این زن بزرگترین جاسوس ایران بوده است/ موسا؛ کنیزی که شاه کشور شد

موسا یکی از جاه طلب ترین ملکه های ایران است. او از معدود زنانی است که توانست «حاکم» واقعی ایران شود. عجیب این است که او یک ایرانی الاصل نبود و نسب یونانی داشت.

این زن بزرگترین جاسوس ایران بوده است/ موسا؛ کنیزی که شاه کشور شد

به گزارش خبر فوری، امروز سالروز فوت فرهاد چهارم، پادشاه مشهور حکومت اشکانیان است.

طبق برخی روایت ها، او به دست همسر یونانی یا رومی اش، موسا یا موزا و پسرش فرهادک مسموم و به قتل رسید. بعد از مرگ فرهاد چهارم، موسا و پسر نوجوانش فرهادک (با عنوان جدید فرهاد پنجم) بر تخت نشستند. موسا که یک کنیز یونانی یا رومی بود توانست به بالاترین درجه از قدرت و مقام در ایران باستان برسد و مدتی هم به عنوان شریک سلطنت پسرش فعالیت کرده و با عنوان ملکه – فرمانروا به نام خودش سکه ضرب کند.

اما این زن کیست و چگونه به قدرت رسید؟ در این گزارش قصد داریم مروری کوتاه بر زندگی یکی از اسرارآمیزترین ملکه های تاریخ ایران داشته باشیم:

کنیزی که به عنوان جاسوس وارد دربار ایران شد

موزا 2

ثئا موسا یا ثئا موزا کنیزی رومی یا یونانی بود که اگوستوس (اولین امپراتور روم) آن را به فرهاد چهارم هدیه داد. برای فهم نحوه ارتباط موسا با دربار ایران، باید مروری بر روابط پرفراز و نشیب ایران و روم داشته باشیم. بعد از جنگ حران و شکست لشکر روم از سپاهیان ایران و سورنا و کشته شدن کراسوس، پرچم و درفش لژیون روم (نشان عقاب) که برای رومی ها مقدس بود به دست ایرانیان افتاد. حکام بسیاری تلاش کردند از طریق جنگ و تهدید، این نشان مقدس را از ایرانیان پس بگیرند اما موفق نشدند.

بعد از به تخت نشستن اگوستوس، امپراتور جوان روم سعی کرد از مخالفان پادشاهِ وقت ایران یعنی فرهاد چهارم حمایت کند. «تیرداد» یکی از شاهزادگانی بود که با کمک قبایل مخالف اشکانی و تحریک اگوستوس علیه فرهاد شورید و مدتی حاکم ایران بود اما بعد از شکست از فرهاد چهارم به روم گریخت. تیرداد به همراه خود چند تن از فرزندان فرهاد را هم به عنوان اسیر برد. این مساله باعث شد فرهاد از اگوستوس درخواست بازپس گیری فرزندانش را بکند. اگوستوس از فرصت استفاده کرد و با فرهاد چهارم وارد مذاکره شد.

او درخواست فرهاد را پذیرفت و در عوض، از او خواست نشان لژیون رومی را پس دهد. فرهاد این درخواست را پذیرفت و اگوستوس هم برای تشکر، کنیزی یونانی – رومی به نام موسا را به فرهاد پیشکش کرد. بدین، ترتیب، موسا وارد دربار ایران شد.

بسیاری از مورخان معتقدند اگوستوس به عمد موسا را به دربار فرهاد چهارم فرستاد. این مورخان مدعی اند موسا یک جاسوس تعلیم دیده بود و برای جاسوسی وارد دربار ایران شد.

کنیز شاه کش ملکه شد

موسا به محض ورود به قصر فرهاد چهارم توانست دل او را به دست آورد. او آرام آرام پیشرفت کرد و توانست ملکه ایران شود. موسا همزمان فرهاد را ترغیب به برقراری رابطه با روم کرد. فرهاد، تحت تاثیر همسر یونانی اش با فرهنگ رومی آشنا و به آن علاقه مند شد و روابطش را با رم گسترده کرد.

موسا سپس فرزندی به دنیا آورد. نام این فرزند «فرهادک» بود. او که می دانست اگر فرزندش به قدرت نرسد، از دربار اخراج می شود، شروع به حذف پسران دیگر فرهاد کرد. با تحریک او، فرهاد از ترس شورش پسرانش، آنها را به عنوان اسیر به رم فرستاد. با این کار، جا برای فرهادک باز شد. اقدام بعدی موسا حذف همسر تاجدارش بود. او فرهاد چهارم را مسموم کرد و سپس فرزندش فرهادک را با نام «فرهاد پنجم» بر تخت نشاند.

فرهادک سن زیادی نداشت و به شدت تحت نفوذ و تاثیر مادرش بود. به همین دلیل، بر درباریان و بزرگان ایران مشخص شد که حاکم حقیقی ایران موسا است. او در کار ارتش، عزل و نصب حکام، مالیات و سیاست خارجی دخالت می کرد و حتی با تصویر و به نام خودش سکه ضرب می کرد و تندیس می ساخت. این اقدام باعث خشم و ناراحتی بزرگان ایران، به خصوص اعضاء مجلس مهستان گردید. آنها نمی توانستند تحمل کنند که یک زن بیگانه حاکم کشورشان شود. با این حال، حاکم اسمی ایران فرهاد پنجم بود و درباریان نمی توانستند علیه مادر او شورش کنند.

موسا و بختی که از او رویگردان شد

موزا

بعد از وقوع یک اتفاق مهم بود که خشم درباریان لبریز شد. این اتفاق مربوط به قرارداد ایران و روم است. طبق توافق ملکه موسا و امپراتور روم، ارمنستان که سالها مورد مناقشه و جنگ بود، به روم واگذار شد. این اتفاق باعث حیرت درباریان شد. آنها موسا را جاسوس روم خواندند و از مهستان خواستند که حکم عزل فرهاد پنجم و مادرش را صادر کند. این اتفاق سرانجام رخ داد و پس از 6 سال حکومت، موسا و فرهادک عزل شدند.

موسا که حدود 30 سال در ایران زندگی کرده بود، بعد از عزل پسرش به روم گریخت و مدت ها در دربار اگوستوس سکنی گزید. از سرانجام او هیچ روایتی نقل نشده است. آنچه مشخص است این است که او در رم از دنیا رفته و در همانجا خاک شده است.

موسا یکی از جاه طلب ترین ملکه های ایران است. او از معدود زنانی است که توانست «حاکم» واقعی ایران شود. عجیب این است که او یک ایرانی الاصل نبود و نسب یونانی داشت. با این حال، زیرکی او به حدی بود که توانست به بالاترین رتبه در ساختار قدرت اشکانیان دست یابد.

منبع: خبر فوری
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 34
 • ناشناس
  8

  .. موسا یکی از جاه‌طلب‌ترین ملکه‌های ایران است. او از معدود زنانی است که توانست «حاکم» واقعی ایران شود. عجیب این است که او یک ایرانی‌الاصل نبود و نسب یونانی داشت. با این حال، زیرکی او به حدی بود که توانست به بالاترین رتبه در ساختار قدرت اشکانیان دست یابد ..

  ببخشیدا ولی ارتقای او بخاطر زیرکی او نبوده بلکه بخاطر حماقت ایرانیها بوده. هر عاقلی که این حکایت رو بخونه میفهمه که این جماعت در همون روزگار باستان هم جماعت فوق‌العاده هول و احمقی بودند و عقلشون عوض اینکه توی سرشون باشه سر ..شون بوده

  نظرات شما -
  • ناشناس
   2

   احسنت

 • ناشناس
  3

  جالب بود

 • ناشناس
  15

  همیشه پای یک زن درمیان هست

 • ناشناس
  9

  البته یکی از دوستان اسطوره شناس که معتقد هست تمامی این افراد دینی هویتشان برگرفته از شخصیت‌های سلوکی و اشکانیست و می‌گفت که موسی نبی الگویی بوده از این ملکه اشکانی.
  نکته دیگر اینکه که بیشتر به موزا معروف است تا موسا یعنی همین صدای s که در زبان مبدا صدای ز داشته و در انگلیسی صدای س دارد اینکار را خراب کرده

  نظرات شما -
  • ناشناس
   3

   میشه لطفا از ادامه چرت و پرت دوست اسطوره شناستان جلوگیری کنید؟ اسم این ملکه هیچ ربطی به موسای پیامبر نداره. در ضمن اسطوره نیست واقیته

 • چای دبش باغ ازگل
  4

  از این شاه های بدرد نخور کم نداشتیم ب خال هندویش ببخشیدم سمرقند و بخارا را!!!

 • بهلول
  8

  هميشه پاى يك زن درميان است اگه زودترگفته بودى كه امروزسالروزمرگ فرهادچهارم اشكانى ميباشدسيزده بدرنميرفتيم

  نظرات شما -
  • هه
   30

   برای همین زن له له می‌زنید در خفا و هلاک هستین....
   ولی در جمع پیف پیف و پیس پیس راه میندازین
   😁😁🤩🤩😎

  • ناشناس
   2

   نظامیان که به قدرت میرسند همیشه خودشون پای زنان وکشوربه بادمیدهندزن خانه داربگیرند

 • madman
  10

  ببین چقدر قانون قوی بوده که مجلس شاه و ملکه رو عزل کرده ، از مهستان به بهارستان رای باطله رسیدیم

 • ناشناس
  14

  خب که چی

 • ناشناس
  5

  الان که بدتره

 • ناشناس
  5

  و . . . رومیان ) اروپای امروز ( موفق شدند ایران را توسط نفوذ اعراب به فلاکت بکشانند و در دنیا آقایی کنند .

  نظرات شما -
  • ناشناس
   2

   همینه عثمانی چی

 • ناشناس
  18

  همه اش قصه است

 • امیر
  53

  تاریخ نشون میده همیشه در همه حکومت های باستان ایران هم افراد احمق زیاد بودند نمونه هخامنشیان با کوروش احمق که یهودیان فاسد را نجات داد و در دوره خشایار شاه همین یهودیان با نفوذ استر نجس تو دربار ۷۰ هزار ایرانی رو قتل عام کردن و هرسال به عنوان پوریم جشن میگیرن و این هم از دوره اشکانیان با این پادشاهان ابله و اونم دوره ساسانیان
  از این به بعد هرکس از دوره باشکوه باستان حرف زد باید دهنشو گل گرفت

  نظرات شما -
  • علیرضا
   5

   میره.

  • ناشناس
   3

   کشورگشاترین حاکم نادرشاه بوده که بیشترعمرشو صرف جنگ کردودرآخراونم به دست هم خونش کشته شد

  • سیاوش
   2

   ازنظر این ایرنویسنده کامنت فقط صفویان حکومت کامل بودند کلاه گشاد صفوی بزرگترین کلاه سر ایرانیان بود

 • ناشناس
  1

  لعنت بر حرص و طمع و قدرت طلبی آدمیزاد که ریشه تمام پلیدی و سیاهی و فجایع دنیاست،
  از هیچ زبان و نژاد و مسلکی هم مستثنا نیست، آدمی برای رسیدن به این امیال از هر طریقتی استفاده میکنه و سیاست پدیده این خواستن هاست وگرنه کجای تاریخ سراغ دارید نتیجه سیاست به نفع مردم عام باشه؟

  نظرات شما -
  • حسن ستار
   3

   درتاریخ بوده وهستتند که به نفع مردمش کارکرده اندومیکننداماماهمه رابااین روزگاری راکه درایران امروزگرفتارش هستیم مثل هم میبینیم

 • آرش
  19

  اوف دلم موسا خواست🤭
  ببین چی بوده که شده ملکه 😍
  ولی بیشترین چیزی که برام جالب بود تمام حرکاتش با برنامه بودپدر سوخته...

  نظرات شما -
  • ناشناس
   21

   چرا میگی اوف؟؟
   بگو پیف پیف دلم هوس چنین زنی کرده عجب چیزی بوده
   محتاج جون😁😂😁😂

 • ناشناس
  3

  جاسوس فقط کاترین شکدم

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   خانم موگرینی هم برای خیلی‌ها بد نبود خیلی ها داشتند طوافش می کردند.

 • حسن
  10

  این فرح ایران به باد داد

 • نسب شناس
  21

  این ثابت می کند که زنان قدیم ایران اسمشان موسی بوده و موسی یک اسم زنانه بوده . شاید حضرت موسی هم زن بوده باشد .

 • احمد
  6

  از دماغش معلومه یهودی بوده

  نظرات شما -
  • ناشناس
   2

   دماغ شناس کی بودی تو ؟
   با کیا شدیم ....

 • ناشناس
  1

  شاید بهتره اینطور بگوییم که موسا خیلی باهوش و با سیاست نبود بلکه ما ایرانیان از قدیم تا کنون خیلی ساده و زودباور هستیم که یک کنیز هم می تواند پادشاهمان را گول بزند

 • ناشناس
  4

  اکثر شاهان ایرانی جزو افراد عیاش بودن ک با عشوه زنان خام میشدند حتی زنان بیگانه!!!!

  و ایران و تیکه پاره کردن

  انوقت میگیم قبل انقلاب ایران گل و بلبل بوده ! هیچ دوره ی قبل انقلاب خب نبود ب گفته تعاریف درگذشتگان و کهن سالان
  اونایی ک جلو دار تیکه پاره شدن ایران بودن توسز خود شاهان ایران ب قتل رسیدن

 • ناشناس
  0

  سلام وقت بخیر مهمان عزیز خوش‌آمدید

 • هاشم
  0

  اگر هالیوود در ایران بود قیام بسیار زیبا و مهیج از این ملکه و شاه ایران می ساخت !!!!!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها