سخنی چند با میرحسین موسوی

سیداحمد موسوی

جناب آقای میرحسین موسوی

مقدمه جنابعالی بر ترجمه بیانیه‌های موسوم به جنبش سبز را خواندم و مانند خیل عظیم افراد دیگر، اندوهی عظیم را در خود احساس کردم، به کجا چنین شتابان!

اشارات شما در این متن به مقولاتی مانند بیداری اسلامی، حزب‌الله لبنان، هلال شیعی، مدافعین حرم، سرداران شهید و نیز جسارت انتهای این متن، به گونه‌ای است که هر کس از نام و نشان نویسنده آن بی‌اطلاع باشد حتماً چنین خواهد پنداشت که این توصیفات و تحلیل‌ها، حاصل تراوشات ذهن یک فرد کاملاً بیگانه با تاریخ جهان، منطقه و انقلاب اسلامی است.

البته از همان ابتدای آنچه نوشته‌اید، بخوبی پیداست که همچنان بیش از آن که با واقعیات سر و کار داشته باشید، اسیر خیالات و پنداشته‌های خود هستید. از روز 25 بهمن 1389  به گونه‌ای یاد کرده‌اید که گویی بعد از آن اعلامیه بدعت‌گونه شما و دعوت هواداران به راه‌پیمایی در این روز، سرتاسر خیابان‌های تهران و دیگر شهرهای کشور مملو از جمعیت شد! در حالی که چنین نشد!

آنچه در واقعیت به وقوع پیوست این بود که خیزش مبارک ملت‌های مسلمان در تعدادی از کشورهای منطقه که جوهره اصلی آن را انگیزه‌های اسلامی و آرمان‌های ضد استبدادی و اهداف ضد استعماری تشکیل می‌داد، از سوی مردم انقلابی و مسلمان ایران با تمام وجود مورد حمایت قرار گرفت. اما همان رگه‌های پررنگ تفکر اسلامی در چنین حرکت شتابانی، بسرعت و بشدت موجب برانگیخته شدن حساسیت‌های دنیای استکبار بالاخص اذناب آنها در منطقه گردید و از برافروخته شدن احساسات ضد سلطه‌گرانه و برافراشته شدن پرچم اسلام خواهانه در میان ملت‌های منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا احساس خطر کردند و با استفاده از خلاء رهبری صالح، همچون همیشه دست به کار مداخلات آشکار و پنهان در این کارزار حق و باطل شدند تا از پیروزی حق جلوگیری و از نابودی باطل ممانعت به عمل آورند و این گونه بود که آن حرکت آزادی‌خواهانه را به انحراف کشاندند تا جایی که اگر مصریان حسنی مبارک را از کار برکنار کردند اما در نهایت همانند او را بر جای او نشاندند، تونس را مهار کردند و لیبی را متلاشی ساختند و در نهایت نگذاشتند بشود آنچه می‌بایست بشود. 

آیا چشم و دل شما خلاء رهبری صالح را که مهمترین و اصلی‌ترین تئوری اسلام جهت تبیین شعائر الهی و انسانی و عامل هدایت امت و نجات ملت از دسیسه‌های رنگارنگ بیگانه است، در این حرکت‌ها تشخیص نمی‌دهد و درک نمی‌کند؟ مگر شما هشت سال نخست وزیر این نظام نبودید؟

البته و بی تردید، بیان این نکات برای کسی که سال‌ها مسئولیت نخست وزیری را در نظام جمهوری اسلامی برعهده داشته و سال‌ها بر کرسی تدریس سیاست در دانشگاه تکیه زده و سال‌ها در اینجا و آنجا از ماهیت استکبار و آمریکا و صهیونیسم و توطئه‌های ریز و درشت و آشکار و پنهان آنها سخن گفته، توضیح واضحات است و جای بسی شگفتی است اگر چنین مسائل و مفاهیمی از ذهن شما پاک شده باشد و یا اعتقاد خود را به آنها از دست داده باشید. و نیز نمی‌توانم تعجب خود را از نوع نگاه شما به خیزش ملت‌های مسلمان در آن سال‌ها پنهان سازم هنگامی که مشاهده می‌کنم شما میان حرکت‌های اسلامی و جنبش‌های آزادیخواهانه در این کشورها تفکیک قائل شده‌اید و از اینکه بر آن حرکت‌ها، نام و عنوان بیداری اسلامی نهاده شده، اظهار ناراحتی می کنید و همچون سکولارها و غرب‌گراها نام و عنوان بهار عربی را زیبنده آن جنبش می دانید. آیا اگر ما آن حرکت و جنبش را در کشورهای اسلامی، بیداری اسلامی بدانیم و بنامیم، آن را از حقیقتش تهی کرده‌ایم؟ به فرض که شما بنا به دلایلی با نظام و مسئولین و غیره به مشکل خورده‌اید و مخالفت دارید، مشکل و دلیل مخالفت شما با عنوان بیداری اسلامی چیست؟ و چرا بر عنوانی تاکید می‌ورزید که شما را در جبهه دولت‌ها و کسانی قرار می‌دهد که به هر ترتیب قصد پاک کردن نام اسلام را از روی کشورها و ملت‌های منطقه دارند؟

بیداری اسلامی یعنی حادثه‌ای عظیم که در صدر فهرست مسائل جهان اسلام و امت اسلامی قرار دارد و سردمداران جبهه استکبار و ارتجاع حتی از به زبان آوردن نام آن نیز پرهیز می کنند چون کانون این حرکت را جمهوری اسلامی ایران می‌دانند و یا حداقل یکی از مهمترین مولفه‌های تاثیرگذار بر آن را جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌کنند.

بیداری اسلامی یعنی احیای هویت اسلامی و بازگشت به اسلام و تنها راه محو رژیم صهیونیستی و آزادی سرزمین فلسطین و قدس شریف. بیداری اسلامی یعنی خیزش‌های عظیمی که حصارهای استبداد و استکبار را ویران و ارکان آنها را مغلوب و مقهور ساخته است. بیداری اسلامی یعنی زوال جاهلیت اشرافی مدرن و زوال پذیربودن قدرت‌های باطل.

اگر موارد فوق را جزئی از مختصات و ویژگی‌های بیداری اسلامی می‌دانید، آیا می‌توانید بفرمایید با کدام بخش آن مشکل دارید و علاوه بر آن آیا می‌توانید مکنونات قلبی و چارچوب ذهنی خود را در موضوع بهار عربی ترسیم بفرمایید و ضمن بیان ویژگی‌ها و خصوصیات آن، تفاوت و تمایز آن را با نظام‌های لیبرال و یا سوسیال در انواع مختلف آن و یا سایر نظام‌های سیاسی دنیا بیان بفرمایید.

اشاره شما به مسائل و وقایع سوریه نیز به گونه‌ای است که گویی همه دانسته‌های خود را در مورد سیاست‌های استکباری برای منطقه خاورمیانه، به زباله دان تاریخ ریخته اید، اگر تاریخ زباله دانی داشته باشد و اینک با ذهنی بسیط و خالی از تاریخچه غمبار این منطقه، به مسأله نگاه می‌کنید. گویی شما در تحولات کشور سوریه هیچ رد پای دیگری را جز رد پای ایران مشاهده نمی‌کنید. گویی از نظر شما خاورمیانه و سوریه و جبهه مقاومت موضوعی متروک و فراموش شده از سوی صهیونیسم بین‌الملل بوده و هیچیک از اعضای منحوس این مجموعه شیطانی، کاری به کار سوریه نداشتند و ناگهان ایران صرفاً در جهت دفاع از استمرار حکومت بشار اسد پای در آن کشور نهاد.

من هیچیک از این فرض‌ها را نمی توانم باور کنم. مگر امکان دارد کسی که از ابتدای نخست وزیری خود، از یکسو درگیر مسائل سوریه و لبنان و حزب‌الله و مقاومت بوده و از سوی دیگر در حال مبارزه با طرح‌ها و برنامه‌ها و نقشه‌های صهیونیسم و آمریکا برای خاورمیانه قرار داشته، به یکباره تمامی این مسائل را فراموش کرده باشد؟!

مگر ممکن است چنین شخصیتی فراموش کرده باشد که از ابتدای انقلاب، با شدت گرفتن توطئه‌های رنگارنگ صهیونیستی علیه اسلام و ایران و انقلاب و نظام و مقاومت و غیره و غیره، فرمان بسیج عمومی در تمامی جهان اسلام توسط حضرت امام خمینی (ره) صادر شد و جبهه‌ای متشکل از تمامی آزادیخواهان و استقلال طلبان مسلمان و مستضعف بویژه در منطقه غرب آسیا شکل گرفت؟ مگر امکان دارد شما فراموش کرده باشید اولین سنگ بنای نیروی مقاومت حزب‌الله توسط چه کسانی نهاده شد، آنهم حزب‌الله سرافرازی که باطل‌السحر رژیم کودک‌کُش صهیونیستی و نابود کننده طرح‌های آمریکا و اذبانش در منطقه بوده و هست. مگر امکان دارد شما فراموش کرده باشید حضور ایران در لبنان و سوریه و منطقه، زمان نخست وزیری خود شما آغاز شد و تحت حمایت شما تقویت گردید که صد البته کاری درست و در جهت منافع ملی و منافع ملت‌های مسلمان و جلوگیری از سلطه فزاینده و بلامنازع صهیونیسم بر منطقه بود؟

مگر ممکن است شما ندانید طرح موضوعی تحت عنوان هلال شیعی، توسط نظریه پردازان صهیونیسم و برخی مرتجعین منطقه به منظور ایجاد شکاف و اختلاف و تضاد میان ملت‌های مسلمان منطقه با ایران صورت گرفت و اینک انتساب این مسئله و این شعار از سوی شما به ایران، تکرار همان نظریات است؟ و مگر ممکن است که شما از طرح زایش «خاورمیانه جدید» بی اطلاع باشید و ندانید که صهیونیسم جهانی با سرمایه‌گذاری‌های متنوع و برنامه‌ریزی‌های متعدد خود، بیصبرانه چشم انتظار تولد خاورمیانه‌ای تغییر ژنتیک داده شده و با شکل و شمایلی جدید بود که هیچ شباهتی به اجداد خود نداشته باشد؟ و مگر ممکن است شما قادر به درک این نکته نباشید که آنچه موجب ناکام ماندن این طرح شیطانی شد، حضور قدرتمندانه نیروی مقاومت حزب‌الله و مدافعان حرم از ملیت‌های مختلف در مناطق مورد طمع و هجوم صهیونیسم بود؟ آیا این مدافعین حرم و نیروهای حزب‌الله لبنان نبودند که دشمنان بشریت همچون داعش را که تا چند کیلومتری حرم مطهر حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام و از طرف دیگر تا نزدیکی‌های کاظمین و در کشور سوریه تا نزدیکی بارگاه حضرت زینب سلام‌الله علیها رسیده بودند، بطور کامل نابود کردند؟ 

از انتساب هرچند احتمالی به فرمایش حضرت امام خمینی (ره) و همچنین تفسیر به رأی آیه قرآن به خدا پناه می‌برم و از جسارت سطور آخر نوشته شما اینطور پیداست که از استمرار حرکت عزت آفرین توسط ولی فقیه در سطح منطقه و بین‌الملل اطمینان حاصل کرده، و خوشبختانه از ایجاد خدشه در استمرار این مسیر مایوس شده‌اید و اینک مانده است یارگیری از ورشکستگان سیاسی و معاندین و بر زمین ریختن آبروی باقیمانده، اگر با اطلاعیه اخیر چیزی باقی مانده باشد، در حالی که گام‌های پی در پی شما به سوی ناکجا آباد است.

چه شده است که شما چشم خود را بر حقایق آشکار در منطقه می‌بندید و آن گونه سخن می‌گویید که دشمن شاد می‌شوید؟ مگر حضرت امام (ره) که به ایشان اظهار وفاداری و علاقه و ارادت می‌کنید نفرمودند هرگاه دیدید دشمنان از حرف‌ها و اقدامات شما اظهار خشنودی و رضایت کردند، در صحت عمل خود شک کنید؟ آیا ملاحظه نمی‌کنید که در طول سالیان گذشته چگونه تمامی دشمنان از حاکمان کاخ سفید گرفته تا سردمداران منافقین تا سلطنت‌طلب‌ها و دیگران، با چه ذوق و شوق و شور و هیجانی از گفتار و کردار و رفتار شما حمایت می‌کنند؟ آیا نمی‌بینید که این آخرین مطلب شما چگونه مورد استقبال آنها قرار گرفته است و غریو شادی و هلهله آنها را در تمجید و تایید خود نمی‌شنوید؟ اگر امروز حضرت امام بودند و این چیزها را می‌دیدند، به شما چه می‌گفتند؟

امروز تاریخ بیش از یک دهه گذشته خاورمیانه با تمام فراز و نشیب‌های آن در پیش روی ملت ما قرار دارد و اینک مردم ما با در نظر گرفتن تمامی وقایع و حوادث می‌توانند به خوبی قضاوت کنند که اگر ایران در برابر آنچه دیگران برای این منطقه برنامه‌ریزی کرده و تدارک دیده بودند، دست به اقدامات لازم نمی‌زد، و اگر رشادت‌ها و فداکاری‌های سرداران و رزمندگان پرافتخار اسلام  و در رأس آنها سردار سرافراز سپاه اسلام، شهید حاج قاسم سلیمانی و سرداران بزرگواری همچون شهید حاج عماد مغنیه، شهید ابومهدی المهندس، شهید حاج حسین همدانی و شهید حمید تقوی‌فر و دیگر سلحشوران مدافعین حرم نبود، منطقه و ایران در چه وضعیتی قرار داشت. آیا براستی اگر آن گونه که شما می‌گویید، ایران دست روی دست گذارده بود و نظاره‌گر حوادث و وقایع می‌شد، تکفیری‌های وحشی و خونخواری که تحت نام‌ها و عناوین مختلف، از سوی شیطان بزرگ آمریکا مسلح و تجهیز شده بودند، اساساً قنداقه‌ای را در ایران باقی می‌گذاشتند که اینک ما در اندیشه آینده آنها باشیم؟

والسلام‌علی‌من‌اتبع‌الهدی

منبع: خبر فوری
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 77
 • مش جمعه
  31

  تو درجایگاهی نیستی که اینگونه یادداشت بنویسی.حتما برای دوره بعد مجلس کاندید هستی.

  نظرات شما -
  • نانشناس
   28

   میرحسین هم یکی از خود شماست احتمالا خواسته افکار عمومی برای حکومت موروثی آماده بشه

  • ناشناس
   6

   برو بچه با هم قد و هم قطار خودت سخن بگو! یاوه گویی ممنوع!

 • ناشناس
  18

  مرد بوده که تا الان خود و همسرش سر حرف درست یا غلطش هر مصیبتی را تحمل کرده ، شما میتوانستید ؟؟؟؟

  نظرات شما -
  • ناشناس
   63

   خودشان انتخاب کردن که کسور را نابود کنند و لطفی در حقشان کردن و اعدام نشدن

  • ناشناس
   64

   وایستادن سر حرف غلط و ادامه دادن راه غلط مرد بودنه ؟ همون غلط مشهور که حرف مرد یک کلامه

 • محسن
  13

  آقای احمد موسوی بزرگوار ..از بزرگان اصلاحات خواسته شد تا درباره نوشتار میر حسین اعلام موضع کنند..کسی با حضرتعالی کاری ندارد اخوی ..مواضع شما در موارد مطروحه را اکثرا میدانند..لازم به بیانیه و نامه نگاری نبود ..

  نظرات شما -
  • ناشناس
   153

   موسوی یک خائن است که باعث این همه تحریم شده

  • محسن
   5

   جناب ناشناس از منفی و مثبت هات نتیجه بگیریم که چه میزان از مردم ، میرحسین را خائن میدانند و چه میزان از مردم خائن نمیدانند؟ به عنوان یک نظر سنجی کوچک( حتی درصدی)..بالاخره خبر فوری نه مشرق است نه اصلاحات نیوز ( با تمام انتقاداتی که گاهی خود بنده به این سایت داشتم) میتوان گفت که حداقل اکثر مخاطبان این سایت طرفدار دو آتشه احزاب سیاسی نیستند..خوبه که ببینید و ببینند که در میان اکثر غالب مردم معتدل که اساسا طرفدار حزب خاصی نیستند( و البته بنده این را مذموم میدانم و اعتقاد دارم هر شهروندی باید موضع گیری روشن سیاسی داشته باشد و خود در ذیل یک جریان سیاسی مشخص تعریف کند ) روشن میشود که این میرحسین با همه قوت ها و ضعف ها در تاریخ معاصر ایران از نگاه اکثریت مردم خائن میداندد یا نمیدانند..البته به شما عرض کنم شما جرات نداشتید از 88 تا چند سال بعد، بین اکثریت مردم به موسوی واژه خائن را نسبت بدهید..چرا که آنقدر محبوبیت میرحسین زیاد بود که مردم با شدید ترین لحن با شما برخورد میکردند.

  • به محسن
   56

   زور نزن آب قطه.دیگه کسی به اصلاحات اعتماد نمیکنه.به خصوص بعد از فساد اقتصادی ۹۳۰۰۰میلیاردی

  • محسن
   4

   خداروشکر که مخالفان ما از بی ادبان هستند..بنده که به دوستان نگفتم توی این (شبه نظرسنجی) شرکت کنند ولی تا اینجا حدود 87 درصد از همین تعداد معدودی که خودشان به کامنت این ناشناس واکنش نشان دادند ،رای دادند و معتقدند که میرحسین خائن و باعث تحریم ایران ((نبوده و نیست))..

  • به محسن
   21

   دوستان شما از آلبانی تایید می کنند

  • محسن
   3

   اتفاقا سازمان مجاهدین به دلیل اقتدارگرایی و تمامیت خواهی نه تنها با نظام، بلکه با اصلاحات مخالف هستند..آن ها اصلاحات را مانع براندازی میدانند..آنوقت شما میگویی در آلبانی نشستند و به نفع میرحسین رای میدهند؟ این هم مضحک است هم نفرت انگیز ..متاسفانه طرز فکر یک بعدی شما فقط همین است که اگر مخالف من هستی پس آلبانی نشین یا دوستان آن ها هستی..این عقب ماندگی در ابتدائیات سیاسی در شما است که هم اقلیت هستید و هم متاسفانه حاکمیت در اختیار هم فکران شماست..

 • ناشناس
  15

  احمق ما اون روزا شاهد بودیم تاریخ بعدا نشان میده میخوای کاندید بشی نفهم حتی اگرم بمیریم تاریخ خواهد گفت خوب خودتون رو به نفهمی میزینید این تقصیر این مردمه که سکوت کردن الهی فلج یشید

  نظرات شما -
  • 8

   چه کار به قصد و غرض نویسنده داری ، در مورد نوشته اش نظر بده و با نوشته موسوی و واقعیت مقایسه کن
   به خصوص این حرف که دخالت ایران برای جلوگیری بهار دموکراسی خواهی عربی در سوریه موجب به وجود اومدن داعش شد ، حرفی که خود امریکا هم نزده

 • ناشناس
  16

  گازورمه...برو حقت رو از سفره انقلاب برادر...موسوی هر چه بود و هست مثل شما تشنه قدرت و ثروت نبود و نیست...

 • مجله گل آقا
  11

  به به عجب انشایی نوشتید . نمره تان 20 آفرین هزار افرین ......
  حالا که خوب می نویسید لطفا در مورد : تورم ، گرانی ، بیکاری ، فقر 80 درصد از مردم ایران ، فحشا ، رانت خواری ، اختلاس ، دزدی ، زورگیری ، اعتیاد ، قاچاق ارز و کالا ، کودکان کار ، کارتن خوابی ، زباله گردی ، فرار مغز ها ، صادرات دختران و زنان به کشورهای عربی ، بلاتکلیفی جوانان ، و و و و مطلب بنوسید و حتما هم اشاره کنید که آیا این پدیده های تولید شده در کشور اسلامی ایران ، آیا جزو بیداری اسلامی هست یا خیر ؟؟؟ متشکرم .

 • الف
  10

  چرا مقامات اول مملکتی، درباره شبهه افکنی آقای موسوی پیرامون خطر و احتمال موروثی بودن حکومت، رسما و شفاف اعلام موضع نمی کنند؟؟؟!!!

  نظرات شما -
  • 35

   هر کی صبح پاشه یه شبهه کنه ، بگیم چون جواب نمیدن پس اون شبهه درسته ؟ تو دادگاه هم مدعی باید شاهد بیاره نه منکر

 • ناشناس
  8

  چرا رودررو با خودش در مقابل دور بین و زنده پخش صحبت نمی کنید که مردم خود داوری کنند؟سخنان شما (جناح حاکم)هرقدر منطقی و درست هم باشد,تا متکلم وحده هستید و حریفتان اجازه پاسخ ندارد,محکوم به بی اعتنائی یا غرض الود بودن است و محتملا نتیجه معکوس خواهد داشت.وانگهی,حرکت بیداری اسلامی با الگوی انقلاب ایران که شما می فرمایید ,برای مردم محروم و فقیر و نامحرم و همه مجرم شده ایران چهار دهه اخیر جز تاسف انگیزی واکنشی دیگررا سبب نمی شود.چون متاسف خواهند شد که انها هم پس از گزیده شدن با این عنوان فریبنده,راه رهایی نخواهند یافت!

  نظرات شما -
  • ناشناس
   41

   مگه مناظره رو در رو رو یادت رفته که به چیز چیز افتاده بود .

 • ناشناس
  51

  اینها دنبال کودتا بودن والان کاملا مشخص شده دنبال رو سیاست آمریکا برای خاورمیانه بزرگ که همان تجزیه ایران و بقیه کشورها هستند

 • محمود
  6

  شما دنبال مقام و ریا کاری هستی میخواهی جای در حکومت دست وپا کنی مردم خوب شما وامثال شماها را می شناسند.اگر میر حسین کوچکترین اشتباه داشت هزار باره محاکمه شده بود اینکه محاکمه نشد دلیل بیگناهی وصداقت اوست .شما برو از طریق دیگه برای خودت پستی فراهم کن

  نظرات شما -
  • 10

   عجبببب!!! شما با چه مدرکی اینجوری در مورد نویسنده قضاوت میکنی ؟ البته اگه اکانت حقیقی باشی نه فیک و مزدور

 • ناشناس
  8

  نه اینجور نمیشه اگر میخوای کاندید بشی و تایید صلاحیت بشی باید به خاتمی و هاشمی هم توهین زشت کنید -- مقاله کافی نیست

 • ناشناس
  2

  آقای احمد موسوی تو فقط میخوای که دیده بشی و...

 • عبدالله 2
  8

  میزان حال امروز افراد است ، تامام.

 • ناشناس
  2

  بسی زر زدی اما ته کلامت خود فروخته کاسبی بیش نیستی .

 • 3

  بمال تا بمانی

 • ناشناس
  1

  عجیب است که عده ای بر مملکت حاکم اند خودرا حق مطلق قلمداد میکنند وبقیه را خلاف وفاسد ودشمن وخلاف حق میدانند.واین یک خودشیفتگی بیمار گونه است که کشور را به سمت نابودی میکشاند

 • ناشناس
  2

  اصلا این کی هست

 • عابد
  34

  احسنت بر شما جناب موسوی
  چه یادداشت تامل برانگیزی

 • گمنام
  49

  موسوی خائن است محبوبیت یک فرد فراماسون به امتیاز دادن در فضای مجازی نیست .کسی که به شهدای مدافع حرم و یادگار دفاع مقدس و سردار همدانی بی احترامی کند خائن است . اگر رشادت‌های رزمندگان نبود این آقایان الان سرنوشتی مثل صدام داشتند . اربابان غربی این آقا متن بهش دادند وگرنه خودش حافظه ندارد که بنویسد.

  نظرات شما -
  • 1

   دوستان کارنوال دختران سوریه را نگاه کنید وببینید برای دفاع از بی حجابان ایرانیان پرپر شدند

 • مصطفی
  3

  والسلام‌علی‌من‌اتبع‌الهدی مرغ ها میگن قدقد قدا

 • محمود
  34

  درود بر شرفت مرد مرگ.بر فتنه گران

 • ناشناس
  2

  نان به نرخ روز خور

 • محمود
  4

  اول متن را خواندم دیدم خواندن ادامه وقت تلف کردنه . میر حسین خار چشم خیلی ها شده

 • 🐜
  7

  چپ و راست دشمن ملت وطن ونوکرعربهاهستندازاین جنگهای زرگری بسیاردیدیم ازدوحزب لعنتی برو ردکارت

 • مهردادی
  4

  خداوند به نویسنده متن عقل سلیم عطا نماید ، شما نخست وزیر مورد وثوق امام را ۱۳ سال است که بدون محاکمه وبدون داشتن حق وکیل در خانه خودش محبوس کرده اید خب طبیعی است که او هم با ظالمین وتمامیت خواهان بی منطق که او را به این روز انداخته اند دشمنی ومخالفت کند ، لابد انتطار داشتید که او چون تو هر صبح که از خواب بیدار می شود مداحی وتملق گویی این و ان را بکند تا شاید پست و میزی هم به او برسد ‌ ، خزعبلاتی که نوشتی را خانواده خودت هم قبول ندارد چون منصفانه نیست وبوی تعفن ریا وتملق و پاچه خواری کاملا از ان استشمام می شود ، این چه منطقی است که ناجوانمردانه پا برگردن او گذاشته اید و انتظار مدح از او دارید ؟

 • جنتی
  8

  بیانیه مال میرحسین نبود حرف دل اکثریت ملت ایران بود

 • ناشناس
  26

  جواب بده توکه ادعای انقلابیگری ونخست وزیری امام راداشتی به خداوقیامت وپل صراط حق است

 • علی
  4

  کاش خودت هم به عقبه ای که داری توجه می کردی که چطور آفتاب پرست گونه تغییر موضع دادی . واقعا متاسفم .

 • ناشناس
  25

  ملاک حال افراد است گرچه ایشون گذشته ی پر باری هم نداشتند
  الان ایشون شاگرد تنبل صهیونیست و منافقین و فتنهگران هستند و دیکته هایی که به گفته اند بیان می کند لذا به دل نگیرید بگذارید لجن پراکنی کند و اسمش را بگذارد ......

 • 24

  جناب محسن خان واژه ی فتنه گر شامل همه اینهایی که گفتی هست اگر به ایشون چیزی نگفتند به حرمت اکثریتی است که ایشون رو انسان صالحی می پنداشتند و سپس تو عاشورا به پلیدی وی و همفکرانش پی بردند و خودشان را از این فتنه گران جدا ساختند که همه ی ما مخلص همه ی هموطنان بصیرمان هستیم

  نظرات شما -
  • 1

   قضیه عاشور و اتش زدن اموال و ... که کار خود حکومت بود تا مخالفان را به زعم خودش خراب کند. مثل بمب گذاری در حرم مطهر امام رضا ع و خیلی از خرابکاری های دیگر

  • محسن
   1

   بیایید نگاهی دوباره به روز عاشورا در آن سال بیندازیم..تمام آن خلاصه می شد به دو کلیپ که در صدا و سیما منتشر شد و از آن نتیجه گرفتند که معترضین به امام حسین(ع) توهین کردند..کلیپ اول چه بود؟ دست زدن چند نفر..خب موضوع چه بود؟ نیرو های امنیتی و لباس شخصی ، معترضان را در یک کوچه گیر انداختند و به اصطلاح میخواستند گازانبری عمل کنند..معترضین به هر صورت توانستند آنها را وادار به عقب نشینی کنند و از این کار ، خودشان یا جلویی ها را تشویق کردند..آیا این توهین به امام حسین بود؟ کلیپ دوم آتش زدن پرچم امام حسین بود که توسط یک نوجوان که روی یک خودرو نشسته بود انجام شد..کار، کار نادرستی بود..ولی تعمیم این کار به تمام معترضین ، از این هم نادرست تر بود..این که آن نوجوان که بود بماند..ولی دوست عزیز وقتی واژه فتنه را به جریانی منصوب میکنند که میخواهند آن را به اصطلاح جمع کنند ( با سواستفاده از احساسات و باورهای دینی مردم) ریشه تقیه دارد که بر اساس آن ، فقط 2 جا می توان دروغ گفت..یکی برای نجات جان یک انسان و یکی برای دفع فتنه..حالا شما قضاوت کنید که چرا حاکمیت اینقدر اصرار بر انتصاب واژه فتنه به اعتزاضات سال 88 داشته و دارد.

 • محمد رضا
  4

  سرجدتان این مقاله و این را از رو صفحه محو کنید حالمان بهم خورد ۱۰ روز این تصویر چندش را می بینیم

 • ناشناس
  3

  حرافی و پادوی حکومت. این اراجیف دیگه مورد قبول ملت ایران نیست. مشکل کشورهای عربی و اسراییل به ملت ایران ربطی ندارد، این را بفهم. اگه دوست داری جمع کن و از این کشور برو و با اسراییل بجنگ ولی ملت ایران به دنبال صلح و دوستی با تمام کشورهای عضو سازمان ملل است.

 • ناشناس
  6

  شاید مقایسه درستی نباشد اما من بعد از قائم مقام فراهانی، امیر کبیر و دکتر محمد مصدق؛ میرحسین موسوی را یکی از لایق ترین، پاکدست ترین و مردمی ترین زمامداران ایران معاصر میدانم. در یک جمله اگر مدیریت میرحسین نبود جنگ ایران و عراق 8 سال طول نمی کشید و 4 ساله با فروپاشی جامعه و شکست دولت ایران پایان می یافت. شما که فعلا سوار استر مراد هستید و هر چه دلتان می خواهد می گویید اما بدانید و آگاه باشید تنها کسی که در این نظام می شود او را «مرد» نامید همین میرحسین موسوی است چون به هیچ کس باج نداد نه سنگین وزن نه سبک وزن. میرحسین سید موسوی است و مانند جدش امام موسی کاظم تقدیرش این است که آخر عمرش را در حبس و زندان بگذراند. او در قلب مردم جای دارد و هیچوقت نیز فراموش نمی شود.

  نظرات شما -
  • dr.sorush
   4

   درود بر شما و میرحسین

 • Amin
  3

  يك سوال از جناب آقاي كارشناس : چرا هيچ حرفي درباره موروثيشدن حكومت نمي زنيد ؟ اين هم خط قرمز شماست ؟

 • dr.sorush
  4

  درود برمیر حسین مرد بت شکن

 • غلامرضا
  1

  خدا کنه از ان دسته افراد نباشی که واسه اندکی پستو مقام چشم بسته قلم بزنی تو با موسوی اصلی قابل مقایسه نیستی حریفت را عوض کن سعدی چه خوب گفت.. ای روبهک چراننشستی بجای خویش..باشیر پنجه کردی و دیدی سزای خویش میر حسین در ان مقاله شاید اشباهش بخاطر خورده حساب فردی بوده حرفی زده ولی او تایید حضرت امام بوده وچندین سال واسه این مردم و انقلاب و اسلام خدمت کرده خدا وکیلی در انسال احمدی در قبال این مرد قابل قیاس بود

 • غلامرضا
  1

  اقای سید احمد موسوی اگه تونستی همین الان دو خط از وحدت وجود ومعنی باطنی ازان بنویسی مردم باور میکنند که تو تنهایی این مقاله را نوشتی

 • غ م ب ر
  1

  خیلیا خودشان را سینه چاک ولی فقیه میدونن ولی از مقام بزرگ ولی الله ذره ای علم و اگاهی ندارن چون ندارن فکر میکنن تملق و چاپلوسی برایشان منافع به ارمغان میاورد

 • ناشناس
  2

  این زبان چون سنگ و چون آهن وش است آنچه بجهد از زبان چون آتش است سنگ وآهن را مزن برهم گزاف گه زروی نقل و گه از روی لاف زانکه تاریک است هر سو پنبه زار در میان پنبه چون باشد شرار

 • ناشناس
  4

  مردمی که دلسوزانش را از حصر به قبر بفرستد همان اهل کوفه است

 • ناشناس
  4

  امثال موسوی در عالم بالا سیر میکنند،آنچنان صحبت میکنند که گویا ایران ما به چه افتخاراتی رسیده،گدایی مردم،اعتیاد،ناامنی،تورم فقر،فحشا و صدها مصیبت دیگر را نمی بینند، اون بالا شیک و پیک نشستند و برای مردم محروم سیستان و بلوچستان و غیره، نسخه می‌پیچند و سرگرم جلسات شبانه سیاسی خودشان هستند،آنها به این کار ندارند که پدیده اراذل و اوباش چگونه بوجود امد،چرا یک نوجوان کیف قاپ شده و یا چرا آن زن و دختر خودفروش،عده ای بدون دغدغه فقط از تریبون برای عامه مردم نسخه میپیچند،کار هم ندارند که این مردم دیگه نا ندارند.

 • ناشناس
  2

  سیداحمد موسوی ، میرحسین موسوی،چه شباهت زیبایی!

 • ناشناس
  9

  متن عالمانه و دلسوزانه ای بود اما مدت هاست که حرف حساب به گوش میرحسین موسوی و اصحاب فتنه فرو نمی رود.

 • ناشناس
  7

  متاسفانه امثال میرحسین موسوی کشورهای اسلامی بهم می ریزند. مقتدا صدر در عراق ورژن میرحسین موسوی و فتنه گران داخلی در عراق است. اینها هیچ کمکی به کشورشان انجام نمی دهند حتی اگر ارتباطات با بیگانگان نداشته باشند بهترین خدمت را برای دشمنان ایران و عراق انجام می دهند و اسرائیل و آمریکا و آل سعود چقدر از دست اینها راضی هستند. پناه بر خدا از جهل و کلّه شقی این جماعت.

 • متفاوت
  1

  مردان بزرگ و ژرف اندیش درباره عقاید و اندیشه صحبت میکنند ومردان کوچک و کوته فکر درباره اشخاص.

 • های
  1

  مانفهمیم بامیرحسین موسوی بود یا اززبان او من فکر کردم بامیر حسین موسوی بود

 • ناشناس
  1

  خدایا این چه دیوی بود که وقتی رفت شادی برکت خنده امید جوانی و سرزندگی و ارزانی و نعمت و باران و نشاط وخوبی را برد و چه فرشته ای بود که سیاهی تباهی فقر نابودی خریت و نادانی سال... با خود اورد. اگر همه فرشته ها و دیوات اینجورن یک تجدید نظری بکن .

 • ناشناس
  1

  اخوند اخر خط رسیده. انگلیس باید فکر مهره جدید باشد .

 • ناکام
  1


  ازادی بیان رو هم معنیش رو فهمیدیم 😂
  چرا اقلیت از اصلاحات اساسی در کشور ترس دارند ؟؟؟
  اصولگرایان و سلطنت طلبها احساس خودبزرگ بینی و دانایی زیادی دارند و ایران رو از خودشون میدونند و هیچ کس حق نداره خودش رو ایرانی بدونه بغیر از اینها 😂😂😂😂

 • ناشناس
  1

  ابله حال مردم روببین سفره مردم روهم ببین مردم

 • ناشناس
  1

  جای تاسف است که نه تنها سال ۷۷ مملکت. را به هم زد و صدها جوان دانشجو وغیره را روانه زندان کرد وبرای اینکه به پست و مقام برسد حالا دیگر اینقدر پیر هاغهافو شده که شده زبان معاندین و مخالفین نظام لعنت بر این لجن پراکن

 • ناشناس
  1

  دوست عزیزی ک این مقاله رو نوشتن بسیار زیبا پ جواب دادن و واقعا کلمه کلمه لذت بردم
  اما بخشی از نامه میرحسین ک در مورد موروثی شدن رهبری در ایران بود رو جوابی ندادن .آیا صحت دارد یا تهمتی بی روا از جانب یک آدم توهمی هست؟

 • ناشناس
  1

  تو خودت پای سفره انقلابی

 • خیلی
  1

  موسوی و اینا را ولش کنیم. بی خیالشون. مدرک کجا گرفتی اگر ارزونه ما هم بخریم!!!!!!

 • ناشناس
  1

  یاوه میگی برادر
  تو هیچی نمیدونی

 • عبدالرزاق
  1

  اگه حرف میرحسین درست نبود حصرش نمیکردن شماازحرف زدنش میترسیددستاشوبستین بعداومدین انشا مینویسین برای خودشیرینی

 • مهدی
  1

  اقای موسوی و کروبی و کسانیکه از فتنه 88حمایت کردند افرادی چون خاتمی و حجاریان و خانواده هاشمی و دیگر کسانیکه نام اصلاح طلب برروی خود گذاشته اند و از ایشان حمایت کردند و میکنند و هیچ وقت خودشان را از عقیده و کارهای ایشون مبرا نکردند امروز هم از موسوی حمایت میکنند حداقل برای مردم روشن شد که این افراد و اکثر فتنه گران خودشان هم میدانستند که تخلف و تقلبی صورت نگرفته و همانطور که امروز روز را شب و شب را روز میپندارند انموقع هم همین قصد را داشتند ولی بعضی از مردم که فقط گذشته این افراد را بخاطر داشتند فریب خوردند و ملاک حال ادمهاست فرقه اصلاح طلب یک فرقه انحرافی و مزدور هست که بجای منافع ملی منافع شخصی و اربابان غربیشان مدنظر ایشان است خوب از انجا که خداوند با مومنان و ازادیخواهان هست خدا عقلشان را گرفت و خودشان ؛ خودشان را رسوای عالم کردند خداوند ایران و این کشور و کسانی را که دل بحال مردم و کشور میسوزانند را حفظ و منافقان و بوقلمون صفتها را نابود و رسوا کند

 • حسن
  1

  همه از يك قماش هستيد. الكي انگشت سمت همديگه نگيريد.

 • علی
  1

  احمقانی که.میگن موسوی خا-ین است کدام خیانت حقشوپایمال کردن.اگرخا-ی-ن بود.8سال نخست.وزیربودخیانت میکرد.اوطرفدارمردم بود زمان کاندیداشدن شبکه.مسقیم.ارتباط بامردم.میخواست رای مال اوبود نه.احمدی.نزاد