رژیم لاغری اصولی چه ویژگی هایی دارد؟

بسیاری از افرادی که تصمیم به لاغری و کاهش وزن گرفته اند به دنبال رژیم های لاغری سریع می روند که متاسفانه این رژیم های لاغری به هیچ عنوان اصولی نیستند و عوارض جبران ناپذیری را به دنبال دارند.

در واقع رژیم لاغری اصولی رژیمی است که با در نظر گرفتن سلامت افراد منجر به کاهش وزن و لاغری شود. در این نوشتار با ما همراه باشید تا شما را با ویژگی های بهترین رژیم لاغری اصولی و رژیم لاغری کودکان آشنا کنیم.

 

ویژگی های یک رژیم لاغری اصولی چیست؟

اکثر رژیم های لاغری وعده کاهش وزن سریع را به مخاطبان خود می دهند. اما طبق تحقیقات انجام شده کاهش وزن مداوم با تغییرات کوچک و تدریجی در عادات غذایی و انجام فعالیت های فیزیکی حاصل می شود. بگذارید خیال شما را احت کنیم؛ اصلا چیزی به اسم رژیم لاغری جادویی وجود ندارد!

ممکن است با رژیم های لاغری سریع مثل رژیم لاغری 7 روزه و ... در مدت زمان کوتاهی وزن زیادی را کم کنید اما امکان برگشت وزن به حالت اولیه و بروز عوارض پس از اتمام دوره رژیم بسیار زیاد است.

در واقع بهترین رژیم لاغری رژیمی است که تغییرات کوچکی در رژیم غذایی به وجود بیاورد و پایه و اساس آن بر سلامت ذهنی و جسمی افراد بنا شده باشد. از جمله ویژگی های بهترین رژیم لاغری اصولی که این موارد در رژیم لاغری کودکان هم صدق می کند عبارتند از:

رعایت تعادل غذایی

برنامه های غذایی که گروهی از مواد غذایی را به طور کامل حذف می کنند یا بر مصرف چند ماده غذایی خاصی تمرکز دارند، جزء غیراصولی ترین رژیم های لاغری هستند.

رژیم های اصولی حد تعادل را در این مورد رعایت می کنند. در این نوع رژیم های لاغری همه گروه های مواد غذایی اعم از میوه، سبزیجات، پروتئین، غلات و چربی های سالم جای دارند.

رعایت تعادل غذایی در رژیم لاغری کودکان و نوجوانان بیش از بزرگسالان حائز اهمیت است؛ چرا که کودکان و نوجوانان در سن رشد هستند و در صورت حذف گروهی از مواد غذایی ممکن است به سلامتی آنها آسیب وارد شود یا در روند رشد آنها اختلالی ایجاد شود.

  انعطاف پذیری

در واقع یک رژیم غذایی لاغری زمانی می تواند به نتیجه برسد که فرد بتواند تا مدت زمانی طولانی از آن پیروی کند. بهترین رژیم های لاغری اصولی بر این موضوع تاکید دارند و در برنامه های خود انعطاف پذیری بالایی دارند. مثلا اگر شما به کاهو علاقه ای ندارید، یک رژیم غذایی انعطاف پذیر به هیچ عنوان شما را اصرار به خوردن کاهو نمی کند بلکه برای شما جایگزین های دیگر پیشنهاد می دهد. در واقع پیروی از رژیم های محدود کننده که به رژیم سخت معروف هستند برای افراد بسیار دشوار است.

مکنمکن

تاکید بر سلامتی افراد دارد

برعکس رژیم لاغری سریع، یک رژیم لاغری اصولی به شما کمک می کند که به تدریج وزن خود را کم کنید و برای طولانی مدت وزن دلخواه خود را ثابت نگه دارید. در واقع هدف اصلی این گونه رژیم ها بهبود وضعیت سلامت شما در کنار کاهش وزن است.

محاسبه کالری مصرفی

در واقع اولین گامی که برای تغذیه سالم باید بردارید این است که به چیزی که میل می کنید توجه کنید؛ یعنی باید بدانید که مواد غذایی مصرفی شما چه مقدار کالری، چربی، پروتئین و .... دارند که البته آگاهی از میزان کالری مصرفی مهم تر از سایرین است.

قبول داریم کالری شماری همه مواد غذایی که در طور روز می خوریم کمی سخت و خسته کننده است؛ اما برای رسیدن به وزن دلخواه باید به مقدار نیاز بدن کالری مصرف کنید.

تغییر شیوه زندگی

رژیم های لاغری اصولی به شما پیشنهاد می کنند تنها تغییراتی را در شیوه زندگی خود ایجاد کنید که بتوانید برای طولانی مدت از آن پیروی کنید.

کاهش وزن تدریجی

همان طور که گفتیم رژیم های که وعده کاهش وزن سریع را به شما می دهند علمی و قابل اعتماد نیستند. یک رژیم لاغری خوب و اصولی فرد را به سمت یک زندگی سالم و ثابت سوق می دهد که این کار با ایجاد تغییرات تدریجی امکان پذیر است.

در رژیم لاغری اصولی شما شاهد کاهش وزن تدریجی خواهید بود که این بهترین روش لاغری است و در صورت رسیدن به وزن دلخواه به هیچ عنوان افزایش وزن مجدد نخواهید داشت.

تشویق به انجام فعالیت های فیزیکی

هر چه مقدار کالری سوزی شما بیشتر باشد کاهش وزن شما نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین هرچه شما فعالیت بدنی بیشتری در طول روز داشته باشید، میزان کالری دریافتی روزانه شما هم بیشتر خواهد بود. این بدین معنی است که شما می توانید با کالری بیشتری رژیم لاغری بگیرید.

البته فعالیت بدنی و ورزش مزایای دیگری هم دارد که عبارتند از:

  • به عضله سازی کمک می کند.
  • باعث بهبود عملکرد قلب و عروق می شود.
  • باعث بهبود خلق و خو و حافظه می شود.
  • خواب شبانه راحت تری را برای شما به ارمغان می آورد.
  • موجب افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن می شود.

غفغقفغ

از کجا باید شروع کنیم؟

در واقع اولین و بهترین کاری که شما برای رسیدن به وزن ایده آل می توانید انجام بدهید این است که با یک مشاور تغذیه یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

پزشک متخصص بر اساس وزن، شاخص توده بدنی، فعالیت بدنی و وضعیت سلامت جسمانی شما بهترین رژیم لاغری اصولی و علمی را برای شما تجویز می کند تا در بازه زمانی معقول به وزن دلخواه خود برسید.

 

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید