تحلیلگر مسائل بین الملل مدعی شد

دولت روحانی از رسیدن به توافق با دولت بایدن بازداشته شد

تحلیلگر مسائل بین الملل گفت: امروز کسانی دست اندرکار پرونده هسته ای شدند که با تمام قوا به روحانی حمله کردند.

قریب به دو ماه و نیم از روی کار آمدن دولت سیزدهم می گذرد. دولتی که وظیفه ادامه مذاکرات با غرب را برای خروج از بن بست ایجاد شده در پرونده هسته ای ایران بر عهده دارد. اما با گذشت این مدت، هنوز موضع روشنی از سوی مسئولین وزارت خارجه اتخاذ نشده است.

در همین رابطه، یک تحلیلگر مسائل بین الملل معتقد است که آقایان جز اینکه در خصوص مذاکرات به واقع بینی برسند، راه دیگری ندارند. متأسفانه در حال حاضر با بی تصمیمی مفرط مواجه ایم. یک برداشت خوش بینانه می تواند این باشد که حاکمیت می خواهد عطشی از خود برای مذاکرات نشان ندهد و با صبوری و آرامش در مذاکرات شرکت کند تا طرف مقابل این تصور اشتباه را پیدا نکند که ما برای دادن امتیازات زیاد آمادگی داریم.

دولت روحانی از رسیدن به توافق با دولت بایدن بازداشته شد

احمد شیرزاد در گفت و گویی، درباره بلاتکلیفی وضعیت مذاکرات گفت: تمامی ناظران سیاسی در شگفتند که موضع ایران چیست؟ متاسفانه دولت آقای رئیسی، پای خود را از ماجرا بیرون کشیده و موضعی اعلام نمی کند. ببینید که در این مدت، ما یک حرف مشخص از آقای رئیسی یا آقای امیرعبداللهیان درباره اینکه می خواهند راجع به برجام چه کار کنند، نشنیده ایم. اگر کسی بتواند موضع صریحی از اظهارات آنها دربیاورد، قابل تقدیر است.

وی افزود: در مجموع، دولت سابق تکلیف مشخصی داشت و می خواست مذاکرات را به نتیجه برساند و همگان هم می دانند که آنها تا مرحله آخر مذاکرات پیش رفته بودند و چنانکه گفته می شد ۹۰ درصد کار تمام بود. اما به نوعی دولت روحانی از رسیدن به توافق با دولت بایدن بازداشته شد. به نظر می رسد که اراده ای وجود داشت برای اینکه چنین موفقیتی به نام دولت او ثبت نشود. البته اشکالی هم ندارد که به نام دولت آقای رئیسی ثبت شود بلکه مهم این است که مشکل مملکت حل شود.

با بی تصمیمی مفرط مواجه ایم

این تحلیلگر حوزه بین الملل گفت: متاسفانه در حال حاضر با بی تصمیمی مفرط مواجه ایم. یک برداشت خوش بینانه می تواند این باشد که حاکمیت می خواهد عطشی از خود برای مذاکرات نشان ندهد و با صبوری و آرامش در مذاکرات شرکت کند تا طرف مقابل این تصور اشتباه را پیدا نکند که ما برای دادن امتیازات زیاد آمادگی داریم. این موضوع هم دوره ای دارد و اگر از حدی گذشت، این تصور کنار می رود و احساسی به وجود می آورد که جمهوری اسلامی موضعی نشان نمی دهد و می گذارد وضعیت در حالت بلاتکلیف باقی بماند.

شیرزاد ادامه داد: بلاتکلیفی برای اقتصاد و اداره کشور سم است. این وضعیت در واقع حالت انتظار را نه تنها در سیاستمداران غربی و در میان متحدین کشور و کسانی که می خواهند با ایران رابطه خوبی داشته باشند، ایجاد می کند. بلکه در داخل هم برای تمامی فعالین سیاسی و اقتصادی چنین فضای انتظاری به وجود می آورد. به نظرم زمان آن رسیده که موضعی روشن و قاطع از سوی ایران اتخاذ شود.

اگر موازنه قدرت به نفع ایران بود می توانستیم با کنار گذاشتن برجام، توافقی بهتر از آن به دست بیاوریم

وی درباره انواع مواضع ایران در قبال مذاکرات گفت: ایران می تواند بگوید که برای مذاکراتی جدید آمادگی دارد؛ بدین معنا که به تعبیر مدیرمسئول کیهان، برجام را «لاشه ای متعفن» بخواند و به سراغ توافقی جدید رود که اگر موازنه قدرت به نفع ایران بود می توانستیم امیدوار باشیم با کنار گذاشتن برجام، توافقی بهتر از آن به دست خواهیم آورد. لذا به نظر می رسد که این برداشتی بسیار غیرواقع بینانه است و با این نوع تحلیل ها ما در مذاکرات به جایی نخواهیم رسید. البته ممکن است شرایط امروز ما به جهاتی بهتر از دوره مذاکرات برجام باشد. بدین معنا که در این مدت نشان دادیم می توانیم فشارهای تحریمی آمریکا را تحمل کنیم. ولی به هر حال آمریکا کاملا از فشارهایی که به ما وارد می کند، آگاه است و آنها را اندازه گیری می کند.

این تحلیلگر مسائل بین الملل افزود: هرچند امروز در موضع ضعف نیستیم و شرایط مان از دوره مذاکرات برجام بدتر نیست و حتی از جهاتی هم بهتر است، ولی این برتری به حدی نیست که به برجام پشت پا زده یا به دنبال برجامی جدید باشیم. مضاف بر اینکه همان برجامی که با پایه های لرزان به امضاء رسید و دولت اوباما نتوانست پایه هایش را محکم کند، دولت بایدن هم نمی تواند چنین کاری انجام دهد. چرا که در کنگره آمریکا، جمهوری خواهانی حضور دارند که به مواضع ترامپ وفادار هستند و فشارهای رژیم اسرائیل و کشورهای منطقه را نیز نمی توان نادیده گرفت.

دولت و نظام روی برجام تکیه کنند

وی بیان کرد: مجموعه این عوامل نشان می دهد که اگر برجامی متفاوت هم تصویب شود، معلوم نیست که پایه های محکم تری نسبت به برجام قبل داشته باشد. گرچه این رویکرد موفقی نیست، ولی وزارت خارجه ایران می تواند بگوید که دنبال این مساله است. هرچند به نظر نمی رسد که کسی به دنبال «برجام جدید» باشد. ضمن اینکه اصولا شاید آمریکایی ها بدشان نیاید که بخواهند از اول پای میز مذاکره بنشینند. این همان چیزی است که آرزوی ترامپ بود. همه تلاش آقای ترامپ این بود که زیر برجام بزند و موافقت نامه تازه ای را با ایران به امضا برساند. موافقت نامه ای که دیگر تنها به موضوع هسته ای ایران مربوط نمی شود و بسیاری از مسائل دیگر از جمله موشکی و نفوذ ایران در منطقه را در برمی گیرد.

شیرزاد گفت: تمام حُسن برجام این بود که محدود به مساله هسته ای بود و طرفین در حیطه مسائل دیگر وارد نشدند. شاید بتوان برجام را از این حیث، منحصر به فرد دانست. وجه دیگر مسأله این است که دولت و نظام روی همان برجام تکیه کنند. به نظر می رسد واقع بینانه ترین وجه همین است. یعنی محکم روی برجام و اجرای آن بایستند. این نیز می تواند موضعی جدی باشد و مورد حمایت کشورها قرار خواهد گرفت. اما متاسفانه همین موضع هم اعلام نمی شود.

مخالفین برجام می دانند که هیچ سنگری مستحکم تر از برجام نیست

وی در خصوص چرایی عدم اعلام موضعی مشخص درباره مذاکرات از سوی ایران گفت: دلیل این مساله بیشتر مربوط به مسائل داخلی است. دلیلش امثال آقای شریعتمداری هستند که وقتی اعلام می کنند برجام لاشه ای متعفن است، دیگر حتی اگر دستگاه دیپلماسی هم تمایل داشته باشد مساله را حل کند، سلب اراده می شود. دلیلش می تواند مواضعی باشد که همین آقای باقری در گذشته گرفته است. متاسفانه امروز کسانی دست اندرکار پرونده هسته ای شدند که در دوره برجام با تمام قوا به آقای روحانی حمله کردند و برجام را مورد شدیدترین حملات خود قرار دادند. اما امروز که می خواهند پای میز مذاکره بنشینند می بینند که هیچ سنگری مستحکم تر از برجام نیست.

او ادامه داد: آیا مخالفین دیروز برجام حاضرند صادقانه به این موضوع اعتراف کنند؟! می خواهم این را بگویم که ما امروز اسیر مواضع گذشته امثال آقایان باقری و جلیلی و اصولگرایان مخالف برجام هستیم. این ها نمی توانند با خودشان کنار بیایند و این تغییر را بپذیرند. طبیعتا فشارهایی را هم به نهادهای تصمیم گیر وارد می کنند. بالاخره شورای عالی امنیت ملی در خلاء زندگی نمی کند و بایستی مجموعه مخالف برجام را هم به حساب بیاورد. البته به نظرم فشار مشکلات اجرایی کشور، دیر یا زود همه را به این نتیجه می رساند که مدیریت کشور شوخی بردار نیست و این شعارها که از سر موضع بی مسئولیتی در گذشته سرداده می شد، حلال مسائل کشور نیست و آقایان ناچارند که آستین بالا زده و برای اینکه به حداقل وعده های خود عمل کنند عملکردی واقع بینانه تر داشته باشند.

اصلاح طلبان اهل شماتت مخالفین برجام که امروز تبدیل به موافق شده اند، نیستند

شیرزاد گفت: شخصا به عنوان یک اصلاح طلب ناظر ماجرا، حاضرم سکوت کنم و به هیچ وجه زبان به طلبکاری از مخالفین دیروز برجام باز نکنم. به طور کلی تر، مخالفین سینه چاک برجام که تا دیروز شدیدترین حملات را به آن می کردند، اگر امروز به این نتیجه رسیدند که برجام توافق خوبی بوده است، آسوده خاطر باشند چرا که اصلاح طلبان اهل شماتت آنها نیستند. در گذشته هم مواردی بوده که اصولگرایان ناچار شده اند تا از مواضع تندروانه خود کوتاه بیایند ولی اصلاح طلبان کنایه ای به آنها نزدند.

وی بیان کرد: آقایان جز اینکه در خصوص مذاکرات به واقع بینی برسند، راه دیگری ندارند. تحلیل دیگری هم وجود دارد مبنی بر اینکه حالا که آمریکایی ها فشارها را کم کرده اند، به همین بسنده کرده و به نوعی شرایط را سپری کنیم. این رویکرد به معنای آن است که با بی تصمیمی و بلاتکلیفی مسائل را کش دهند. تا امروز هم تقریبا همین بوده و در دوسه ماهه اخیر دولت بدین شکل عمل کرده است. آقایان می گویند حالا که کمرمان نشکسته، ادامه دهیم. این بسیار بد است و پس از مدتی چهره ای مذبذب، بدون تصمیم و فاقد قاطعیت کافی برای حل و فصل مشکلات کشور از دولت ارائه خواهد کرد.

این مجلس در قدو قواره ای نیست که بتواند راهگشا باشد

وی اظهار کرد: کاراکتر آقای رئیسی، تصمیم گیر و قاطع به نظر نمی رسد. با اینکه ایشان فردی پیگیر است و نمره پیگیری اش بالاتر از آقای روحانی است. ولی این کافی نیست و گاهی اوقات نیاز است که دولت به یک تصمیم برسد، اگر هم لازم است هماهنگی با نهادهای دیگر صورت گیرد، دولت باید سازوکار رسیدن به یک تصمیم را فراهم کند. از مجلس هم هیچ انتظاری نمی توان داشت چرا که این مجلس در قدو قواره ای نیست که بتواند راهگشا باشد و تصمیمات جدی بگیرد. گاهی هم با تصویب طرح های دست و پاگیر نظیر الزام دولت به تامین اورانیوم با غنای ۲۰ درصد بیشتر حالت جوزده و شعارزده پیدا می کند.

شیرزاد گفت: آنچه جامعه ایران شدیدا تشنه آن است، «تصمیم» است. حتی اگر یک تصمیم اشکالاتی داشته باشد، کشور شدیدا نیاز دارد که کسانی برایش تصمیم بگیرند. هر چند که برای تصمیم گیری امکانات مختلفی ندارند ولی به هرحال باید از فضای بلاتکلیفی درآییم. چندان معتقد نیستم که این فضا بتواند منجر به تقویت موضع ایران در مذاکرات شود. بلکه موضع ایران را تضعیف می کند.

فضای دو سه ماهه اخیر، فضای مطلوبی در سیاست خارجی ما نبوده است

وی گفت: همه باید کمک کنیم تا اتفاق تازه ای رخ دهد و مجموعه اصولگرایان حاکم به تصمیمی صحیح برسند. فرض را بر این می گذاریم که آقایان به منافع ملی توجه می کنند. اما در جاهایی که منافع ملی با منافع جناحی شان در تعارض قرار می گیرد ناچارند در مواقعی پا روی حرف های گذشته خود بگذارند. جا دارد که از اصولگرایان خواهش کنم به خاطر منافع ملی هم که شده، نگران سرزنش افکار عمومی نباشند چرا که دیر یا زود، وقتی مساله حل شود به نام آنها تمام خواهد شد و حاضریم تمام جایزه و افتخارش برای اصولگرایان باشد. به عنوان یک شهروند، عاجزانه از تصمیم گیران می خواهم که مساله را حل کنند؛ زیرا وضعیت در شرایطی نیست که گره ای کور به آن خورده باشد.

او در پایان گفت: من در دوره آقای ترامپ معتقد نبودم که باید با او مذاکره کنیم. زیرا مذاکره با دولت او بی نتیجه بود و روشن نبود که ترامپ از ما چه می خواهد؛ ولی امروز کسانی در برابر ایران هستند که مشخص است چه می خواهند، اما این ما هستیم که موضع خود را اعلام نمی کنیم. امیدوارم فضا تغییر کند چرا که فضای دو سه ماهه اخیر، فضای مطلوبی در سیاست خارجی ما نبوده است.

منبع: جماران

38

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 36
 • دکتر سید
  0

  حل اختلاف نظام مقدس جمهوری اسلامی با جهان و رفع تحریم ها و مشکلات و تورم برای مردم، اصلا اهمیتی برای مسئولین ندارد و ملت همیشه در صحنه و ولایت مدار ایران هم رضایت کامل دارند و تا کنون کوچکترین اعتراضی به فساد حاکم و نظام نکرده اند و نخواهند کرد.

  نظرات شما -
  • احمد اندروژ
   0

   معلومه اعتراض نمیکنیم پلن شبه ابی طالب در راه است چرا اعتراض مگه چیزی شده !!!!

 • نسل سوخته
  0

  بی عرضه بودند

 • هادی
  0

  توغصه نخور موضع صریح به موقع اعلام می‌شود

 • محمد
  0

  آقایان رئیسی و امیر عبداللهیان که موضع خودشون را گفتن !

 • غریبه
  0

  شما هم خبر. دارین ؟؟ این سیاست انگلیسی که افراد بی سواد و ناکار آمد و تندرو امثال ذوالنوری در راس امور باشند تنها در ایران هنوز جواب میده

 • ناشناس
  0

  فقط ساکت ،دولت روحانی خودش را تکان می داد بعد می گفت نمی گذارند ،دوران این بهانه ها سر آمده ، چرا نمی گویی آمریکا نگذاشت ،حتما انتظار داشتی تمام تلاش ها را دو دستی تقدیم آمریکا کنیم تا بلایی که همین آمریکا با قذافی ولیبی کرد سر ما هم بیاید

  نظرات شما -
  • احمد اندروژ
   0

   بالاخره که این بلا میاد ما فقط میگیم زودتر !!!

 • نیری
  0

  جناب کارشناس بنده هر روز تو همین خبر ویژه همین مطالب را می‌نویسم ولی کو گوش شنوا وکو کسیکه این مطالب را بخونه درست فرمودی برای حاکمیت چه فرقی می‌کنه که به سر مردم چی میاد آقایان رییسی امیر عبدالهیان وباقری چه می‌دونن که یه پدر با این گرونی نتونه خواسته هرچند حداقلی خانواده اشو تا مین کنه یعنی چه اینا غیر از بزودی بزودی کردن وجمع بندی کردن چیز دیگه ای تا حالا نگفتن باقری هم که قرار بود بره بروکسل اصلا معلوم نیست چی شد.کشور دا روزانه میلیونها دلار ضرر میده مردم دارن زیر فشار تورم وگرونی له میشه اونوقت حضرات می‌خوان نشون بدن عطشی واسه مذاکره ندارن .جوری که موضوع دیگه داره گندش در میاد.بخاطر حرفهای گذشته اشون وغرور بیجا یه ملت را مچل خودشون کردن .گفتم بازم میگم تنها را علاج در این برهه مذاکره بدون وقت کشی ومستقیمه وحذف تحریم وازادی منابع بلوکه شده کشور خ حالا بعدش بروید سراغ اقتصاد مقاومتی یا هر چیز دیگه ای خودتون میدونید.این ملت قد شما ها حقوق نمیگیره ولی خیلی بهتر از شماها ایستادگی ومقاومت کرده

  نظرات شما -
  • تت
   0

   نیری عزیز،،، حتما کارشناسی تو اشتباه بوده با این بنده خدا که بعد ۸ سال خوابیدن بیدارشده ،، کشور ها هم آماده،، دو دستی خواسته های تو را برآورده می کنند ،،چقدر تو ساده ای ،،، همین اقتصاد مقاومتی را که به مسخره گرفتی اگر جدی گرفته بودیم الان در اقتصاد به این وضع نرسیده بودیم ،، انسان عاقل دو بار یک اشتباه را تکرار نمی کند،پس بنشین کنار آمریکا حرف بزن تا مشکلاتت حل شود !!!! دنیا فهمید آمریکا چه جانوریه ،،،ولی عده ای هنوز خواب گل وبلبل می بینند ،آدم عاقل،،،، آنها تعهد نامه نوشتند زیرش امضاء کردند دنیا فهمید ولی عده ای در ایران نفهمیدند که چه کسی به تعهد خود عمل نکرد ،پس چیزی ننویس که خنده دار وساده لوحانه باشد ،ما به خاطر این تعهد نامه تحریم های سختی را تحمل کردیم میلیاردها دلار در تاسیسات ما خسارت ایجاد شد ،،۸ سال کشور را برای اجرای این تعهد نامه معطل نگه داشتیم ،،،،به نظر تو تاوان بس نیست ، بگذارید اگر پای میز گفتگو می رویم با درایت وآگاهی برویم ودوباره عجولانه کشور را با چالش دیگری روبرو نکنیم

 • دن کیشوت
  0

  نفرین بر کسانی که باز هم گول حرف های شما را خورده و در باتلاق اصلاح طلب و اصولگرا و...،غرق شوند. آنها که به آگاهی رسیده اند، میدانند که اصلاح طلب، اصولگرا یک بازی کثیف سیاسی است برای سرگرم کردن مردم و انداختن تفرقه بین آنها و حکومت کردن و غارت بیت المال، جای آخوند با نامهای مستعار اصلاح و اصول، در حوزه علمیه است و نه در مسند ریاست و قدرت

 • ملت
  0

  آقای شیرزاد لطفا منافع برجام برای کشور رادرچندخط اعلام کن. خودروحانی .سیف وظریف اظهارداشتنددست آورد ایران درحدصفربوده است حالاشماازبرجام تمجید میکنید!!!!

 • محمود
  0

  اونی که داره از این بلاتکلیفی تلف میشه ملته. ملتی که یکدسته در حال دزدی و گرفتن حق خود ازطریق دزدیست گروهی هم از تحریم سود میبرد و گروهی هم از نداری و بی پولی و بیکاری درمانده اند

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   دزد خودتی ،، کافر همه را به کیش خود پندارد چه بالا تکلیفی ؟؟؟؟؟؟ انسان دانا سرنوشت خود را به دیگران گره نمیزند خود تصمیم میگیرد

 • ایران
  0

  باشه بابا. شما و دولت روحانی همۀ کارای خوب و خیر رو واسه کشور و ملت کردید. دلار 4200؟ بورس؟ برجام پر فرجام؟ خخخخخ .... .... .... دست بردارید از این اراجیف گوئیتان؟؟؟؟؟

 • محمد
  0

  دولت و نظام نمی خواهند توافق کنند ولی می خواهند عقلانیت بخرج داده و اعلام رسمی این موضع را تا حد ممکن عقب انداخته و در این زمان باقیمانده تا اعلام موضع، راهی برای مدیریت اقتصاد داخل کشور و مقابله با تحریم ها و تصمیم کشورهای جهان در مقابل خود بیابند. انشالله در این یکی دو سال آینده تکلیف سیاست های نظام حاکم بر ایران مشخص خواهد شد یا جهان و آمریکا را به زانو در می آورند و یا خودشان و ملت ایران را نابود می کنند.

  نظرات شما -
  • احمد اندروژ
   0

   یا خودشان و ملت ایران را نابود میکنن !!!

  • جو
   0

   انشا الله یکی ،دو سال آینده ایران وحکومت آن را محکم تر از قبل میبینی ،،همان طور که عده ای این آرزو را با خود به گور بردند،به کوری چشم بعضی ها ،،،،، تو مو می بینی وما پیچش مو

 • متحیر
  0

  اراده قوی برای حفظ وضع موجود(استمرار طلبی) وجود دارد که تامین کننده منافع رانتخواران هر دو جناح و همچنین بیگانگان است و هزینه انرا مردم مظلوم ایران با جان و مال دارند میپردازند و تا این دکان استمرار طلبی توسط مسئولین درک نشود همین اش است وهمین کاسه بقیه اش نمایش است که البته این نمایش پایان خوشی برای انان نخواهد داشت و نقطه جوش اب همیشه 100 درجه سانتیگراد است و نمیتوان ان را تغییر داد....

  نظرات شما -
  • احمد اندروژ
   0

   نقطه جوش آب و ملت ۱۰۰ درجه است حاجی زیرش زیاد کن جوش بیاد وقت نداریم !!!!!

 • ریش پرفسوری !!!
  0

  اصلا و قطعا دولت روحانی میخواست کار بکنه ولی نگذاشتند !!!!!!!!! ریش پرفسورهای جذابی که فرق تعلیق تحریم و رفع تحریم ندانستند مدعی چه چیزی هستند .......... بهانه تراشی ها برای دولت بنفش ادامه دارد تا بلکه در انتخابات های آینده نظر و افراد خود را دوباره به کرسی برگردانند ..... دولت رییسی اگر بتواند با کارنامه قابل قبول و کسب رضایت عمومی امید و کار را به کشور برگرداند امثال آقای شیرزاد دیگر موفق به فکر و اجرای تحمیل یک روحانی دیگر به مردم و تحمیل تورم چند صد درصدی به مردم نخواهند بود .... بنفشی ها نمی خواهند باور کنند برجام در سال 97 تمام شده و آنچه باقی مانده فشار حداکثری بوده

 • ناشناس
  0

  خبر محترم فوری ....این کارشناس و تحلیل گر نیست یک کم سواد است که در توهم برجام رویابینی می کند .......

  نظرات شما -
  • آگاه
   0

   دکترای قیزیک و استاد دانشگاه است. پیش از این نسز نماینده مجلس حداکثری بوده است.

  • ...
   0

   همان قیزیک را خوب اومدی؟؟؟؟ قیزیک را چه به سیاست ؟؟؟؟؟هیچ چی وهیچ کس سر جای خود حرف نمی زند

 • ح.پ
  0

  برجام با این وضعیت اگر برای مردم نون آب نشد برای خیلی اختلاسگران و دزد و چپاولگران مملکت نعمت بود و همینها نمیگذارند که مملکت به سرو سامان برسه . یک نیست بپرسه اینهمه که در سخنرانی نصرالله حضور داشتند اوضاع بد اقتصادی مردم ایران میدانند . مسولینی که فقط جا عوض میکنند هیچوقت اصلاح نمیشوند

 • راست میگه
  0

  از نحوه عملکرد دولت جدید معلومه که راست میگی

 • عادل
  0

  اقای ناشناس توکه با سوادی مثلا بگو باید کشور نابود کنیم تا خوب باشه پس باید چکار کنیم مگه زندگی مردم نمیبینی یا واقعا باور کردی ما میتونیم با اروپا بجنگیم صلح همیشه خوب بوده ومشکل کشور حل میشه

 • رضا
  0

  دولت روحانی چرا خفه خون گرفت و ان شخص و یا نهادی که مانع امضا شد را به مردم معرفی نکرد؟؟؟پس روحانی هم به ملت و 24 میلیون رای خیانت کرد. چرا که با مردم حرف نزد و حقیقت را نگفت تا در اینده پست و مقامی بگیرد.

 • یا حق
  0

  چرا ایشون را گنده کرده و می نویسید: تحلیلگر مسائل بین الملل!! بهتر نبود بنویسید یکی از عناصر اصلی اصلاح طلبان؟! ترسیدید مردم بفهمند مصاحبه مربوط به گروهی است که تمام بدبختیهای امروز کشور از اونهاست؟! واقعا نمی دانید که شیرزاد از عناصر تندرویی هستند که تمام قد تسلیم ارباب آمریکایی بوده و حاضرند همه داشته ها را دو دستی تقدیم دشمن کنند و شعار آنها هم «مذاکره و توافق به هر قیمت» می باشد... اینها که فرق تعلیق و لغو تحریم را نفهمیده و یا فهمیده و ملت را فریب دادند "تحلیلگر مسائل بین الملل" هستند؟!!

 • احمد
  0

  کشور ما از زمانی انقلاب شده همواره در جنگ وتحریمه ،با برجام وبدون برجام مشکل ما حل نمیشه ،ما مردم عادی این را خوب می فهمیم که این چند سال در آمد کشور خیلی بالا بوده والان که کم شده یا خزانه را خالی کردند از جای دیگر آب می خوره...

 • آریایی
  0

  بقول بیداد خراسانی : ای از تبار هر چه سیاهی سرشتتان / رنگ جهنم است تمام بهشتتان !!!!! برجام روحانی خار داشت

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   صبر استراتژیک و صبر انقلابی !!!! بهانه بی عملی و وادادگی برجام روحانی بود ....... این بود خار برجام روحانی .....

  • آریایی
   0

   جناب ناشناس ؛ اگر از بالا اجازه میدادند روحانی و ظریف خیلی زودتر برجام را به سرانجام رسانده بودند ؛ اجازه ندادند چون هم به ضررشون بود و هم خواستند به نام رئیسی تموم بشه !!!!!! بعد هم ظریف بیچاره گفت که سیاست خارجی ایران را چه کسانی تعیین و مدیریت می کنند !!!!!!!

 • ضضضضضضققققق
  0

  تحلیلگر مسائل بین الملل مدعی شد: دولت روحانی از رسیدن به توافق با دولت بایدن بازداشته شد.مخالفین برجام می دانند که هیچ سنگری مستحکم تر از برجام نیست.اصلاح طلبان اهل شماتت مخالفین برجام که امروز تبدیل به موافق شده اند، نیستند.این مجلس در قدو قواره ای نیست که بتواند راهگشا باشد. فضای دو سه ماهه اخیر، فضای مطلوبی در سیاست خارجی ما نبوده است.! تحلیلگر مسائل بین الملل!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! این تحلیل ها و تدبیر ها و امیدهای دیروز دوستان شما به درد خودتان و فقط روی کاغذو دهان الکی زیبا است. و برای ما مردم انقلابی و عمبگرا ارزشی نداره. دادا! حداقل 9ساله که مردم ایران چوب اینگونه رویکردها و حرفهای بی عمل را خورده و احتمالا یک دهه دیگر نیز آثار ویران کننده این حرفها و... را خواهیم دید. در8-9 سال گذشته کجا بودید که بد بختی ها و مصائب عظیم لرجام و علی برکت ا... را نقد نکردید و یا اگر نقد کردید. ما خبر نداریم.؟؟ ول کنید ما را و بروید پی کار اصلی تان ....دادا! بالاخره ما نمی دانیم این جماران و متولیان و یارانش و به اصطلاح کارشناسانشان چه خطیه!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • علی
  0

  هسته مرکزی قدرت در جمهوری اسلامی دقیقا مثل ترامپ هستند ترامپ از برجام خارج شد چون برجام سند افتخاری برای دولت رقیبش ( اوباما و دموکرات ها) بود. هیچ دلیل فنی و کارشناسی نداشت صرفا حسادت شخصی به اوباما و محبوبیتش . اینطرفی های ما هم جلو بازگشت به توافق در آخرین ماه های دولت قبلی و گرفتن چون نمی‌خواستند ثمره گره گشایی اقتصادی به اسم رقیب نوشته بشه.

  نظرات شما -
  • م
   0

   خیلی حال به حالی هستی ،چرت ننویس ،خنده دار میشی