«پس از داروین» منتشر شد/ نمایشنامه‌ای درباره تکوین نظریه تکامل

نمایشنامه «پس از داروین» نوشته تیمبرلیک وارتن‌بکر و ترجمه امیراحسان کرباسی زاده توسط نشر کرگدن منتشر شد.

نمایشنامه دو پرده‌ای «پس از داروین» نوشته تیمبرلیک وارتن‌بکر و ترجمه امیراحسان کرباسی زاده، با شمارگان ۷۰۰ نسخه، ۱۲۰ صفحه و بهای ۵۰ هزار تومان توسط نشر کرگدن منتشر شد.

این ترجمه پنجمین مجلد از مجموعه «علم بر صحنه» است که با دبیری شاپور اعتماد از سوی نشر کرگدن در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد. این نمایشنامه حاوی اشارات تاریخی به زندگی داروین و مراحل تکوین نظریە تکامل است.

فیلسوفان همواره کوشیده‌اند تصویری یکپارچه از واقعیت و جایگاه انسان در آن عرضه کنند. زیست‌شناسی و البته تکامل که هسته اصلی نظریه‌های زیست‌شناسی است، به انسان نگاهی متفاوت دارد.

انسان در نظریه تکامل با دیگر گونه‌های زیستی تفاوت چندانی ندارد و قوای جسمانی و شناختی او محصول انتخاب طبیعی است. بدیهی است در صورت درستی نظریه تکامل، جایگاه ویژه و ممتاز انسان در خلقت متزلزل و ارتباط او با همنوعانش و دیگر گونه‌ها دستخوش تغییر می‌شود.

تصور کنید شیمی‌دانان حلالی بسیار قوی ساخته‌اند که همه‌چیز را در خود حل می‌کند. آنان از خود می‌پرسند چنین حلالی را در چه ظرفی باید نگه داشت.

اگر قرار است این حلال همه‌چیز را در خود حل کند، ظرفش را نیز نابود خواهد کرد. نظریه تکامل، از نظر مدافعان سرسخت آن، در حکم همین حلال قوی است؛ تکامل همه نظریات دیگر را درباره موجوادت زنده و حتی غیرزنده در خود محو خواهد کرد.

داستان‌ها و نمایشنامه‌های فراوانی درباره داروین، قهرمان داستان تکامل، نوشته شده است. «پس از داروین» اما سرشتی متفاوت دارد.

این نمایشنامه‌ای است تعبیه‌شده در نمایشنامه‌ای دیگر و از خلال تمرکز بر روابط داروین و کاپیتان فیتزروی در کشتی بیگل، به سفر تاریخی داروین و نظریه او نقب می‌زند.

منبع: مهر
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 3
 • ناشناس
  1

  اگه علت بی دینی نیمی از مردم را بررسی کنید ریشه اش نظریه داروینه حالا این سم رو گذاشتیم در کتاب درسی نوجوانان رشته تجربی

 • متفاوت
  0

  جواب روشن است : درظرف ذهن و ذهن، جدیدتر وبرتر به تکامل می‌رسد ومیشود خدا. یعنی دراصل خدا درحال تکامل خود است که لاجرم مجبور می‌شود به عدالت بنگرد و این در تعهد ذات خود او در ظرف علیین ولوح حق است. البته تا درچه کسی، درهر زمان ومقطعی ازنتیجه حرفها در مکرهای بقا تجلی یابد ومیابد. ویظهرهو علی الدین کله.

 • علی
  0

  نظریه تکامل داروین امروزه توسط بزرگترین زیست شناسان جهان بصورت کاملا علمی و بهمراه آزمون های متعدد بر روی ژن موجودات زنده و حتی فسیل سالم اثبات شده است و در دهه های پیش بود که اما و اگر داشت. از این رو این نظریه بر خلاف ادعای مدافعان تضادی با فطرت بشر ندارد بلکه آن چیزهایی را رد میکند که پایه آنها توهم و داستان سرایی و باور افراطی بوده. ضمنا برتر بودن انسان را هم زیر سوال نمی برد زیرا انسان از نظر مغزی با تکامل نسبت به بقیه حیوانات برتری مغزی دارد.