سرکوب گسترده حامیان فلسطین در فرانسه/ ویدئو

پلیس فرانسه با ورود به دانشگاه سرشناس «سیانس پو» که کانون تظاهرات دانشجویان در اعتراض به ریخته شدن خون غیرنظامیان فلسطینی از سوی رژیم صهیونیستی بوده تجمع اعتراضی این دانشجویان را بر هم زده و آنها را از ساختمان دانشگاه که در آن تحصن کرده بودند خارج کرد.

سرکوب گسترده حامیان فلسطین در فرانسه/ ویدئو

بعد از آنکه مقام‌های فرانسوی تظاهرات دانشجویان حامی فلسطین را بر نتافتند نیروهای پلیس این کشور برای بر هم زدن تجمع معترضان در دانشگاه «سیانس پو» (مؤسسه مطالعات سیاسی پاریس) وارد عمل شده و پس از ورود به داخل دانشگاه ده‌ها تن از دانشجویان را که به قصد اعلام همبستگی با فلسطینیان در لابی ساختمان دانشگاه تحصن کرده بودند خارج کرد.

پلیس پاریس اعلام کرد ۹۱ دانشجوی تحصن کننده را از این ساختمان خارج کرده است.

این اتفاق یک روز بعد از آن افتاد که نیروهای پلیس فرانسه، تظاهرات دانشجویان حامی فلسطین را در محوطه‌های ۲۳ دانشگاه دیگر نیز سرکوب کردند.

دفتر «گابریل اتل»، نخست وزیر فرانسه در بیانیه‌ای با اعلام اینکه پلیس تجمعات حامیان فلسطین در ۲۳ پردیس دانشگاهی را در روز پنجشنبه بر هم زده است مدعی شد که در فرانسه هیچ گونه کمپ دائمی از سوی حامیان فلسطین بر خلاف کشورهای دیگر نظیر آمریکا تشکیل نشده است.

همچنان که حملات رژیم صهیونیستی به غیرنظامیان در نوار غزه ادامه دارد خیزش دانشجویان حامی فلسطین که ابتدا از روز ۱۷ آوریل در دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک آمریکا شروع شد به دانشگاه های فرانسه نیز سرایت کرد.

روز یکشنبه گذشته معترضان خشمگین از جنگ رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین، چند روز پس از اعتراضات مشابه در دانشگاه سیانس پو پاریس، به دانشگاه سوربن پاریس رفتند و در مقابل دروازه دانشگاه شعار «فلسطین را آزاد کنید» سر دادند و برخی از دانشجویان در حیاط چادر برپا کردند.

دانشجویان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی از روز پنجشنبه ساختمان اصلی دانشگاه سیانس پو، دانشگاهی که «امانوئل ماکرون»، رئیس جمهور فرانسه و گابریل اتل در زمره دانش آموختگانش هستند، را محل تحصن خود قرار داده و ضمن تکان دادن پرچم‌های فلسطین، در حمایت از فلسطینیان و محکومیت رژیم صهیونیستی و شراکت دانشگاه سیانس پو با این رژیم شعار دادند.

به نوشته «خبرگزاری آناتولی»، «شایما»، یکی از دانشجویان معترض در دانشگاه سیانس پو گفت: «پلیس با توسل به زور ما را از پردیس دانشگاه خارج کرد. آنها می‌خواهند صدای ما را سرکوب کنند و این اتفاق غیرقابل قبول است.»

دانشجویان عضو کمیته فلسطین در سیانس پو عصر پنجشنبه با برگزاری رای‌گیری تصمیم به برگزار تحصن در ساختمان اصلی دانشگاه گرفتند. ۶ عضو این کمیته بعد از حمله پلیس تصمیم به شروع اعتصاب غذا در همبستگی با فلسطینی‌ها گرفتند.

دولت فرانسه شدیدا تلاش کرده تا جلوی تشدید بیشتر موج اعتراضات دانشجویی ضد صهیونیستی در دانشگاه‌های این کشور را بگیرد.

این در حالی است که امروز شنبه گزارش شد برخی دانشگاه‌های آمریکا برای جلوگیری از بروز اختلال در امتحانات نهایی و مراسم‌های فارغ‌التحصیلی، به دانشجویان معترض حامی فلسطین امتیازات کم‌سابقه‌ای داده‌اند، از جمله وعده بازنگری در روابط دانشگاه‌ها با رژیم صهیونیستی.

مسؤولان برخی دانشگاه‌های آمریکا از جمله «براون»، «نورث‌وسترن» و «راتگرز» در مواجهه با موج فزاینده و فراگیر اعتراضات برای جلوگیری از اختلال در آزمون‌های نهایی و مراسم‌ فارغ‌التحصیلی دانشجویان، با معترضان توافق کرده‌اند تا دانشگاه‌ها بتوانند فعالیت خود را از سر گیرند.

رسانه های فرانسوی همچنین از حمله پلیس این کشور به تظاهرکنندگان حامی فلسطین در میدان سوربن شهر پاریس خبر دادند.

بر اساس تصاویری که از سوی شبکه العربیه منتشر شد، پلیس ضد شورش فرانسه روز جمعه با استفاده از سپر محافظ و اسپری های اشک آور به معترضان در میدان سوربن حمله کرد تا آنها را متفرق کند.

آنها همچنین چادرهایی که معترضان در این مکان به منظور برپایی تحصن در حمایت از فلسطینی‌ها برپا کرده بودند را نیز جمع کردند.

منبع: ايسنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    اخبار سایر رسانه ها