روز سرنوشت برای برجام؛ پیروزی دیپلماسی یا شکست آن؟/ همه چیز به مذاکرات اخیر بستگی دارد

اگرچه توافق در دور جدید مذاکرات ممکن است اما آسان نیست و چالش ها و گره هایی در این رابطه وجود دارد که نمی توان از آنها غفلت کرد.

به گزارش خبر فوری، دور جدید مذاکرات هسته ای در حالی آغاز شده که بیم و امیدها درباره آن رو به افزایش است. در حالیکه برخی معتقدند ایران و آمریکا راهی تا توافق نهایی ندارند، گروهی دیگر همچنان بدبین هستند و تاکید دارند که دور جدید مذاکرات نیز مانند ادوار قبلی راه به جایی نخواهد برد.

دور جدید مذاکرات از ویژگی های خاصی برخوردار است. خاص بودن این دور از مذاکرات به این خاطر است که امیدها و هم بیم‌های آن در حال بیشتر شدن است؛ هم می تواند درهای مذاکره و دیپلماسی را برای همیشه ببندد و هم قادر است زمینه ساز بازگشت آمریکا به برجام و تمدید توافق هسته ای گردد.

در این گزارش به مهم ترین بیم ها و امیدهای مذاکرات هسته ای اخیر اشاره خواهیم کرد.

امیدها

شواهد زیادی وجود دارد که می تواند ما را به دور جدید مذاکرات امیدوار کند. پیش از این هم بسیاری از تحلیلگران به این نتیجه رسیده بودند که مساله تضمین آمریکا مبنی بر عدم خروج مجدد از برجام و نیز خروج نام سپاه پاسداران از لیست گروه های تروریستی مورد اعتقاد وزارت امور خارجه آمریکا، دو خواسته مهم ایران از آمریکا بوده و تا ایالات متحده در رابطه با این دو، پاسخ روشنی ندهد و آنها را تضمین نکند ایران حاضر نیست به محدودیت های هسته ای ذکر شده در برجام بازگردد.

در همین رابطه، استفانی لیختن اشتاین، خبرنگار پولتیکو مدعی شده است: "مشکل خروج سپاه از لیست سازمان های تروریستی حل شده و توافق شده است که در مستقیم آمریکا و ایران در آینده، مورد بحث قرار گیرد. همچنین موضوع اخذ تضمین حل شده است و ایران دیگر خواهان تضمین سیاسی نیست. ما به این نگرانی [ضمانت‌ها] در متن به شیوه‌ای کاملاً اساسی رسیدگی می‌کنیم. ایران از آنچه در متن ضمانت‌ها گنجانده شده خرسند است".

همچنین، خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام ارشد اتحادیه اروپا نوشت: "در دور جدید مذاکرات، آمریکا حاضر شده تضمین بدهد که در آینده از برجام خارج نمی‌شود. درخواست تهران برای حذف نام سپاه از فهرست تروریستی از مذاکرات خارج شده و در آینده پس از توافق به آن رسیدگی خواهد شد. اکنون تهران و واشنگتن هنوز باید در مورد مسائل مربوط به برداشته شدن تحریم‌ها و چند سؤال هسته‌ای به توافق برسند."

درباره جزئیات مربوط به تضمین آمریکا و همچنین مساله سپاه پاسداران هنوز مطلبی به بیرون درز نکرده است. ابهام به خصوص در مورد تضمین ایالات متحده زیاد است. دولت بایدن چگونه می خواهد تضمین بدهد که از برجام خارج نمی شود، در حالیکه این امر منوط به تایید کنگره است و اعضاء جمهوری خواه و حتی دموکرات کنگره اعلام کرده اند که حاضر به تصویب برجام به عنوان یک توافق نامه قانونی و لازم الاجرا نیستند. برخی تحلیلگران مدعی شده اند، آمریکا در قرارداد جدید به ایران تضمین می دهد که در صورت عدم رعایت مفاد برجام توسط دولت آتی ایالات متحده و یا خروج از آن، آمریکا باید به ایران غرامت بپردازد. اما پرسش اینجا است که این تضمین چگونه داده خواهد شد و اگر دولت آتی از پرداخت غرامت نیز سرباز زد، آنگاه‌ کدام نهاد قانونی پاسخگو خواهد بود؟

بیم ها

در کنار شواهد مثبت، برخی عوامل دیگر نیز وجود دارند که زمینه ساز نگرانی و ناامیدی ناظران از دور جدید مذاکرات هسته ای شده اند.

اولین نگرانی درباره عدم توافق ایران و آمریکا بر سر نظارت های پادمانی است. استفانی لیختن اشتاین، خبرنگار پولتیکو  درباره مساله بازرسی های پادمانی آژانس بین المللی انرژی اتمی است، نوشت: "از اظهارات این مقام ارشد اتحادیه اروپا مشخص بود که این موضوع حل نشده است. این دیپلمات ارشد اروپایی گفت که این موضوع در چارچوب برجام مورد بحث قرار نمی گیرد."

نگرانی دیگر، "زمان" است. در همین رابطه، بلومبرگ در گزارش اخیرش نوشت، دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند ٧٢ساعت برای شکست مذاکرات یا احیای برجام فرصت وجود دارد.

نویسنده این پایگاه تاکید کرد، فاصله میان ایران و آمریکا در مذاکرات - از زمان برگزاری آخرین دور در وین- بیشتر شده و اگر قرار باشد توافقی حاصل شود یا ظرف سه روز آینده خواهد بود یا دیگر توافق بر سر احیای برجام حاصل نخواهد شد.

این مطلبی است که ️کاخ سفید نیز بر آن تاکید دارد. کاخ سفید پیش از برگزاری مذاکرات گفت‌ که زمان برای دستیابی به توافق رو به اتمام است. هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد: "همانطور که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفته است ما برای همیشه منتظر نخواهیم بود تا ایران این توافق را بپذیرد... یک توافق روی میز است. به نظر می‌رسد برای دستیابی به توافق، زمان رو به اتمام است و بار دیگر از ایران می خواهیم این توافق را بپذیرد."

مساله دیگر که می تواند مانع توافق طرف های درگیر شود، عدم اعتماد طرف های دیگر به یکدیگر است. روسیه که نقشی جدی در پیشبرد مذاکرات داشت، حالا با آغاز جنگ اوکراین خود را کنار کشیده است. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه جمعه اعلام کرد توافق هسته ای با ایران باید بدون حذفیات و اضافات به شکل اولیه خود بازیابی شود. روسیه در واقع، با طرح اصلاح شده آمریکا درباره برجام مخالفت کرد.

همچنین به نظر می رسد ایران زیاد به طرف های اروپایی اعتماد ندارد. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اخیرا نسبت به گرایش اروپا به آمریکا انتقاد و اعلام کرد: اعضای اروپایی برجام از آمریکا طرفداری می‌کنند؛ این، مایه تاسف است.

این شواهد همه نشان می دهند که اگرچه توافق در دور جدید مذاکرات ممکن است اما  آسان نیست و چالش ها و گره هایی در این رابطه وجود دارد که نمی توان از آنها غفلت کرد. 

منبع: خبر فوری
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 44
 • 🐜
  2

  ای دل ساده نباش مذاکره نیست تماشای صبحانه نان و کره باشه البته شاید

 • استمرار طلب هزار و یکشبی
  2

  داداش از خواب بیدار شو این دکان سه نبش و قصه هزار و یکشب است و دست پخت بیست ساله استمرار طلبان داخلی و خارجی برای خالی کردن جیب ملت ایران هر وقت از حیض انتفاع افتاد خودشون خرابش میکنن هی هیجانیش نکنین

  .

 • ناشناس
  6

  برای خواسته های خودشان به نتیجه نمیرسن نه برای فقررو بدبختی بیچارگی که برای مردم دروست کردن اینها برای مردم ارزشی قاعل نیستن مردم را له کردن زندگی مردم را فقردروغ گرانیها گرفته اینها به فکر مردم نیستند فقط به فکر خودشان و حدافششان هستن و بس

 • بهمن
  10

  اینقدر کشش ندین مردم واقعا خسته شدن از اینهمه گرانی و تحریم و بدبختی.زودتر تمامش کننین.این برجام فاجعه بار رو

 • ایرونی
  4

  من تعجب میکنم از نگارنده متن که مثلا خبرنگار یا مفسر هست اگر به تاریخ 44ساله انقلاب نگاه کنید میبیند که هر چی که بخواهد به نفع رفاه اسایش آرامش ...ایرانی باشد یا سخت مقاومت میشه یا به سختی واجبار قبول میکنند یا تاجایی که خودشان در خطر باشند مثل قبول صلح با برادران .. عراق..قبول برجام با تهدید منشور 7 سازمان ملل و.....پس امید وار نباشید ما زیر بار حرف زور نمیریم مگر اینکه آن زور پر زور باشد نه شرق نه غربی......

  نظرات شما -
  • 🐜
   3

   آفرین بر شما دوست عزیز گل گفتی وکمی دقت کنیم متوجه می شویم نه شرقی ونه غربی فقط یک شعارپوچ وتوخالی بود کمی دقت کنیم متوجه می شویم هردوحزب درپیتی یکی شرقی و دیگری غربی هستن وسوادمذاکره ای نداردالان حکومت دست حزب شرق گراست دوره قبل هم غربی ها حکومت کردن ..این چرخه ادامه دارد

  • علی
   29

   چرا اینقدر مضخرف فکر می کنی و چرت و پرت می نویسی .

  • کلاغ پر
   2

   علی دلبندم مزخرف درسته .....آروم باش......

  • رضا..
   3

   دوست گرامی به نظرم شرایط به سمت نقطه ایی بدون بازگشت می‌رود و احساسم این است از میان مجموعه ایی از بحران‌های داخلی و خارجه که حسابی همه را مشغول کرده باید یک روز صبح از رسانه های خبری اولین آزمایش کلاهک هسته ای برای جهانیان رونمایی شود و آن روز چه روزی شود؟! امیدوارم عقلای نظام کار درست را که منافع ملت نه حاکمیت را تامین کند انجام دهند.حس بدی دارم..

 • ناشناس
  2

  .دوره بعد ریاست جمهوری آمریکا را ترامپ یا هم حزیی های او خواهند برد و برجام را در صورت تصویب به زباله دان تاریخ خواهند ریخت.

 • ناشناس
  3

  حیف است برای شما نظر بگذارم ....

 • دروغگوها
  27

  این برجام اگر همان قبلی باشد و چیز زیادتر از قبل نداشته باشد ،!هرگز نبایست امضا گردد،!قبول کردن آن خیانت بزرگ به مردم ایران است (نه به حکومت) ،چرا که ملت ایران را چند سال بخاطر برجام قبلی سرکوب کردید ،،

  نظرات شما -
  • ناشناس
   5

   با برجام خدایی 4 سال اول روحانی مردم در رفاه بودن. ترامپ خراب کرد. حالا تیم جدید خواسته دیگه دارن .

  • ناشناس
   0

   با توجه به کامنتت ، به این سوالات پاسخ بده:
   1- داری میگی امضا کردن برجام خیانت به ملت است نه حکومت ؛ چرا؟
   2- گفتی که مردم ایران رو بخاطر برجام سرکوب کردند ، یعنی چه ؟!
   3- آیا قبل از برجام هم ملت ایران رو سرکوب نمیکردند؟
   4- گفتی که برجام هرگز نبایستی امضا شود ؛ خب دلیلت چیه ؟ آیا هم اکنون ایران بدون برجام و با وجود تحریم ها ، گلستان است ؟

   این سوالات جوری پاسخ بده که (یه ملتی) قانع شوند ، نه جوری که انگار فقط یه چیزی گفتی و خودتم نفهمیدی چی گفتی !!!!

  • دروغگو ها
   2

   تعجب نکنید ،!!من خودم هم رای منفی دادم ،،منظورم اینه که این همان کاریست که روحانی انجام داد و اصولگراها با روشهای مختلف آنرا نقض وانواع نفرین و لعنت را بر روحانی و ظریف بنده ی خدا نثار کردند ،،،تاحدی که آنرا جام زهر نامیدند ،!! پس چرا الان بایست دوباره قبول گردد. ،،،این قرار داد زمان روحانی حرام بود و حالا حلال است ؟؟؟مردم را هم که بخاطر گرانی و فساد اعتراض میکردند .....

  • به دروغگوها
   0

   دروغگو ها ساندیس خور بسیجی

 • ناشناس
  0

  منفی نگر نیستم ، واقع بین هستم ، هیچ توافقی در کار نیست ، حتی به فرض محال اگر توافق مختصری صورت بکیرد ، هیچ سودی برای مردم ایران نخواهد داشت .

 • ناشناس
  2

  باید بندی به برجام اضافه شود چنانچه هر یک از اعضاء برجام از تعهدات خود در برجام سر باز زد یا آنها را نقض نمود به میزان دو برابر خسارات وارد شده به طرف مقابل خسارت مالی پرداخت کند و رسیدگی به این اختلاف و دعوی در صلاحیت دیوان بین المللی لاهه باشد.

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   عه راست میگی. چرا به عقل خودمون نرسید. یه چک ضمانت هم بذارن.
   الان اگه یه بنگاه دار ایرانی اونجا بود تا حالا توافق رو جوش داده بود. اینا بلد نیستن.

 • ناشناس
  0

  بایدن بدتر از ترامپ است چون کشورهای جهان حرف شنوی بیشتری از او دارن و اگر قرار باشه تحریمی بکنه بدتر از ترامپ عمل میکنه . هیچ گره ای هم در مذاکره وجود نداره . گره را خودمان درست میکنیم . پیشرفت کشور در گرو تعامل سازنده با جهان است. حتی در زندگی روزمره هم اگر تعامل نداشته باشی کارت پیش نمیره چه برسه به تعاملات جهانی.

 • ناشناس
  0

  خاک بر سرتان؟ با سپیده چنین کردید که زهر چشم بگیرید؟

 • صادق
  0

  خبری نیست… مثل همیشه میخوان وقت تلف کنن

 • ناشناس
  2

  مذاکره با ابن دولت به جایی نمیرسد مثل زمان احمدی نژاد تحریم بیشتر فقط فقر مردم درراه هست

 • ناشناس
  1

  جناب لاوروف موافقت نمیکنند .جمهوری اسلامی ع گوش به فرمان روسیه است

 • ناشناس
  1

  جمهوری اسلامی دو تا راه بیشتر نداره.یا اینکه الان نرمش نشون بده و توافق رو امضا کنه و یا بعدا مجبور خواهد شد که جام زهر رو بنوشه.
  پس یکی رو باید انتخاب کنند

 • ناشناس
  0

  اگر میخوان پیروز مذاکره بشن باید مستقل عمل کنن. تکیه به روسیه و چین اشتباه استراتژیک

 • رضا..
  3

  من امیدوارم به نتیجه برجام میدونید چرا؟ به تازگی فلسطین و اسرائیل وارد جنگ شدند و جهاد اسلامی و حماس پول لازم شدند و ایران هم که اوضاع مالی خوبی نداره. برجام میتونه چمدان های دلار را برای حماس و جهاد اسلامی پر کنه

 • ناشناس
  0

  زندگی من یکی را نابود کردید. با این بی فکر ها و ندونم کار هاتون

 • ناشناس
  1

  ایران گرفتار است نه راه پیش نه راه پس دارد .اگر موافقت کند به ارباب پوتین چه بگه اگر موافقت نکند نون نصرا و حشد و یمن و مافیای داخل را چطور تامین کند.مردم هم دیگه گوشتی بر تن ندارن که با روضه ای اون گوشت را سلاخی کنند.

 • ناشناس
  0

  آخوندها و وابستگان را به کره ماه بفرستین تا ایران سر و سامان بگیرد.

 • ناشناس
  1

  قراداد امضا نهایی می‌شود

 • ناشناس
  0

  رفتند هتلِ وین، صبحانه و ناهار بزنند به بدن.

 • علیرضا
  1

  اینو ول کنید دولت محترم مردمی افزایش حقوق ۳۸ درصد به علاوه ۵۱۵ هزار تومان سایر سطوح بازنشستگان چی شد؟

 • ع ع
  0

  چند نسل را با این حرفها خاک کردید.

 • کیوان
  0

  مقصر اصلی کارشکنی ها در مذاکرات برجام متاسفانه ما هستیم نه آنها و طرفهای غربی و اروپایی حسن نیت نشان دادند

 • سیاوش سلطان
  2

  اسقاطیل عصبانی از توافق ، باریکه غزه را هدف قرار دادند
  تحولات اخیر به خصوص پرواز تل آویو ریاض بی مناسبت به حملات اخیر اسقاطیل نیست ، بایدن خوب می داند ، جهان درگیر وضعیت وخیمی است ، سفر نانسی پلوسی به تایوان تست نهایی بود ، منتظر اتفاقات غیرمنتظره باشید 🪒🔥

  نظرات شما -
  • به سیاوش سلطان
   0

   سیاوش خان سنگ عربا به سینه نزن ایرانی کجا عربا کجا ساندیس خور بسیجی

 • ناشناس
  0

  شکست زیادی خواهی رئیسی و باز گشت تحریم و قطعنامه شورای امنیت و نابودی کامل ایران برای همیشه به راحتی تا دو ماه دیگر شورای اتمی قطعنامه ضد ایران مبنی بر صلح آمیز نبودن اتمیک ایران صادر و ماشه کشیده و خداحافظ نان شب/ فقط 2 ما تا نابودی کامل اقتصاد ایران توسط قالی باف با تصویب بچه گانه زمستان 1399 و بی سوادی رئیسی تیم بسیاز ضعیف مذاکره کننده برجام این کسانی که مذاکره می کنند بدرد ابدارچی نمی خورند/ ما رفتار و عمل مان درست شبیهه دوستان کمونیست از روسیه کره شمالی ونزویلا چین هست یعنی رفتار سیاسی اقتصادی دولت داری و رفتار شخصی رئیسی با رفتار این چهار کشور مو نمی زند

 • ناشناس
  1

  مذاکره کنندگان فعلی الحمدلله بسیار هوشیارند که مفاد توافق کنونی مانند برجام پوچ و بیفایده نباشد که باخروج ترامپ از برجام بدون وجود هیچ مشکلی برای امریکا و حمایت اروپائیها در سرگردان کردن وسرکار گذاشتن ایران بود نینجامد

 • 1

  ایران از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود انهائی که توافق بی خاصیت دیکری را مانند برجام می خواهند ایا بعد از برجام برای ایران رفاه آمد؟ که با یک توافق بی تضمین و...مانند گذشته به رفاه برسیم تحمل سختی به دست اوردن توافق محکم بیشتر ازفلاکتهای بعد از برجام بیهوده نیست !!!

 • ناشناس
  0

  واقعا چند نقر از اینهایی مخالف برجام هستند از طبقات فقیر و بیکار هستند؟!
  چند نفر از اینهایی که سخن از تن با غرب و تحریم سازی هستندف از طبقات فقیر و بیکار هستند؟1
  ای کاش امار بگیرند، این اقلیت تحریم ساز و همدست مافیای داخلی شکمهایشان از کجا سیر میکنند؟! از کار وز حمت کشی و یا زا رانت و پول بیت المال؟! اینها همانهایی هستند پول بیت المال میخورند و چهل سال نسل سوزی کردند و ملت ایران عقب نگه داشتن در مرحومیت وفقر و صدها میلایرد خسارت خورد کشور از تحریم!

 • ناشناس
  0

  ان شاءالله این فتنه تحریم (و تحریم سازان داخلی امثال مافیایی های داخلی) سر مردم ایران رفع شود، اما اگر چنانچه در داخل سیگنال میدهند، با توجه دشمن تراشی چهل ساله علیه غربی ها و غرب ستیزی، غربیان تحریم کننده ظالم و همدستان تحریم ساز داخلی، تن به رفع تحریم نمیدهند مگر:
  1- از ادامه لغو برجام زیان به بینند، یعنی حقیقتا توسعه فناوری هسته ای تهدیدی جدی علیه امنیت یا اقتصادشان باشد، اما از قرار معلوم، ایران نه میخواهد بمب اتمی می سازد و نه این انباشت اندک اورانیوم به درد هیچ منفعت مهم اقتصادی نمیخورد حتی نمیتواند صادر کند! در قبال صدها میلیارد دلار خسارات ادامه تحریم!
  2- آنها احساس منفعت کنند، مثلا از رفع تحریم، مشارکت وسیع در اقتصاد ایران داشته و سود حاصل کنند از جمله امریکا، اما گویا غربیها بویژه امریکایی اجازه نمدهند سودی ببرند از احییا برجام! بخاطر تحریمها هم چندان فوری تولید زیاد انرژی نیست! بخاطر سوء مدیریت و دشمن تراشی و غرب ستیزی چهل سال!
  پس باید به طوری جدی دنبال احیای برجام باشد ج ا و هم نشان دهد اولا اگر برجام احیا نشود غرب و امریکا زیان امنیتی و اقتصادی میبیند و از طرفی نشان دهد در صورت احیای برجام، غرب و امریکا هم شرکای ایران میشوند سود زیاد میبرند.
  امیدوارم، مذاکرات اخیر، به احیای برجام زودتر منجر شود. اما ایکاش مسئولان فهیم و وطنخواه آگاهی باشند در راس امور، منافع ملی سرلوحه تصمیماتشان باشد. اجازه فرصت سوزی و فقر و محرومیت بیشتر ملت و جولانگاهی ضد بشری همدستان تحریم یعنی مافیای مفسدان کلان اقتصادی در داخل نباشند

 • ناشناس
  0

  شما چگونه می گوئید دولت آمریکا پذیرفته نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را از لیست سازمان های تروریستی جهان خارج کند؟! جو بایدن در پاسخ به سؤال خبرنگار اسرائیلی صراحتاً عنوان کرد چنین چیزی در دستور کار دولت او نیست!

 • ناشناس
  0

  متاسفانه ایران ( دولت و مجلس ) معنی برجام با معاهده اشتباه گرفتن برجام نوعی توافق ست که در صورت عدم خطای طرفین و یا دوست داشتن انجام می گیرد و ب دولت ای بعدی ربطی ندارد و حتی در بهترین ازدواج هم نمی توان تضمین داد به جدایی نرسد خیلی از بزرگان و مسئولین مملکت مین الان از همسرشان جدا شدن یا ازدواج مجدد کردن فقط اگر رئیسی می دانست با توافق شانس خروج امریکا و گروه ترامپ از برجام با درصد بسیار بالا گرفته و توی دان اسرائیل و اعراب منطقه زد و چشم امید سوریا غزه لبنان و حتی روسیه روشن می شود و می توان کمک کرد به حزب الله لبنان و خرابی سوریه درست کرد تا 20 میلیون آواره سوری بعد از چند سال به بلاد خود بازگردن و این همه بیکاری و ناامیدی در غز را که الان داریم با کمک دلارهای نفتی کم کرد دهان همه ی دوستان از جمله روسیه عین گنجشک باز هست تا دلار نفتی ایران برسد همین الان 5هزار موشک در زمان تحریم به سمت اسرائیل شلیک شده باید توسط دلار نفتی ایران جایگزین بشود و گرنه همین روش می تواند متولیدن 1400 ب بعد را از نظام گریزون کند و خدای نکرده دیگر این مسئولین فعلی ک الان 60 تا 70 سال دارند نیستند تا 25 سال دیگر وجود ندارند تا توضیح بدهند چرا ملت به نان شبش محتاج است