طالبان حذف تعطیلی نوروز و عاشورا از تقویم افغانستان را تایید کرد

همزمان با آمادگی‌های نیروهای امنیتی برای تامین امنیت عزاداری شیعیان در روزهای تاسوعا و عاشورا در افغانستان، وزارت کار و امور اجتماعی طالبان تایید کرده که تعطیلی روز عاشورا از تقویم جدید حذف شده است.

محمد یونس صدیقی، سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی حکومت طالبان به بی‌بی‌سی گفت که در تقویم تازه حکومت تعطیلی روزهای ۸ اردیبهشت (هجوم نیروهای شوروی)، مولود شریف (تولد پیامبر اسلام (ص))، نوروز و عاشورا (دهم محرم) حذف شده است.

او افزود ۸ اردیبهشت که روز ورود نیروهای مجاهدین به کابل در سال ۱۳۷۱ بود، نیز از تقویم حذف شده است ولی تعطیلی روز ۲۶ بهمن که آغاز رسمی خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان است، همچنان در تقویم تازه حفظ شده است.

او گفته که دلیل حذف این روزها به عنوان تعطیل، تعداد زیاد تعطیلات در تقویم افغانستان بوده است.

سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در پیامی به بی‌بی‌سی گفت خالد حنفی، وزیر امر به معروف در بامیان گفته است که «اهل تشیع و تسنن، هر دو در مراسم عزاداری محرم شرکت کنند و از طرف این وزارت هیچ مشکلی نیست.»

عزاداری خیابانی برگزار نکنید

در همین حال، کمیسیون برگزاری مراسم عاشورا در کابل می‌گوید طالبان از آنها خواسته «به دلایل امنیتی» عزاداری خیابانی برگزار نکنند.

شجاع محسنی، عضو کمیسیون برگزاری عاشورا در کابل با اظهار این موضوع گفت اما از عزاداری در محلات اصلی تجمع مردم ممانعتی نکرده‌اند.

او همچنین گفت که یکی از تفاوت‌های برگزاری مراسم امسال عاشورا با سال‌های دیگر این است که برای تامین امنیت، مردم اسلحه شخصی ندارند؛ چرا که سلاح‌ها در جستجوی خانه به خانه از سوی طالبان ضبط شده است.

او گفت «در عوض مردم در برنامه امنیتی مشترک و در مراکز امنیت سوق و اداره مراسم محرم همکاری دارند.»

در سال‌های اخیر، با افزایش خطر حملات گروه موسوم به داعش، به برنامه‌های عزاداری محرم، علاوه بر نیروهای امنیتی، دولت به افراد محلی نیز برای تامین امنیت این مراسم‌ها سلاح توزیع می‌کرد.

مسئولان طالبان بعد از حادثه روز چهارشنبه در محله کارتی سخی کابل، از برگزارکنندگان مراسم عاشورا در کابل خواستند که امسال دسته‌های هیات‌های عزاداری به خیابان‌ها نیایند.

در همین حال، شورای علمای شیعه افغانستان در بیانیه‌ای گفته است که مقام‌های طالبان «قول داده بودند که از پنجم محرم تدابیر عملی لازم را برای تامین مراسم آغاز نمایند.»

این شورا با اشاره با رخداد روز چهارشنبه هشدار داده است که «خطر در کمین است» و لذا از تمام دسته‌های عزاداری خواسته است که تمام اقدامات احتیاطی را در نظر بگیرند.

روز چهارشنبه، در منطقه کارته سخی کابل، درگیری شدید چند ساعته میان نیروهای طالبان و افرادی که سخنگوی طالبان آنها را «شرور و خوارج» خواند، (طالبان گروه داعش را خوارج می‌نامند) چهار پلیس طالبان زخمی و یک پلیس نیز کشته شد.

پیش‌تر خالد زدران، سخنگوی پلیس کابل گفته بود که نیروهای امنیتی تمام اقدامات برای تامین امنیت مراسم محرم را گرفته‌اند.

سال گذشته، برگزاری مراسم محرم و روز عاشورا مصادف با اولین روزهای ورود طالبان به کابل بود، شماری از مقام‌های طالبان در مراسم‌های عزاداری شرکت و سخنرانی داشتند و افراد طالبان امنیت برنامه‌ها را تامین می‌کردند.

منبع: ايسنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 10
 • 🐜
  3

  این یعنی اعلام جنگ خیلی پروشدن

 • ناشناس
  1

  طالبان حنفی خستند اعتقادی به عاشورا ندارند الکی زور نزنید

 • مسعوداحمدی
  1

  البته ڪه انتظاری غیراز این
  از سطح شعور و فرهنگ طالبانی و طالبانیسم
  و درک نوروز ، نبود و نیست !

 • بیدار
  0

  از رفقای شریعتمداری بعید نیست . البته صاحب کیهان هم پیشنهاد داده است که تمام تعطیلات مربوط اعیاد و روزهای ملی را حذف شوند.

 • ناشناس
  0

  اسم شما نباید در هیچ جا برده بشه مگر شما چکاره افغانستان هستین که دستور میدین برین کوه همان کوهی که بودین

 • ناشناس
  1

  بهترین کار ممکن.باید خرافات از ذهن مردم حذف بشه و مردم بتونن مغزی که خدا داده باهاش فکر کنند.

 • ناشناس
  0

  چقدر شما ساده دل و خوش باور هستید،چقدر از لطف طالبان تروریست ذوق زده شده اید؟؟؟این کارهای عوامانه را انجام می دهند تا رژیم ایران را خام و گول بزنند تا به رسمیت شناخته بشن

 • ناشناس
  0

  لعنت بر جاهلیت

 • ناشناس
  0

  این بدین معناست که خیز طالبان و دارو دسته اش در ایران که مرتب تطهیر میکنند اعمال کثیف طالبان را به سمت حذف عاشور و نوروز و تقویم هجری شمسی و مناسبت‌های اصیل فارسی هم در افغانستان و هم در ایران توسط طالبان ایران

 • ناشناس
  0

  جنبش اصیل منطقه