روزنامه اسرائیلی تحلیل کرد

۴ سناریوی احتمالی برای واکنش ایران به ترور رهبران نظامی این کشور

به نظر می رسد که «اسرائیل از «جنگ در سایه» به هدف قرار دادن مستقیم و آشکار ایران تغییر جهت داده است.

۴ سناریوی احتمالی برای واکنش ایران به ترور رهبران نظامی این کشور

این همان چیزی است که در روزنامه اسرائیلی هاآرتص آمده است که قبل از صحبت در مورد سناریوهای احتمالی اشاره کرده است که اسرائیل که تا کنون به قوانین ضمنی و غیررسمی "جنگ سایه" محرمانه پایبند بوده است، با حمله به این جنگ استراتژی خود را تغییر داده است. ساختمانی که میزبان رهبران سپاه قدس مسئول عملیات در سوریه و لبنان است، یعنی ضربه مستقیمی به ایران وارد کرد. هاآرتص در مقاله ای به قلم آلون پینکاس، نویسنده خود، آنچه را که اسرائیل انجام داد، "کار درست و اجتناب ناپذیر" دانست، اما هشدار داد که با توجه به زمینه و شرایط جنگ جاری در غزه، که تغییر کرد، انتخاب زمان موفقیت آمیز نبود. این حمله به «عملی بی پروا از تشدید عمدی است که نه تنها ممکن است شامل گسترش قابل توجه جنگ باشد، بلکه ممکن است ایالات متحده را نیز درگیر کند، بسته به دامنه و زمان تلافی جویانه ایران». اما راه های ممکن برای انتقام گیری ایران چیست؟ این چیزی است که پینکاس در 4 سناریو تعریف کرد

نخست، ایران باید به سیاست دیرینه خود مبنی بر عدم واکنش فوری پایبند باشد، بلکه باید صبورانه منتظر باشد تا در زمان، مکان و هدفی که با دقت انتخاب شده و متناسب با آسیب نمادین و واقعی ناشی از حمله اسرائیل باشد، تلافی کند.

اما اهمیت و نمادین اهداف مورد اصابت اسرائیل، اعتراض سیاسی در تهران به درخواست انتقام برای بازگرداندن عزت و بازدارندگی، و شهرت ایران در میان دست نشانده هایش، به گفته نویسنده، این گزینه را به گزینه ای دشوار اما همچنان ممکن تبدیل کرده است.

دوم، ایران چاره ای جز پاسخ سریع و متناسب ندارد و بدین ترتیب کشتی ها، سفارتخانه ها و افراد اسرائیلی در خارج را هدف قرار می دهد. این به هوش و فرصت بستگی دارد، دو عنصری که ایران احتمالاً در اختیار دارد، اما مشکل این گزینه این است که روندی از گام‌های متقابل تشدید می‌کند.

گزینه سوم حرکت به سمت تشدید کامل تنش از طریق حزب الله لبنان و درگیر کردن اسرائیل در جبهه دوم است که بسیار مرگبارتر و پرهزینه تر از غزه است.

این گزینه، به گفته نویسنده، یک سوال مهم را در رابطه با سطح کنترل و نفوذ ایران بر حزب‌الله مطرح می‌کند: آیا تهران واقعاً می‌تواند طرف را مجبور به وارد شدن به جنگی کند که در لبنان ویرانی به بار آورد؟

چهارمین سناریوی روز قیامت است که در آن ایران خشمگین و تحقیر شده حملاتی را انجام می دهد که به اهداف مهم اسرائیل محدود نمی شود، بلکه شامل اهداف آمریکایی در خلیج عربی (فارس) نیز می شود.

اما نویسنده این گزینه را «غیر معقول و غیرمنطقی» رد کرد، اما پینکاس اضافه کرد که تشدید معمولاً ویژگی‌های خاص خود را دارد و آنچه ممکن است در ابتدا ناخواسته باشد، می‌تواند به سرعت به یک درگیری گسترده‌تر تبدیل شود.

منبع: هاآرتص
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 26
 • رضا
  3

  سناریو پنجم : شرکت در راهپیمایی و مرگ بر اسرائیل گفتن

 • حسین
  3

  هیچ کاری نمیتونن بکنن این خط اینم نشون

 • سید رضا
  0

  خلیج فارس
  اشتباه دیگران را تکرار نکنید

 • چای دبش باغ ازگل
  2

  گزینه سوم بنظر مانند قبل ادامه دارد!!! و طبق معمول فشار حداکثری تورم و گرانی مستأجران جوانان تحصیل کرده ها ی بیکار مزد ناچیز کارگردان زحمتکش متوقف شدن ساخت و ساز جاده‌ای و ساختمانی ومسکن عامل اصلی بیکاری کل جامعه ایران می‌باشد!!!

 • ناشناس
  1

  سناریو کشک مثل علی ع شمشیر ذوالفقار بکشید حمله کنید فقط حمله اله وله نمیشه کار سوسن

  نظرات شما -
  • مهدی مهدی
   1

   در میدان جنگ مردمی که در خانه هایشان نشسته اند نمی توانند بگویند فرماندهان چه تصمیمی بگیرند! چون متوجه عواقب پیشنهاداتی که می کنند نیستند و از اسرار پشت پرده با خبر نیستند.
   در زمان حضرت علی (ع) همین مردم اصرار به جنگ با معاویه داشتند اما در مدت زمان کوتاهی خسته شدند و حکمیت رو تحمیل کردند.
   به فرماندهانمان و اهدافمان ایمان داشته باشید و به خدا توکل کنیم پیروزی نهایی نزدیک است

 • س
  0

  جای سوال هست که چرا خبر فوری هم اسم جعلی که عربها برای خلیج همیشه فارس گذاشتن بکار میبرد. حداقل از مردم ایران شرم کنید.( چاپ نکردید مشکلی نیست ولی اعتراضم را کردم)

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   این تحلیل روزنامه اسرائیلی هست که خبر فوری ترجمه کرده
   اگر مینوشت خلیج فارس، شما فکر می کردید که روزنامه اسرائیلی میگه خلیج فارس.

  • س
   0

   خیلی ممنون که تصحیح کردید خلیج فارس را

 • ناشناس
  2

  همش به یک نتیجه ختم میشه. اوج گرفتن قیمت‌ها و رشد تورم در ایران

 • ناشناس
  3

  عقل و منطق می گوید همانطور که اسرائیل در کشوری ثالث اقدام به زدن ایران می کند
  ایران نیز میباست با استفاده از نیروهای نیابتی خود در کشورهای ثالث
  اهداف مدنظر خود را نسبت به اسرائیل مورد حمله قرار دهد
  البته
  نه سرسیمه با عجله که کیفیت و عیار پایینی داشته
  و نه با تاخیری که جسارت اسرائیل را در پی داشته و
  پتانسیل زمانی و آمادگی جهانی برای تلافی را از دست دهد

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   آفرین

 • ناشناس
  7

  ما درطول نزدیک به نیم قرن وحتی پیشتر ازآن شهید داده ایم اما هدف را گم نکرده ایم وبا قوت پیش خواهیم رفت .

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   انشااله

 • ناشناس
  4

  به نظر فرماندهان ایرانی بیشتر وحشت کرده اند چرا که آنها به راحتی آنها را در هر نقطه بخواهند میزنند

 • ناشناس
  3

  باید بین انریکا واسرائیل اختلاف ایجاد کرد وهدف نظامی ایران فقط اسرائیل باشه بخصوص جنگ نرم واقتصادی ومخفی ترور ناتانیاهو..برای اختلاف داخلی در سررزمین اشغالی....

 • علی
  2

  خلیج ع ر ب ی کجاست دقیقا؟
  خلیج پارس
  درست بنویسید. حالم بهم خورد دیذم اینجا اینطور نوشتید

 • متفاوت
  4

  سناریوی پنجمی هم هست که اسرائیل ازآن خبرندارد والبته همچنان مخفی خواهدماند.

 • ناشناس
  6

  به نظر میاد ایران بیشتر سردرگم است تا اسراییل چون بازخورد تلافی رو نمی داند مثل پاکستان .پس با این اقتصاد و عدم حمایت مردم ضرر اجتماعی و اقتصادی و نظامی ما بیشتراست . پس بشینید هارت و پورت ممنوع

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   تو هم برو زیر پتو بخواب و کم کامنت پراکنی کن😏

 • ایران پایدار
  1

  باتوجه به هدف اصلی ایران و جبهه مقاومت که آزادی فلسطین و نابودی اسرائیل هست این بهترین فرصت پس از جنگ فرسایشی چند ماه اخیر و اعتراضات بین المللی به جنایات رژیم اسرائیل و غیبت فرماندهان عملیاتی عالی رتبه ایران در قاب رسانه ها و البته که فشار داخلی و خارجی افکار عمومی نسبت به بازگرداندن اقتدار و عزت منطقه ای جمهوری اسلامی ایران و صدالبته تحولات اخیر منطقه احتمال ۹۸ درصد حمله مستقیم ایران بصورت مستقیم در زمانی که حتی دشمن فکرشو نمیکنه خیلی زیاده.امریکا از اسرائیل حمایت میکرد البته در مقابل گروه های مقاومت زیر مجموعه قدرت ایران که براش در همین حدم فقط هزینه داشته تنها دستاوردش انگشت اتهام بین المللی به دست داشتن در جنایات رژیم جعلی اسرائیل هست. باتوجه به شرایط فعلی سیاست داخلی آمریکا بعید میدونم حمایت کنه که تا الانم ساکت مونده و اظهار بیطرفی نسبت به اشتباه استراتیژیک اسرائیل میکنه.البته که غرب و ناتو خودشونا در مقابل روسیه و قضیه اوکراین نشون دادن...

 • ناشناس
  2

  خلاصه اینکه اقشار فقیر و خموش در ایران آسیب بیشتری خواهند دید.

 • ناشناس
  2

  هرگونه اقدام متقابل موجب فقر بیشتر و نابودی بیشتر اقتصاد فلح کشور خواهد شد. باید سایر گزینه ها را مد نظر قرار داد

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   اینکه تا حالا ایران صبر کرده برای همین هست

 • ناشناس
  4

  انتقام سختی از اسرائیل خواهیم گرفت ان‌شاالله

 • ناشناس
  4

  اسرائیل باید از روی نقشه پاک شود ان شاء الله

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  اخبار سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد