رئیس کمیسیون تلفیق بودجه خبر داد:

عقب‌نشینی مجلس از عدم تخصیص ارز ۴٢٠٠ تومانی برای واردات دارو

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه گفت: نرخ ارز برای واردات دارو در سال 1400 مشابه سال 1399 خواهد بود.

الیاس نادران با اشاره به نگرانی ایجاد شده از قطع شدن ارز تخصیصی برای واردات دارو در سال ١۴٠٠، عنوان کرد: تصمیم گرفته شد که وارد کنندگان دارو طبق روال سال ٩٩، اقدام کرده و از بانک مرکزی ارز دریافت کنند. برای این منظور مبلغ مناسبی برای تامین ارز واردات دارو در بودجه ١۴٠٠ قائل می‌شویم تا آسیبی متوجه واردات دارو در کشور نشود.

گفتنی است در لایحه بودجه ١۴٠٠، دولت پیشنهاد کرده بود که واردات کالاهای اساسی از جمله دارو، با نرخ ارز ۴٢٠٠ تومانی صورت پذیرد و در غیراینصورت،مابه تفاوت این نوع ارز به عنوان یارانه به اقشار آسیب‌پذیر تخصیص یابد. اما کمیسیون تلفیق با حذف ارز ۴٢٠٠ تومانی از متن لایحه بودجه، نرخ ارز را به ١٧هزار و ۵٠٠ تومان افزایش داد که نگرانی‌هایی درباب افزایش تورم در سال آتی بویژه در مورد واردات دارو ایجاد کرده بود. چرا که تغییر نرخ ارز ترجیحی باید ملازم طراحی و تنظیم سازوکارهای جبرانی آثار واقعی و روانی آن باشد.به نظر می‌رسد سخنان امروز نادران؛به منزله عقب نشینی مجلس از این تصمیم دست کم در حوزه واردات دارواست.

منبع: کانال حساب کتاب

66

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 1
  • رضا
    0

    هر ادم عاقلی میداند تغییر وافزایش نرخ دلار یارانه ای باعث افزایش قیمت میشود اقایان مجلسی به جای نظارت بر ارز اختصاص داده خواستار افزایش چهار برابری ان بودند عجب توجیه مسخرهای مثل گران کردن سوخت بدلیل قاچاق کردن