شش نکته جالب درباره فینال های جام جهانی/ از ضربه سری که کابوس زیزو شد تا ابرقدرتی به نام مجارستان که ناکام ماند

هر تیمی نمی تواند قهرمان جام جهانی شود. این یک واقعیت است. هرگز تیمی درجه 2 یا شگفتی ساز نتوانسته قهرمان جام جهانی شود. حتی تیمی قدرتمند مانند هلند نیز نتوانسته به کاپ قهرمانی دست پیدا کند.

شش نکته جالب درباره فینال های جام جهانی/ از ضربه سری که کابوس زیزو شد تا ابرقدرتی به نام مجارستان که ناکام ماند

به گزارش خبر فوری،جام جهانی 2022 قطر به روز سرنوشت رسیده. بازی های فینال جام جهانی همواره از هیجان و جذابیت بسیاری برخوردار بوده اند. کمتر تورنمنتی مانند جام جهانی پیدا می شود که فینال هایش پرهیجان، جذاب و جالب پیگیر شود. در این گزارش قصد داریم به شش نکته مهم درباره فینال های جام جهانی در ادوار مختلف این مسابقات اشاره کنیم.

1.هر تیمی قهرمان جام جهانی نمی شود

فینال 2

هر تیمی نمی تواند قهرمان جام جهانی شود. این یک واقعیت است. هرگز تیمی درجه 2 یا شگفتی ساز نتوانسته قهرمان جام جهانی شود. حتی تیمی قدرتمند مانند هلند نیز نتوانسته به کاپ قهرمانی دست پیدا کند. تنها تیم های اروگوئه، برزیل، آلمان، ایتالیا، انگلستان، فرانسه، آرژانتین و اسپانیا توانسته اند قهرمان جام جهانی شوند و آن هم در زمانی که در بهترین فرم خود بودند.

2. نایب قهرمان های معروف جام جهانی

تیم ملی هلند با سه بار حضور در فینال جام جهانی و شکست در هر سه فینال یکی از بزرگترین ناکامان جام جهانی است. این تیم در فینالهای 1974، 1978 و 2010 به ترتیب به آلمان غربی، آرژانتین و اسپانیا باخت و به مقام نایب قهرمانی رسید. تیم ملی آرژانتین هم 5 بار به فینال رقابت ها رسیده که 3 شکست و 2 پیروزی نصیبش شده است. آرژانتین در فینال های 1930، 1990 و 2014 به ترتیب از اروگوئه و آلمان غربی و آلمان شکست خورد. خود آلمان ها 3 فینال را از دست داده اند. آنها در سال 1966 به انگلستان باختند. در سال 1982 به ایتالیا و در سال 1986 از آرژانتین شکست خوردند.

3. نایب قهرمان های عجیب جام جهانی

فینال 5

شاید باورکردنی نباشد اما تیم هایی مانند چکسلواکی، سوئد، مجارستان و کرواسی توانسته اند به فینال جام جهانی راه یابند. نکته جالب این است که چکسلواکی و مجارستان دو بار توانسته اند به فینال راه یابند. مجارستان در دهه 50 یکی از قدرتمندترین تیم های دنیا بود. آنها در فینال 1954 در حالی 3 بر 2 به آلمان غربی باختند که در بازی های مقدماتی با 8 گل آنها را برده بودند و همه گمان می کردند در آن سال قهرمان شوند.

4. پرگل ترین و کم گل ترین فینال های جام جهانی

پرگل ترین فینال جام جهانی به سال 1958 باز می گردد. در آن جام، برزیل در ورزشگاه سولنا، سوئد تیم ملی این کشور را با نتیجه 5 بر 2 شکست داد و قهرمان جام جهانی شد. کم گل ترین فینال جام جهانی هم به سال 1994 باز می گردد. در این مسابقه ایتالیا و برزیل به مصاف هم رفتند اما جدال 120 دقیقه ای آنها بدون گل مساوی شد و در انتها برزیل توانست در ضربات پنالتی ایتالیا را شکست دهد.

5. ناکامان بزرگ فینال

فینال 1

بسیاری از بازیکنان بزرگ خاطره تلخی از فینال جام جهانی دارند. روبرتو باجو، ستاره تیم ملی ایتالیا در جام جهانی 1994 یکی از این بازیکنان است. او آخرین ضربه پنالتی آتزوری را خراب کرد تا دست ایتالیا به جام جهانی نرسد.

یکی دیگر از بازیکنان ناکام فینال جام جهانی زین الدین زیدان است. او بهترین بازیکن جام جهانی 2006 شد. بسیاری معتقدند زیدان به تنهایی توانست فرانسه را به فینال جام جهانی برساند. اما در فینال اتفاقات خوبی برای زیزو نیفتاد. فینال جام جهانی آخرین بازی ملی زیزو بود و او می خواست بعد از این مسابقه از فوتبال ملی خداحافظی کند. او در اواخر نیمه دوم با ضربه سر به سینه ماتراتزی، بازیکن تیم ملی ایتالیا از بازی اخراج شد و در انتها نیز فرانسه در ضربات پنالتی بازی را به ایتالیا باخت.

فینال 4

رونالدو نازاریو، دیوید ترزگه، الیور کان، دینوزوف و... از جمله دیگر بازیکنان ناکام در جام های جهانی به شمار می آیند.

6. پرتکرارترین نتیجه

چهار فینال جام جهانی با نتیجه 4 بر 2 به اتمام رسیده است. سه فینال با نتیجه 2 بر 1 و سه فینال هم با نتیجه 1 بر صفر به پایان رسیده است. تنها یک بازی با نتیجه صفر، صفر به پایان رسید که به فینال جام جهانی 1994 باز می گردد.

همچنین، از بین فینال های جام جهانی تنها دو بازی به پنالتی کشیده شدند. فینال جام جهانی 1994 بین ایتالیا و برزیل و فینال 2006 بین ایتالیا و فرانسه به پنالتی کشیده شدند.

 

منبع: خبر فوری
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 2
  • کیوان
    2

    قطعا برنده بازی امشب فرانسه خواهد بود

  • محمد عابدی
    0

    خاری نازاریو (رونالدوی اورجینال)سه بار رفته فینال دو بار قهرمان شده .چی نوشتی خودت فهمیدی؟!