هشدار لهستان به اروپا درخصوص جنگ جهانی سوم

نخست‌ وزیر لهستان گفت: درصورت مواجه کشورش با اقدامات تنبیهی اتحاده اروپا جنگ جهانی سوم به راه می‌افتد.

متیوش موراویکی به اتحادیه اروپا درخصوص برانگیختن «جنگ جهانی سوم» از طریق ممانعت از دسترسی ورشو به صندوق‌های مالی بروکسل هشدار داد.

به نوشته روزنامه «لوکزامبورگ تایمز»، موارویکی در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه منتشر شده است تهدید کرد دولتش «از حقوق ما با هر سلاحی که در دسترس باشد دفاع خواهد کرد».

نخست‌وزیر لهستان در ادامه گفت، کشورش قادر است با وتوی لوایح پارلمان اروپا، برنامه‌های جاه‌طلبانه اتحادیه اروپا درخصوص کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای را مختل کند.

او در ادامه گفت، تصمیم جنجالی لهستان برای در اولویت قرار دادن قانون اساسی خود دربرابر قوانین اتحادیه اروپا تا پایان سال جاری میلادی تصویب می‌شود.

موراویکی افزود، اتحادیه اروپا باید از اتخاذ اقدامات تنبیهی متقابل صرف نظر کند و «این عاقلانه‌ترین کاری است که می‌توانند انجام دهند زیرا در این صورت در حالی که تفنگ روی سر یکدیگر گذاشته‌ایم گفت‌وگو نمی‌کنیم».

«دونالد تاسک» رهبر حزب مخالف موراویکی و رئیس سابق شورای اروپا در واکنشی گفت، اظهارات او اتحادیه اروپا را «بهت‌زده» کرده است.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا نیز در واکنشی به اظهارات نخست‌وزیر لهستان اعلام کرد، در میان کشورهای عضو این نهاد اروپایی «جایی برای لفاظی با اشاره به جنگ وجود ندارد».

این تنش‌ها از ماه گذشته و زمانی آغاز شد که دادگاه قانون اساسی لهستان طی حکمی اعلام کرد، قوانین این کشور بر قوانین اتحادیه اروپا تقدم دارد.

در این حکم آمده است، در صورتی که قوانین وضع شده توسط اتحادیه اروپا با قوانین داخلی لهستان تناقض داشته باشند، قوانین لهستان دارای اولویت خواهند بود.

موراویکی در آن زمان گفت: «ما نیز حقوقی مشابه دیگر ملت‌ها را داریم. می‌خواهیم به این قوانین احترام گذاشته شود. ما مهمانی ناخوانده در اتحادیه اروپا نیستیم و از این رو، موافق نیستیم که ما را کشوری درجه دو تلقی کنند».

علاوه بر او، «ویکتور اوربان» نخست‌وزیر مجارستان که سال آینده رقابت انتخاباتی تنگاتنگی را پیش‌رو دارد، بروکسل و واشنگتن را به تلاش برای دخالت در سیاست مجارستان متهم کرده و از حامیان خود خواسته است از دستاوردهای دولت ملی گرای وی دفاع کنند.

منبع: فارس

68

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 3
 • سیدحسن حسینی
  0

  اتحادیه اروپا علی رغم کارشکنی در برنامه هسته ای ایران وعدم حمایت از لغوتحریم ها اما در کشورهای خودش به نوعی با کم کردن هزینه های کشورهای عضو نوعی اقتصاد یکپارچه وسهولت در تجارت و عدم پرداخت عوارض گمرکی برای سایراعضا و خلق یورو بعنوان پشتوانه معاملاتی اقتصاد کلان باعث انسجام در پیشرفت اقتصادی اتحادیه و کاهش تورم از تنشهای دلار در معاملات جهانی و نوعی پایلوت برای دیگر جوامع اقتصاد محور گردیده است ایران به رغم مراودات گسترده با برخی کشورها بدلیل قوانین سختگیرانه اتحادیه بعد از برجام عملا این بازار بزرگ و ثروت مند را از دست داد ایا وقت ان نرسیده است کشورمان با تغییر استراتژی و قوانین سختگیرانه در تنگه هرمز به نوعی ضرر ناشی از تحریم این اتحادیه را تلافی نماید اقتدار دریایی ما باید امروز بتواند اقتصاد کشور را نیز تحت الشعاع خود قرار دهد بیشترین حجم انرژی خاورمیانه از گذرگاه هرمز که زیرنظر ایران است انجام میپذیرد کما اینکه با وضع مالیتهای سنگین بر نفتکشهای اروپایی عملا میتوان جبران مافات کرد

 • ایرانی
  0

  خیلی جالب است ، کشورهای سرمایه داری و زورگو به هر طریقی میخواهند جنگ جهانی سوم راه بیندازند البته جهانی نیست ولی چون یک تعداد کشور که خود را متمدن می‌نامند ، جهان را در خودشان خلاصه میکنند . در جنگ جهانی اول اروپا و در جنگ جهانی دوم اروپا و آمریکا و ژاپن و چند کشور دیگر در حال جنگ بودند و تعداد این کشورها ۳۰ درصد کل کشورها هم نمیشد و باز در بین این ۳۰ درصد تنها ۷ کشور محور این جنگ بودند بعد میگویند جنگ جهانی ! حالا هم از یک طرف در قضیه تایوان ، چین تهدید به جنگ جهانی کرده از طرف دیگر آمریکا و روسیه سر مسائل مورد اختلاف تهدید کردند و حالا هم لهستان را جلو انداختند ، اسراییل جنگ افروز که پشت همه جنگهای مثلا جهانی بوده هم از طرف دیگر که باز چند کشور پیروز شوند و باز نظم نوین دیگر و باز سازمان ملل جدید و حق وتو دیگر

 • محمد
  0

  یه قضایی تو سرشون هست،چی باشه خدا میدونه