احمد خاتمی: برخی مشکلاتی که مردم برای ما می‌گویند جای گریه دارد/ بیماری اقتصاد کشور از قبل انقلاب شروع شد

امام جمعه موقت تهران گفت: هیچ دولتی نارضایتی مردم خود را نمی‌خواهد به ویژه دولت برادر گرامی آقای رئیسی که با مردم بودن و مردمی زیستن، خدمت به مردم و اجرای اسلام شعار اوست.

سید احمد خاتمی در فراز نخست خطبه‌های نماز عبادی - سیاسی جمعه این هفته تهران افزود: از جلوه‌های تقوا آن است انسان وقتی از دیگران سخن می‌گوید سخن ناصواب نگوید غیبت و تهمت حرام است. نسبت دادن حرفی که دیگری نگفته و کاری که انجام نداده و این نسبت دادن‌های بی حساب بی تقوایی است.

وی با استناد به نهج‌البلاغه ادامه داد: ایمان سه نشانه دارد که یکی از آن‌ها این است که وقتی می‌خواهی در رابطه با دیگران سخن بگویی حریم خدا را رعایت کن. خدا شاهد بر شماست و این معیت، زمانی و مکانی نیست بلکه علمی است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران اضافه کرد: همانطور که برای خود هیچ موقع غایب نیستید و می‌دانید چه می‌کنید خدا هم آگاه است. هر چند علم ذات ربوبی قابل قیاس با این تشبیهات نیست، اما باید گفت او همه جا هست. این طاغیان سرکش نمی‌دانند خدا آن‌ها را می‌بیند؟

خاتمی نامه ۳۱ نهج البلاغه را منشور تربیتی مولا دانست و گفت: در بخشی از این نامه به فرزندش فرمود که در بین حرف‌هایی که مورد سفارش من است، محبوب‌ترین آن تقواست پس حریم برای ذات مقدس ربوبی نگه داریم.

وی مسائل اقتصادی و گرانی‌ها در کشور را مسائل روز دانست و گفت: اگر خطیب جمعه در این مسائل ورود نکند خطیب مردم نیست؛ لذا براساس تکلیف و وظیفه ام ۱۴ نکته در رابطه با مسائل اقتصادی به‌ویژه گرانی‌ها نوشتم که این‌ها حاصل دو روز مطالعه و مشورت‌های مختلف با مسوولان و غیر مسوولان است.

امام جمعه موقت تهران نخستین مورد را انصاف برشمرد و افزود: انصاف فضیلت است و انصاف یعنی قضاوت واقع بینانه داشتن. قضاوت جناحی، کینه توزانه و متملقانه منصفانه نیست. تحصیل رضایت مردم گفت که مردم صاحب حکومت و مخدوم هستند و مسوولان خادم و ابایی از گفتن آن تعبیر نمی‌بینم که مسوولان نوکر مردم هستند و باید در خدمت مردم باشند من هم از جنس شما مردم هستم و درد و رنج شما درد و رنج ماست.

خاتمی تصریح کرد: برخی مشکلاتی که مردم برای ما می‌گویند جای گریه دارد سوم اینکه هیچ دولتی نارضایتی مردم خود را نمی‌خواهد به ویژه دولت برادر گرامی آقای رئیسی که مردم بودن و مردمی زیستن، خدمت به مردم و اجرای اسلام شعار اوست.

وی تاکید کرد: منصفانه بپذیریم که اقتصاد کشور بیمار است مربوط به امسال و پارسال نیست. از قبل انقلاب شروع شد و دولت‌های پس از انقلاب همت برای سامان دادن آن داشتند، اما در این عرصه چندان موفق نبودند.

منبع: ایرنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 17
 • ناشناس
  0

  ترا بخدا وبه آن کسی که می پرستید پای امام زمان را به گرانیها وسختی معیشتی مردم باز نکنید .گوشه وکنار بعضی از مبلغین کشوری وخطبا سخن از مقدمات ظهور منجی و ارتباط دادن آنها با گرانیها میکنند .من متوجه شده ام که هرگاه کشور با یک مشکلی روبرو میشوند از رویات واحادیث نامعتبر وجعلی و فریبکارانه بمنظور تاثیر بر افکار مردم بیان میکنند . این افرادباید بدستان فردی مثل امیرکبیر که رئیس بهائیان را گرفت واعدام کرد بیفتد وقبل از اینکه سم مهلک آن دیگران را آلوده کند ازبین برد .

 • ناشناس
  0

  خداوندا 43 سال خرابکاری کردید و توجیه می کنید

 • بابک
  0

  بله در زمان شاه هم وضع مردم ایران خوب نبود و ولی مردم همین کشورهای جنوب خلیج فارس تا ۵۰ سال پیش ارزو داشتند در ایران زندگی کنند و امروز و فقط در مدت ۵۰ سال از یک سرزمین چادر نشین یک مملکت کاملا مدرن ساختند که مثلا امارات از نظر رفاه اجتماعی در جهان حرف اول را میزند و یاارزش پول قطر مقام اول را در جهان دارد و ولایت اسلامی به همت مسئولین آن که فقط پیشرفت را در رعایت حجاب اسلامی می بینند این ولایت به جایی رسانند که ما جزء ۵ کشور جهان از نظر بالا بودن تورم هستیم

 • ناشناس
  0


  بیماری اقتصاد کشور بعد از انقلاب شروع شد، نه قبل از انقلاب

 • ناشناس
  0

  این دیگه چه رویی داره
  مردک گندی که زدید رو گردن بگیرید

 • ناشناس
  0

  به قول یکی از دوستانم:
  خیلی سخته که آدم خطبه های نماز جمعه تهران، مشهد، کرج و ... رو بشنود و بتواند عفت کلام را حفظ کند.

 • ناشناس
  1

  بیماری اقتصادی وقتی شروع شد که گفتید:

  اقتصاد مال خر است.

 • ناشناس
  0

  امارت 40 سال پیش حتی یک خط هواپیمایی نداشت و ما هما را داشتیم الان هما کجا هست و هواپیمایی امارت کجا هست. وقتی بلد نیستید حکومت داری بکنید لطفا ساکت باشید بذارید به درد های خودمان بمیریم که من آدم48 ساله بجز درد و سختی توی زندگی ندیدم . خدا از تون نگذره به دردی گرفتار بشوید . که درمون نداشته باشه

 • فریاد
  0

  چطور جنابعالی وهمفکران شما هرچه بخواهید به مخالفان سیاسی خود چون محمد خاتمی وحسن روحانی و... نسبت می دهید ایا انجا بی تقوایی وبی دینی نیست ؟ حضرتعالی با کنایه واشاره در پی تطهیر ورفع از قالیباف وسیسمونی گیتی اما بدان اب ریخته شده دیگر جمع نمی شود پس خودت را بیشتر خسته نکن !

 • لبیی
  4

  ملتی که قدر نعمت خدا را نداند حقش گدایی است

 • تلخک
  2

  لطفا حکمت ۳۶۹ نهج البلاغه را هم بخوانید

 • ناشناس
  0

  بیماری این مملکت در همه بخش ها با حضور امثال شما پدیدار شد

 • حضوری
  0

  فکر میکنم آقای احمد خاتمی در مورد زمان شروع بیماری اقتصاد کشور حدود بیست و یک قرن اشتباه میکنند چون این پدیده از قبل از میلاد مسیح و حدود قرن یکم قبل از میلاد آغاز شده است.اصلا اشکالی ندارد حاج آقا چون بیست و یک قرن مدت زمان ناچیزیست و قابل اغماض و چشم پوشی.

 • آن خائن بود
  0

  آره راست میگی ، آن خائن بود که برای رفاه ملتش سوبسید و اغذیه و تحصیلات و بورسیه و درمان رایگان و خیلی چیزهای بد دیگر را باب کرد

 • ناشناس
  0

  هر چی مردم میکشن بعد از 43سال برمیگرده به قبل از انقلاب

 • حاج فضیل کوثری
  0

  لااقل از جدت خجالت بکش خجالت بکش
  بقول امام حسین علیه السلام و مولایم علی آقای احمدخاتمی اگه دین نداری لااقل آزاده مرد باش

  چقدر دروغ. یعنی پول وقدرت از خدا مهمتره که راحت دروغ میگی و رجز هم میخونی

 • ناشناس
  0


  چرا قیمت برنج ایرانی کنترل نمی‌شود؟
  رئیس محترم جمهوری فرموده بودند که قیمت برنج ایرانی از کیلویی 60 هزار تومان بیشتر نخواهد شد، حال آن که می‌بینیم به کیلویی 100 هزار تومان و حتی بیشتر هم رسیده است. چرا نظارت کافی بر قیمت برنج انجام نمی‌شود؟