عارف: عاجزانه از مردم می‌خواهم به کاندیداهای اصلاح‌طلب رأی بدهند


29 بهمن 1398 - 12:17
5e4ba494a0104_2020-02-18_12-17
رئیس فراکسیون امید گفت: برایند اصلاح طلبان این بوده که لیست انتخابات مجلس یازدهم باید اصلاح‌طلبانه باشد، ما شاهد روندی در بررسی صلاحیت‌ها بودیم و در خیلی از موارد توجیه نبودیم که چرا شخصیت‌های برجسته تأیید صلاحیت نشدند.

محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید، در نشست خبری خود به همراه اعضای ستاد ائتلاف برای ایران با تشریح عملکرد فراکسیون امید گفت: فراکسیون امید ۱۰۲ عضو رسمی دارد و تعدادی دیگر از نمایندگان هم در مسائل تخصصی ما را همراهی می‌کردند.

وی با تشویق مردم در مشارکت در انتخابات پیش رو افزود: ان‌شاءالله مردم با مشارکت جدی در انتخابات روندی که در چهار دهه گذشته در رابطه با مردم‌سالاری طی شده را تقویت کنند.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛

*{ در خصوص اجماع سازی جریان اصلاحات در دهه ۹۰، وحدت درون جبهه اصلاحات و حضور حداکثر در رویدادهای مهم مثل انتخابات}: من از مردم تهران خاضعانه سپاسگزاری می‌کنم که در انتخابات گذشته بیش از آنچه لیاقت داشتیم ما را در مجلس و شورای شهر حمایت کردند و امیدواریم این نگاه را بار دیگر در جمعه آینده ببینیم.

* برایند اصلاح طلبان این بوده که لیست انتخابات مجلس یازدهم باید اصلاح طلبانه باشد، ما شاهد روندی در بررسی صلاحیت‌ها بودیم و در خیلی از موارد توجیه نبودیم که چرا جوانان باانگیزه، توانا و شخصیت‌های برجسته تأیید صلاحیت نشدند. شورای عالی نیز در تهران با همین موضع کارها را دنبال کرد. ما معتقد بودیم اگر احزاب اصلاح طلب به یک لیست برسند شانس‌شان بالاتر است لذا از کسانی که جمع شدند و این انسجام را در جبهه اصلاحات ایجاد کردند، تشکر می‌کنم و تقاضای عاجزانه‌ام از مردم این است که به این کاندیداها رأی دهند. در بین این افراد ۱۴ نفر از نمایندگان فعلی و ۱۶ نفر چهره برجسته و نخبه هستند که من افتخار می‌کنم که به آن‌ها رأی دهم.

*{ درباره فراکسیون امید}: نمایندگان نیز با همدلی، تفاهم، همراهی و رویکرد اجماعی فراکسیون را همراهی کردند. من معتقدم فراکسیون امید مجلس دهم منسجم‌ترین و هماهنگ‌ترین فراکسیون سیاسی در دوره‌های ده‌گانه مجلس بود. همچنین مواردی بود که عضوی از فراکسیون نظر تخصصی خاص خود را داشت. رویکرد دیگر ما نیز همکاری حداکثری با نمایندگان دیگر بود و نظرمان این بود که اگر با تفاهم مسائل را جلو ببریم می‌توانیم منویات فراکسیون را محقق کنیم.

*{درباره راهبرد فراکسیون امید در قبال بخش‌های حاکمیتی و حمایت از دولت با نقد مشفقانه و جدی}: در مورد موکلین، راهبرد ما این بود که حتی‌المقدور ما سراغ موکلین برویم. بر همین اساس در حوزه تهران چهار دفتر در چهار شهرستان تشکیل دادیم و در مناطق بیست و دو گانه هم به صورت دوره‌ای سرکشی‌هایی داشتیم و تعامل خوبی با موکلین برقرار بود که بر این اساس پیگیری‌های و نتایج خوبی را برای حل مشکلات شاهد بودیم.

* استراتژی دیگر فراکسیون امید را در مورد رابطه با مردم و موکلان خود است، در فراکسیون تصمیم گرفتیم به جای اینکه موکلان به سراغ ما بیایند، ما به سراغ آنها برویم. به عنوان مثال در حوزه تهران ما ۴ دفتر را در چهار شهرستان این حوزه تشکیل دادیم. همچنین در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران هم به شکل ادواری تعدادی از نمایندگان تهران به مناطق مراجعه می کردند. این روند بعد از تشکیل شورای شهر تهران و تشکیل مجمع ۵۱ نفره امید تهران با حضور اعضای شورای شهر تهران ادامه پیدا کرد.

*{ درباره برنامه فراکسیون امید}: در فراکسیون امید بنا را بر آن گذاشته بودیم تا برنامه ۱۲۶ بندی که به استناد آن از مردم رای گرفته بودیم را میثاق خود با مردم قرار دهیم و به همین منظور کمیته ویژه‌ای را برای پیگیری اجرای بندهای این برنامه قرار داده بودیم.

* از دیگر اقدامات فراکسیون امید تشکیل کمیته ویژه گفت وگوی ملی بود که در ابتدا در سطح مجلس تشکیل شد و بعد به سطح ملی هم رسید و هم اکنون جلساتش برگزار می‌شود. البته بنا بر این است که این جلسات رسانه‌ای نشوند، اما با این وجود در برخی مقاطع خبرهایی در مورد آن منتشر شده است. اقدام دیگر فراکسیون، ایجاد کمیته رفع حصر بود. اعضای این کمیته به‌شکل جدی رفع حصر را پیگیری کردند و با سران قوا و مسئولان شورای عالی امنیت ملی دیدار داشتند.

* کمیته ویژه‌ای برای مسائل دانشگاه‌ها ایجاد شد که عمدتا به پیگیری مشکلات سیاسی و امنیتی دانشجویان می‌پرداخت و این که امروز دیگر دانشجوی ستاره دار نداریم، حاصل زحمات این کمیته است. همچنین کمیته اجتماعی به مسایل صنفی اقشار مختلف مخصوصا کارگران و معلمان پرداخت. کمیته‌های ویژه‌ای هم برای حوادثی مانند قطار سمنان، پلاسکو و هواپیمای اوکراینی ایجاد شد.

*{ درباره ایفای نقش نظارتی توسط فراکسیون}: نظارت، راهبرد اصلی فراکسیون بود. در همین باره جمع‌بندی این بود که باید در هیات رییسه و کمیسیون های تخصصی حداکثر حضور را داشته باشیم و بر همین اساس در سال‌های اول و دوم با تعامل با سایر فراکسیون‌ها و در سال‌های سوم و چهارم با هویت مجزای خودمان برای حضور در هیات رئیسه‌های مجلس و فراکسیون‌ها رقابت کردیم.

در مورد کاهش آرا نمی‌توان به نظرسنجی ها اکتفا کرد و ان شاالله مردم با حضور خود در انتخابات روز جمعه نشان می دهند، وضعیت آرای اصلاح طلبان به چه صورت خواهد بود

* حضور اعضای فراکسیون امید در شوراها نظارتی برای ما مهم بود و تلاش داشتیم تا حضوری موثر در این شوراهای نظارتی داشتیم. از جمله می‌توانم به حضور محمدعلی وکیلی در شورای نظارت بر مطبوعات اشاره کنم که اکثر اصحاب رسانه از نقش وی در شورا رضایت داشتند. همچنین پروانه مافی و قاسم میرزایی نیکو هم در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب حضور داشتند که تلاش بسیاری در سامان یافتن امور احزاب ایفا کردند. همچنین اعضای فراکسیون در شورای پول و اعتبار و شورای نظارت بر انتخابات شوراها حضور داشتند و منشا تاثیرات مثبت فراوانی شدند.

*{ با اشاره به طرح‌هایی که توسط فراکسیون امید پیشنهاد و در صحن مجلس مطرح شد}: در خصوص طرح‌های سیاسی تلاش کردیم تا جایی که می‌توان در تعامل با سایر فراکسیون‌ها طرح‌ها تدوین شوند، چرا که آرای کافی برای این که طرح‌ها را بدون مشارکت سایر احزاب به تصویب برسانیم، نداشتیم. از جمله طرح های درخشانی که توسط فراکسیون امید مطرح شد می توانم به حذف اعدام قاچاقچیان مواد مخدر، طرح کاهش حبس‌های تعزیری، طرح عفو عمومی که متاسفانه تنها با کمبود ۲ رای نتوانست، طرح خط مشی اداره صدا و سیما، طرح نحوه تشکیل اجتماعات و برگزاری راهپیمایی ها، طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، طرح مجازات اسید پاشی، طرح اعطای تابعیت ایرانی برای فرزندان مادران ایرانی، طرح حمایت از حقوق معلولان، طرح لوایح چهارگانه موسوم به FATF اشاره کرد.

* همچنین طرح‌های تحقیق و تفحص متعددی هم توسط فراکسیون امید مطرح شده از جمله مهمترین آنها می‌توان به طرح تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان و همچنین تحقیق و تفحص از شهرداری تهران نام برد که خواسته اقشار وسیعی از مردم کشور بود. البته در مورد تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در مجلس رأی لازم را نیاورد.

*{ در پاسخ با سوالی در لیست ارائه شده توسط حزب کارگزاران از سوی رئیس دولت اصلاحات توصیه شده و آیا لیست ۸ حزب اصلاح طلب نیز با توصیه خاتمی بسته شده است؟}: با شناختی که از آقای مرعشی داریم می‌توانم به نیابت از ایشان تکذیب کنم. نگاه ایشان اجماعی است و در عین حال یک شخصیت حزب اصلاح‌طلب هستند که حق ارائه لیست دارند و من فکر می‌کنم خود آقای مرعشی این را تکذیب خواهد کرد.

* مشی آقای خاتمی این است که همیشه از رفتار اجماعی و ملی حمایت می‌کنند.

*{ در پاسخ به سوالی درباره نقش مجلس دهم در کاهش آرای اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو}: در مورد کاهش آرا نمی‌توان به نظرسنجی ها اکتفا کرد و ان شاالله مردم با حضور خود در انتخابات روز جمعه نشان می دهند، وضعیت آرای اصلاح طلبان به چه صورت خواهد بود. 

*{با دفاع از عملکرد مجلس دهم و فراکسیون امید}: کاهش احتمالی مشارکت مردم در انتخابات بیشتر از آنکه متاثر از عملکرد مجلس دهم باشد ناشی از وضعیت کلی کشور است.

*{ درباره راهکار اصلاح طلبان برای آن که افرادی که با لیست آن ها به مجلس راه پیدا می کنند، در فراکسیون اصلاح طلبان مجلس فعالیت کنند،}: ما در مجلس دهم هم از کاندیداها میثاق نامه ای گرفته بودیم، اما چون از تصمین کافی برخوردار نبود، برخی افراد بعد از حضور در مجلس در فراکسیون امید حاضر نشدند و یکی از آفت های مجلس دهم همین سه فراکسیونی شدن آن بود.

* به همین دلیل در این دوره راهبرد ما این بود که لیست اصلاح طلبانه بسته شود و به همین دلیل برای حفظ هویت در شورای استان ها و تهران یک مثاق نامه روشن و محکمی آماده شده است تا افرادی که می خواهند با پشتوانه اصلاحات رای بیاورند، باید این میثاق نامه را امضا کنند و موظف به حضور در فراکسیونی هستند که در مجلس آینده تشکیل می شود.

*{ در پاسخ به سوال دیگری که ارائه لیست ها متعدد از سوی جیران اصلاحات را ناشی از اختلاف درونی این جریان توصیف می کرد}: در جریان اصلاحات شیوه تصمیم گیری بر اساس فرد محوری نیست، که یک نفر برای همه تصمیم گیری کند. بر همین اساس در شورای عالی اصلاح طلبان که در این حدود ۸ سال گذشته که تشکیل شده است همه تصمیمات به صورت شورایی اتخاذ شده است. در مورد حضور در انتخابات هم شورای عالی سه جلسه مفصل تشکیل داد که تنها در یک جلسه ۲۶ نفر از ۴۲ نفر حاظر در جلسه صحبت کردند. ما می خواستیم بدنه تشکیلاتی جریان اصلاحات در تصمیم ما موثر باشد و جمع بندی همان شد بیان شد.

* برای ما حفظ انسجام اصلاح طلبان اصل بود و مسئله دوم این بود که آیا در تهران و استان با عنوان شورای عالی لیست داده بشود. طبق همان تصمیم به شوراهای عالی استان اجازه داده شد تا بر اساس شرایط استانی خود تصمیم بگیرند و در تهران ها هم از احزاب درخواست شد تا در زمینه ارائه لیست فعال شوند و این اتفاق به معنای تفاوت دیدگاه ها در جریان اصلاحات نیست.

*{ در پاسخ به سوالی درباره واکنش فراکسیون امید درباره حوادث تلخ هواپیمای اکراینی و عزاداران کرمانی}: در مورد این حوادث تلخ که فاجعه بزرگی بود به هر حال عذرخواهی صورت گرفته است و در عین حال باید منتظر گزارش دقیق حوادث باشیم. در جلسه ای که ما با آیت الله رئیسی داشتیم، از قوه قضائیه خواستیم که به صورت جدی مسئله را بررسی کنند و به مردم گزارش بدهند که حادثه چه بود است. طبیعتا این گزارش زمان می برد. در این فرصت هم مسئولین دیدارهایی با خانواده های عزادار داشته اند و عذرخواهی صورت گرفته است.

*{ درباره حادثه آبان ماه}: در این موضوع هم در مجلس بررسی هایی صورت گرفته است و قطعا باید این مسئله پیگیری شود تا ابعاد این مسئله و تعداد کشته شدگان آن مشخص شود.

*{ در پاسخ به سوالی درباره برنامه فراکسیون امید برای برون رفت کشور از شرایط فعلی کشور}: مسوولیت اجرای برنامه های توسعه با دولت است که باید در چارچوب سیاست های کلی انجام گیرد.طبیعتا مجلس در اجرای برنامه ها نمی تواند بعد از تصویب دخل و تصرف داشته باشد. اما اگر منظور از ارائه برنامه جدید توسط مجلس است، باید توجه داشته باشید که بر اساس اصل ۷۵ قانون اساسی مجلس مکلف شده است که در هر قانون و مصوبه مجلس باید محل تامین منابع مالی را هم در نظر گرفته شود. اگر این امر صورت نگیرد شورای نگهبان مخالفت می کند و اگر آن هم مخالفت نکند، مجمع تشخیص مصلحت نظام مانع از تصویب این گونه قوانین می شود. بنابراین مجلس دستش برای ارائه طرح های فوریتی باز نیست.

رئیس فراکسیون امید گفت: برایند اصلاح طلبان این بوده که لیست انتخابات مجلس یازدهم باید اصلاح‌طلبانه باشد، ما شاهد روندی در بررسی صلاحیت‌ها بودیم و در خیلی از موارد توجیه نبودیم که چرا شخصیت‌های برجسته تأیید صلاحیت نشدند.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

5e4ba494a0104_2020-02-18_12-17
29 بهمن 1398 - 12:17

محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید، در نشست خبری خود به همراه اعضای ستاد ائتلاف برای ایران با تشریح عملکرد فراکسیون امید گفت: فراکسیون امید ۱۰۲ عضو رسمی دارد و تعدادی دیگر از نمایندگان هم در مسائل تخصصی ما را همراهی می‌کردند.

وی با تشویق مردم در مشارکت در انتخابات پیش رو افزود: ان‌شاءالله مردم با مشارکت جدی در انتخابات روندی که در چهار دهه گذشته در رابطه با مردم‌سالاری طی شده را تقویت کنند.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛

*{ در خصوص اجماع سازی جریان اصلاحات در دهه ۹۰، وحدت درون جبهه اصلاحات و حضور حداکثر در رویدادهای مهم مثل انتخابات}: من از مردم تهران خاضعانه سپاسگزاری می‌کنم که در انتخابات گذشته بیش از آنچه لیاقت داشتیم ما را در مجلس و شورای شهر حمایت کردند و امیدواریم این نگاه را بار دیگر در جمعه آینده ببینیم.

* برایند اصلاح طلبان این بوده که لیست انتخابات مجلس یازدهم باید اصلاح طلبانه باشد، ما شاهد روندی در بررسی صلاحیت‌ها بودیم و در خیلی از موارد توجیه نبودیم که چرا جوانان باانگیزه، توانا و شخصیت‌های برجسته تأیید صلاحیت نشدند. شورای عالی نیز در تهران با همین موضع کارها را دنبال کرد. ما معتقد بودیم اگر احزاب اصلاح طلب به یک لیست برسند شانس‌شان بالاتر است لذا از کسانی که جمع شدند و این انسجام را در جبهه اصلاحات ایجاد کردند، تشکر می‌کنم و تقاضای عاجزانه‌ام از مردم این است که به این کاندیداها رأی دهند. در بین این افراد ۱۴ نفر از نمایندگان فعلی و ۱۶ نفر چهره برجسته و نخبه هستند که من افتخار می‌کنم که به آن‌ها رأی دهم.

*{ درباره فراکسیون امید}: نمایندگان نیز با همدلی، تفاهم، همراهی و رویکرد اجماعی فراکسیون را همراهی کردند. من معتقدم فراکسیون امید مجلس دهم منسجم‌ترین و هماهنگ‌ترین فراکسیون سیاسی در دوره‌های ده‌گانه مجلس بود. همچنین مواردی بود که عضوی از فراکسیون نظر تخصصی خاص خود را داشت. رویکرد دیگر ما نیز همکاری حداکثری با نمایندگان دیگر بود و نظرمان این بود که اگر با تفاهم مسائل را جلو ببریم می‌توانیم منویات فراکسیون را محقق کنیم.

*{درباره راهبرد فراکسیون امید در قبال بخش‌های حاکمیتی و حمایت از دولت با نقد مشفقانه و جدی}: در مورد موکلین، راهبرد ما این بود که حتی‌المقدور ما سراغ موکلین برویم. بر همین اساس در حوزه تهران چهار دفتر در چهار شهرستان تشکیل دادیم و در مناطق بیست و دو گانه هم به صورت دوره‌ای سرکشی‌هایی داشتیم و تعامل خوبی با موکلین برقرار بود که بر این اساس پیگیری‌های و نتایج خوبی را برای حل مشکلات شاهد بودیم.

* استراتژی دیگر فراکسیون امید را در مورد رابطه با مردم و موکلان خود است، در فراکسیون تصمیم گرفتیم به جای اینکه موکلان به سراغ ما بیایند، ما به سراغ آنها برویم. به عنوان مثال در حوزه تهران ما ۴ دفتر را در چهار شهرستان این حوزه تشکیل دادیم. همچنین در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران هم به شکل ادواری تعدادی از نمایندگان تهران به مناطق مراجعه می کردند. این روند بعد از تشکیل شورای شهر تهران و تشکیل مجمع ۵۱ نفره امید تهران با حضور اعضای شورای شهر تهران ادامه پیدا کرد.

*{ درباره برنامه فراکسیون امید}: در فراکسیون امید بنا را بر آن گذاشته بودیم تا برنامه ۱۲۶ بندی که به استناد آن از مردم رای گرفته بودیم را میثاق خود با مردم قرار دهیم و به همین منظور کمیته ویژه‌ای را برای پیگیری اجرای بندهای این برنامه قرار داده بودیم.

* از دیگر اقدامات فراکسیون امید تشکیل کمیته ویژه گفت وگوی ملی بود که در ابتدا در سطح مجلس تشکیل شد و بعد به سطح ملی هم رسید و هم اکنون جلساتش برگزار می‌شود. البته بنا بر این است که این جلسات رسانه‌ای نشوند، اما با این وجود در برخی مقاطع خبرهایی در مورد آن منتشر شده است. اقدام دیگر فراکسیون، ایجاد کمیته رفع حصر بود. اعضای این کمیته به‌شکل جدی رفع حصر را پیگیری کردند و با سران قوا و مسئولان شورای عالی امنیت ملی دیدار داشتند.

* کمیته ویژه‌ای برای مسائل دانشگاه‌ها ایجاد شد که عمدتا به پیگیری مشکلات سیاسی و امنیتی دانشجویان می‌پرداخت و این که امروز دیگر دانشجوی ستاره دار نداریم، حاصل زحمات این کمیته است. همچنین کمیته اجتماعی به مسایل صنفی اقشار مختلف مخصوصا کارگران و معلمان پرداخت. کمیته‌های ویژه‌ای هم برای حوادثی مانند قطار سمنان، پلاسکو و هواپیمای اوکراینی ایجاد شد.

*{ درباره ایفای نقش نظارتی توسط فراکسیون}: نظارت، راهبرد اصلی فراکسیون بود. در همین باره جمع‌بندی این بود که باید در هیات رییسه و کمیسیون های تخصصی حداکثر حضور را داشته باشیم و بر همین اساس در سال‌های اول و دوم با تعامل با سایر فراکسیون‌ها و در سال‌های سوم و چهارم با هویت مجزای خودمان برای حضور در هیات رئیسه‌های مجلس و فراکسیون‌ها رقابت کردیم.

در مورد کاهش آرا نمی‌توان به نظرسنجی ها اکتفا کرد و ان شاالله مردم با حضور خود در انتخابات روز جمعه نشان می دهند، وضعیت آرای اصلاح طلبان به چه صورت خواهد بود

* حضور اعضای فراکسیون امید در شوراها نظارتی برای ما مهم بود و تلاش داشتیم تا حضوری موثر در این شوراهای نظارتی داشتیم. از جمله می‌توانم به حضور محمدعلی وکیلی در شورای نظارت بر مطبوعات اشاره کنم که اکثر اصحاب رسانه از نقش وی در شورا رضایت داشتند. همچنین پروانه مافی و قاسم میرزایی نیکو هم در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب حضور داشتند که تلاش بسیاری در سامان یافتن امور احزاب ایفا کردند. همچنین اعضای فراکسیون در شورای پول و اعتبار و شورای نظارت بر انتخابات شوراها حضور داشتند و منشا تاثیرات مثبت فراوانی شدند.

*{ با اشاره به طرح‌هایی که توسط فراکسیون امید پیشنهاد و در صحن مجلس مطرح شد}: در خصوص طرح‌های سیاسی تلاش کردیم تا جایی که می‌توان در تعامل با سایر فراکسیون‌ها طرح‌ها تدوین شوند، چرا که آرای کافی برای این که طرح‌ها را بدون مشارکت سایر احزاب به تصویب برسانیم، نداشتیم. از جمله طرح های درخشانی که توسط فراکسیون امید مطرح شد می توانم به حذف اعدام قاچاقچیان مواد مخدر، طرح کاهش حبس‌های تعزیری، طرح عفو عمومی که متاسفانه تنها با کمبود ۲ رای نتوانست، طرح خط مشی اداره صدا و سیما، طرح نحوه تشکیل اجتماعات و برگزاری راهپیمایی ها، طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، طرح مجازات اسید پاشی، طرح اعطای تابعیت ایرانی برای فرزندان مادران ایرانی، طرح حمایت از حقوق معلولان، طرح لوایح چهارگانه موسوم به FATF اشاره کرد.

* همچنین طرح‌های تحقیق و تفحص متعددی هم توسط فراکسیون امید مطرح شده از جمله مهمترین آنها می‌توان به طرح تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان و همچنین تحقیق و تفحص از شهرداری تهران نام برد که خواسته اقشار وسیعی از مردم کشور بود. البته در مورد تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در مجلس رأی لازم را نیاورد.

*{ در پاسخ با سوالی در لیست ارائه شده توسط حزب کارگزاران از سوی رئیس دولت اصلاحات توصیه شده و آیا لیست ۸ حزب اصلاح طلب نیز با توصیه خاتمی بسته شده است؟}: با شناختی که از آقای مرعشی داریم می‌توانم به نیابت از ایشان تکذیب کنم. نگاه ایشان اجماعی است و در عین حال یک شخصیت حزب اصلاح‌طلب هستند که حق ارائه لیست دارند و من فکر می‌کنم خود آقای مرعشی این را تکذیب خواهد کرد.

* مشی آقای خاتمی این است که همیشه از رفتار اجماعی و ملی حمایت می‌کنند.

*{ در پاسخ به سوالی درباره نقش مجلس دهم در کاهش آرای اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو}: در مورد کاهش آرا نمی‌توان به نظرسنجی ها اکتفا کرد و ان شاالله مردم با حضور خود در انتخابات روز جمعه نشان می دهند، وضعیت آرای اصلاح طلبان به چه صورت خواهد بود. 

*{با دفاع از عملکرد مجلس دهم و فراکسیون امید}: کاهش احتمالی مشارکت مردم در انتخابات بیشتر از آنکه متاثر از عملکرد مجلس دهم باشد ناشی از وضعیت کلی کشور است.

*{ درباره راهکار اصلاح طلبان برای آن که افرادی که با لیست آن ها به مجلس راه پیدا می کنند، در فراکسیون اصلاح طلبان مجلس فعالیت کنند،}: ما در مجلس دهم هم از کاندیداها میثاق نامه ای گرفته بودیم، اما چون از تصمین کافی برخوردار نبود، برخی افراد بعد از حضور در مجلس در فراکسیون امید حاضر نشدند و یکی از آفت های مجلس دهم همین سه فراکسیونی شدن آن بود.

* به همین دلیل در این دوره راهبرد ما این بود که لیست اصلاح طلبانه بسته شود و به همین دلیل برای حفظ هویت در شورای استان ها و تهران یک مثاق نامه روشن و محکمی آماده شده است تا افرادی که می خواهند با پشتوانه اصلاحات رای بیاورند، باید این میثاق نامه را امضا کنند و موظف به حضور در فراکسیونی هستند که در مجلس آینده تشکیل می شود.

*{ در پاسخ به سوال دیگری که ارائه لیست ها متعدد از سوی جیران اصلاحات را ناشی از اختلاف درونی این جریان توصیف می کرد}: در جریان اصلاحات شیوه تصمیم گیری بر اساس فرد محوری نیست، که یک نفر برای همه تصمیم گیری کند. بر همین اساس در شورای عالی اصلاح طلبان که در این حدود ۸ سال گذشته که تشکیل شده است همه تصمیمات به صورت شورایی اتخاذ شده است. در مورد حضور در انتخابات هم شورای عالی سه جلسه مفصل تشکیل داد که تنها در یک جلسه ۲۶ نفر از ۴۲ نفر حاظر در جلسه صحبت کردند. ما می خواستیم بدنه تشکیلاتی جریان اصلاحات در تصمیم ما موثر باشد و جمع بندی همان شد بیان شد.

* برای ما حفظ انسجام اصلاح طلبان اصل بود و مسئله دوم این بود که آیا در تهران و استان با عنوان شورای عالی لیست داده بشود. طبق همان تصمیم به شوراهای عالی استان اجازه داده شد تا بر اساس شرایط استانی خود تصمیم بگیرند و در تهران ها هم از احزاب درخواست شد تا در زمینه ارائه لیست فعال شوند و این اتفاق به معنای تفاوت دیدگاه ها در جریان اصلاحات نیست.

*{ در پاسخ به سوالی درباره واکنش فراکسیون امید درباره حوادث تلخ هواپیمای اکراینی و عزاداران کرمانی}: در مورد این حوادث تلخ که فاجعه بزرگی بود به هر حال عذرخواهی صورت گرفته است و در عین حال باید منتظر گزارش دقیق حوادث باشیم. در جلسه ای که ما با آیت الله رئیسی داشتیم، از قوه قضائیه خواستیم که به صورت جدی مسئله را بررسی کنند و به مردم گزارش بدهند که حادثه چه بود است. طبیعتا این گزارش زمان می برد. در این فرصت هم مسئولین دیدارهایی با خانواده های عزادار داشته اند و عذرخواهی صورت گرفته است.

*{ درباره حادثه آبان ماه}: در این موضوع هم در مجلس بررسی هایی صورت گرفته است و قطعا باید این مسئله پیگیری شود تا ابعاد این مسئله و تعداد کشته شدگان آن مشخص شود.

*{ در پاسخ به سوالی درباره برنامه فراکسیون امید برای برون رفت کشور از شرایط فعلی کشور}: مسوولیت اجرای برنامه های توسعه با دولت است که باید در چارچوب سیاست های کلی انجام گیرد.طبیعتا مجلس در اجرای برنامه ها نمی تواند بعد از تصویب دخل و تصرف داشته باشد. اما اگر منظور از ارائه برنامه جدید توسط مجلس است، باید توجه داشته باشید که بر اساس اصل ۷۵ قانون اساسی مجلس مکلف شده است که در هر قانون و مصوبه مجلس باید محل تامین منابع مالی را هم در نظر گرفته شود. اگر این امر صورت نگیرد شورای نگهبان مخالفت می کند و اگر آن هم مخالفت نکند، مجمع تشخیص مصلحت نظام مانع از تصویب این گونه قوانین می شود. بنابراین مجلس دستش برای ارائه طرح های فوریتی باز نیست.

منبع: خبرآنلاین

66

نظرات 35
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
وحید rrrrrrrrrrrrrrrrrr 0 1 پاسخ 1398/12/1 -01:37

کجای کاری؟ ما دیگه اب از سرمون گذشته ما اصلاح طلب اصول گرا نمیشناسیم ما نون میشناسیم گوشت میشناسیم مسکن میشناسیم بنزین میشناسیم ما رفاه میشناسیم آسایش میخواهیم وقتی فقر میاد ایمان میره وقتی گوشت کیلویی 90 هزار تومنه کی میتونه بخره بابا خیلیا ندارن ولا من خودم کارمند دولتم ندارم بخرم چون حقوقم تا سر ماه کفاف نمیده دوران بزن درو گذشته قبلا ی نماینده وعده میداد ملت اعتماد میکردن مجلسی که در خصوص اصلی ترین مورد یعنی افزایش قیمت بنزین ازش سووال نمیشه و قتی گرون میشه ی نفر حتی ی نفر از نماینده ها به نشانه اعتراض استفا نمیده این خودش گویایی ماجراست

علی 4 0 پاسخ 1398/11/30 -18:13

خخخ خیلی خندیدیم حداقل تو چهار سال این یه کار مثبت رو انجام دادی!:-)

ضدیت 4 0 پاسخ 1398/11/30 -15:22

عارف توهم به نعل میزنی هم به میخ.بشین بسه دیگه

رتبه 4 کنکورسال85 (فقرا) 0 7 پاسخ 1398/11/30 -08:49

چرا نظرمو راجب استادم تایید نکردی؟ توهین نبود

رتبه 4 کنکورسال85 (فقرا) 1398/11/30 -15:42

جالبه یه سرایی منفی میزارن.در صورتیکه نظر من تایید نشده و نمیدونن چیه.اصلا نظر من راجب این مطلب نبود.بلکه به خود شخص عارف بود که توی دانشگاه مجبور بودم سرکلاسش بشینم.خداوند موجوداتی عجیب خلق کرده.

ایرانی 1398/11/30 -17:50

جناب رتبه ۴ منفی خوردی چون هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد حرفت راجع به این خبر نبوده خوب چرا اینجا گفتی بیخود نبوده که تایید نشده نظر شخصیت راجع به استادت چه استفاده ای به حال ما داره.

علی 1 2 پاسخ 1398/11/30 -06:27

به جناح رای ندین نه اصولگرا نه اصلاح طلب

جعفر 0 7 پاسخ 1398/11/30 -01:01

رفراندوم زیر نظر سازمان ملل ...بلی یا خیررررررررر تکلیف روشن میشه

جعفر آقو 1398/11/30 -12:34

اول باید برای سازمان ملل رفراندوم بزارن که وضعش خرابه.

سید 13 0 پاسخ 1398/11/29 -22:08

عارف جان به اندازه کافی گند زدید چون منفعت طلبید دیگه مردم به خواهش والتماس شما توجه نمیکنن به زباله دانب تاریخ پیوستید بابای تازه توهیچ موقع کاره ای نبودی مسافر قطار بودی که هرموقع خواستن تورا پیاده کردن

درود بر ایران 3 0 پاسخ 1398/11/29 -21:06

اول اینکه رأی لیستی درست نیست. دوم شما با این همه تجربه این چنین میگویید ، دو حالت دارد یا متوجه نشدید ، یا نمیخواید متوجه شوید. سوم ما به کسی رأی خواهیم داد که جدا از اخلاق ، منش ، رفتار صحیح با مردم دارای یک روحیه جهادی و انقلابی و جوان باشد. چهارم شما به جای التماس در خلوت خود کمی به گدشته نگاه و توجه کنید ، البته اگر قبول کنید. پنجم ما دیگر گول سیاست غلط این طیف را نخواهیم خورد.

ناشناس 6 1 پاسخ 1398/11/29 -20:52

آقای عارف چرا اینطور هستید در مجلس الان ۱۱۰ نماینده خوب و لاکچری دارین واقعا چرا وضع اینطور شده. خیلی بی انصاف و بی وجدانی ..نباشید .خوب بشین انصاف و وجدان داشته باشین . از این رفتارها پرهیز کنید .. حد اقل اگر برای ایران هستید از تجربه های تان به منتخبین انتقال دهید حد اقل اینکار را برای رضای خدا انجام دهید...تورا به خدا قسمتان می دهم

کلام 8 0 پاسخ 1398/11/29 -20:28

زمان انتخابات کاندیدا عاجز و ناتوان می‌شوند اما موقع زجر مردم سنگ

احمدی 0 9 پاسخ 1398/11/29 -20:04

قطعا اصلاح طلبان بواسطه کار شکنی جناح اصولگرای تمامیت خواه کارنامه موفق نداشته اند اما فکرش را بکنید اگر مردم به افراد میانه رو ومعتدل واصلاح طلب رای ندهند مجلس به دست ادم های افراطی چون جمالی فرد ها یا ابوحنیف ، رسایی ها ، کوچک زاده ها، زاکانی ها و امثالهم خواهد افتاد که ثمره کار انها از همین حالا مشخص است ورشکستگی اقتصادی وتوصیه به اشکنه خوری .

احسان 16 4 پاسخ 1398/11/29 -19:13

آقای عارف اصلاح طلب ها 24 سال به اسمهای مختلف دولت داشتند برای مردم چیکار کردید کاری کردید که مردم دیگه حرف راست هم باور نمی کنن. دروغ رو دروغ. با بعضی هم وطنانم موافقم اصولگراها هم آش دهن سوزی نیستند اما از شما خیلی بهترند.

زنده باد اصلاحات 1398/11/29 -21:42

اصولگرایی قشنگ در وجودت پیداست.

باید این باشه 1398/11/30 -12:36

زنده باد ولایت ، زنده باد ایران

مریم 17 3 پاسخ 1398/11/29 -17:05

جناب عارف ، ضمن ابراز ارادت خدمت جنابعالی. ولی جسارتا؛ رای دادن به لیست یا افراد خاص که اجباری و ملتمسانه نیست. ببخشیدا مردم که احمق نیستند . می دونن که اصلاح طلب ها چه به سر مردم آوردند. این به این معنا نیست که اصول گراها به سر مردم گل زدن ها، ابدا . ولی قابل اعتماد تر از اصلاح طلب ها هستند.

احمدی 11 3 پاسخ 1398/11/29 -16:48

من هم از مردم عاجزانه درخواست می کنم به اصلاح طلبان نا کار امد وبی تحرکی چون عارف رای ندهند . تو ۸ سال پی درپی نماینده بودی مردم حتی یک نطق ساده از تو مشاهده نکردند فردی قاعد وبی خاصیت در مجلس بودی بنا براین بودن امثال تو در مجلس ظلم به ملت است. زیبا کلام به خوبی در وصف ناکارامدی تو سخن گفته است .

علی 1398/11/29 -21:42

فقط اولین بار اومده بود

عاشق وطن 13 1 پاسخ 1398/11/29 -16:40

توهمونی که 1میلیون رای اوردی الان به خواهشو التماسو من بیمرم پای بوسبی ازمردم افتادی براحزبت رای جمع کنی!حنای شما اطلاح طلبا خدارو سکردیگه رنگ نداره الحمدالله

توحید 11 1 پاسخ 1398/11/29 -15:50

خودت بمال آش بز باش بی شناسنامه و 3تا 8 سال بر مملکت حکومت کردید خدایی دیگه بسمونه وعده و وعید

پیام 21 0 پاسخ 1398/11/29 -15:24

التماس نکن ... ژن خوب ما جوان های بی پارتی بیکاریم متوجه ای ...

پرتغال فروش محل 17 1 پاسخ 1398/11/29 -14:57

چه رويى داريدشما اون ازدولت اصلاح طلب واين هم از مجلستان واقعاً چه كار كردين شماها كه مردم رأى بدهند جز خيانت رانت خوارى ما كه جيزى نديديم

سید منصور 19 1 پاسخ 1398/11/29 -14:43

۳۲ سال مملکت دست شما بود،چه گلی به سرمون ریختید،غیر از کوچک کردن سفره مردم هیچ کاری نکردید

محمد جواد 20 1 پاسخ 1398/11/29 -14:07

خدا کنه شما سران فرصت طلب اصلاحات همیشه عاجز باشید و عاجز بمانید که پدر مردم را درآوردید

ایرانی 6 0 پاسخ 1398/11/29 -13:25

عاجزانه یا هر چه اسمش بگذاری به مردم بگو شما اختیار تام دارید آنچه را صلاح خود و آینده ایران میدانید به آن عمل کنید.

ح 15 1 پاسخ 1398/11/29 -13:21

شما اصلاح طلبان به طرز فجیعی برای ملت مشکل اقتصادی ایجاد نمودید بهتر است عاجزانه از مردم عذر خواهی نمایید نه درخواست رای‌

مصطفی 11 1 پاسخ 1398/11/29 -13:13

این اصلاح طلبا خجالت نمیکشن بابا دست از سر این مردم بردارید تا کی باید چوب وابستگی شما جماعت غربزده رو بخوریم از اول انقلاب داریم از شما ضربه اقتصادی و سیاسی میخوریم مردمو بدبخت کردن این جماعت اصلاح طلب غربزده احتمالا خبر غوری نظر منو تایید نکنه چون سایت خود اصلاح طلباس

رضا 13 1 پاسخ 1398/11/29 -12:52

بشین رای بدیم.هر چه میکشیم از گور شماها بلند میشه..برید بمیرید. بیچاره کردید مردم رو.افتضاخ طلبها...

نوید 11 0 پاسخ 1398/11/29 -12:52

آقای عارف عاجزانه از شما میخواهیم که از مردم نخواهید که به شما رای بدهند .در این چهل سال چکار کردید .که مردم روزبه روز فقیر تر شدند

کاربر ناشناس 11 1 پاسخ 1398/11/29 -12:49

مردمان قیرتمند حاج قاسمی همیشه دوش به دوش چهل سال مقاومت کردهاند ولی افسوس نمایندگان انها رالگد مال وگرانی وگرسنگی مشکلات فراوان باحیله وحق خوری فقط خودشان راشناختنندومعروف شدنند

فرناز 18 1 پاسخ 1398/11/29 -12:48

من حاضرم تو خیابون دیوار بکشن ولی با شعار به عقب برنمی گردیم رای ندم - مملکتو حداقل بیست سال عقب بردید از خودتون یاد گرفتم بین بد و بدتر انتخاب کنم الان به این نتیجه رسیدم امثال احمدی نژاد صد برابر صادقتر و کارایی بالاتر دارن پس از این به بعد به بد رای میدم نه اصلاح طلب دروغگو

کامران 20 1 پاسخ 1398/11/29 -12:39

چشم بشین ببین به اصلاح طلب ها رای بدیم که پدر اقتصاد مملکتو در آوردن خودشون در رفاه زنگی میکنن هر روز هم با یک رنگ و شکل و شمایل میخوان خودشونو جا بزنن حداقلش اصولگرا اکثرا یک شکل دارن و تکلیف آدم روشن تره

بینام 17 1 پاسخ 1398/11/29 -12:22

اقای عارف شمااصلاحطلبان برای مردم چه کردیدکه به شمارای بدهیم توخودت شخصا مثل سیب زمینی بی رگ میمانی

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks