امیرعبداللهیان: به آمریکا اعتماد نداریم

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و ایگنازیو کاسیس وزیر خارجه سوئیس روز سه‌شنبه در یک گفت‌وگوی تلفنی در خصوص مسائل دوجانبه، گفت‌وگوهای وین و برخی موضوعات منطقه‌ای به بحث و تبادل نظر پرداختند.

وزیر امورخارجه کشورمان در این مکالمه تلفنی با یادآوری جایگاه مهم سوئیس در اروپا، اشاره نمود که روابط دوجانبه دو ‌کشور در مسیری درست قرار دارد و سفر اخیر رئیس پارلمان سوئیس به تهران نقطه عطفی در روابط پارلمانی دو کشور بوده است.

امیرعبداللهیان با اشاره به تلاش برای رفع برخی مشکلات بر سر گسترش فعالیت شرکت‌های سوئیسی در ایران، بر لزوم گسترش روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف از جمله علمی، آموزشی، کشاورزی، حمل و نقل، بهداشت و درمان و بانکی تأکید نمود. 

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اعلام آمادگی ایران جهت برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، ابراز امیدواری نمود این امر به زودی محقق شود. 

وزیر خارجه سوئیس هم با اشاره به سفر خود به ایران در سالگرد صد سالگی روابط دو کشور، ایران را کشوری تاریخی و بسیار جذاب خواند.

وی با اشاره به اهمیت روابط میان دو کشور، به ارائه توضیحاتی در خصوص وضعیت کانال تجاری دو کشور پرداخت.

وزرای خارجه دو کشور در ادامه این مکالمه به بررسی وضعیت افغانستان پرداختند. دکتر امیرعبداللهیان با بیان اینکه ایران هیات حاکمه سرپرستی کنونی افغانستان را به تشکیل دولتی فراگیر تشویق می‌کند، از وضعیت انسانی در این کشور در آستانه فصل سرما ابراز نگرانی نموده و تلاش بین‌المللی برای پاسخگویی به وضعیت انسانی در افغانستان و پناهجویان را خواستار شد و برای همکاری جهت انتقال کمک‌ها به افغانستان از طریق ایران اعلام آمادگی کرد. 

وزیر خارجه سوئیس با بیان اینکه کشورش برای مشارکت در همکاری‌های بین‌المللی برای کمک به افغانستان آمادگی دارد، گفت این کشور آماده کمک به افغانستان و کشورهای همسایه است. 

وزیر خارجه سوئیس تصریح نمود که کشورش در خصوص لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان با جمهوری اسلامی ایران هم‌نظر است. وی همچنین از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای یافتن راهکار دیپلماتیک در افغانستان و همچنین میزبانی ایران از پناهجویان، تمجید نمود.

وزیر امور خارجه کشورمان به وضعیت بحرانی در یمن نیز اشاره نموده و تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران از هر تلاشی جهت رفع محاصره و پایان دادن به جنگ حمایت می‌کند.

در ادامه امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه گفت‌وگوها جهت رفع تحریم‌ها علیه ایران از هفته آینده در وین آغاز می‌شود، تأکید نمود که ایران برای رسیدن به یک توافق خوب و فوری آماده و جدی است، 

اما در عین حال نسبت به رفتار آمریکا بی‌اعتماد است. 

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه آمریکا از یکسو خود را علاقمند به بازگشت به برجام می‌خواند و از سوی دیگر ظرف چند هفته گذشته در دو مرحله تحریم‌هایی را علیه اشخاص و شرکت‌های ایرانی وضع کرده‌، تصریح کرد که رفتار متناقض آمریکا یکی از موانع اصلی در مذاکرات است. دکتر امیرعبداللهیان همچنین اشاره نمود که جمهوری اسلامی ایران آمریکا را بر اساس رفتار مورد قضاوت قرار می‌دهد.

منبع: تسنیم
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 5
 • ناشناس
  0

  آمریکا و غرب ملت خدا پرست انقلابی آزاده ی ستم ستیز ایران را نیک بشناسند
  ---
  آمریکا وغرب استعمار گر فرتوت بدانند ملت انقلابی ایرآن مستقل آزاداه ی ستم ستیز حامی انسانیت با توکل به خداوند توانای مطلق وهمت فرزندان غیور شیر دل خود ؛ مانند بز اخفش نیست که بله قربان گوی هر چه که آمریکا و غرب استعمار گر عهد شکن ضد بشر بخواهند به خواستهای ضد بشری آنان سر تسلیم فرود آورد و ارزشهای انسانی خود را بپای خواستهای جنایتکار ترین استعمار گران ستم پیشه ی عهد شکن تاریخ بطمع چند ورق خونین دلار کثیف قربانی کند.َ
  ملت خدا پرست شیر دل و غیور و انسان دوست ایران انقلابی با یاری قدرت خداوند قهار و با تکیه به این قدرت جهان شمول تا پوزه ی خون آلود کثیف استعمار گران شیاد ضد بشر تاریخ و نوکران دست نشانده و سر سپرده ی آنان را بخاک ذلت نمالد و تا این کفتارهای لاش خور را به پشیمانی و تسلیم به حق مظلومان وادار نکندآرام نخواهد نشست .

  نظرات شما -
  • قلندر واقعی
   0

   از بی اعتمادی به امریکا گفتی اما نگفتی هیچ کشوری هم حتی به ظاهر دوستان هم به ما اعتماد ندارند! همیشه اعتماد با صداقت اعتماد می آورد مستر

  • ب ناشناس
   0

   توی رویای دنکیشوتیت بمون بشین تا پاشه عمرمان سر آمد از فقر فلاکت گرانی و حق خوری خفاشان داخلی شما بچسب به شعار در پیتی خودت ما اگر اینکاره بودیم غرامت جنگی هشت ساله یورش حزب بعث را میگرفتیم از شعار تو خالی حالم به هم میخوره .جانباز جنگ تحمیلی

 • ناشناس
  0

  « قلندر واقعی » شیطان پرست وطن فروش برای این خوش رقصیهات چند دلار گرفته ای؟؟؟!!!

 • ناشناس
  0

  به « ب ناشناس» !!! برو پیش ارباب چپاولگر ت تا با تحقیر یک تکه استخون آلوده به نجاست بیاندازه جلوت و با لگد توی بی وطن بو گندی را از خودش دور کند.