استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در گفتگو با خبرفوری:

آمریکا آماده امتیازدهی بیشتر به ایران است / گفتگوی رئیسی و بایدن در نیویورک بعید است

سید ابراهیم رئیسی درحالی برای سومین بار راهی نیویورک شده تا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کند که در یکساله اخیر اتفاقات مهمی در ایران و روابط خارجی کشورمان رخ داده و احتمالا این مسائل بر سفر او سایه می‌افکند.

همزمان با این سفر، وبسایت خبرفوری با محمد مرندی استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران که پیش از این مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان بود، به گفتگو نشسته است.

مرندی در این گفتگو با اشاره به نشست مجمع عمومی سازمان ملل و حضور رئیس جمهور در آن گفت: آقای رییسی در این‌دوره از مجمع عمومی با دست پُر حضور خواهد داشت، چرا که وضعیت بین المللی ایران در سالی که گذشت نسبت به قبل از آن متفاوت شده و رابطه ایران با آسیای مرکزی از جمله ترکمنستان و تاجیکستان بهتر و با کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان بهبود یافته است.

وی افزود: از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران در طول یک سال اخیر عضو سازمان‌های بین‌المللی از جمله بریکس و شانگهای شده است، همچنین رئیس جمهور سفرهای متعددی را به نقاط مختلف جهان برای تعاملات تجاری سیاسی و فرهنگی داشته است.

آمریکا حاضر به ارائه امتیاز بیشتر به ایران شده چرا که دیگر شرایط ایران تغییر کرده و نسبت به قبل در وضعیت بهتری قرار گرفته است

مشاور تیم مذاکره کننده هسته ای ادامه داد: در این میان غربی‌ها به دلیل جنگ اوکراین و افزایش تنش میان کشورهای غربی و چین و دیگر مشکلاتی که در حال افزایش است در جایگاه سخت‌تری قرار گرفتند و به همین دلیل توافق ایران و آمریکا و تبادل زندانیان میان دو کشور و آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران به این معنی است که آمریکا حاضر به ارائه امتیاز بیشتر به ایران شده چرا که دیگر شرایط ایران تغییر کرده و نسبت به قبل در وضعیت بهتری قرار گرفته است.

36297_451

مرندی تصریح کرد: به همین دلیل و با توجه به ارتقای جایگاه ایران، رییس جمهور کشورمان می‌تواند از موضع قدرتمندتری سخن گوید چرا که فرصت‌های جدیدی برای کشورمان به وجود آمده و زیربنای مستحکمی ساخته شده و این سفر برای ساختن فردای بلندتر  و مهمتر در حوزه سیاست خارجی مهم است.

این کارشناس ارشد مسائل بین الملل با تاکید بر اینکه این سفر فرصت خوبی برای بهره‌برداری از موفقیت‌هایی است که در این مدت برای کشورمان به وجود آمده است، اظهار کرد: در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل می‌توان دیدارهای دوجانبه‌ای در مورد بعضی از پرونده‌هایی که طی سال‌های اخیر بین ایران و برخی کشورها وجود دارد برگزار کرده و موضوعات  را پیگیری کرد. 

وی در خصوص احتمال دیدار دو جانبه بین ایران و آمریکا در حاشبه نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: بسیار بعید می‌دانم بین ایران و آمریکا دیداری صورت گیرد.

مرندی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شرایط دنیا تغییر کرده و افرادی که منکر تغییر و تحولات دنیا بودند شاید باید بپذیرند که شرایط به سرعت تغییر کرده و در این شرایط فرصت‌هایی به وجود آمده که باید با رایزنی و گفتگو و افزایش همکاری‌ها  به نحو خوبی از آن بهره برد.

وی در ادامه در خصوص آزادسازی پول های بلوکه شده ایران گفت: می توان گفت تقریباً تمام پول‌های کشور آزاد شده است. همچنین در خصوص مباحثی که درباره کاهش بخشی از پول های آزاد شده ایران به دلیل جابجایی و تبدیل پول به ارز دیگری مطرح می شود نیز باید گفت هیچ پولی در این ارتباط از ایران کسر نخواهد شد چرا که ایران آن را تقبل نکرده و کشور ثالثی این موضوع را متقبل شده است. بنابراین قرار نیست پولی از میزان دارایی های ایران کاسته شود و به این ترتیب دارایی های ایران بدون کسری آزاد شده است.

منبع: خبر فوری
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 35
 • کورش قلیچ پور
  3

  آقای دکتر جواب سوالاتی که پرسیده شد خیلی سطحی بود . واقعا فکر می کنید با بریکس یا شانگهای مشکل ایران حل میشود؟ خود اعضای این سازمانها گفتن تا شفافیت در حوزه درآمدهای ایران حل نشود نمی تواند از آن بهره ببرد! چه مشکلات دیگری در اروپا در حل افزایش است که فکر میکنید آنها راحت کوتاه اومدن؟؟

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   مشکل ایران فساد عظیم و سیستماتیک درونی است و تا نابود نشه ایران درست نمیشه

 • ناشناس
  1

  انشاا که باد گرفته باشند راه توسعه اقتصادی و قدرتمند شدن حاکمیت و مردم از ایجاد رابطه صحیح با دنیا و پذیرفتن قوانین بین‌المللی میگذرد

  نظرات شما -
  • M
   18

   لابد دنیا هم آمریکاست!!؟؟

  • ناشناس
   1

   نه!دنیا کره شمالی و ونزویلاو روسیه و طالبان است!

 • ناشناس
  8

  امريكا هيچ موقع به ايران امتياز نخواهد داد حتما با بهانه هاي مختلف ايران را تحت فشار قرار خواهدداد وپول هاي ازاد شده را نيز نقدا پرداخت نمي كند اگر هم چنين اتفاقي بيفتد هيچ تاثيري در سفره مردم نخواهد داشت تورم وگراني بدتر مي شود فشار روي مردم افزايش مي يابدبهتر است دلخوش اين سياست بازي ها نباشيم تا بوده همين بوده هيچ موقع وضع بهتر نشده كه هيج چي بدتر هم شده است

  نظرات شما -
  • امیدوار
   6

   ناامیدکننده مردم

  • 5

   ایا پول مردم را با هزار خفت و خواری ،با تاخیر ده ساله و با هزاران شرط و شرط،از کره به قطر منتقل کردن و هزینه کردن آن، هم زیر نظر امریکا،آیا عزت و افتخار دارد،که راجع به این مصیبت نامه شعار می دهید؟؟؟؟؟؟!!!!

 • رضا
  3

  هر وقت سر سفره دیدم باشه تو راست گفتی!

 • دکتر جونه دکتر
  3

  تازه تر
  نگم برااااااااااااااااااات
  میخان کیلو کیو طلا بیارن ایران تقویم مقامات کنن
  برای شما هم چن هکتار توی هاوایی اختصاصی ویلا درست میکنن
  چن تا از ایالتهای آمریکا هم میخان بدهند به ایران جز خاک ما بشه
  خبر نداری
  بازم بگم برات نفتی که نصف قیمت بدلیل تحریم ها میدیم به چینی ها
  اونها میدن به شرکتهای چینی که سهامدانش آمریکایی یهودی هستند
  با این نفت ارزون اوئنها هم جنس ارزون تولید میکنن
  بعد بقیمت جهانی بقیمت جهانی میفروشن و سود دوبل بدست میارن
  یعنی کشور مسلمون ایران
  داره آمریکایی - یهودی رو ثروتمند ترترتر میکنه
  خبر نداری
  بازم بگم برات
  تحریمها نتیجش پولدار شدن یهودی هاس
  نگم برات
  دیگه ننگم بات دکترررررر

  نظرات شما -
  • پشت چشم ناز میکنم براش
   1

   آمریکا داره التماس میکنه که
   ایران خاهش میکنم بیا من بهت امتیازز بدم
   خاهش دارم
   چی میخای فقط بگو
   میخای لس آنجلس رو بنامت بزنم
   میخای کاخ سفید رو بدم بهتون تا حسینیه بشه
   دوس دارین کنگره رو هیات کنیم هر شب شام بدیم
   میخای سی ای ای رو تعطیل کنم بشه مدرسه حوزه
   خاهشن بیا بهت امتیاز بدم
   نکن با من اینکارارو
   ایران کمی به من نیگا کن
   اون چن میلیارد دلار رو که دیر دادم
   فقط داشتم باهات شوخی میکردم . آخه چرا شوخی سرت نمیشه
   بازی یه غل دو غل بود . به یاد دوران کودکیمون داشتم بازی میکردم . شوخی بود باور کن

 • رزمنده 8 سال دفاع مقدس
  3

  آقای مرندی , صحبتهای جنابعالی ما را به مقوله زمستان سخت اروپا میاندازد که کشور و مردم را با آن وعده هایت بیچاره کردی . ضمنا مطمئن باشید که دیدار و حتی روبوسی رئیسی با بایدن یک پیروزی و عزتمندانه است ولی حتی دست دادن و خندیدن ظریف با جان کری , خیاتت تلقی میشد .

 • 1

  به احتمال قوی 80 درصد زمان سخنرانی به مسئله فلسطین و سوریه و لبنان اختصاص داده می شه

  نظرات شما -
  • ناشناس
   9

   اتفاقا نه.
   سیاست عوض شده
   شما الان توی اخبار خیلی کم خبر از اسرائیل میشنوی

  • 0

   فعلا اونها هم بیا نشان دادن . چون دیگه پول مردم را نمی تونن بهشون بدن

 • ناشناس
  2

  پولها که تقسیم شد و سهم ملت هم هیچ... حالا مذاکره بشه یا نشه فرقی به حال مردم نمی کنه

 • ناشناس
  2

  چون کفن پوشان تندرو حق دخالت در امور این دولت ندارند ممکن است گشایشی در روابط خارجی اتفاق بیفتد

 • ناشناس
  1

  هیچ کشوری توی دنیا به اندازه حکومت ایران برای آمریکا سود آوری نکرده است همه سر کاریم آمریکا مگر مریض است به ایران کارداشته باشد

 • ناشناس
  1

  برای آمریکا قابل اعتماد هستیم ، چرا که نه

 • نعمت
  0

  امریکا باج گیری نکند ما امتیاز نمی خواهیم

 • ناشناس
  1

  در دانشگاه یه واحد آمریکا شناسی میگذاشتند تحلیل ها درست بود آمریکا به ایران وحتی روسیه و چین امتیاز نمیدهد

 • همرزم هادی
  2

  ازاین فرصت ها استفاده بشود وخروجی خوب داشته باشد مسئله مدیریت یک کشور باسیاست خاله زنکی پیش نمی رود ؟

 • ناشناس
  1

  زمستان سخت اروپا گذشت یا هنوز نیامده

 • محسن
  0

  كارشناسان اونوري حتما اين تيتر رو بخونن , شروع ميكنن امتيازات بشتر رو در قالب چندين پكيج بهمون ارائه بدن. اگه هم اينطور باشه نبايد توي رسانه ملي اعلام بشه. بعد از اين كه گرفتي بگو گرفتم.

 • عادل
  0

  متن سخنان ریسی به این صورت هست لبنان سوریه فلسطین را ما حمایت میکنیم آمریکا اسراییل به داخلی ایران دخالت کرده

 • ناشناس
  0

  یارانه من باز نشسته تامین اجتماعی، کارگر دیروز ورزمنده دفاع مقدس را قطع کردید، فرزند تحصیلکرده ام بیکار است آیا این پول که می گویید مال ملت است سفره خالی را کمی بهبود می بخشد یا نه آیا به نفع مدیران وتاجران است،مردم وضع شان را می بینند وقضاوت میکنند،اگر این پول برای من نوعی فایده ای نداشته باشد بدهند یا ندهند چه فرقی دارد،۵درصد مردم رفاه دارند بقیه روز به روز بدبتت تر می شوند

 • رزمنده جانباز هشت و نیم سال جنگ تحمیلی
  0

  تواقق باید بی واسطه باشه حق دلالی ندهیم سود که تعلق نگرفت هیچ ی میلیارد دلار هم واسه نگهداری این پول در کره جنوبی هاپولی شد تحریم واسه ما سم اما واسه عده ای چه دول خارجی چه عده ای خاص در کشور مثل شهد عسل خدایا اندکی صبر عجب صبری خدا دارد

 • ناشناس
  1

  همین که مرتب در هر سخنرانی زخم پاهات رو از زمان جنگ و جبهه نشون بدی برای ملت کافیه دیگه اصلن نیازی به تحلیل کردن نداری.

 • ناشناس
  0

  بایدن بدبخت هم باج داد هم دوباره رای نمیاره خخخخخخ

 • همرزم هادی
  0

  روزی شخصی باخودرولوکس خودش ازمسیری می‌گذشت چشمش خوردبه چوپان بیسوادی که درصحرا مشغول چرای گوسفندانش بود پیش خودش گفت این ننه مرده آدم بیسواد وساده ای است می‌توان ازاو یک گوسفند بگیرم رفت نزدیک وگفت اگر من بگویم تو چندتا گوسفند توی صحراداری یکی ازآنها رابه من می‌دهی چوپان دید کارفوق العاده ای میخواهدانجام دهد گفت حتما آن شخص گوشیش راازجیب درآورد وارد اینترنت شد واردجغرافیا ومکان چوپان شدوتعدادگوسفندان راگرفت وگفت چوپان ازتعجب خشکش زد وگفت درست گفتی برو ویکی ازگوسفندان را بردار وببر آن شخص خوشحال رفت ویکی راگرفت وداخل صندوق عقب خودرو انداخت که ببرد چوپان فریادزد اگر من بگویم توچکاره هستی گوسفند مرا پس می‌دهی آن شخص گفت بله حتما چوپان گفت تو مشاور هستی آن شخص ازتعجب میخکوب شد وگفت درست گفتی ولی ازکجا فهمیدی چوپان گفت ازآنجا ئیکه سگم رابجای گوسفند گرفتی وداخل صندوق خودروت انداختی؟؟؟،!!!!

 • جنتی
  0

  ای آنکه مذاکره شعارت استخر فرح در انتظارت

 • ناشناس
  0

  تا تندرو های وطن فروش دزد هستند هیچ اتفاقی برای این ملت بدبخت نمی افتد

 • ناشناس
  0

  آیا پول خودمان را از کره به قطر منتقل کرده امتیاز است ؟؟؟؟؟؟

 • علی
  0

  هوا کم کم دارد سرد میشود

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   پس به فکر لباس گرم باش.....

سایر رسانه ها