سالمند رهاشده؛ پدیده ای قدیمی اما رو به ازدیاد/ یک مسئول: فرزندان، سالمندان را به منطقه ای دور می برند و رها می کنند/ ما بحران سالمند مجهول الهویه داریم

سالمندان رهاشده یا سالمند سر راهی پدیده جدیدی نیست. بیشتر سالمندانی که معضلات شناختی و آلزایمر دارند، در معرض این خطر هستند. فرزندان یا اعضای خانواده او را به شهری دور یا استانی دیگر برده و رها می‌کنند.رئیس انجمن سالمندان کشور می‌گوید 20 درصد از سالمندان در مراکز نگهداری شبانه‌روزی، مجهول‌الهویه هستند.

تا 15-10 سال آینده خانواده و فرزندی برای مراقبت از سالمندان نخواهیم داشت یا اگر هم داشته باشیم تعداد آنها بسیار کم خواهد بود. رئیس انجمن سالمندان با این مقدمه می‌گوید متاسفانه ساختار مورد نیاز این درصد از جمعیت سالمندان در سازمان‌ها وجود ندارد و به‌عنوان مثال متخصص حوزه سالمندی و بیمارستان سالمندان در کشور نداریم. احمد دلبری با بیان اینکه سالمندان مجهول‌الهویه یکی از معضلات بهزیستی است، می‌گوید: «در کشور ۱۵هزار سالمند در مرکز شبانه نگهداری می‌شوند که از مجموع آنها ۱۰ تا ۲۰درصد مجهول‌الهویه هستند.» احمد دلبری با بیان اینکه مشکلات سالمندان ۵ تا ۶ برابر مشکلات جوانان است و در کنار توجه به جوانی جمعیت باید به این موضوع هم توجه کرد، می‌گوید: «سالمندی نیاز به زیرساخت‌ها و آمادگی دارد و با توجه به زنانه‌شدن جمعیت سالمندی و آسیب‌پذیر بودن زنان، ضرورت توجه به این مهم وجود دارد.»

تا 15 سال آینده فرزندی برای مراقبت از سالمند نداریم

در حال حاضر ۸۰درصد سالمندان بیمه تکمیلی نداشته و براساس تحقیقات ۷۱درصد زنان سالمند تنها، منبع درآمدی ندارند و سازمان‌های حمایتی باید در مورد این موضوع تدبیری بیندیشند. دلبری با اشاره به لزوم حمایت‌های بیمه‌ای از سالمندان می‌گوید: «متولیان امر باید به این موضوع در برنامه‌ها و قوانین بالادستی توجه بیشتری کنند، چراکه براساس برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم توسعه، در هر برنامه باید ۲۵درصد سالمندان واجد شرایط تحت حمایت قرار گیرند.» رئیس انجمن سالمندان ایران با تاکید بر افزایش جمعیت سالمندان عنوان می‌کند: «در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده خانواده و فرزندی برای مراقبت از سالمندان نخواهیم داشت و متاسفانه ساختار مورد نیاز این درصد از جمعیت سالمندان در سازمان‌ها وجود ندارد. به‌عنوان مثال متخصص حوزه سالمندی و بیمارستان سالمندان در کشور وجود ندارد.» او رهاشدگی سالمندان را پدیده‌ای «زشت» عنوان کرد و افزود: «متاسفانه برخی خانواده‌ها سالمندان خود را کنار خیابان رها می‌کنند که این رهاشدگی در حقیقت آزار سالمندان و سوءرفتار سالمندی است.»

چرا سالمندان را رها می‌کنند؟

زنگ خطر سالمندی در ایران به صدا درآمده، صدایی که باید همه نهادهای دست‌اندرکار آن را به وضوح شنیده و نسبت به پیامدهای آتی آن هوشیار باشند. «سالمند رهاشده، پدیده جدیدی نیست، اما با توجه به شرایط اقتصادی و بحران‌های فرهنگی که در پی آن می‌آید، می‌تواند گفت سالمندان سر راهی هم مثل دیگر معضلات اجتماعی در ایران شدت گرفته است.» اکرم فرهادی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و دکترای تخصصی سالمندشناسی می‌گوید: «سالمندان مجهول‌الهویه همان سالمندان رهاشده در اطراف محل‌های نگهداری و مراقبت از سالمند یا دیگر مراکز عمومی جامعه هستند. این رویداد همیشه بوده، یعنی موضوع جدیدی نیست. از دهه‌های پیش این پدیده وجود داشته که افراد خانواده، سالمند را در شهری دیگر و دورتر از محل زندگی خودشان رها می‌کنند. بخشی از این رویداد به هزینه‌های مراقبت از سالمندان در مراکز نگهداری برمی‌گردد و بخشی دیگر به فرهنگ غلط رایج در کشور ما که هر کسی سالمندش را به مراکز نگهداری از سالمندان بسپارد، بی‌عاطفه و بی‌مهر است.»

این پژوهشگر حوزه سالمندی توضیح می‌دهد: «با توجه به اینکه من سال‌ها در این مراکز کار کردم و از نزدیک با سالمندان زیادی سر کار داشته‌ام، پدیده سالمندان رهاشده مجهول‌الهویه دلایل بسیاری دارد. خانواده‌هایی هستند که برای اینکه هزینه‌ای بابت نگهداری از سالمندشان پرداخت نکنند، او را رها می‌کنند. در این موارد معمولا سالمند را به یک شهر دیگر می‌برند و رها می‌کنند. گروهی دیگر نگران قضاوت بد دیگران نسبت به خودشان هستند. این افراد مثلا سالمند را به یک سفر زیارتی می‌برند و او را در شهر زیارتی رها می‌کنند و بعد به اطرافیان و اقوام می‌گویند سالمند در حرم گم شد. در صورتی که پیداکردن سالمند در یک شهر غریب اصلا کار سختی نیست و این خانواده‌ها متاسفانه پدر و یا مادرشان را مورد بی‌مهری قرار می‌دهند.»

بحران مراقبت از سالمندان پیش‌روی کشور ما است

با این حال مسأله مهم دیگری وجود دارد که اتفاقا اهمیتش از سالمندان مجهول‌الهویه بیشتر است. «در آینده سالمندان کمی هستند که فرزند داشته باشند و خواهر و برادر و دیگر اقوام هم معمولا زیر بار نگهداری از آنها نمی‌روند.» این متخصص سالمندشناسی می‌گوید: «ما در آینده‌ای نه‌چندان دور چالش جدی مراقب برای نگهداری از سالمند را خواهیم داشت. امروز شاید یک بچه‌ای باشد که بتواند یا نتواند پدر و مادرش را نگه دارد و به هر دلیلی او را سر راه می‌گذارد. تا دو دهه دیگر، همین یک بچه هم وجود ندارد که سالمند بتواند به او دلش را خوش کند.»

منابع مراقبتی ما در ایران به دلیل روند جمعیتی به‌شدت رو به کاهش است. اندازه خانواده‌ها کوچک‌تر می‌شود و در کنارش اگر ازدواجی هم در نسل جوان امروز صورت بگیرد، بچه‌های نسل بعد خیلی کم هستند و همین موضوعات می‌تواند مراقبت از سالمند را در دهه‌های بعد تحت تاثیر قرار دهد. پدیده دیگری که فرهادی به آن اشاره می‌کند، تجرد قطعی بسیاری از جوانان امروز و میانسالان و سالمندان 30-20 سال آینده است: «موضوعات حوزه سالمندی بسیار پیچیده و چندفاکتوری است که برای پرداختن به آن باید شرایط مختلف را در نظر گرفت.»

 نهادهای دولتی مثل سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت که در تامین مراقبت از سالمند مسئولیت دارند، باید دوره‌های کوتاه‌مدت برای آموزش و تربیب مراقب سالمند ایجاد کنند

با توجه به پیش‌روی جمعیتی ایران به سمت سالمندی، پدیده سالمندان سر راهی یا رهاشده، می‌تواند موضوع پرچالش‌تری در آینده برای کشور ما باشد. فرهادی با اشاره به اینکه این پدیده با افزایش مشکلات اقتصادی و تورم قطعا بیشتر شده است، می‌گوید: «هزینه نگهداری از سالمندان هم با توجه به رشد تورم بیشتر شده؛ مسأله این است که بسیاری از خانواده‌ها پول هزینه مراقبت از سالمند در این مراکز را ندارند و خودشان هم نمی‌توانند یا نمی‌خواهند از سالمند نگهداری کنند، در این صورت است که سالمند را در گوشه‌ای رها می‌کنند.»

رهاشدگی یکی از مصادیق سالمندآزاری است. فرهادی که تجربه فعالیت در مراکز نگهداری از سالمند را داشته از شرایط سالمندان رهاشده می‌گوید: «8-7 مورد را در مرکزی که کار می‌کردم از نزدیک دیدم. خیلی‌ها از یک استان دیگر آورده و رها شده بودند. از لهجه‌شان می‌شد فهمید که اهل آن شهر و استان نیستند. نکته مهم دیگر در این زمینه این است که اکثر سالمندان رهاشده مشکلات شناختی دارند. یعنی کسانی هستند که به نوعی با آلزایمر دست‌وپنجه نرم می‌کنند و به دلیل اختلالات شناختی و حافظه نمی‌توانند بگویند اهل کجا هستند یا نشانه‌ای از محل زندگی و شماره تماس خانواده بدهند. این سالمندان بیشتر در معرض خطر رهاشدگی قرار دارند.»

مهم‌ترین چاره تقویت سیستم‌های بیمه‌ای مراقبت از سالمند است

سالمندانی که اختلال حافظه دارند، بیشتر از بقیه گروه‌ها در معرض خطر سالمندآزاری و رهاشدگی قرار دارند، زیرا نگهداری از آنها به‌مراتب سخت‌تر است. ما تا 20 سال آینده با بحران کمبود جدی مراقب برای سالمند مواجه هستیم، مهم‌ترین چاره‌ای که می‌توان از حالا برای این موضوع مهم اجتماعی اندیشید، چیست؟ استادیار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر معتقد است: «مهم‌ترین موضوع تقویت سیستم‌های بیمه‌ای مراقبت از سالمند است. ما باید در آیتم‌های بیمه‌ای، مراقبت از سالمند را بگنجانیم و قوی‌تر از قبل به آن توجه داشته باشیم.»

مراقبت از والدین سالمند هم در فرهنگ ما وجود دارد و هم از نظر مذهبی جزو ارزش‌های انسانی محسوب می‌شود. فرهادی با توجه به این موضوع می‌گوید: «در آینده با توجه به کاهش میزان فرزندآوری و کمبود افرادی که بتوانند از سالمند نگهداری کنند، چالش جدی‌تر می‌شود. خانواده‌ها اکثرا تک‌فرزند هستند یا تمایلی به فرزندآوری دوباره ندارند؛ به علاوه در فرآیند مدرنیته ممکن است فرزندان تمایل به مهاجرت داشته باشند. سبک زندگی‌ها نیز تغییر کرده و بیشتر خانم‌ها شاغل هستند. همه این فاکتورها را کنار هم قرار دهیم، متوجه می‌شویم که ما در آینده با محدودیت جدی مراقب خانوادگی سالمند مواجه هستیم.»

به گفته این متخصص سالمندشناسی یک نهاد رسمی باید بتواند مراقبت از سالمند را تامین کند. مراقبت از سالمند در آینده باید ساختارمندتر شود: «اینطور نباشد که خانواده‌ها اگر پول هم داشته باشند، نتوانند کسی را پیدا کنند تا با خیال آسوده سالمند را به او بسپارند.» نهادهای دولتی مثل سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت که در تامین مراقبت از سالمند مسئولیت دارند، باید دوره‌های کوتاه‌مدت برای آموزش و تربیب مراقب سالمند ایجاد کنند. مراقبانی که قابل اعتماد باشند و بتوان سالمند مبتلا به آلزایمر را به آنها سپرد. بهترین استراتژی برای مواجهه با پدیده سالمندی و تامین نگهداری موثر از سالمند به گفته این محقق حوزه سالمندی، افزایش و توسعه بیمه‌های مراقبتی از این گروه است، به علاوه مراکز نگهداری از سالمند در خانه را باید در کنار تقویت مراکز شبانه‌روزی در نظر داشته باشیم. مراکز شبانه‌روزی یکی از گزینه‌های نگهداری از سالمند است که باید برای کسی که در دوران سالمندی هیچ مراقب قابل اعتماد و سرپناهی نداشته باشد،  گوشه ذهن همه باشد.»

منبع: شهروند
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 53
 • ایمان
  7

  ملت بعضیاشون حوصله پدر م مادرشون رو ندارن
  حقیقتش اینه این گرفتاری های بعضی از ما نتیجه همین بی محلی به پدر و مادری هست که واسطه حیات ما بودن

 • ناشناس
  7

  امروز خانواده ها درتأمین هزینه های خود مانده اند چگونه می توانند سالمند نگهداری کنند عاقبت گرانی می شود نوزادان سرراهی سالمند سر راهی افزایش طلاق افزایش خودکشی وغیره

  نظرات شما -
  • 15

   نتیجه حکومت دینی و مذهبی

  • عباس
   20

   توقع داری لخت وعریان بیای بیرون..همون خارجیها چنین نیستن

 • ناشناس
  1

  علی برکت الله

 • ناشناس
  7

  عجب اسلام و دین و ایمانی برای مردم درست کردید!

 • الهه تهرانی.م
  13

  فرهنگ ما توصیه میکنه که همیشه حق با والدینه در حالیکه گاهی برعکسه... خیلی از والدین اعمالشون بد بوده و الان مکافات میشن... خشم و نفرت دادن به بچه در کودکی و حالا بچه ها همونو دارن بهشون پس میدن... اگه عشق میدادن و امنیت روانی و صبر و همراهی و احترام... الان همون بهشون پس داده میشد... هر چی دادن پس گرفتن دیگه... بحث سر چیه؟؟؟... مکافات عمل برای همه است... من نمیدونم چرا اینجا فکر میکنن فقط برای اولاده!!!!!... همه در برابر اعمال خودمون مسوولیم... تمام شد رفت...

  نظرات شما -
  • ناشناس
   7

   کسی که یک انسان را به این دنیای نامناسب برای زندگی می آورد بزرگترین ظلم را به آن انسان کرده است

 • ایمان
  26

  همینه دیگه.وقتی‌اسلام درست فهمانده نشده به برخی همینه
  هیچ دینی ب اندازه اسلام دستور مستقیم خدا درمورد والدین رو نداره وتوصیه هم شده
  اما فرد فرد حامعه تا سطوح بالای مسئولین اکثرا اسلام زو پیاده نمیکنن وفقط به ظواهر توجه میکنن مثل ریش و ...
  والا اسلام اگر درست اجرا بشه اقتصاد هم خوب میشه تا هی نکن بخاطر اقتصاد والدین میرن سالمندان
  چطور پول خونه سالمندان دارن پول دولقمه غذاشو ندارن؟؟؟؟همشششس توجیه وهمش بندازیم تقصر جامعه

  نظرات شما -
  • به ایمان
   8

   ایمان جان به اسم اسلام بخوای جیب ماروبزنی کورخوندی

  • علی
   30

   دو سال تمام از یک پدر دیوانه قاتل که قانون قتل اولاد رو از وکیل پرسیده بود، با داشتن یک بچه شیرخواره، مخفیانه زندگی کردن می فهمی یعنی چی؟
   دو سال تمام توی مسافرخانه زندگی کردن می فهمی یعنی چی؟
   الان یک ماهه که خونه اجاره کردیم، شب ها با ترس و وحشت خوابیدن می فهمی یعنی چی؟
   به خدا قسم حق تو و امثال تو پاره شدن شکم و دریده شدن گلو و به میخ کشیدنه، نه این بدبخت که حرف حق رو زده.

  • در جواب علی ۲
   3

   پدر شما یک گرفتار مریض بوده. اینکه شما چکار کردید یا چی باعث شده که رفته پیش وکیل را نمیدانم اما میدانم اینکه فرار کردید کار درست کردید. از هیچ کس هم نترس. منظور من افرادی همچون پدرت نیست.‌ این را بدون جواب بدی را با بدی نمی دهند‌. امیدوارم زود به آرامش برسی.

  • ایمان
   1

   اولاً هرکس یه روزی داره
   دوما امتحان کن پدرو مادرت رو جمع کن خونت ببین روزیت زیاد میشه یا نه
   سوما هرکس دنبال پول مغته وتن به کار نده پولم نداره

 • حبیب.د
  11

  ... الان اینهمه خبر میاد فرزندکشی و شکنجه اولاد و ... خب الان میگن و قدیم نمیگفتن... لابد یه بدی کردن... چنانچه خوب بودن، بچه ها میذاشتن رو سرشون... اذیت کردن در کودکی بچه رو یا ناسازگارن یا نمیسازن... همچتین تو این بحران و بدبختی کسی اعصاب داره؟؟؟؟... ما الان سر همه هزینه خودمون موندیم.. پولمون واسه خودمون و زن و بچه مون کفش و لباس نمیشه... آدم پیر دارو میخواد ترو خشک کردن میخواد... ما هم سنی ازمون گذشته دیگه جوان که نیستیم که سه جا کار کنیم... راست میگن مسوولین؟؟؟... خدا خیرشون بده... یه مرکز بزنن نگهشون دارن ... یا به از کار افتاده ها حقوق بدن...

  نظرات شما -
  • ناشناس
   9

   یعنی با استدلالت حالم بهم خورد. ای کارد بخوره اون شکمی که بخواد با چند لقمه یک سالمند سیر بشه. ای پاره بشه هزار تا جر بخوره اون لباسی که بخواد از حق یک سالمند که عمر و زندگیش را پای فرزندش گذاشت تهیه بشه. ای کور بشه اون چشمی که نتونه پدر و مادرش رو تو خونه خودش ببینه. خراب بشه اون خانه ای که پدر و مادر بیمارشون رو رها می کنند. باید به چنین معرفت و غیرتی آفرین گفت در نمک نشناسی.

  • علی
   63

   انشاالله کارد به شکم تو بخوره، به حق مولی علی ابن ابی طالب انشالله گلوی تو پاره بشه.
   تو می فهمی بعضی از این پدر و مادرها طی این بیست سال با بچه هاشون چکار کردن ملعون؟

  • در جواب علی
   7

   در جواب علی. ملعون خودتی نفهم کارد بخوره تو شکمت و گلوی خودت پاره بشه. هر بلایی سرت آوردن نشانه گرفتاری و مریضی اطرافیانت بوده که تو با ادب را تحویل جامعه دادند.

  • علی
   58

   برو پسر جان که از ادب صحبت می کنی، من به اندازه سن و سال تو توی دانشگاه درس خوندم. تو چه می فهمی بابک خرمدین چی کشید. تو چه می فهمی همین الان چندتا بابک و اکبر خرمدین زیر پوست این شهر زندگی می کنن.

  • علی
   57

   من ملعون نیستم جان دلم.
   ملعون تو هستی که مظلومیت بابک خرمدین های این سرزمین رو نمی بینی.
   شب ها جای گرم و نرم می خوابی و نمی دونی دو سال حسرت یه تشک نرم کشیدن یعنی چی.
   شب با امنیت خوابیدن یعنی چی.

  • قاطع
   0

   به علی پدرت بنداز بیرون اشغال تربیت داشته باش تحصیلاتت چقدر است ایا می دانی لقمه نان به پدر ومادر خداوند روزیت چند برابر می کند..خیلی مایل به تحصیلاتت هستم تا تصمیم نهایی بندازم دستت...چون افراد بی سواد پدر و مادر شان دوست دارند

 • امیر1
  2

  عیبی ندارد فقط امید وار باشید همه چیز خود به خود درست خواهد شد

 • علیرضا
  0

  امیدوارم هیچ بچه ای اینقدر بی غیرت نشه برای خودم این دعا رو میکنم‌که اگر یکروز خواستم اینکار رو بکنم همون لحظه نفسم دیگه بالا نیاد و بمیرم

  نظرات شما -
  • به علیرضا
   2

   علیرضا جان همین اتفاق افتاد همین دایی های مادرم از مادرشان مراقبت نمیکنن فقط یکیشون با مادرش زندگی می‌کنه ولی بیشتر برادراش زناشویی نمیذارن مادرش هده اقل یک هفته بهاشون زندگی کنه چه میگی همشون خوب نیستن احوالی از مادرشان نمیپرسن فقط یکیش خوبه همون باهاش زندگی میکنه

 • ناشناس
  1

  والدین گرامی ، اموالتان را به جای بخشیدن به فرزند ناخلف ، برای نگهداری تا پایان عمر به صورت درصد خاصی از هر ۵ سال از عمر به مراکز نگهداری از سالمندان صلح حقوق کنید . این طوری این مرکز به علت رسیدن به درصد مالکیت بیشتری از اموال شما ، هم بهتر به شما میرسد و هم مواظبت بیشتر میکند که فوت نکنید . صلح حقوق اموال یک روند کاملا قانونی است و یک فروش با شرط مشخص است .حتی این امکان را میدهد که در خانه خودتان از شما پرستاری و مراقبت کنند .
  فرزندانی هم مثل الهه تهرانی و حبیب هم بروند خودشان روزی شان را در بیاورند !

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   🤣🤣🤣

 • محمود
  2

  الهه تهرانی متأسفم برات پدر.مادر که تو اسلام اینقدر در موردش سفارش شده ختی اگر کافر باشند شایسته این حرفها نیست باید روجشم نگهداریمشون

 • ناشناس
  0

  به نظر من یکی از اهدافی که مردم بچه می اورند. به خاطر زمان پیری خودسان است اگر قرار بر این باشد که خون دل بخوری وبچه بزرگ کنی. وعاقبتت این باشد همان بهتر که بچه نباوری

 • ناشناس
  2

  ببینید دنیا چه کرده شما هم همان کار را بکنید،این کارها همش وظیفه حاکمیت است که مالیات بگیرد و منابع طبیعی کشور را تبدیل به ثروت بکند و از همه مراقبت کند.ولی شوربختانه حاکمیت در عالم دیگری سیر می کند و دغدغه هایش چیز های دیگری هستند که اصلا برای مردم ایران مهم نیستند و...

 • تت
  0

  من قربان پدر ومادرم می روم با اینکه بنیه مالی هم ندارند
  نه به خاطر مردم بلکه به خاطر وجود عزیز خودشون
  بسیاری از مردم ایران با مشکلات مالی از پدر ومادرشون نگهداری می کنند
  تا الان هم نشنیده ایم که کسی پدر ومادرش را در شهری دیگر رها کند

 • ناشناس
  3

  یارانه منو وصل کنید تا فرزندم رو تشویق کنم ازدواج کند کشور از سالمندی نجات پیداکنه ما دهه چهلی ها بچه هامون مجرد ودارای دو بچه هستیم

 • محسن
  10

  اول باید زنو طلاق داد که بعد بتونی به پدر و مادر سالمند برسی، من که تلفنی میخوام با مادرم صحبت کنم دو روز بازنم دعوا دارم. ..

  نظرات شما -
  • 1

   ببخشید خودت اجازه دادی زنت باهات اینجوری رفتار بکنه. مگه خودشون با نزدیکانشون صحبت می کنند مشکلی پیش میاد؟ من مجردم و اگر روزی متاهل بشوم و بخواهم بین همسر و والدینم یکی را انتخاب کنم بدون هیچ فکری حتما حتما والدینم را انتخاب میکنم. همسر آدم اگه دنیات هم به پاش بریزی این امکان هست یه روز با بی رحمی تمام رهات بکنه اما واعدینت هر بلایی سرشون بیاری اگر اتفاقی برای آدم بیفته اول آنها میدوند سمتت که نجاتت بدهند نه خواهر و برادر.

  • نسرین
   1

   وقتی میخواین همسر انتخاب کنید، سعی کنید بیشتر به سیرت و طینت و محبت و انسانیت و ایمان توجه کنید، که طرف خدا و پیغمبر سرش بشه اقلن ،
   نه اینکه دنبال ادا اطوار و چشم و ابرو و و قیافه های ساختگی و عمل شده باشید که هیچی جز مادیات نمیشناسن، و یک عمر گرفتار طینت ظالمانه اونا بشید و برده اشون باشید .

 • سالمند
  3

  ماهمون پدر ومادر هايي هستيم كه انقلاب كرديم اينم نتيجه اش خودم كردم كه لعنت بر خودم باد ايمان، اخلاق،عزت، مهربان ، دوستى ،،،،،،،،
  ،،همه چيز از بين رفته،ميخواهيد ما سالمندها را نگه دارى كنند

  نظرات شما -
  • تت
   7

   هر جا کم گذاشتید
   به پای انقلاب گذاشتید
   خودت درست باشی بچه ات هم درست تربیت میشه

 • ناشناس
  0

  ما هر رفتاری درست یا نادرست از طرف والدینمون باهامون شده باید بدونیم اون شرایط زندگی باعثش بوده الان تورمه و ....هزار و یک گرفتاری اما اگه بخاییم میتونیم هوای پدر و مادری رو ک ی روزی ما رو بغل میکردن و بهمون محبت میکردن و ازخیلی خواسته هاشون میگذشتن و ... داشته باشیم این نه ب دین مربوطه و .....کافیه انسان باشیم

 • بهیناز. پ
  0

  . اگه واقعا کسی مشکلات روانی داره حل کنه که پیر شد مساله ساز نشه چون همه ما هر چی هستیم در پیری بدتررر میشیم بچه اومده به کمال برسه تو استعدادش وظیفه اش احترامه... نه که من پیر بشم هزار جور اذیتش کنم دقش بدم چون به دنیاش اوردم خب به دنیاش نمی اوردم و با بدبختیهام شریکش نمیکردم... و حالا هم توقع نمیداشتم زندگی نکنه منو صبح تا شب بپاد... من به عنوان یه مادر دلم میخواد بچه هام لذت ببرن زندگی کنن نه که دق کنن خدای ناکرده... اگه بد بودم خب حقمه که دوستم نداشته باشن... خوب بودم خوش به حالم ... چه تلافی کنن چه نکنن...توقعی ندارم...

 • الف. و
  0

  والدین بعضیها اگه ژن خوبی داشتن و وقت میذاشتن بچه هاشونو تربیت کنن الان اینقدر اراذل و اوباش نداشتیم... مقدس کردن کسی که رشد نکرده و فقط بچه اورده، غلطه‌.. بله بعضیها با ارزشند با شخصیتن حرفی نیست... ولی کسی که فحش میده حسادت میکنه. توهین میکنه هزار جور شخصیت بد داره هر کسی باشه مورد علاقه نیست حتی اگه پدر مادر ادم باشه... هر کسی خودشو اصلاح کنه بهتره تا اینکه ناتوان شد این بلا سرش بیاد... اصلاح کنن ادمها خودشونو تا نه طرد بشن نه منفور... و گرنه هر بچه ای والدینشو دوست داره ولی در ایران خیلی بچه ها قربانی میشن متاسفانه

 • ناشناس
  2

  برادر عزیز چون مملکتمان پر از دزد شده وقتی پول داشته باشی میتونی حتی تو خانه خودت برای سالمندان پرستار بگیری

  نظرات شما -
  • نسرین
   0

   به پرستار دلتون رو خوش نکنید.


   وقتی میگه فرزند خود شخص موقع آلزایمر دیگه بهش رحم نمیکنه و جتی رها میکنه فرد رو دیگه چه برسه به غریبه که چقد با محبت یخواد با سالمند رفتار کنه!

   البته حالا شایدم اون سالمندای موضوع مقاله واقعا گم شدن و کسی رهاشون نکرده باشه

 • عباس
  3

  بی وجدانی تاچه اندازه؟؟بعد از خد ابخشش میخواهید شماها سینه زن عاشورا هم هستید که با پدر مادر خودتان چنین می کنید پس وای اگر مردم عادی اسیر دست شما شوند

 • ناشناس
  3

  میگن قدیم هر کس دختر دم بخت داشت رو پشت بام اذان می‌گفت جامعه طوری شده که دختر و پسر اصلا به ازدواج فکر نمی‌کنند چون شرایط اقتصادی وبیکاری وبیسوادی مشاوران ازدواج مانع شده دختر ها تا سی وپنج فرزندآوری دارند وبعدش اگر شوهری باشه داروی غربیها که بسیار گران قیمته راه گشا میشه شاید یک فرزند وشاید سالم مرد تا آخر عمر می‌تونه بچه دار بشه تعریف فاصله سنی برا دختران زیر سی ساله بالای سی دختران باید با هر سنی رضایت بدن اگر فکری نشه تا یه دهه دیگه ده میلیون سالمند دختر دارید که تو جامعه رها میشن واین هولناکه چرا مسیولان وخانواده ها خوابند چرا دختر تو سن جوانی باید تو شرکتهای خصوصی و مغازه ها باشه نگید که صاحب کارهاشون پاکند

 • bhnam69
  2

  دیگه همینه وقتی حکومت اسلامی ودینی بشه البته من با خانه سالمندان موافقم ولی سالمند رها کردن خیر بعلاوه اینکه می خواستن بچه نیارن رو هوس 7تا6تا5تابچه میارن دیمه هم بزرگ می شن بعد خواهر برادرا سر ارث دعواشون می شه یکی بیارین بابا خیلی مملکت گل وبلبلی داریم

 • ناشناس
  0

  خدواند عاقبت همه را بخیر کند. رها کردن سالمندان ممکن است دلایل وتوجیهات زیادی داشته باشد. مثلا نگهداری ازیک بیمار آلزایمری خیلی خیلی سخت ودشوار است. ولی هیچکدام از این دلایل نباید باعث شود تا سالمندان رها شوند. شاید همه (مسوولان _ مردم) درخصوص نگهداری این عزیزان راهکارهای منطقی وعاقلانه بدهند وازنظر مالی نیز به صورت ویژه ازسالمندان وکسانی که ازسالمندان مواظبت می کنند حمایت کنند. وضع اندکی بهتر شود. در هرصورت نگهداری از سالمندان در درجه اول وظیفه شرعی و اخلاقی فرزندان است. که متاسفانه اکثرا به بهانه های مختلف مثل شاغل بودن و.... انجام نمی شود. خداوند عاقبت همه را بخیر کند.

 • ه.
  1

  بیرون انداختن والدین خب گناهیست غیر قابل بخشش ولی توقع زیادیه هر چی دهنشون در میاد بگن و بعد توقع عشق و محبت داشته باشن... اگه کسی پیر بشه بداخلاق بشه، خب مال پیریه ولی مادر ما خیلی زبان تلخه و چنان بد حرف میزنه که قلبتو میکنه حتی اگه کاری بهش نداشته باشی بهت حمله لفظی میکنه... با لباسم مشکل داره با مدل ابروم با تلفنم با موبایلم و با مثلا دوستم که بهش علاقه داشته باشم من ۴۵ سالمه تحصیلکرده و متاهلم و اصلا باهاش زندگی نمیکنم از اونجا منو کار داره... پشت سرم در طائفه حرف عجیب غریب میزنه میگیم برو روانشناس میگه مگه دیوانه ام؟؟؟ مشکلشون ژنشونه... پدرش همسنجور بوده دخترداییم پزخاشگره... کلا اقایون لطف کنن چنین دخترهایی رو مادر لچه هاشون نکنن این دسته باید درمان بشن نه که شوهر کنن و بچه بیارن... مخصوصا اینکه مردم ما کلا والدین رو مقدس میدونن و بعد بچه ادم باید تلف بشه یا فرار کنه و بعد باز این ملت علیه بچه حرف و حدیث دارن و نمیذارن زندگی کنه چون مقدسه مادر... پس با دختر سالم ازدواج کنن که بچه با عشق بزرگ بشه همونم پس بده... وگرنه کی از والدینش بدش میاد... بچه هم خسته میشه دیگه خودشم ادمه کوه که نیست...

 • 0

  سلام خسته نباشید من پیام دادم اصلا نه اسم دادم و نه ایمیل چطور ارسال شد لطفا حذف کنید چون اسم حقیقی نباید بیاد و ممکنه سو تفاهم بشه من اصلا نزدم ارسال و پیام اومد ارسال شده!!!

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   اسم حقیقی نیومده،
   ه. اومده

 • خورشید. م. د
  0

  همه حرفه دیگه چرا افتادین به جون هم... همه ب میگرده به نوع رفتار و تربیت والدین بعد بمرور زمان نتیجه خوب یا بد داده... کلا همینه... کسس مگه دشمن والدینشه؟؟؟ البته دولت باید فکری کنه ما الان خودمون والد هستیم بچه ها حوصله ندارن جواب ادمو بگن... یه کار کوچولو اتجام بدن همش سرشون تو گوشیه الانم که میگن میخوان برن از کشور... خب اسم این عشق به والدینه؟؟؟... فرق دارن دیگه... بهتره قبول کنیم...

 • گمنام‌
  0


  من‌ فقط یک سفارش به آقا علی میکنم که آرامش خودت را حفظ کن چون معلوم درد زیادی کشیدی و الان با ترس زندگی میکنی.وبه بعضی افراد هم میگویم به علی توهین نکنند وبگذارند او آرام شود شاید دردی داشته که خود شما هم اگر دچار آن درد بودید بدتر حرف میزدید .ولی درکل پدر ومادر باید مایع آرامش فرزندان باشند ودر عوض فرزندان هم باید جوابگوی محبت آنها باشند.به امید روزی که علی وامثال او هیچ دردی نداشته باشند و براحتی در جامعه زندگی کنند و زندگیشان سرسبز و شاد باشد.

 • محمد
  0

  مادرم پیشم است.زمستان بخاری روشن است میگه در پنجره را باز کنید بعد من و بچه هام باید مثل بید بلرزیم.تابستان میگه سرم است و باید کولر روشن نکنیم و من و بچه ها باید عرق سوز بگیریم.۲ توالت داریم که داخلی دربست مال اوست و من و بچه ها در زیر تگرگ و برف و رعدو برق باید بریم توالت داخل حیاط...خلاصه ۵ بچه دیگه دارد و انگار فقط من باید ازش نگهداری کنم.تمام دعاهاش برای اون بچه هاش است و کلفتی اش مال منو زن و بچه هام و نفرین هاش مال من.خواهید باور کنید خواهید نکنید.گرفتارم شما برام دعا کنید

  نظرات شما -
  • امیدوار..
   0

   خدا صبرت بده.و چقد خوب ک با این اوصاف شما همچنان ایشونو نگه میدارین و این از بزرگواری و قلب رئوف شماست.. رو کاراش حساس باشی، بدتره.. بزنید ب بیخیالی و برعکس عمل کنید و بیشتر بهش محبت کنید شاید خودش از اینجور ابراز وجود و مهم بودن دست برداشت.. مشاوره هم ممکن کمک کنه...

 • ناشناس
  0

  من سنم کم بودپدرم مدام ب بهانه های مختلف کتکمون میزدسرمون رامیکوبیدب دیوارهروقت میومدخونه استرس می‌گرفتیم که من الان با۳۹سال سن بااینکه سالهاست ازان زمان هاگذشته ولی هنوز استرس. دارم پدربیکارکه صبح تا شب زیرپتومیخوابیدبعدبلندمیشدغذاوچایی میخواست درحالی که ماهیچی واسه خوردن نداشتیم وبعدمیدیدهیچی نیست بخوره فحش ناموسی به مامیدادخلاصه پدرم گورشوگم کردورفت من الان خودم متارکه کردم وازسالمندنگهداری میکنم الان پدرم اگرتوخرابه هابخوابه کارتن خواب باشه تشنه باشه اصلابه هیچ وجه کمکش نمیکنم وهیچ وقت هم ازش نمی‌گذرم واگذارش کردم ب خداولی مادرم رامیزارم روتخم چشام چون بی نهایت دوستش دارم خداازعمرمن بگیره بده ب مادرم امین دنیادارمکافاته پدرومادرکتک بزنندفحاشی کنندبعداولادبیادنگهشون داره عجب

 • ناشناس
  1

  با این تورم افسارگسیخته ومشکلات اقتصادی که مسئولیت آن هم به عهده مسولان کشور است نه پدر توان حمایت فرزند دارد ونه فرزند چهره کس مشکلات خودش گرفتار است فقط باید فکر شکم خود و خانواده باشد واقعاً زندگی بشر کارگر بسیار سخت و طاقت فرسا است ،