مدیرکل اسبق خاورمیانه وزارت خارجه:

اگر ایران و آمریکا به یکدیگر نزدیک شوند حتی می‌تواند در از سرگیری مذاکرات احیای برجام کمک کننده باشد

مدیرکل اسبق خاورمیانه وزارت خارجه گفت: احتمال کاهش حضور آمریکایی‌ها در منطقه یک احتمال غیرواقعی است. شاید آمریکایی‌ها تغییراتی در ترکیب نیرو‌هایشان در برخی مناطق بدهند. به رغم انکه نیرو‌هایشان آسیب‌پذیر شده‌اند، اما با توجه به وضعیت اسراییلی‌ها آمریکایی‌ها به فکر کاهش حضور در منطقه نیستند.

اگر ایران و آمریکا به یکدیگر نزدیک شوند حتی می‌تواند در از سرگیری مذاکرات احیای برجام کمک کننده باشد
کاهش تنش میان ایران و آمریکا می‌تواند بر سرنوشت غزه نیز اثرگذار باشد. اگرچه هنوز آینده این جنگ مشخص نیست و سطح تنش در غزه بسیار بالاست. اسراییلی‌ها به دنبال حمله به رفح هستند؛ فلسطینی‌ها نیز ضمن حفظ مقاومت، گفته اند اسرای اسراییلی بدون کسب امتیاز و پایان جنگ آزاد نمی‌شوند. 

به جهت بررسی موضوع فوق گفتگو کردیم با محمدعلی سبحانی، دیپلمات سابق و مدیرکل میز خاورمیانه وزارت خارجه در دوره اصلاحات، که در ادامه مشروح آن را می‌خوانیم:

با توجه به فروکش کردن تنش میان ایران و آمریکا، منطقه به سوی مذاکره و حل بحران غزه پیش می‌رود؟

مسأله غزه و شرایط منطقه به قدری پیچیده است که پیش‌بینی دقیق و نزدیک به واقعیت درباره آن مشکل است. بازیگران اصلی این صحنه در یک طرف اسراییل و آمریکا و در طرف دیگر کشور‌های عربی و اسلامی و به طور مشخص ایران است. 

اسراییلی‌ها به دنبال تغییر معادله هستند و آن معادله چیزی است که در آن حماس وجود خارجی ندارد؛ بنابراین اگر ایران و آمریکا بتوانند در یک فضای خوب قرار بگیرند، همانطور که نشانه‌هایی از آن را بعد از شعله ور شدن آتش اخیر مشاهده کردیم، اگر این اتفاقات تبدیل به روندی شود که عراقی‌ها بتوانند ایران و آمریکا را به یکدیگر نزدیک کنند و تحولات اخیر را روی میز بیاورند، به این سؤال شما می‌توان مثبت نگاه کرد و نهایت به یک آتش بس رسید. 

طرف فلسطینی ۲۰۰ اسیر دارد و اسراییلی‌ها نیز کشتار و جنایت را دنبال می‌کنند. با وجود اینکه مردم غزه مقاوم هستند، اما شرایط برای آن‌ها بسیار سخت است. اینکه گمان کنیم مسأله غزه به یک راه حل سریع برسد، صحیح نیست. البته باید با کشور‌های عربی بیشتر گفتگو کنیم و با کشور‌های اسلامی و کنفرانس اسلامی را نیز فعال‌تر کنیم.

 ما دیپلماسی با کشور‌های اسلامی را باید فعال کنیم. با وجود اینکه شرایط مناسبی وجود دارد، اما سفیر در سازمان کنفرانس اسلامی نداریم. از طرفی دنبال برگزاری این کنفرانس هستیم، اما از داشتن سفیر محروم هستیم. ما باید با کشور‌های عربی گفتگو کنیم و یک فضایی ایجاد شود که تمام کشور‌های اسلامی و عربی به یک طرح مشترک نزدیک شوند و یک فشار منسجم را برای کاهش جنایت در غزه انجام دهیم. 

کاهش تنش میان ایران و آمریکا در این روند بسیار مؤثر است؛ این اتفاق برای از سرگیری گفتگو‌های قبلی در چارچوب مسائل تحریمی هم می‌تواند ما را کمک کند. 

بایدن این نگاه را دارد که شرایط از این بحرانی‌تر نشود و اگر امکان پایان بحران غیرممکن است، اما کاهش آن صورت بگیرد.

 گام بعدی میان ایران و آمریکا مذاکره است یا تنش یا سکوت؟

طبیعتا آنچه مطلوب‌تر است کاهش تنش است. اینکه ما سکوت کنیم اصلاً منطقی نیست؛ مشکلات خودمان در داخل کشور و رفتار آمریکا در منطقه و رفتار اسراییل در منطقه، مشکلاتی است که امکان سکوت درباره آن وجود ندارد. ما یا باید به سمت تنش بیشتر برویم یا به سمت کاهش تنش و گفتگو حرکت کنیم. به نظر من تنش با امریکا از این بالاتر نمی‌رود.

 خاورمیانه پس از این جنگ شاهد کاهش حضور آمریکا خواهد بود یا سایه تنش در منطقه باقی می‌ماند؟

احتمال کاهش حضور آمریکایی‌ها در منطقه یک احتمال غیرواقعی است. شاید آمریکایی‌ها تغییراتی در ترکیب نیرو‌هایشان در برخی مناطق بدهند. به رغم انکه نیرو‌هایشان آسیب‌پذیر شده‌اند، اما با توجه به وضعیت اسراییلی‌ها آمریکایی‌ها به فکر کاهش حضور در منطقه نیستند.

تحقق ایده دو کشوری چقدر محتمل است؟ و موضع بازیگران منطقه‌ای در این باره چیست؟ 

تکلیف اعراب مشخص است. آن‌ها دنبال صلح بودند تا تنش و جنگ با اسراییل پیش نیاید. حکومت‌های عربی هرچه با اسراییل جنگیدند دستاوردی نداشتند، اما مصری‌ها معتقدند صلح با اسراییل باعث شد برخی زمین‌هایشان را پس بگیرند. مطلوب اعراب این است که فلسطینی‌ها را در این صحنه راضی کنند. تشکیل دو دولت از موارد بسیار مشکلی است که ده‌ها سال است دنیا به دنبال انجام آن است. از سال ۱۹۶۷ دنبال تشکیل دو دولت در مرز‌های مشخص شده هستند. در این همه جنگ و صلح، ایده دو دولت محقق نشده است. 

پیش نیاز اول پذیرفتن ایده از سوی اسراییل است که در عمل همیشه مانع روند صلح بوده است. در صلح اسلو، چهار کمیته کنار آن تشکیل شد و یکی از آن‌ها به بحث موضوع قدس و حاکمیت رسیدگی می‌کرد، اما هنوز شهرک‌سازی ادامه دارد. همه می‌دانند که اسرائیل دنبال صلح نیست. در طرف فلسطینی‌ها هم یک تفکر وجود ندارد. مقدمه تشکیل دو دولت پذیرفتن اسراییل به صورت واقعی است و پس از آن فلسطینی‌ها نیز به یک تفکر واحد برسند؛ بنابراین دست یافتن به این ایده در آینده نزدیک امکان‌پذیر نیست. مگراینکه شرایط خوب شود و اسراییل، فلسطین، اروپا و آمریکا به یک طرح جدی و قابل اجرا برسند.

منبع: انتخاب
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 7
 • ناشناس
  1

  چرا قبل از انتخابات درباره روابط با امدپریکا صحبت میکنیید مگر نفرمودید مشکل ما از داخله
  اینکه یه ماشین قیمتش توی امارت یک دهم ایرانه مشکل از مردم یا شما کفتارها

 • ناشناس
  0

  شب ها اصلاح طلبان خواب برجام و آمریکا می بینند.
  اصول گرایان ۲۴ ساعت با روسیه و چین لاس می زنند.
  ملت هم سماق می مکند .

 • ناشناس
  0

  رابطهُ ایران و امریکا از رابطه روسیه و امریکا و کشورهای عضو ناتو که بدتر نیست

 • ناشناس
  0

  آمریکای نامرد تا محور مقاومت را از بین نبرد دست بردار نیست . چون اگر ول کند و برود . اسراعیل بعد از این همه جنایت حتما نابود خواهد شد به این دلیل اسراعیل می خواهد کاری کند که آمریکا نتواند رهایش کند چون مقاومت مثل گرگ تیکه پاره اش خواهد کرد . پس جنگ‌غزه تازه شروع ماجراست .و این قصه سر دراز دارد .

 • ناشناس
  0

  برجام مرد، دیگه روح به این جنازه بر نمی گرده. هر چند با توجه به سخنان اخیر جان کری از اول هم مرده بود....

 • سی آ
  0

  وا إسلاما وا انقلابا! یعنی دوباره بریم توو دامن أمپریالیست!؟ ما بجا اینکار ترجیح میدیم بریم توو دامن روسیه و چین کمونیست تا بلکم با میلیاردها دلار رشوه هر از گاهی در حق وتو از ما حمایت کنن و اینجوری تمام مصالح و منافع ملیمون رو به باد بدیم! ما اگه بریم سمت آمریکا دیگه لازم نیست به هر کس و ناکسی باج بدیم هر کشوری که به آمریکا نزدیک شده آباد شده و جزئ اقتصادهای خوب دنیا شده کاش مام اندک عقلی و اندک دلسوزی برا ایران و ایرانی داشتیم که ایطو خودزنی نمی‌کردیم بیخودی

 • ناشناس
  0

  اگر؟ حکومتی که از بالا تا پایین مطیع روسیه و چین کمونیسته به سمت آمریکا نمی ره

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها