نامه رئیس کانون سردفتران و دفتریاران به رهبرانقلاب| پلیس مردم را به عدم ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد تشویق می کند

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در مورد حاشیه های اخیر علیه جایگاه جامعه سردفتری کشور به رهبر انقلاب نامه نوشت.

نامه رئیس کانون سردفتران و دفتریاران به رهبرانقلاب| پلیس مردم را به عدم ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد تشویق می کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون سردفتران و دفتریاران، علی خندانی در نامه به حضرت آیت الله خامنه ای رهبرمعظم انقلاب اسلامی در مورد حاشیه های رخ داده علیه جایگاه دفاتر اسناد رسمی و موضوع مناقشه بر سر اجرای دقیق ماده 29 قانون رسیدگی به جرائم راهنمایی و رانندگی مطالبی را بیان کرد و از معظم له درخواست ارشاد نمود.

متن نامه بدین شرح است:

 

بسمه تعالی

 

محضر مبارک رهبر عزیز و عالیقدر نظام جمهوری اسلامی ایران

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی)

 

سلام علیکم

     احتراماً همانگونه که مستحضرید مطابق ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 1389 مجلس شورای اسلامی و مادتین 3 و2 آیین نامه اجرایی ماده مذکور مصوب سال 1391 نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می شود. دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال در دفاتر اسناد رسمی، ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز شماره گذاری برای بررسی اصالت وسایل نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه نمایند. لذا در اجرای مفاد مواد مذکور، دارندگان وسایل نقلیه موتوری ملزم به تنظیم سند رسمی نقل و انتقال در دفاتر اسناد رسمی بعد از تعویض پلاک می‌باشند و اسناد مربوط به معاملات خودرو لزوماً در دفتر اسناد رسمی صورت می‌گیرد و مقنن انتقالات خارج از سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی را به رسمیت نشناخته و صدور سند مالکیت خودرو (شناسنامه خودرو) توسط نیروی انتظامی به هیچ وجه به معنی بی نیاز بودن فروشنده و خریدار از تنظیم سند انتقال در دفترخانه نمی‌باشد و صرفا حکایت از مالکیت پلاک منصوبه دارد که از الزامات تعویض پلاک است. متعاقب تصویب قانون فوق به موجب بخشنامه شماره ۱۰۰/۶۹۰۰۶/۹۰۰۰ ـ 21/۱۲/1395 ریاست محترم قوه قضاییه مقرر گردید واحدهای قضایی و ادارت اجرایی ثبت، اسناد معاملات خودرو که در دفاتر اسناد رسمی ثبت گردیده را به عنوان ملاک قانونی تشخیص مالکیت مورد توجه قرار داده و از اعتبار بخشیدن و اتکا به مدارک مربوط به تعویض پلاک خودرو به عنوان سند رسمی مالکیت اکیداً پرهیز نمایند.

متاسفانه دادستان محترم کل کشور علی رغم صراحت قانون و رویه قضایی بخشنامه ای در تاریخ 13/6/1400 صادر و مقرر داشته است در خصوص مناقشه بین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و نیروی انتظامی در خصوص الزام و یا عدم الزام به ثبت معاملات خودرو در دفاتر اسناد رسمی، برگ سبز صادره از راهنمایی و رانندگی سند مالکیت بوده و نقل و انتقال خودرو با ثبت مشخصات متعاملین و نیز مشخصات خودرو مندرج در برگ سبز در ادارات راهنمایی و رانندگی بلامانع بوده و ضرورتی به مراجعه به دفاتر اسناد رسمی نمی باشد، مگر اینکه متعاملین خواهان ثبت آن در دفاتر مذکور باشند که عموم مردم به دلیل پرهیز از واریز حقوق دولتی اعم از مالیات و حق الثبت و عوارض شهرداری انگیزه ای برای ثبت نقل و انتقالات خودرو نخواهند داشت و شوربختانه راهنمایی و رانندگی و تمامی رسانه های عمومی اعم از صدا و سیما و نشریات کشور مردم را از حضور در دفاتر اسناد رسمی و ثبت معاملات خودرو به استناد بخشنامه دادستان کل کشور منع می نمایند که مصداق بارز تشویق به قانون گریزی و تضییع حقوق دولتی می باشد .

از آنجا که مصوبات و مقررات جاری کشور جملگی تاکید بر توسعه و ترویج سند رسمی داشته از جمله بندهای 66 و 67 سیاست های ابلاغی آن مقام عالیقدر در تدوین برنامه ششم توسعه کشور ، سند تحول قضایی و بخشنامه ریاست محترم وقت قوه قضاییه که تاکید بر الزام انتقال سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی دارد و همچنین سیاست قوه قضاییه بر قضازدایی و کاهش پرونده می باشد. لذا نامه دادستان محترم بر خلاف اراده و خواست قانونگذار و تصویب کنندگان مقررات مزبور بوده و نتیجه ای جز تزلزل مالکیت اشخاص و افزایش پرونده های قضایی و تحمیل هزینه های گزاف بر قوه قضاییه و جامعه نخواهد داشت و از طرفی دادستان محترم کل کشور به عنوان مدعی العموم می بایست حافظ منافع و حقوق دولتی و عمومی باشد که با حذف نقل و انتقال اسناد خودرو در دفاتر اسناد رسمی مبالغ قابل توجهی تحت عنوان مالیات و حق الثبت و غیره از خزانه کشور حذف و مرجع محترم مذکور با صدور این بخشنامه مسبب خسارات جبران ناپذیر و تضییع حقوق عمومی و دولتی و برهم خوردن نظام حقوقی کشور گردید .

علیهذا با عنایت به موارد معنونه، از باب ارشاد و اینکه نظر آن رهبر فرزانه فصل الخطاب بوده و موجب رفع اختلاف و الزام به نص قانون خواهد شد، منتظر اوامر صادر هستیم. مزید توفیقات و دوام برکات آن رهبر عالیقدر را از خداوند رحمان مسئلت دارم./

فرزند انقلاب، علی خندانی رئیس کانون سردفتران و دفتریاران

 

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 12
 • ناشناس
  1

  کاش رهبر معظم انقلاب هم مستحضر می شدند که دفاتر اسناد رسمی خون مردم را برای این ثبت سندها توی شیشه کرده اند و پول های هنگفتی از مردم طلب می کنند که اصلا بی دلیل و اضافی است. آقای خندانی به اصطلاح فرزند انقلاب بجای این فرافکنی ها شما بفرمایید دفاتر رسمی هزینه بسیار پایینی برای نقل و انتقال اسناد مالکیت خودرو از مردم طلب کنند (مثلاً 20 هزار تومان) بر پدرش لعنت که نیاید و در دفاتر اسناد رسمی انتقال را ثبت نکند. دادستان محترم کل کشور با شنیدن صدای تظلم خواهی مردم و همچنین نمایندگان محترم مجلس چنین حکمی صادر کرده است. ما مردم حتی اگر این رای برگردد حاضر به ثبت انتقال در دفاتر نخواهیم. امضا مردم (نه فرزند بلکه پدر و پدر جد انقلاب)

 • مهدی0077
  2

  از ولخرجی و تفریحاتتون کم شده؟به خدا تو جیب هامون جز دستمال کاغذی چروک چیز دیگه ای وجود نداره....جهنم اونم میدیم به شمااااااا

  نظرات شما -
  • مهدی0077
   1

   اونی که منفی داده رو بگیرم میدونم چیکارش بکنم...

 • تشنه حقیقت
  0

  چه اصراری دارند که پول مفت و بی دلیل از مردم بگیرند اینجاست که رویکرد حاکمیت تعیین تکلیف میکند.....

 • عباس
  0

  با سلام جناب آقای خندانی شما وتمامی سردفتران اسناد رسمی نگران تضییع حقوق دولتی نیستید بلکه حقوقی دولتی بهانه ای برای شما وهمکارانتان می باشد و نگران میلیون ها تومان درآمد روزانه که از بابت انتقال خودرو به دست می آوردید وجیب مردم مظلوم را به با چند تکه کاغذ خالی می کردید هستید وهمه مردم از دستور دادستان محترم کل کشور خوشحال و دعا گوی ایشان می باشند که دست شما و همکارانتان از جیب مردم قطع کرد می باشند ای دروغگو دروغگو

 • ایرانی آباد و آزاد
  0

  این دفاتر برای سند زدن چندین دهه است که خون مردم بیچاره را تو شیشه کردند و پول زور از مردم گرفتار و درمانده می گیرند...
  ای مردم با اتحاد و همدستی هیچکس به دفاتر جهت صدور سند مراجعه نکند... برای گرفتن حق خود و ندادن پول زور متحد باشید لطفا

 • حمید شفیعی
  0

  کل حرفش این بود اگر این کار انجام نشود پول مفت تو جیب ما و دولت نمیره والسلام گور پدر مردم

 • ناشناس
  0

  مثلا شما دلتون به حال مردم سوخته یا خودتون!!!!!

 • سینا
  0

  سر دفتران نگران سر گردانی مردم نیستند نگران درامد هنگفتی هستند که با چند دقیقه کار تکراری بدست می آوردند . در تمام کشور جهان برگ سبز پلیس یعنی سند و نیاز به تایید و ثبت مجدد در محاضر ندارد .

 • سیاوش سلطان
  0

  خندانی شما که فکر ملت و کشور هستید
  چرا امتیاز دفاتر را میلیاردی خرید و فروش می کنید ، فرزند انقلاب ؟!!!
  چرا دفاتر که چندین برابر تعرفه هزینه دریافت می کنند را کنترل نمی کنید
  انقلاب فرزند اختصاصی ندارد ، مُفت خور انقلاب
  ماده و تبصره میاری که جیب بری کنی ، شما اگر به قانون پایبند بودی این همه تخلف و سند سازی در دفاتر صورت نمی گرفت
  حتی دفاتر را موظف نمی کنید ، لیست هزینه ها را در تابلو اعلام کنند ، اگر اعلام کنند از چند سال قبل وقتی اعتراض می کنی می گویند هنوز بخشنامه نشده!!!!
  سال که تمام شد بخشنامه میاد 🦜🌹😎

 • 0

  الان خندان تبدیل به گریان شده. به قول اوست محمود آبو بریز اونجایی که میسوزه

 • 0

  الان خندان تبدیل به گریان شده. به قول اوست محمود آبو بریز اونجایی که میسوزه

اخبار سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها