مروری بر تراژدی که در تاریخ گم شد

فاجعه نانجینگ چگونه رخ داد؟/ ماجرای تجاوز و شکنجه هزاران چینی توسط ژاپنی‌ها

طبق تخمین مورخان، بین دسامبر 1937 تا ژانویه 1938 دست کم 300 هزار نفر در شهر نانجینگ قتل عام شدند، 20 هزار زن مورد تجاوز قرار گرفتند و بسیاری از آنها بعد از تجاوز کشته شدند.

به گزارش خبر فوری، در طول تاریخ نسل کشی های بسیار زیادی به وقوع پیوسته است. چه بسیار انسان های  یک کشور که قتل عام شدند و چندی بعد ارتش همان کشور قربانی، انسان های یک کشور دیگر را از دم تیغ گذراند. معمولا در تاریخ معاصر، ژاپنی ها مظلوم ترین مردم جهان به حساب می آیند. کشتار وسیع مردم این کشور در طول جنگ جهانی دوم توسط سربازان متفقین و به خصوص بمباران اتمی دو شهر هیروشیما و ناکازاکی باعث شده دنیا ژاپن را بزرگترین قربانی جنگ بداند. با این حال، نباید از یاد برد که خود ژاپن (ارتش سلطنتی این کشور) مرتکب یکی از بزرگترین جنایات جنگی شده است. این جنایت جنگی مربوط به اشغال شهر نانجینگ چین در سال 1937 می شود، یعنی حدودا 8 سال قبل از فاجعه اتمی هیروشیما و ناکازاکی.

نویسنده ای که یک تراژدی را از جعبه اسرار تاریخ بیرون آورد

نباید از خاطر برد که نسل کشی نانجینگ در طوفان حوادث عجیب و غریب دهه 30 و 40 میلادی گم شد و تا مدت ها حتی خود چینی ها نیز چیز زیادی در این رابطه نمی دانستند. در واقع شخصی که بیشترین تاثیر را در یادآوری این حادثه شوم داشت، یک بانوی روزنامه نگار بود به نام آیریس چانگ. آیریس چینی تبار در شهر پرینستون ایالت نیوجرسی آمریکا به دنیا آمده بود و از یک دانشگاه معتبر لیسانس روزنامه نگاری و فوق لیسانس کتاب نویسی گرفته بود.

آیریس چانگ مدتی در روزنامه ها قلم می زد اما معتقد بود که دبیرها و سردبیران روزنامه نوشته های او را مصادره می کنند و او در این نشریات نمی تواند آزادنه بنویسد. از این رو، بعد از مدتی از کار خبرنگاری کناره گرفت و شروع به نوشتن کتاب کرد. کتاب های او به سبک گزارش نویسی تاریخی نگاشته شده و بیشتر آنها در رابطه با حوادث تاریخی هستند. از این رو می توان آثار او را نوعی ژورنالیسم نوین تاریخی دانست.

کتاب "تجاوز به نانجینگ" بدون شک مهم ترین و موفق ترین اثر او است. آیریس در این کتاب ماجرای حمله به نانجینگ و کشتار و تجاوز وحشتناک به این شهر را شرح داد و حوادث غمبار آن را از صندوق گمشده تاریخ بیرون کشید.

ماجرای حمله ارتش سلطنتی ژاپن به نانجینگ چین

نانجینگ 2

در واقع، ماجرای کتاب تجاوز به نانجینگ به تصرف شهر نانجینگ چین در سال 1937 به دست سربازان سلطنتی ژاپن بازمی‌گردد. ژاپن در آن روزگار در حال صنعتی شدن بود اما منابع و معادن لازم را برای تحول صنعت خود نداشت. ژاپنی ها همزمان در زمینه نظامی نیز قدرت بسیار زیادی پیدا کردند و گرایش ناسیونالیستی و نژادپرستانه نیز در بین سیاستمداران و ارتشی های این کشور زیاد شد. از این رو شروع به ماجراجویی و تصرف کشورهای اطراف کردند. تصرف آسان منچوری و شکست روس ها و عدم واکنش غرب به آنها جرات داد که به سایر کشورها هم حمله کنند. چین افسانه ای که روزگاری بزرگترین امپراتوری آسیای شرقی بود در آن زمان حال و روز خوبی نداشت. بحران سیاسی کشور را دربرگرفته بود و حاکمان در حال جنگ داخلی با مخالفانشان بودند. ثروت چین، ژاپنی ها را اغوا کرد که به این کشور حمله کنند و رقیب قدرتمند خود را به زانو درآورند. ژاپنی ها به سرعت به شهر نانجینگ که در آن زمان مهم ترین شهر چین بود رسیدند. بعد از ورود به شهر بود که فاجعه اصلی رقم خورد.

ماجرای عجیب یک نسل کشی؛ از قتل صدها هزار مرد تا تجاوز به هزاران زن و کودک

نانجینگ 6

ژاپنی ها بعد از ورود به نانجینگ به صورت افسارگسیخته ای شروع به کشتار مردم کردند. این کشتار به حدی عجیب و وحشتناک بود که گویی شیطان در جلد سربازان ژاپنی فرو رفته بود. در این دوره سربازان ارتش سلطنتی ژاپن صدها هزار نفر از اهالی شهر را کشته و 20 تا 80 هزار زن را مورد تجاوز جنسی قرار دادند.

طبق تخمین مورخان، بین دسامبر 1937 تا ژانویه 1938 دست کم 300 هزار نفر در این شهر قتل عام شدند، 20 هزار زن مورد تجاوز قرار گرفتند و بسیاری از آنها بعد از تجاوز کشته شدند. جنایات جنگی متعددی طی 6 هفته در نانجینگ صورت گرفت که فرنگی های حاضر در شهر شاهدش بودند و آن را در خاطراتشان نگاشتند.

در 19 دسامبر 1937 میلادی، کشیشی به نام جیمز ماکالوم در خاطرات خود می نویسد: نمی دانم این چه زمانی به پایان خواهد رسید، در طول زندگی ام مثل این وحشی گری را ندیده ام، تجاوز! تجاوز! تجاوز! هر روز نزدیک به هزار مورد تجاوز اتفاق می افتد، نپذیرفتن و سرباز زدن از این کار مساوی با گلوله و نیزه است.»

نانجینگ 3

در یکی از روایت های ذکر شده در کتاب آیریس چانگ آمده که دو افسر ارتش ژاپن به نام های "توچیاکی موکای" و "تسویوچی نودا" با یکدیگر مسابقه گذاشتند تا ببینند که چه کسی می تواند صدنفر را با سرنیزه و شمشیر در مدت زمان کوتاهی بکشد. افسر توچیاکی 89 نفر  را کشت و تسویوچی نودا 78 نفر را.

سربازان ژاپنی جنون تجاوز داشتند. به همین دلیل "سم" کالایی رایج در نانجینگ بود چرا که زنان خودکشی را به افتادن به دست نیروهای ژاپنی ترجیح می دادند.

قربانیان بلافاصله پس از تجاوز کشته می‌شدند و اغلب به طرز وحشیانه‌ای دست، پا یا آلت تناسلی آنها بریده می‌شد. این حادثه آنقدر عجیب بود که حتی حکومت آلمان نازی هم از این عمل شوکه شده و خواستار توقف آن شد.

با این حال، این حادثه در طول تاریخ زیاد مورد توجه قرار نگرفت. خود آیریس معتقد است این هولوکاستی بوده که دنیا به آن اعتنایی نکرده است. نویسنده کتاب مشهور  تجاوز به نانجینگ در این رابطه می نویسد: دست هایی در کار بوده که نخواسته یا نگذاشته است که هالوکاست چینی ها به گوش جهانیان برسد.

به نظر او، فاجعه نانجینگ قابل مقایسه با آن چه را که هیتلر با یهودیان کرد، نیست. ژاپنی ها با شمشیر روده های مردم نانجینگ را درآوردند، مردان را اخته کردند، سینه زنان را بریدند، جوانان را به دیوار میخ کردند، هرکس را خواستند تا کمر در خاک کردند و سپس سگهای گرسنه را به جانشان افکندند تا آنها را قطعه قطعه کنند، مقامات شهر را به دو اتومبیل در خلاف جهت یکدیگر بستند و از هم دریدند، مادر و پدرها را کشتند و کباب کردند و فرزندان آنان را وادار به خوردن این کباب کردند و... این رویدادی است که علی القاعده نباید هرگز از یاد تاریخ برود اما متاسفانه از یاد انسان ها رفت و فراموش شد.

تبعات کتاب تجاوز به نانجینگ، شکرآب شدن رابطه ژاپن و چین

این قتل‌عام به یک موضوع سیاسی مناقشه‌ برانگیز بدل شده و جنبه‌های گوناگون آن از سوی ناسیونالیست‌ های ژاپنی زیر سؤال رفته‌است. از آن سو، چینی ها به شدت خشمگین شده و از دولت ژاپن خواسته اند رسما عذرخواهی کرده و به خاطر این فاجعه غرامت بپردازد.

به هر حال، تلاش برای انکار یا توجیه این جنایت، مباحثات پیرامون کشتار نانجینگ را دامن زده و آن را به مانعی بر سر بهبود روابط چین و ژاپن کرده ‌است.

منبع: خبر فوری
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 26
 • علیرضا
  15

  همین تاریخ روزی در خصوص حکمرانان ما و خیانتها و جنایتهایی که علیه ایران و مردم ایران کردند خواهد نوشت
  اون روز رو هم خواهیم دید
  شک نکنید

 • وحيدى
  10

  آن موقع. ژاپنى ها بسيار درمورد چينى ها ظلم كردند وجنايت جنگى بوده ولى الان اگر در مورد چينى ها اقدامى انجام گيرد به نفع دنيا وجوامع بشرى ميباشد (كرونا،همه چيز خوارى،استعمارگرى نوين در همه كشورها مخصوصا ايران عزيز و،،،،،،،،،)

  نظرات شما -
  • ناشناس
   12

   البته با توجه به رفتار فعلی چینی ها ، به نظرم لازمشون بود. هرچند از اون منطقه شرق آسیا از مغول ها تا ژاپنی ها همیشه تاریخ قتل و کشتار و فاجعه درمیاد و کلا انتظاری غیر از مرگ و بیماری و ... ازشون نیست . نمونه اش همین کرونای ساخت چین نو استعمارگر

 • ناشناس
  5

  برای همین بود که باید بمباران اتمی می شدند.

  نظرات شما -
  • ناتور
   0

   و یدالله فوق ایدیهم

 • ali
  2

  در همان زمان در کشور ما ایران هم بدلیل هجوم کشور شوروی کمونیستی و انگلیس دچار قحطی شدیدی شد که با ورود لهستانیها به ایران مریضی هم به آن اضافه شد .
  طبق برآورد متفقین (خصوصا آمریکائی ها ) سرانه نفوس در ایران بعد 2 سال نصف شده است. چرا اینموضوع پیگیری نمیشود؟؟

 • ناشناس
  11

  کاش همون‌موقع همه چینی ها رو میکشتن.‌همین جینی های کثیف که با مسلمون ها مثل برده رفتار مبکنه .‌چینی ها اصلا آدم نیستن.

 • حسین
  0

  اگر قدرت نظامی و امنیتی در اختیار نژاد پرستان و دیکتاتورها چه شرقی و چه غربی و چه مرکزی قرار بگیرد نتیجه آن جنایت و قساوت برای حفظ قدرت و بسط آن است.

 • محمود
  1

  ای کاش علم به جایی برسد که واکسن قساوت فلب و درنده خویی اختراع و به همه مسئولین وبستگانشان تزریق شود.

 • آغا محمد خان
  1

  نظامیان ژاپنی مردم بیگناه را قتل عام می کردند و برای جلوگیری از این قتل عام، مردم بی گناه ژاپن قتل عام شدند و نهایتا مجمع قاتلین صلح کردند و دنیا را در دست گرفتند.

  نظرات شما -
  • 4

   مردم ژاپن خیلی بیگناه نبودند چون جنگ و آدمکشی را در اون زمان خواست امپراطور و نشانه شرف می دونستند. بمباران اتمی هم لازم بود چون باید جلوی فرسایشی شدن جنگ گرفته می شد.

 • نگاه به شرق
  8

  چه جای این مطلبه اول صبحی! دستور آمده همه اسناد مظلومیت چینی ها در تاریخ منتشر شود تا دار و ندار کشورمون را در طبق اخلاص به برادارای مظلوم چینی تقدیم کنیم تا مرهمی باشد بر زخم آنها؟

 • مجيد گودرزي
  8

  يك نويسنده آمريكايي جنايات ژاپني ها را در حق چيني ها مينويسد تا اين دو كشور نتوانند با هم رابطه محكم داشته باشند.
  چرا توجه نمي كنيد آمريكا براي پيشبرد اهدافش چگونه كار مي كند!؟

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   یعنی جالبه ! کلا همه چیز زیر سر امریکاست!!! این که ژاپنی ها در چین و فیلیپین و کره و.. نسل کشی کردند به امریکا ربط داره یا نسل کشی و ظلمی که چینی های کمونیست در منچوری و تبت و اویغور کردند یا قتل عام های ویتنامی های کمونیست در کامبوج یا قتل عام های کره ای ها در جریان جنگ دو کره و حال حاضر از مردم کره شمالی؟؟ حالا یادآوری این حقایق تاریخی هدف پشت پرده است؟ لطفا منطقی فکر کنید. مثلا ما که فجایع روس ها در ایران رو مطرح نمی کنیم خوبه ؟؟

 • کریمی قدوسی
  1

  تشکر می کنیم از ملت همیشه در صحنه و ولایت مدار ایران

 • حسین
  4

  خبر فوری خیلی دروغگو است و جز اون اصلاح طلبانی است که از فمنیستا حمایت می کنه و دستاوردهای انقلاب رو زیر سئوال میبره و بسیار سانسور مطالب داره و تغییراتی که در سایتش ایجاد کرده خیلی از کامنتایی که روشنگرانه است را اجازه چاپ نمی ده واقعا باید از دستش شکایت کرد

 • محمد
  4

  اصلا هولوکاست مورد تایید نبوده و معلوم نیست واقعیت داشته باشه

 • احمد
  6

  چین در ۱۰۰ سال اخیر به کجا حمله کرده اخه ، پست تر و بی غیرت تر از ژاپنی های بیشرف تو دنیا باز خودشونن ، الانم که ایالتی از ایالت‌های آمریکاست و کشوری به نام ژاپن وجود نداره خاک بر سرهای بیشرف

 • علی زارع
  0

  چه تراژدی و چه جنایتی 😔‌‌‌‌ خدا لعنتشون کنه

 • سامان بیگ
  0

  لعنت الله علی القوم الظالمین.

 • دل غافل
  0

  یک نکته تاریخی از همه این روایت میشه فهمید ؛
  خو حیوانی و سلطه طلبی بشر هر مرحله در وجود یک قوم و قبیله ای به کثیف ترین شکل خودش نشون داده !
  حمله رومیان در دوره باستان
  حمله مغول ها به ایران
  حمله هیتلر به اروپای شرقی و روسیه
  حمله اسرائیل به سرزمینهای فلسطینی ها
  حمله عربستان به یمن
  حمله داعش به عراق و سوریه
  حمله آمریکا به ویتنام و افغانستان و عراق
  حمله ژاین به چین
  حمله روسیه به ایران و کشورهای دیگه
  حمله ووووووووو
  خدا می دونه که وحشیگری های که بشر در حق یکدیگر در طول تاریخ پیدایش خود بر کره خاکی در حق هم روا نداشته است .
  یک روز درنده و یک روز خودش دریده شده
  در بین فامیلها و هم شهری و همسایه و هم وطن عربده کش و زورگو و قمه کش و نابود کننده زندگی ندیدید !!!!!
  مهم این هست که بشر تا نفهمه برای چی آفریده شده هر روز برای قدرت و ثروت و شهوت به دریدن یکدیگر در خرد و کلان ادامه میده و تا اینکه نابود بشه و تاریخ نگین از خودش به جا بذاره و یه عده هم اون پیراهن عثمان کنن ! که چی ؟
  آیا درس عبرت و دوستی و محبت و نوع دوستی می گیره !!!!

  نظرات شما -
  • سید
   1

   حمله نادر شاه به هند جا انداختی

 • مبین
  0

  منشإ این درنده خویی نژاد پرستی و حسادت و تکبر است و گرنه بشر هیچگاه همنوعش را به قتل نمیرساند همانطور که در آغاز آنچه بین فرزندان آدم نبی (ع) رخ داد و تا به الآن نیز ادامه دارد

 • ایرانی
  2

  خدا پدر آمریکا بیامرزه واقعا دوتا بمب اتمی کمه باید ژاپن با خاک یکسان کنه درود بر آمریکا منجی چین و جهان از دست ژاپنی ها وحشی

 • ایران
  0

  تا حالا دلم واسه ژاپنی ها و بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی می سوخت .
  ولی الان میگم که حقشون بود و دست بالای دست بسیار است.
  البته این جنایت های بی شرمانه دائما در حال تکراره. ( میانمار. کشمیر. داعش کثیف و... )
  به قول یکی از دوستان ، جنایتهای بیشماری چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب و در دوران جنگ تحمیلی بر سر ایرانیان آمد. ولی ما جوونای باغیرتی داشتیم و داریم که اجازه ی دست درازی بیشتر به دشمن دون صفت نداده و نخواهند داد.
  ایرام مهد دلیران و شیرانه.
  چه مردان و چه زنانش.

 • فراسو
  0

  نوشته ارتش سلطنتی؛ پس اینهمه خشونت از قلب سیاه امپراطور و سایر افسران رده بالا سرمنشاء گرفته است.
  خدا نیارد روزیکه مرد یا زن بی وجدان و بی عاطفه ای قدرت بگیرد...
  فرزندان خود را از کودکی با نمادهای پرورش روح انسانی مثل شعر و ادب و اخلاق پرورش دهید و آشنا کنید. تا از خوی حیوانی و پست دوری گزینند.
  و خوشبختانه بکوری چشم متعصبان یک دین خاص و کاسبان افراطیگری و خودبرتربینی بلطف وجود بزرگان بیشمار ادبیات غنی ایران روح انسانی و بزرگمنشی در این سرزمین آمیخته است.
  درگوش کودکان شعر بزبان شیرین فارسی بخوانید و قصه بگویید تا مهربانی و ادب و اخلاق بیاموزند.
  ک بزرگترین سرافرازی ایرانیان نیک سرشتی و جوانمردی و تواضع و نوع دوستی آنان است.
  مرگ حق است. اما ننگ چنین کشتار و قصاوتی هم برمرتکبین چنین جنایاتی بوده و هم تا نسلها بعد موجب شرمنده گی خواهد بود. انقدرکه راهی جزنپذیرفتن و انکار و سعی در فراموشی آن نیست.
  ولی ابراز شرمنده گی و عذرخواهی کمترین کاری است میشود انجام داد.