در دیدار وزیرخارجه و معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان تاکید شد:

برقراری مجدد پروازها بین ایران و جمهوری آذربایجان و تغییرناپذیری مرزهای بین‌المللی

وزیر امور خارجه در دیدار معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان بار دیگر بر تغییرناپذیری مرزهای بین‌المللی در منطقه تأکید کرد و خواستار برقراری مجدد پروازها بین ایران و این کشور شد.

«شاهین مصطفی یف» معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان و رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی این کشور با جمهوری اسلامی ایران که برای دیدار کاری یک روزه به تهران سفر کرده است، عصر امروز (یکشنبه) با حضور در محل وزارت امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان دیدار کرد.

در این دیدار آخرین تحولات منطقه قفقاز و همکاری های دوجانبه ایران و جمهوری آذربایجان مورد بحث قرار گرفت.

گفتنی است سید عباس موسوی سفیر ایران در باکو پیش از این در توئیتی از سفر مصطفی یف به تهران خبر داده بود.

امیرعبداللهیان در این دیدار با ابراز خرسندی از روند رو به گسترش مناسبات تجاری فیمابین و پیوندهای عمیق دو ملت،  آزادسازی اراضی  جمهوری آذربایجان را زمینه ساز آغاز فصل نوین در مناسبات اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان خواند.

وزیر خارجه کشورمان همچنین بر لزوم بهره گیری از ظرفیتهای اقتصادی دو‌کشور در حوزه های تجارت، حمل و نقل، انرژی و گردشگری تاکید کرد. 

* آمادگی شرکت‌های ایرانی برای مشارکت در بازسازی مناطق تازه آزاد شده

امیرعبداللهیان همچنین به توانمندی های جمهوری اسلامی ایران اشاره و آمادگی شرکت‌های ایرانی برای مشارکت در بازسازی مناطق تازه آزاد شده را اعلام کرد.

گفتنی است پیش از این نیز مقامات جمهوری اسلامی ایران به کرات آمادگی شرکت‌های ایرانی را برای مشارکت در بازسازی این مناطق اعلام کرده بودند.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در ادامه این دیدار به موفقیت‌های دو کشور در زمینه واکسیناسیون کرونا پرداخت و بر لزوم تسهیل مراودات اتباع دو کشور و برقراری مجدد پروازها بین ایران و جمهوری آذربایجان تاکید کرد.  

*تغییرناپذیری مرزهای بین المللی در منطقه

امیرعبداللهیان همچنین موضع دائمی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تمامیت ارضی کشورها و تغییر ناپذیری مرزهای بین‌المللی در منطقه را مورد تاکید قرار داد. 

* نزدیک بودن دو کشور به توافقات تاریخی در حوزه های نفت، گاز و حمل و نقل

به گزارش فارس، معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از دیدارهای سازنده خود با وزرای نفت و  راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران، از نزدیک بودن دو کشور به توافقات تاریخی در حوزه‌های نفت، گاز و حمل و نقل خبر داد.

به گزارش فارس، جواد اوجی وزیر نفت امروز در اظهاراتی پس از دیدار با این مقام جمهوری آذربایجان گفت: امروز درباره قرارداد گازی ایران با آذربایجان توافقات خوبی صورت گرفت به خصوص در بحث سوآپ گاز از کشورهای همسایه از جمله ترکمنستان به کشور آذربایجان، همچنین توافقات خوبی درباره قرارداد سوآپ گازی به نخجوان نیز انجام شد.

وی همچنبن با تاکید بر نقش سازنده وزیران امور خارجه دو کشور در عبور از تنش‌های اخیر،  از برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های  اقتصادی دو کشور  در اوایل سال میلادی آینده (۲۰۲۲) خبر داد.

لازم به ذکر است در پی بروز تنش هایی بین ایران و جمهوری آذربایجان پس از بازداشت دو راننده ایرانی، وزرای خارجه دو کشور در تماس های تلفنی در این باره گفت‌وگو کرده و توافقاتی در این باره حاصل شد و این دو راننده نیز چندی پیش آزاد شدند.

شاهین مصطفی یف در دیدار امروز با امیرعبداللهیان با اشاره به افزایش مبادلات تجاری دو کشور از ابتدای سال ۲۰۲۱، افزایش ۲۲ درصدی مبادلات تجاری در دوران پاندمی کرونا را نشانگر مناسبات دوستانه و ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور برشمرد.

دو طرف همچنین در خصوص اجلاس پیش روی سران اکو که قرار است بزودی در عشق آباد برگزار شود و همچنین اسناد توافقات فیمابین به گفتگو پرداختند.

 معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان دی ماه ۱۳۹۹ در صدر هیأتی اقتصادی به ایران سفر کرده بود.

وی پس از آن هم دوباره به تهران آمد و بهمن ماه در این سفر چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در تهران برگزار و تصمیمات خوبی در این نشست اتخاذ شد. در همین خصوص «سید عباس موسوی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در توئیتی نوشت که در این نشست اکثر پروژه‌های باقیمانده نهایی و زمینه برای فصل جدید همکاری‌ها به ویژه مشارکت شرکت‌های ایرانی در بازسازی مناطق آزاد شده فراهم شد.

منبع: فارس
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید