روزنامه دولت: از نخبگانی که می خواهند از کشور مهاجرت کنند مالیات سنگین بگیرید

روزنامه دولتی ایران در یادداشتی با اشاره به خروج نخبگان از کشور نوشت نخبگان غیرجوان در صورتی که تمایل برای مهاجرت دارند، باید مالیات سنگینی بابت استفاده از امکانات کشور در طی سال‌های رشد و اعتباریابی خود پرداخت کنند.

کلیه افرادی که به‌عنوان نخبه در کشور ثبت می‌شوند باید از نظر شغلی، وضع تضمین شده‌ای داشته باشند و نهادهای ذی ربط، مثلاً بنیاد نخبگان باید با استفاده از سهمیه فوق، قبل از اتمام فعالیت علمی-مهارتی نخبگان، مقدمات شغلی تمامی ایشان را در تناسب با رشته و سابقه آنها فراهم آورد و نتیجه را ثبت و در تمامی مراحل، مشکلات احتمالی پیش روی نخبگان را پیگیری و رصد کند و خود را درباره آن مسئول بداند.

اعضای هیأت علمی مراکزی که ارتباط وثیقی با نخبگان دارند باید در ازای معرفی نخبگان به مراکز کاری داخلی و همکاری در تثبیت جایگاه متناسب نخبگان، از مشوق‌های جدی برخوردار باشند و بر عکس، در صورت «بی‌تفاوتی محسوس و معنادار» در این باره، چه رسد به «همکاری نامتعارف» برای انتقال نخبگان به خارج از کشور، هزینه‌هایی پرداخت کنند.

مشوق‌های قبلی نخبگان، از جمله معافیت سربازی باید به‌شکل کارآمدتری بازنگری شود تا به‌عنوان یک مانع برای آغاز به‌کار نخبگان تلقی نگردد. همچنین دستگاه‌هایی که از نخبگان استفاده می‌کنند باید به ازای نخبگانی که جذب می‌کنند از سهم بهتری برای دریافت اعتبار و بویژه اعتبار لازم جهت فعالیت‌های توسعه‌ای برخوردار باشند.

همچنین نخبگان غیرجوان یا نخبگانی که قبلاً از سهم مناسبی در کشور برخوردار شده‌اند، مانند پزشکان متخصص معتبر، در صورتی که تمایل جدی برای مهاجرت دارند، باید مالیات سنگینی بابت استفاده از امکانات کشور در طی سال‌های رشد و اعتباریابی خود پرداخت کنند و این مالیات باید به‌صورت مستقیم صرف توسعه آموزش و پژوهش مراکز خوش سابقه در تربیت نخبگان گردد. البته بدیهی است که هیچ مقرراتی در هنگام اجرا، شکل ایده‌آلی نخواهد داشت و همواره امکان افراط و تفریط هست، ولی به‌نظر می‌رسد توجه به‌همین چند اصل ساده، می‌تواند اصلی‌ترین دغدغه نخبگان یعنی وجود جایگاه تضمین شده شغلی، متناسب با تخصص و شأن آنها را تأمین کند.

منبع: خبر آنلاین
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 6
 • ناشناس
  0

  باید خسارت مادی و معنوی بدهید به کسانی که مجبورشان کرده اید خانه و کاشانه و موطن خود را ترک کرده و جلای وطن نموده اند و آنان را آواره دیار غربت نموده اید!

 • ناشناس
  0

  بااین تفکر بجای نخواهیم رسید

 • بیسواد
  0

  بجایی که راه حل ارائه کنی همه را تشویق به رفتن میکنی.

 • ناشناس
  0

  سلام کره شمالی

 • مولوی
  0

  شما مملکت را برای مردم و علی الخصوص نخبگان تبدیل به جهنم کردی بعد اومدی بهش میگی حق نداری از این جهنم خودت را خلاص کنی.شما اول برو کارنامه سیاه و پر از ظلم و فساد خودت رو یه نگاهی بنداز خودت میفهمی چرا نخبگان تمایلی به موندن تو کشور ندارن.

 • ناشناس
  0

  حالا اگر نخبگان را بکار نگرفتید و مناصب را بین یک مشت رانت خوار دزد آشنا و خودی توزیع کردید چکار باید کرد؟ بهشون جریمه می دهید