رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی:

با دستمزد ناچیز، معیشت کارگران یک هفته هم دوام نمی‌آورد

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با تاکید بر اینکه شورای عالی کار باید به سمت کاهش شکاف دستمزد کارگران و تورم برود، گفت: جامعه کارگری یکسال معیشت خود را با دستمزدی اداره خواهد کرد که در شورای عالی کار تصویب خواهد شد.

با دستمزد ناچیز، معیشت کارگران یک هفته هم دوام نمی‌آورد

فتح الله بیات در ارزیابی نشست شب گذشته شورای عالی کار و بی نتیجه ماندن تکلیف دستمزد اظهار کرد: دستمزد از مباحث بسیار مهم هر سال است و باید به نتیجه برسد. این طور نیست که دستمزد موضوع کوچکی باشد و با بی تفاوتی از کنار آن بگذریم. نمایندگان دولت، کارفرما و کارگر باید به این مسأله توجه جدی داشته باشند چرا که جامعه کارگری یکسال معیشت خود را با دستمزدی اداره خواهد کرد که در شورای عالی کار تعیین می شود.

وی ادامه داد: مسائلی که امسال در باب دستمزد مطرح می شود نظیر اینکه سال گذشته دستمزد کارگران ۵۷ درصد افزایش یافت و چون مبلغ زیادی بود روی تورم اثر گذاشت باعث شده شورای عالی کار به سمت تصویب دستمزد پایین برای کارگران برود در حالی که این کار با هیچ منطقی سازگار نیست و به لحاظ کارشناسی بنیان و اساسی ندارد.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با بیان اینکه نباید دستمزد را به گونه‌ای تعیین کنیم که موجب نارضایتی و تحریک جامعه کارگری شود، اظهار کرد: افزایش ۵۷ درصدی حداقل دستمزد در ظاهر درصد بالایی بود ولی از برج دوم امسال با انجام جراحی بزرگ اقتصادی و تغییر مداوم قیمت‌ها، رشد تورم و نوسان بازارهای ارز تاثیری در زندگی کارگران نداشت. حتی اگر دستمزد را ۱۰۰ درصد هم افزایش دهیم باز هم شکاف بین دستمزد و تورم وجود دارد؛ بنابر این باید پایه مزدی را تقویت کنیم تا این شکاف ناعادلانه به تدریج از بین برود.

وی تصریح کرد: وقتی امروز به اذعان کارشناسان و با محاسبات دقیق و آنالیز کارشناسی سبد معیشت به بیش از ۲۰ میلیون تومان رسیده است نمی‌توانیم دستمزد کارگران را دور از واقعیت تعیین کنیم. شورای عالی کار برای چه تشکیل می شود و نمایندگان کارگر کارفرما برای چه مذاکره می کنند؟ مطابق ماده ۴۱ و بندهای آن دستمزد باید تعیین شود و طبق سنوات گذشته کمیته دستمزد با کار کارشناسی سبد معیشت را استخراج کند ولی سبد معیشتی که به دست آمده عددی است که با محاسبات گروه کارگری فاصله بسیار دارد.

این مقام مسئول کارگری با بیان اینکه درصدهای ۲۰ درصد و ۲۴ درصد برای افزایش دستمزد شایسته و جوابگوی معیشت خانوار کارگری نیست، اظهار کرد: دولت به عنوان ناظر و کارفرمای بزرگ باید با عقلانیت و منطق به این موضوع نگاه کند و دستمزد به گونه‌ای تصویب شود که کارگران از عهده هزینه های زندگی در سال آینده برآیند و دوام بیاورند.

وی در پایان با بیان اینکه با هیجان و احساس و دستور و برنامه از پیش تعیین شده نمی‌توان برای کارگران حقوق و دستمزد تعیین کرد، افزود: با دستمزد ناچیز معیشت کارگران یک هفته هم دوام نمی‌آورد لذا قاطعانه اعلام می‌کنیم که دستمزدی که قرار است در شورای عالی کار تعیین شود باید بر مبنای واقعیت های روز جامعه و با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی، تورم‌ و نوسانات بازارهای ارز باشد در غیر این صورت با سرکوب دستمزد عدالت مزدی اجرا نخواهد شد.

منبع: ايسنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 14
 • ناشناس
  3

  مثل اینکه آقایان فراموش کرده اند که بیشتر از نیمی از جمعیت کشور را کارگران وبازنشستگان و خانواده های انان تشکیل میدهند پس چگونه دم از معیشت مردم میزنندو زندگی و ابروی این خیل عظیم را فدای منافع خود و قشر خاصی مینمایند پس منظور تان از مردم چه کسانی هستند؟؟؟

 • ناشناس
  3

  زندگی خیلی ها تباه شد بااین دستمزدهای ناچیز

 • ناشناس
  3

  مگه قراره دوام بیاری

 • ناشناس
  3

  کارگران باید همگی یک هفته دست از کار بکشن تا این مسولین بدونن کشور بدون کارگر هیچ است خودشون چندصد میلیون حقوق میگیرن به ما که میرسه تورم زیاد میشه

  نظرات شما -
  • 0

   خیالشون راحته ما از این عرضه ها نداریم .

 • بسمه تعالی
  3

  از لحاظ اخلاقی و شرعی و انسانی در صورت نگرفتن حق و حقوق حد اقل زندگی دزدی به اندازه رساندن حقوق ماهانه به خط فقر ( ۱۸ میلیون تومان) از کارخانه یا محل کار هیچ اشکال شرعی ندارد

 • مجتبی
  1

  کمتر سیاه بازی راه بندازید، مردم دیگه گول این فیلمبازیای شمارو نمیخورن، دست همتون با هم تو یه کاسست

 • سربازولایت
  8

  خداییش کارگرها هم مثل قدیم نیستند

 • علی
  1

  جامعه کارگران باید خود را برای اعتصابات دراز مدت اماده کنند چون یک مشت دزد ابله شدن زمامدار این کشور فکر میکنن همیشه همه می ایستند ونگاه میکنند چطور انها دارند چپاول میکنند با این بی قانونی ها که براحتی وزرای رییسی انجام میدهند دزدی از شرکتهای دولتی و خصولتی حلال است

 • ناشناس
  1

  سلام پدرم فوت کرده 20سال پیش وبرادرم آمریکا رفته ومادرم مشکل وناراحتی اعصاب دارد ویک طرف بدن مادرم فلج است ونمیتوانم سربازی بروم . بی انصاف ها مادرم را نمیخواهم سالمندان بگذارم . بی انصاف ها بی وجدانها

 • ناشناس
  0

  با این وضع میگویند نرخ ازدواج و باروری چرا هر سال کاهشی میشه؟ مسئولین کلا در باغ نیستند که کشور در باتلاقی عمیق فرو رفته که دیگر نمیشود آنرا نجات داد!

 • ناشناس
  0

  اگر دولت جلوی تورم و گرانی را مهار کندتاقیمتها کاهش پیداکنند،دیگر نیازی به افزایش حقوق نیست.

 • ناشناس
  0

  اینهایی که حقوق تعیین میکنند اول حقوق خودشون را برای جامعه کارگری اعلام کنن ببینیم چقدر میگیرن وبرچه اساسی تعیین شده بعد در مورد کارگران تصمیم بگیرن!همینجوری میخواداقتصادکشورباتولیدکه ارتباط مستقیم باکارگرداره قوی بشه؟نکنه اقتصادبا کارمندان پشت میزنشین قوی میشه؟که در طول سال به عناوین مختلف حقوقشون ازجیب بیت المال اضافه میشه!و.............

 • خیالی
  0

  این آقایان به قوانین وزارت کارهم پایبندنیستند یک عده بی سوادوبی درد که به فکر منافع خودشان هستندوبس .درطول سال انواع تورم وگرانی راشاهدهستیم وآقایان به اصطلاح مدیر چشم وگوششان بسته است ودرپایان سال تمام بدبختی ونداری هارابرسرکارگران وبازنشستگان هموار میکنند .وازابتدای سال روز از نو روزی از نو گرانی وتورم شروع میشود وکارگروبازنشسته باید دست وپا بزندودربرابر خانواده شرمساربماند که آقایان سروکله شان پیداشود برای تعیین دستمزدوباآن هیکل نتراشیده ونخراشیده که بیشتربه باج گیرها شبیه است ادای عدالت خواهی سردهند.ای کاش دربرابر عزیزانی که جانشان را درراه سربلندی ایران فداکردند کمی خجالت می کشیدند واز تاریخ عبرت میگرفتند .این سرزمین بسیار اتفاقات تلخ وشیرین به خوددیده است آیا ازچنگیزومغول ودیگرسفاکان کسی یادمیکند ؟التماس تفکر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها