0

  بشین صیغه جاری کن.

 • ناشناس
  0

  چقدر بودجه مملکت بابت حرافیهای تو خرج میشود الان باید پوشک بشی نه اینکه برای مردم تعیین تکلیف کنی

 • دولت دستوری
  0

  منشع شیوع بی تفاوتی و بی اهمیتی به جان و مال ۸۰ میلیون جمعیت چیه ؟ کیه؟

 • محمد گلکار خوزانی
  0

  حضرت آیت الله علم الهدی
  امام جمعه محترم مشهد و نماینده محترم ولی فقیه در استان خراسان رضوی

  باسلام و تحیات فراوان
  فقر در جامعه چه داخل و چه بیرون از دانشگاه حیثت خانواده ها به باد فنا داده است. وقتی دانشجوی نتواند هزینه دانشگاه و.......... خود را تامین کنند یا به فساد اخلاقی یا به فساد سرقت‌.خرید و فروش مواد مخدر و ..... روی می‌آورد.
  فقر باعث از بین رفتن ایمان و تعهد و غیره می‌شود.
  فکر اساسی برای گرانی و تورم کنید اگر مشکلات مشعیتی مردم حل و فصل گردد بیش از 90٪ اینگونه موارد حل می‌شود و هیچ کس ذاتا فاسد نیست و این جامعه است که انسان را به تباه و نابودی می‌کشاند..شعار بس است.

  نظرات شما -
  • سلام
   0

   اینا چه می فهمند مسائل دور بر شان را

 • عادل
  0

  عملکرد ناعادلانه شما مردم را از دین اسلام فراری میدهد

 • ناشناس
  0

  بدبختی و بی بندباری از حوزه ها شروع شده!