رایزنی برجامی وزیران خارجه آمریکا و فرانسه

وزیران خارجه آمریکا و فرانسه طی تماس تلفنی ضمن بررسی کردن فعالیت‌های نظامی روسیه، درباره تلاش‌های مشترک برای رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران گفتگو کردند.

«آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا بامداد دوشنبه به‌صورت تلفنی با «ژان ایو لودریان»‌ همتای فرانسوی خود گفت‌وگو کرد.

وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که بلینکن در این تماس تلفنی با لودریان درباره وضعیت برنامه هسته‌ای ایران و تلاش‌ها برای احیای برجام صحبت کرده است.

در این بیانیه آمده است: «آنتونی بلینکن با ژان ایو لودریان گفت‌وگو کرد تا درباره گزارش‌های مربوط به فعالیت‌های نظامی نگران‌کننده روسیه در نزدیکی اوکراین و ادامه تعهد محکم آنها (آمریکا و فرانسه) به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین صحبت کند».

این وزارتخانه در ادامه توضیح داد که وزرای خارجه دو کشور همچنین درباره تلاش‌های مشترک برای رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران گفتگو کردند.

بلینکن نیز در صفحه توئیتر خود خبر داد: «من و لودریان درباره نگرانی‌هایمان از ستیزه‌جویی‌های روسیه علیه اوکراین صحبت کردیم. ما همچنین اقدامات مشترک جهت رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران را مورد مباحثه قرار دادیم».

لازم به ذکر است که این دومین رایزنی برجامی وزیران خارجه آمریکا و فرانسه طی چهل‌وساعت گذشته است. پیش از این، لودریان شامگاه شنبه خبر داده بود: «درباره پرونده هسته‌ای ایران همزمان با نزدیک شدن به از سرگیری مذاکرات احیای برجام گفت‌وگو کردم».

دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین، پایتخت اتریش زمینه‌های لازم برای بازگشت کشورش به توافق هسته‌ای برجام را فراهم کند.

تاکنون ۶ دور مذاکره در شهر وین میان آمریکا و سایر طرف‌های برجام غیر از ایران برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است. طرف‌ها می‌گویند پیشرفت‌های ملموسی در این مذاکرات حاصل شده اما پاره‌ای اختلافات کماکان باقی است. یکی از زمینه‌های اختلاف در این مذاکرات اصرار آمریکا بر حفظ برخی از تحریم‌هایی است که دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا  بعد از خروج از برجام علیه ایران اعمال کرده است. مضاف بر این، دولت بایدن اعلام کرده هیچگونه ضمانتی نمی‌تواند درباره عدم خروج دوباره دولت‌های بعدی آمریکا از برجام بدهد.

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز چند روز پیش با بیان اینکه در میز مذاکرات وین آماده نیل به توافق خوب هستیم، نوشت: بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات یک اصل مهم و راهگشا است.

منبع: فارس
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 1
  • ...
    0

    همه دنیا میدونن دیگه ایران از اول میخواست وقت بخره موشک هوا کردن فردای برجام به کل دنیا فهموند کشک چی ماست چی مردم بیچاره تاوان چیو دارن میدن من جوون این مملکت بخدا دربدر دنبال سیانورم چون دیگه توان درد کشیدن ندارم حداقل مرگم بی درد باشه بابا با دوشگا بیایید تو خیابونا ملتو تارو مار کنید گناه این مردم مظلوم چیه ، اتم تو هیروشیما انقد نکشت انقد آواره نکرد انقد بدبخت نکرد که تو ایران داره میکنه گناه بچه یک ساله من چیه که تو ایران به دنیا اومده ؟