رزمایش نظامی اتحادیه اروپا و ژاپن در دریای عمان

نیروهای دریایی اتحادیه اروپا و ژاپن برای تمرین عملیات ضد دزدی دریایی در آب‌های آزاد و بین‌المللی، رزمایش نظامی مشترک در دریای عمان برگزار کردند.

اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه) از برگزاری رزمایش نظامی مشترک با ژاپن در دریای عمان خبر داد.

وبگاه اطلاع‌رسانی سرویس خارجی اتحادیه اروپا طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «در ۱۶ اکتبر ۲۰۲۱، اتحادیه اروپا و ژاپن رزمایش دریایی مشترکی را در سواحل خلیج عدن و دریای عمان انجام دادند. این رزمایش شامل تجهیزات نیروی دریایی اتحادیه اروپا (عملیات آتالانتا در سومالی) و نیروهای دفاع دریایی ژاپن بود».

اتحادیه اروپا با بیان اینکه نیروهای شرکت‌کننده در این رزمایش، اطلاعات را با مرکز امنیت دریایی عمان به اشتراک گذاشتند، توضیح داد: «این تمرین دریایی مشترک، بر اساس سناریوی عملیات ضد دزدی دریایی، شامل سوارشدن بر کشتی، فرود بلاگرد بر عرشه، تکامل تاکتیکی پیچیده و گشت مشترک در دریای آزاد بود».

در ادامه این بیانیه آمده است: «این رزمایش در راستای دیگر فعالیت‌های دریایی مشترک اتحادیه اروپا و ژاپن، از جمله تمرین مشترک اتحادیه اروپا-ژاپن-جیبوتی در ماه می ۲۰۲۱ برگزار شد. استراتژی اتحادیه اروپا برای همکاری در هند و اقیانوسیه که به تازگی تصویب شده است، نیازمند فعالیت‌های مشترک بیشتر با شرکای حوزه هند و اقیانوسیه برای ارتقاء امنیت دریایی است».

اتحادیه اروپا با بیان اینکه قصد دارد مشارکت خود را با کشورهای حوزه خلیج فارس تقویت کند، افزود:‌ «اتحادیه اروپا متعهد به حفظ نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین، از جمله از طریق همکاری دریایی عملی در زمینه آزادی ناوبری، به منظور حفظ امنیت مسیرهای دریایی، حفاظت از حوزه دریایی جهان در برابر همه تهدیدهای سنتی و غیر سنتی، و افزایش رفاه از طریق اقیانوس‌های صلح آمیز و پایدار است».

در پایان این بیانیه تاکید شده که اتحادیه اروپا به همراه شرکای خود در حوزه اقیانوس هند-آرم، به حفظ و تقویت ثبات، امنیت، رفاه و توسعه پایدار منطقه کمک بیشتری می‌کند.

پیش از این نیز رسانه‌ها از اعزام ناو هواپیمابر اتمی نیروی دریایی آمریکا به اقیانوس هند برای مشارکت در یک رزمایش بزرگ چهارجانبه خبر داده بودند.

منبع: فارس

66

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید