نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران:

به گزینه دیپلماسی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای باور داریم

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران تصریح کرد که به گزینه دیپلماسی «برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای» باور دارد.

«رابرت مالی» در گفت‌وگو با الجزیره، بار دیگر ادعا کرد که اکنون ایران به روسیه در جنگ علیه اوکراین کمک می‌کند.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره برنامه هسته‌ای ایران هشدار داد و گفت: باید با دقت مراقب اقداماتی که ایران در خصوص پرونده هسته‌ای خود انجام خواهد داد، باشیم. ما به گزینه دیپلماسی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای باور داریم. 

وی پیشتر نیز با بیان این ادعا که دیپلماسی بهترین راه در قبال عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است، گفته بود: « اکنون احیای توافق حتی در دستور کار و تمرکز واشنگتن نیست».

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در گفت‌وگو با الجزیره ادعا کرد: ایران پاسخهای اساسی به سوالهای آژانس انرژی اتمی، نمی‌دهد. مدیرکل آژانس انرژی اتمی، شخصیتی مستقل و حرفه‌ای است. تا زمانی که ایران به سوالات آژانس پاسخ ندهد، آژانس چاره‌ای جز ادامه تحقیقات ندارد.

وی در عین حال تهدید کرد که «ابزارهای دیگر برای مقابله با ایران هنوز وجود دارد».

مالی یک هفته پیش نیز گفته بود که واشنگتن به جای تمرکز روی مذاکرات رفع تحریم‌های ایران در وین، به اغتشاشات داخل ایران فکر می‌کند.

وی طی نشست خبری در پاریس در دوشنبه( 14 نوامبر) مدعی شد اغتشاشات در ایران و استفاده [ادعایی] روسیه از پهپادهای انتحاری ایرانی در جنگ اوکراین، تمرکز آمریکا را از احیای برجام منحرف کرده است.

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، در ادامه با ادعای اینکه آمریکا روزنه‌ها برای تداوم دیپلماسی با ایران را باز نگه می‌دارد، گفت: «تا وقتی که زمان آن برسد. اما آمریکا فعلا سیاست تحریم و فشار را ادامه می‌دهد».

این مقام آمریکایی درباره ادعاهای خود توضیح داد: «اگر این مذاکرات [وین] انجام نمی‌شود، به‌دلیل موضع ایران و هرچیزی است که از ماه سپتامبر رخ داده است. تمرکز ما توافقی نیست که به جلو نرود، بلکه چیزی است که در ایران رخ می‌دهد».

طبق این گزارش، مالی با بیان اینکه آمریکا روی اغتشاشات و آشوبگران در ایران، ارسال پهپاد برای روسیه و آزاد کردن آمریکایی‌های بازداشت‌شده در ایران تمرکز کرده، گفت اگر دیپلماسی با تهران به جایی نرسد، واشنگتن آماده استفاده از دیگر ابزارها است.

وی در ادامه گفت: «اگر ایران تصمیم بگیرد که از حدود جدید در برنامه اتمی خود عبور کند، پس جواب ما هم قطعا متفاوت و هماهنگ با متحدان اروپایی ما خواهد بود. هیچ جادویی هم در یافتن فرمول جدید ما نخواهد بود».

منبع: فارس
شبکه‌های اجتماعی