پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی فقط ۴ قلم کالا گران شد؟

قرار بود ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود تا این مردم باشند که انتخاب کنند هزینه یارانه خود را می‌خواهند برای خرید کدام کالا مصرف کنند. قرار بود تا سود آن به جیب مردم برود و قرار بود مردم از منفعت آن برخوردار شود.

قرار بود ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود تا این مردم باشند که انتخاب کنند هزینه یارانه خود را می‌خواهند برای خرید کدام کالا مصرف کنند.

 حال سوال اینجاست که این قرار‌ها تا چه میزان عملیاتی شد؟ موضوعی که در این گزارش به صورت خلاصه به آن نگاه شده است.

حذف ارز ترجیحی، به شرط ها و شروطه‌ها 

از همان زمانی که حجت الاسلام رئیسی نامزد ریاست جمهوری شد اعلام کرد که با سیاست ارز ترجیحی مخالف است و گفته بود که پرونده‌های متعددی در کشور محصول ارز ۴۲۰۰ تومانی است. ما باید برای هر تصیمی سامانه نظارتی تعریف کنیم. باید رصد کنیم که کجا هزینه می‌شود و چگونه هزینه می‌کند؟

موضوعی که البته برخی از نمایندگان مجلس هم با آن موافق بودند برای مثال عبدالرضا مصر نائب رئیس مجلس گفته بود که  چون ما این زیرساخت‌ها را نداریم ارز ۴۲۰۰ سبب ایجاد رانت می‌شود. نرخ دستوری ارز ایجاد رانت می‌کند که این رانت در کشور توزیع می‌شود و عده‌ای از آن منتفع می‌شوند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس  با اشاره به اینکه با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اقتصاد کشور نجات پیدا می‌کند گفت: از جمله دلایلی که موافقان حذف سیاست ارز ترجیحی به آن استناد می‌کنند، مشکلات مربوط به رانتی است که به افرادی خاص تعلق گرفته و این گروه تاکید دارند که با وجود آنکه دولت چندین سال این ارز را در اختیار واردکنندگان قرار داده، اما در نهایت کالا‌ها با نرخ ارز آزاد به دست مصرف کننده نهایی رسیده است.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با اشاره به اینکه باید تخصیص مابه تفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی و آزاد به صورت یارانه به کارت اعتباری مصرف‌کننده واریز شود بیان کرد که ریشه بخش مهمی از مشکلات اقتصادی امروز کشور را باید در سیاست‌های ایجادکننده رانت مانند ارز ۴۲۰۰ تومانی دانست.

علاوه بر این حجت‌الاسلام والمسلمین سیدکاظم موسوی  نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این باره گفته بود که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مافیا قدرت، رانت و سوداگران این حوزه را از خود دور خواهد کرد و اگر این اتفاق مهم رقم بخورد شاهد کاهش قیمت دلار نیز خواهیم بود که این امر تغییرات گسترده‌ای در قیمت ارز آزاد خواهیم بود.

 موسوی بیان کرد: طبق ارزیابی‌های انجام یافته افزایش قیمت‌ها در ماه‌های پایانی دولت دوازدهم صعودی شد که انتظار داریم دولت سیزدهم در زمینه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تصمیمات مناسبی اتخاذ کند تا شاهد رفع مشکلات واحد‌های تولیدی و صادرکنندگان غیرنفتی باشیم.

 در نهایت هم این تصمیم گرفته شد و دولت اواسط اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ حذف ارز ترجیحی یا همان دلار ۴۲۰۰ تومانی، را کلید زد. پس از موافقت مجلس با تغییر شیوه تخصیص ارز ۴۲۰۰تومانی، دولت مکلف شد تنها در صورتی بتواند این سیاست را عملی کند که قیمت کالاهایی که تخصیص ارز ترجیحی به آن‌ها حذف شده از قیمت‌های شهریور ۱۴۰۰ بالاتر نرود.

هیچ کالای دیگری حق افزایش قیمت نداشت

حجت الاسلام رئیسی در ششمین گفت و گوی زنده تلوزیونی خود با مردم درباره این تصمیم گفت که در سوم شهریور۱۴۰۰ که دولت کار خود را آغاز کرد، در بودجه مبلغی برای ارز ترجیحی نمانده بود و دولت قبل آن را مصرف کرده بود.

مجلس به فوریت به لایحه ما برای درخواست ارز ترجیحی پاسخ نداد. ما مقدمات کار را برای اجرای نظام عادلانه سازی یارانه ها مهیا ندیدیم و با اجازه رهبری از سال۱۴۰۰ عبور کردیم و بعد ماه رمضان کار را شروع کردیم.

به گفته رئیسی از ارز ترجیحی استفاده نادرست می شد و بخشی از آن حتما در سفره مردم نمی رفت و دست دلال ها و رانت خواران بود. این ارز سمت واردات می رفت نه تولید. ادامه این وضعیت فاصله طبقاتی را بیشتر می کرد.

حتی کالاهایی که ارز ترجیحی گرفته بودند بین۲۰۰ تا۳۰۰ درصد گران شده بودند و این یعنی ارز ترجیحی مشکلی را حل نکرده بود. قبل از شروع کار دولت سیزدهم، دولت قبل گزارش داده بود که قیمت کالاهای اساسی ۶۵ درصد افزایش خواهد یافت.

این قضیه به قبل جنگ اوکراین باز می گردد. الان شرایط تورمی جهان خاص است. جنگ اوکراین هم مزید علت شد. از سویی شاهد قاچاق کالاها به کشورهای همسایه بودیم.

 موضوعی که احمد وحیدی وزیر کشور درباره آن گفته بود که در طرح اصلاح یارانه، قیمت مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن می‌تواند تغییر پیدا کند و هیچ کالای دیگری حق افزایش قیمت ندارد. از سویی هیچ فردی اجازه ندارد با توجیه اینکه این ۴ قلم کالا گران شد، قیمت حمل‌ونقل و سایر کالاها را بالا ببرد، چون جبران هزینه در این طرح دیده شد همچنین به مصرف‌کنندگان این چهار قلم کالا بدلیل گران شدن آن‌ها یارانه پرداخت خواهد شد.

حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آن روزها هم در این باره گفته بود که با دادن یارانه به مردم، قیمت چهار قلم کالا شامل مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن گران‌تر می‌شود اما این افزایش کم‌تر از یارانه پرداختی است.

اما سوال اینجاست که آیا واقعا همین کالاها افزایش قیمت پیدا کرد یا این افزایش به سایر اقلام نیز سرایت کرد؟

شرطی که عملیاتی نشد 

احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در این باره گفته بود که  سایر کالاها از فروردین ماه به دلیلی دیگر از جمله رشد دستمزدها مستعد گرانی بودند و افزایش آنها ارتباطی به اجرای طرح هدفمندی یارانه ها نداشت.

محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک و عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها گفت: در حال حاضر با توجه به گرانی کالا‌ها در جامعه مردم از تصمیمات جدید راضی نیستند؛ اینکه به آنان بگوییم ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان به شما داده‌ایم، اما به جای ۴ قلم ۵۰ قلم جنس گران شد که این قابل قبول نیست.

بهادری جهرمی سخنگوی دولت در رابطه با مجوز‌های افزایش قیمت برخی کالا و سیاست دولت در این راستا گفت که سیاست دولت در اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها از دلال‌ها به سمت خود مردم حرکت می‌کرد و در این شرایط کالا‌های اساسی وارداتی شامل افزایش قیمت می‌شوند و برخی کالا‌های منتج کالا‌های اساسی نیز با تأثیر از آن دچار افزایش قیمت می‌شوند و دولت اعلام کرد به منظور عادلانه سازی یارانه‌ها مکلف به انجام این امور است و این سیاست آثار کوتاه مدتی می‌گذارد که برای جبران همان هم مبلغ ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان واریز شد.

وی ادامه داد: در کنار این موضوع و صرف‌نظر از اجرای هر سیاست اقتصادی، هر کالا سالانه ۳۰ یا ۴۰ درصدی افزایش قیمت دارند و همزمان مصوبات قانونی هم داریم که روی تورم و افزایش قیمت کالا‌ها اثر می‌گذارد.

همزمان هم آثار تورم جهانی در اقلام مختلف داریم و این بخش‌های مختلف تورمی آثار تورمی به جای می‌گذارد و به تبع آن اتحادیه‌ها افزایش قیمت‌های سالانه را درخواست می‌کنند که به ستاد تنظیم بازار می‌آید و در صورت مستند بودن تصویب می‌شود.

اما همانطور که در ابتدای گزارش آورده شد  در ابتدا نمایندگان مجلس شرط گذاشته بودند یعنی اینکه قیمت‌ها از شهریور ۱۴۰۰ بیشتر نشود، اما پس از اجرای سیاست تغییر نحوه تخصیص ارز ترجیحی، نمایندگان معتقدند شرطی که برای حذف ارز ترجیحی گذاشته بودند یعنی بازگشت قیمت ها به شهریور ۱۴۰۰ رعایت نشده است.

دولت نیز با ارسال لایحه‌ای خواستار اصلاح قانون بودحه ۱۴۰۱ و حذف این شرط از متن شده است. 

احسان ارکانی عضو کمیسیون بودجه مجلس در این باره گفته است زمانی که آقای میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه به عنوان نماینده دولت در مجلس حضور پیدا کرده و اصرار داشت که با حذف ارز ترجیحی موافقت کنیم؛ مجلس چندان موافق این موضوع نبود.

به گفته ارکانی هر چند مجلس معتقد بود که ارز ترجیحی مشکلات و فساد بسیاری را ایجاد کرده اما در مجموع نمایندگان عقیده داشتند زیرساخت‌های لازم برای حذف ارز ترجیحی فراهم نیست و باید دست نگه داشت.

به گفته ارکانی مجلس به اصرار میرکاظمی این تصمیم را پذیرفت، اما شرطی گذاشت مبنی بر اینکه در صورت حذف، افزایش قیمت‌ها به گونه‌ای جبران شود که مردم برای این کالاهای اساسی قیمتی بالاتر از قیمت شهریور ۱۴۰۰ پرداخت نکنند و الزام قانون این است.

حال با توجه به اینکه رعایت این الزام قانونی برای دولت بار مالی دارد و با کمبود منابع مواجه است این لایحه را فرستاده تا این تکلیف برداشته شود اما به نظر من در نهایت مجلس با آن موافقت نخواهد کرد.

با درد صبر کن که دوا می‌فرستمت 

با این حال اما حجت الاسلام رئیسی درباره این گرانی‌ها گفته است که ظرف مدت کوتاهی آثار تورمی اصلاح اقتصادی از بین برود و اصلاحات اقتصادی مدرن را تجریه خواهیم کرد.

 حجت قندی اقتصاددان هم در این باره گفته است که بهتر سقف خانه را در روزهای آفتابی تعمیر می‌کردیم اما حالا هم که هوا بارانی است، چاره‌ای غیر از این کار نبود.

او در عین حال تاکید می‌کند که طرح دولت از نظر زمان‌بندی و ترتیب اجرا بدون اشکال نیست و البته، «جراحی اقتصادی» در زمانی که وضعیت بیمار وخیم است، درد بیشتری دارد.اما  زمانی که در روز بارانی، سقف در حال چکه کردن است، صاحبخانه باید آن را تعمیر کند؛ هر چند که زمان نامناسبی است.

در پایان باید گفت امروز مردم با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند که برای برخی حتی ادامه زندگی را نیز دچار مشکل کرده است.

از مجلس و دولت توقع می‌رود که با همانگونه که مردم پذیرفته اند چاره دیگری نبود آنها هم بر سر وعده‌های خود بمانند و مرحم‌های قوی تری برای کاهش درد این جراحی اقتصادی برای مردم تدارک ببینند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 27
 • ایرانی
  0

  پس از گذشت یک سال از دولت بی تجربه بی برنامه بی انگیزه حالا خوب است آقای رییسی بیاید در تلویزیون به مردم پاسخ بدهد که چه کاری برای مردم انجام داده بجز گران کردن کالاها بجز دربدری مستاجر نشین ها بجز وعده و وعید بجز تن فروشی برای خرج زندگی بجز گذاشتن وزرای بی برنامه و از نظر مدیریتی صفر بجز دروغ بجز حرف و حرافی .......چه چیزی به ارمغان اورده این اوضاع داخلی هست سیاست خارجی هم در سانسور خبری صدا و سیما چرا که اوضاع داخلی هر کشوری اینه تمام عیار از سیاست خارجی ان کشور است و در نهایت مجلس خاموش و خواب زده و زنگ زده

 • علوانی
  0

  ۴قلم یا ۴۰۰۰قلم، حکومت دروغ تبعیض ریاکاری ...

 • ناشناس
  0

  اقای رییسی هر روز یه حرفی نمیزنه دولت حرف
  یه روز میگه گرانی ها را گفتم بخاطر فشار بر مردم سال بعد اتفاق بیفته الانم که میگه بزودی اثار تورمی ازبین می‌ره و درست میشه قسم حضرت عباس یا .......

 • زهرایی
  0

  وقتی اساس و بنیان یه حکومت بر مبنای دروغ و ریاکاری بنا شده بشه چه توقعی میشه داشت متاسفانه بنام اسلام سرتاسر مملکت را حاکمان با دروغ و تزویر به گند کشیده اند

 • رضا
  0

  اقای میرکاظمی حالا باید پاسخ باشد نمیشود زندگی ۹۰درصد جامعه را با تزهای غلط نابود کرد وقصر در رفت اگر عدالتی باشد باید مجازات شوند

 • حجمه
  0

  همه اجناس بغیر از بنزین که کم فروشی می کنند ۱۵۰درصد گران شد ...حکومت دروغ می گوید

 • ناشناس
  0

  اشتباه لپی رخ داده است! منظورشان ۴۰۰۰ قلم کالا و خدمات بوده است که صفرهای آن جا افتاده است!!!

 • ناشناس
  0

  این حرفها چی هست بیان میکند تمام کالا و خدمات در کشور از ۱۰۰برابر هم گذشته، این دولت بدون فکر و برنامه دست به این کار زد و مردم را نابود کرد ،چون اصلا سوادی وجود ندارد

 • محمود
  0

  این چرت وپرتها چیه تحویل مردم میدید خجالت بکشید ۴ قلم نام ببرید که گران نشده باشد.با دستور که نمیشه نباید.شما فردا هم میگید نباید دمای هوا از ۳۰ درجه بالاتر برود.برید اینها را تو مهد کودکها برای بچه‌ها یکسال بگید .نابود کردید از رو هم نمیرید

 • امیر
  0

  جناب رئیسی،فکرنکنم این پست ومقام ارزش این همه نارضایتی وحرفهای مردم راداشته باشد،قبول کن که زندگی مردم رو به گند کشیدی

 • مسعوداحمدی
  0

  بنظرم دولتمردان اقتصادی و امام صادقی ما میگفتند فقط قرار هست سه عنصر
  جامدات ، مایعات و گازها گران شود
  اینهمه تفاوت آشڪار و ملموس هم پیش نمیآمد !

 • شهروند
  0

  يك سؤال از دولتمردان؛ بغير از مرغ، تخم مرغ، لبنيات و روغن آيا كالاى ديگرى گران نشد؟ مواد بهداشتى و شوينده چقدر گران شد؟ مصالح ساختمانى و آهن آلات چطور؟ لوازم خانگى چى؟ زمين، ملك و اجاره مسكن چقدر؟ خودروها از خارجى گرفته تا بى كيفت داخلى چقدر گرانتر شده؟ اگر دولتمردان فقط يك قلم كالا و خدمات پيدا كردند كه تغيير قيمت نداشته باشد هر چه تا امروز ادعا كرده اند واقعيت دارد!!!!!

 • ناشناس
  0

  همه چیز گرون شده می خوام بدونم سیب زمینی / پیاز / گوجه هم از اروپا وارد میشده / چه چیز ارزون هست ؟

 • Majid Hesampour
  0

  اون روز که ما میگفتیم این آقا صلاحیت نداره سواد نداره یه عده بی عقل سنگش رو به سینه میزدند این نتیجه همون رای دادن هاست

 • 0

  من به رئیسی رای دادم از مردم عذر خواهی میکنم

 • ناشناس
  0

  این حکومت طی ۴۳ سال ثابت کرده فاقد هرگونه استراتژی برای حکومت داریه، باید یه تجدید نطر اساسی بده که بعیده

 • ناشناس
  0

  تنها یک قلم افزایش قیمت نداشته و بلکه قیمتش هم بشدت کم شده و میشه گفت کاملا بی ارزش شده،اون هم فقط جان آدمیزاد هست.
  چیزی که ارزش نداره همینه
  دلیلش هم اینکه حکومت هیچ ارزشی برای آدما قائل نیست.
  وگرنه چیزی هم هست که به جان آدمیزاد ربط داشته و گروووووون نشده باشه؟

 • حسن
  0

  زورشان به کنترل قیمتها که نرسید یا خودشان را به نفهمی زدند .اما به مردم خودشان که مثلا بگفته خودشان نوکر آنها هستند که میرسد؟! نمونه اش را در برخورد با بازنشستگان تامین اجتماعی ببینید کا خلاف قانون کرده اند وروی آن پافشاری ولجلجت بخرج میدهند وپس از 5 ماه هرروز پاسکاری کرده ومثل کسی که یک دروغ میگوید وبعد برای رفع مشکل آن دروغهای بعدی را سرهم میکند اینها هم بجای رفع کار غیر قانونی خود دائما کا رغیر قانونی انجام میدهند حالا هم پس از 5 ماه دوباره به هیئت امنای تامین اجتماعی پاس داده اند که آنهم غیر قانونی است؟!وای بحال این مملکت که دولتمردانشان اینگونه باسند!!

 • دانا
  0

  اقای رییسی مشاوران شما خیلی بد به شما ادرس میدهند

 • 🐜
  0

  مافرودستان نه یارانه میخواهیم نه ارز۴۲۰۰تومنی شماسردمداران که باکلک ودروغ راس مملکت رادزدیدین اکنون دوران وجوددارد یک تسلیم ملت شوید دوم دلارهای فروش نفت گاز پتروشیمی اورانیوم آب سنگین معادن طلا نقره مس سنک آهن ذغال سنگ وووووووو کوه های طلادرجنوب شرق وطن باید بدست ملت فرودست ایران زمین برسدنه عربها نه پاکستانی‌ها نه افغانها نه روسهاونه چین کمونیست

 • ناشناس
  0

  ناکارآمدی ازسرورویشان می بارد

 • ناشناس
  0

  دروغ رو پشت سر مرده میگن ن زنده ,,ما الان زنده ایم ک شما دارید اینهمه دروغ میگین,,کجا ۴ قلم اضافه شده همه کالاها افزایش قیمت داشتن چوپانان دروغگو

 • ناشناس
  0

  درمدت کوتاهی مردم مقاومت بکنن ومسولین بخورند ۴سال ریسی تمومه ومردم دوباره فریب یه نفر دیگه را میخورند واین جریان ادامه داره تا عمرما تموم بشه سینه قبرستون بخوابیم والبته اجناس هم هزار برابر شده وما فقط درمجازی اعتراض میکنیم

 • ب غ
  0

  به نظر من دولت بااین وضع که با افزایش حقوقهاو تحریم وهرج مرج همه چیز20برابرشده چگونه امکان دارد یکنفر جهیزیه بدهد و...و...باید به هر نفر حداقل500هزارتومن یارانه نقدی بده خصوصا چهار دهک اول،ضمنا حقوقهای کلان مجلسیان را قطع کند وبجای پول بهشون کالابرگ بدهد تا دولت کمبود مالی نداشته باشد تابدانند قطع یارانه نقدی مردم چه مزه دارد و خودشان وخانوادشان دراین گرما به نوبت در صف کالابرگ بایستند وتااوردن به خانه مرغ وخروس شان گندیده بشه تابفهمندکالابرگ تحمیل کردن به مردم یعنی چه؟

 • احد
  0

  به این بی شرفها بگوید فقط ۴ قلم جنس گران شده مگر شما ها مفت خورها توی باز ار نمیروید خدا لعنت کند آدم دروغ گو را جدی که سنگهای قزوین هستید

 • ناشناس
  0

  ۴قلم گرون شد بر پدر دروغگو لعنت

 • ناشناس
  0

  مردم زیر پا له شدنروزی صد بار مرک بهتراز این زندگی است گرونی داغونم کردی یه زن بدون در امد و تنها وبیماری خاص خدایا کجابب
  یی