نامه محرمانه ای که نقشه اسرائیل را تغییر داد/ پاتک ایران به صهیونیست ها چیست؟

رژیم صهیونیستی زمین و روش جنگ و دشمنی خود با ایران را تغییر داده و نه اصل آن را. نفتالی بنت قبل از نخست وزیری هم گفته بود که ایران را دشمن نخست اسرائیل می داند اما با روش بنیامین نتانیاهو در مقابله با ایران موافق نیست.

حسین نیازبخش- انتشار یک گفتگوی نسبتا محرمانه بین مقامات ارشد ایالات متحده و رژیم صهیونیستی در مورد توقف فعالیت های این رژیم علیه ایران بسیاری از استراتژی های منطقه ای را تغییر داده است. روز دوشنبه بود که نیویورک تایمز در گزارشی مدعی شد که مقامات آمریکایی به اسرائیل هشدار داده‌اند که حملات به تاسیسات هسته ‌ای ایران نتیجه معکوس دارد و ممکن است تهران را تشویق کند تا به برنامه هسته‌ ای خود سرعت ببخشد.

طبق ادعای این پایگاه، ایران به سرعت عملیات خود را در تأسیساتی که در اثر انفجارهای اطلاعاتی اسرائیل آسیب دیده‌اند، از سر گرفته است، حتی آنها را با ماشین‌های جدیدتر ارتقا داده است که امکان غنی‌سازی سریع ‌تر اورانیوم را فراهم می‌کند.

چند مقام آگاه اعلام کردند که  مقامات آمریکایی به همتایان اسرائیلی خود هشدار داده‌‌ اند که حملات مکرر به تأسیسات هسته ‌ای ایران هرچند ممکن است از نظر تاکتیکی رضایت ‌بخش باشد اما این حملات در نهایت نتیجه معکوس دارند. مقامات اسرائیلی هشدارهایی مبنی بر اینکه چنین اقداماتی ممکن است تنها  توسعه برنامه ایران را تشویق کنند، نادیده گرفته ‌اند.

اسرائیل زمین بازی خود را تغییر داد

اسرائیل

به نظر می رسد که رژیم صهیونیستی این هشدار را جدی گرفته و مسیر دشمنی خود را تغییر داده است. چندی پیش بود که نفتالی بنت (نخست وزیر اسرائیل) به واشنگتن رفت و در دیدار با جو بایدن اعلام کرد دیگر به صورت مستقل از آمریکا علیه ایران عمل نمی کند. در آن دیدار مشخص شد آمریکا مخالف اقدامات خودسرانه نظامی اسرائیل است و آن را بزرگترین مانع برای بازگشت به برجام می داند.

با این حال، به نظر می رسد رژیم صهیونیستی زمین و روش جنگ و دشمنی خود را تغییر داده و نه اصل آن را. نفتالی بنت قبل از نخست وزیری هم گفته بود که ایران را دشمن نخست اسرائیل می داند اما با روش بنیامین نتانیاهو در مقابله با ایران موافق نیست.

شواهد گویای این است که رژیم صهیونیستی سعی دارد با گسترش ائتلاف های نظامی و سیاسی خود به نوعی ایران را محاصره کند. حداقل دو شاهد برای این مدعا وجود دارد. شواهدی که اتفاقا هر دو این هفته خود را نشان دادند.

اولین شاهد: مانور نظامی در دریای سرخ

اسرائیل 2

اولین شاهد مربوط به مانور دریایی بحرین و امارات متحده و اسرائیل با همراهی آمریکا است. این مانور مشترک در دریای سرخ که از روز پنج‌شنبه 11 نوامبر آغاز شده بود، 15 نوامبر پایان یافت. توافق صلح ابراهیم که در زمان دولت ترامپ با هدف عادی‌سازی روابط اسرائیل و کشورهای عربی امضا شد، امکان برگزاری این مانور را فراهم کرد.

بسیاری از پایگاه های خبری و تحلیلگران رسانه های خارجی مانند بی بی سی و دویچه وله این اقدام را بسیار خطرناک و تنش زا توصیف کردند. دریای سرخ از چند ماه قبل محل درگیری و مناقشه بین ایران و غرب بوده و آمریکا تا کنون چند بار سعی کرده نفتکش های ایرانی را که از طریق این دریا قصد دارند به لبنان برسند، بربایند.

اسرائیل به دنبال این است که با ایجاد نوعی ائتلاف دریایی به اصطلاح برای ایران خط و نشان بکشد. اما مشخص است که این خط و نشان ها بیشتر نوعی نمایش است برای ترساندن ایران و نشان دادن ائتلاف اسرائیل.

دومین شاهد: حضور گسترده در هند و ایجاد ائتلاف چهارگانه

اسرائیل 3

شاهد دوم مربوط به حضور فعال مقامات اسرائیلی در هند و تشویق این کشور به قطع روابط با ایران است. در گزارشی که اخیرا هاآرتص نوشته، مقامات اسرائیلی به خوبی به نقش مهم هند در تحولات منطقه پی برده اند و می دانند هند هم با ایران و هم با رژیم صهیونیستی رابطه خوبی دارد. سفیر جدید اسرائیل در هند یعنی نائور گیلون (Naor Gilon) در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود از یک اتحاد چهارگانه جدید سخن گفت. مقصود او البته اتحاد اسرائیل، امارات، آمریکا و هند بوده است. طبق ادعای هاآرتص، وزرای خارجه چهار کشور ماه گذشته اولین نشست خود را برای تشکیل یک کارگروه مشترک جدید با تمرکز بر مسائل اقتصادی برگزار کردند و قصد دارند در هفته های آینده مجددا در دبی با یکدیگر دیدار کنند.

با این حال، شواهد نشان می دهد که هند هنوز وارد ائتلاف این کشورها نشده و اصولا ترجیح می دهد با هر دو طرف دعوا یعنی اسرائیل و ایران رابطه خوبی داشته باشد.

بال دیپلماسی فعال شود/ واکنش ایران چه باید باشد؟

شواهد بالا اصل تغییر سبک بازی صهیونیست ها را نشان می دهند. اسرائیلی ها سخت به دنبال این هستند که یک ائتلاف نظامی و استراتژیک جدید علیه ایران تشکیل دهند و به نوعی توان خود را در مقابل ایران بالا ببرند. آنها فهمیده اند اقدامات خرابکارانه علیه ایران جواب نمی دهد و به همین دلیل تصمیم گرفته اند زمین بازی خود را عوض کنند.

در این شرایط، ایران باید هرچه سریعتر در عرصه دیپلماسی فعال بوده و شروع به احیاء روابط دیپلماتیک با همسایگان خود داشته باشد. هند یکی از بزرگترین متحدان بالقوه ما است که باید همواره به آن توجه داشت. امارات و عربستان سعودی با ما تنش دارند اما مذاکراتی در جریان است که اگر جدی تر دنبال شود شاید بتوان از سمت همسایگان خود در خلیج فارس هم خطری حس نکرد. همچنین، قطر، ترکیه و عراق می توانند سپر ما در مقابل رژیم صهیونیستی باشند. آنچه مشخص است این است که در کنار بال نظامی و هسته ای، بال دیپلماسی ما هم باید فعال باشد چرا که اسرائیل تصمیم دارد در این عرصه ایران را شکست دهد.

منبع: خبر فوری
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 9
 • محمد
  2

  دلیل این همه ایجاد دشمنی مقامات ایران برای اسراییل چیست اعراب که انها را پدیرفته اند فلسطینیها که تا دلتان بخواهد خیانت کردند ادامه این ماجرا چه نفعی برای کشور ایران دارد برای خودمان دردسر الکی درست کردیم بیایید شادی و رحمت را به مردم ایران و جهان عرضه کنیم

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   ۱- رقابت منطقه ای بین کشورهای ایران، عربستان، مصر، ترکیه، امارات متحده عربی و اسرائیل جهت تصاحب قدرت سیاسی یا اقتصادی یا نظامی و در مواردی بعضاً هر سه عامل قدرت در منطقه خاورمیانه ۲- از میدان به در کردن ابرقدرت نظامی منطقه یعنی اسرائیل از منطقه خاورمیانه و جایگزین شدن او

 • سعید
  1

  چیزی تو خبر تان نداشت

 • عبدالمجیدسجادیان
  1

  نه جانم اسرائیل تغییرنداده اند روش بهتر وسریع تری اتخاذ کرده اند
  شما خوابید وتحلیل درستی ازسیاستهای کشوری چون امریکا اسرائیل ندارید بهتر فریب نخورید
  الان اسرائیل دست بالاتری نسبت به ایران دارد وموفق شده عملیاتهای پیچده خودرا عملی کند
  دست برد پرونده واسناد سری هسته ای که مایع شرمساری حکومتمان شد که چگونه این همه حجم پرونده ازایران خارج کرد
  انفجار درچند نکته وتاسیسات هسته ای
  ترورچند دانشمند هسته ای
  هدایت و ترور شهید سلیمانی.به شهادت رساندن بیش از۳۰۰نفر ازنیروهای ایران درسوریه.نابودی ابزازالات نظامی وتاسیسات ایران درسوریه
  شمابلف زنها چکارکردید .به کجارسیدید.هیچی .خبرهای شمادیگر مصرف داخلی هم ندارد .
  ملت ایران دانستند که شما درمقابل اسرائیل خیلی ضعیف هستید بهتراست آرام باشید
  آزاده وجانباز جنگ تحمیلی ازبوشهر

 • سردار
  3

  همه را خدا آفریده حتی سگ وخوک حتی شمر که اگر نبود امام حسین را الان نمی شناختیم بی ارزشترین چیز عنبر نساراست که الان دونه ای سه تومنه پس ارزش داره اسرائیل را خدا آفریده فقط باید باید مدارا کرد نه اینکه بگوییم اسرائیل باید از روی کره زمین باید حذف بشه ودین اسلام را گسترش دادن هم راهش این نیست

 • ناشناس
  1

  تحلیل‌های آبکی.... خخخخخخخ

 • ناشناس
  3

  حتی اون زمانی که آخوندی در حاکمیت ایران ولبنان نبود یعنی دهه های قبل۵۷ باز این حاکمان اسراییل بودند که درفکر کشورگشایی و اختلاف اندازی و حمله وبمباران کشورهای همسایه و کشتار داخل فلسطین بودند. پس:کرم از خود این درخت فاسده. شجره خبیثه کاشته انگلیس و آمریکا.حالا شیرفهم همه سبک عقلان احساسی شد که چرا:مرگ براسراییل؟وچرابا این مانع خبیث شیطان کاشته، امکان ادامه حیات سالم کشورهای مستقل منطقه نیست؟؟که البته با دست حق خدا، دراین دهه تضعیف و در دهه بعدی رفتنی همچون بیمار سرطانی رو به قبله میشود.

  نظرات شما -
  • مهدی
   2

   انگار یادتون رفته جنگ بین ایران وعراق ک عراق میخواس ایران رو با شیمیایی وهسته ای بزنه اسرائیل زودتر تاسیسات عراق رو نابود کرد!پس ایرانیا نمک میخورن ونمکدون میشکنن!الان عراق واسشون شده کشور دوست و برادر جون جونی ولی اسرائیل کاسه ی داغ تر از آش!مرگ بر دیکتاتور وطن فروش داخلی

 • مهدی
  2

  درود بر اسراییل همه دشمنی از طرف شماست . بزرگترین ضربه را به ما روسها زدن آنها خوبن آمریکا و اسرائیل قبل از اینکه ما دشمنی را شروع کنیم آنها به ما هیچ آسیبی نرساندند .همه شهرکهای نظامی را اسراییل در ایران ساخته