سازمان ملل: ۲۰ میلیون نفر از افغانستانی‌ها با گرسنگی مواجه‌اند

دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد اعلام کرد که حدود ۲۰ میلیون شهروند افغانستان با گرسنگی شدید روبرو هستند، همچنین ۶ میلیون نفر ‌از آن‌ها در یک قدمی قحطی قرار دارند.

دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد «اوچا» امروز سه شنبه در گزارشی اعلام کرد: افغانستان با داشتن جمعیت ۲۸.۳ میلیون نفر، سال ۲۰۲۳ را به عنوان بزرگ‌ترین و شدیدترین بحران بشردوستانه در جهان آغاز کرد. این نشان دهنده یک وخامت گسترده هم از نظر تعداد و هم از نظر شدت است.

در این گزارش آمده است: از ۲۸.۳ میلیون نفری که به کمک نیاز دارند، اقدامات بشردوستانه ۲۳.۷ میلیون نفر را برای دریافت کمک‌های هماهنگ چندبخشی در سال ۲۰۲۳ در اولویت قرار داده اند که برای آن به ۴.۶۲ میلیارد دلار کمک نیاز است.

اوچا در ادامه افزود: این یک جهش بزرگ از ۲۴.۴ میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ و ۱۸.۴ میلیون نفر در اوایل سال ۲۰۲۱ است. حدود ۲۰ میلیون نفر تا مارس ۲۰۲۳ با گرسنگی حاد روبرو هستند و ۶ میلیون نفر در سطوح اضطراری و در یک قدمی قحطی قرار دارند که این یکی از بالاترین ارقام جهان به صورت مطلق به شمار می‌رود. نرخ سو تغذیه همچنان بسیار بالا است، به طوری که انتظار می‌رود حدود ۸۷۵ هزار کودک در سال ۲۰۲۳ از سو تغذیه حاد شدید و ۲.۳ میلیون کودک و ۸۴۰ هزار زن از سو تغذیه حاد متوسط رنج ببرند. اگر افغانستان وارد سومین سال خشکسالی شود، وضعیت تغذیه ممکن است تا ۲۰ درصد بیشتر وخیم شود.

در گزارش مذکور همچنین خاطر نشان شده است: افغانستان وارد سومین سال متوالی شرایط خشکسالی و دومین سال رکود اقتصادی فلج کننده خود می‌شود، در حالی که هنوز درگیر عواقب متعاقب دهه‌ها جنگ و بلایای طبیعی مختلف است.

این نهاد بین‌المللی تاکید کرد: وخامت اقتصادی باعث کاهش شدید درآمد، افزایش بدهی و بیکاری بالا شده است. ۸۰ درصد از خانواده‌ها در سراسر افغانستان کاهش درآمد را تجربه کرده اند. بدهی‌های مردم افزایش یافته است. سه چهارم درآمد مردم صرف غذا می شود و مقدار بسیار کمی برای رفع سایر نیازهای آنها مانند آموزش و مراقبت‌ های بهداشتی باقی مانده است. تشدید فقر، نقض حقوق بشر و عدم دسترسی به خدمات ضروری وضعیت وخیم‌ را تشدید می‌ کند. این در حالی است که نهادهای بین‌ المللی در سال ۲۰۲۲ با ارسال کمک‌ به بیش از ۲۶.۱ میلیون نفر از قحطی در تابستان گذشته جلوگیری کردند.

این در حالیست که پس از روی کار آمدن گروه طالبان در افغانستان در ۱۵ آگوست سال گذشته و توقف کمک‌های خارجی، این کشور شاهد افزایش بیکاری و فقر بوده و ارزش پول ملی نیز به شدت کاهش یافته است.

از سوی دیگر، آمریکا نیز به بهانه‌های مختلف ۷ میلیارد دلار ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان را به عنوان بخشی از تحریم‌ها علیه طالبان بلوکه کرده است. کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از دولت آمریکا خواستند تا دارایی بلوکه شده افغانستان را آزاد کند.

گفتنی است که افغانستان پس از ۲ دهه اشغال از سوی نیروهای خارجی به سرکردگی تروریست‌های آمریکایی، اکنون با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند.

منبع: مهر
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید