پاریس: هرگونه تغییر در مرز باکو-ایروان به مذاکره نیاز دارد

وزارت خارجه فرانسه در واکنش به دور تازه درگیری بین باکو و ایروان اعلام کرد که هرگونه تغییر در مرزها نیاز به مذاکره دارد و نمی‌توان با اقدام نظامی چنین چیزی را تحمیل کرد.

وزارت خارجه فرانسه روز چهارشنبه با اعلام نگرانی از درگیری مرزی تازه بین باکو و ایروان از این دو کشور خواست تا به آتش‌بس سال 2020 احترام بگذارند.

به گزارش وبگاه «رادیو بین‌المللی فرانسه» در بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده است: «فرانسه نگرانی عمیق خود را نسبت به وخامت اوضاع امنیتی در چندین بخش از مرز ابراز می‌کند. فرانسه از همه طرف‌ها می‌خواهد به آتش‌بسی که پس از اعلامیه سه‌جانبه ۹ نوامبر ۲۰۲۰ متعهد شدند، احترام بگذارند.»

فرانسه گفت که به ویژه از گزارش‌های مربوط به استفاده از تسلیحات سنگین که باعث کشته‌شدگان بسیاری به‌ویژه در طرف ارمنستانی شده، نگران است. در این بیانیه آمده است که هرگونه تغییر در مرز نیاز به مذاکره دارد و نمی‌توان با اقدام نظامی چنین چیزی را تحمیل کرد.

کشور فرانسه میزبان بزرگترین جامعه ارامنه در قاره اروپا است. وزیر امور خارجه ارمنستان نیز روز سه شنبه گفت که جمهوری آذربایجان با ایجاد تنش در مرز با ارمنستان قصد دارد توجه جامعه جهانی را از مناقشه قره باغ منحرف کند.

«آرارات میرزویان» در دیدار با دیپلمات‌های خارجی مقیم این کشور گفت: «مطمئن هستیم که جمهوری آذربایجان با ایجاد تنش در مرز ارمنستان به دنبال منحرف کردن توجه جامعه جهانی از مناقشه قره باغ است. بیانیه ای که روز چهارشنبه از سوی دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه منتشر شد.»

او گفت که ارمنستان از تمامیت ارضی خود و حق ارامنه در قره باغ کوهستانی برای تعیین سرنوشت دفاع خواهد کرد.

فرانسه از جمله حامیان ارمنستان است به طوریکه رئیس جمهور فرانسه  چندی قبل در دیدار از کفیل نخست وزیر ارمنستان در پاریس، خواستار خروج نیروهای جمهوری آذربایجای از خاک ارمنستان شد. «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه هنگام استقبال از «نیکل پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان در کاخ الیزه گفت: «نیروهای جمهوری آذربایجان باید قلمرو  ارمنستان را ترک کنند.»

ماکرون افزود: «تعیین مرز بین دو کشور باید منحصراً در چارچوب مذاکره انجام شود و فرانسه آماده تسهیل گفت‌وگوها است.»

ماکرون همچنین خواستار محافظت از میراث‌ فرهنگی مسلمانان و مسیحیان در قره باغ شد.

دور تازه درگیری بین ایروان و باکو خساراتی را بر هر دو طرف متحمل کرد و ایروان و باکو هر کدام دیگری را مقصر درگیری تازه معرفی کردند. در این بین جمهوری آذربایجان از کشته شدن هفت تن  از نیروهای خود  و ارمنستان نیز از اسیر شدن ۱۵ تن از قوای خود و جراحت و کشته شدن چند پرسنل نظامی خبر داد.

منبع: فارس
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید