واکنش ایران به گزارش جدید آژانس

سرپرست نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در وین اعلام کرد، در گزارش جدید فصلی آژانس در مورد اجرای برجام اعلام شده است آژانس به فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارتی خود درخصوص تعهدات مرتبط ایران ادامه داده است.

 محمدرضا غائبی در ادامه افزود: همچنین در این گزارش به ملاقات مدیرکل با معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی در ۱۲ سپتامبر سال جاری و بیانیه مشترک پس از این ملاقات و همکاری ایران با آژانس برای انجام برخی سرویس های فنی در مکانهای مورد توافق اشاره شده و یک مورد اختلاف نظر در مورد یک مکان به دلیل آنکه ایران اعلام کرده "در حال انجام تحقیقات قضایی و امنیتی در مورد انجام عملیات تروریستی در این مکان است و تا پیان نیافتن این روند دسترسی آژانس به این مکان را فراتر از تعهدات حقوقی می داند و اینکه ایران از "آژانس درخواست کرده تا در انجام این تحقیقات به ایران کمک کند" اشاره شده است.

این دیپلمات ایرانی گفت: طبق گزارش آژانس، فعالیت‌های غنی سازی در نطنز و فردو، از جمله با نصب آبشارها و ماشین‌های جدید سانتریفیوژ و غنی سازی تا ۶۰ درصد و فراتر از ۳.۶۷ درصد مقرر در برجام، همچنان با اطلاع آژانس  ادامه دارد.

وی افزود: گزارش آژانس، میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران در درجات مختلف را تا ۶ نوامبر، ۲۴۸۹.۷ کیلوگرم اعلام کرده است و نیز اشاره شده است که مدیرکل دعوت ایران برای سفر به تهران را پذیرفته است تا دیدارهای سطح بالایی با مقامات دولت ایران برای بحث در مورد موضوعات مورد علاقه طرفین بر اساس بیانیه مشترک ۱۲ سپتامبر داشته باشد.

سرپرست نمایندگی اظهار کرد، با وجود تفاوت نظرهای فنی ما با آژانس، تعاملات در این زمینه میان دو طرف با هدف حل و فصل نهایی موضوعات فیمابین همچنان ادامه دارد و کشورهای عضو آژانس باید از هرگونه اظهارنظر عجولانه یا با اهداف سیاسی در این زمینه پرهیز کنند.

منبع: ايسنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 4
 • ایرانی آباد و آزاد
  0

  هیچکدام از مسئولین و نظام و دولت مدعی فعلی رئیسی با این وزرا و مسئولین بیسواد و در بو داغون و مسئله دار و...به فکر مردم بیچاره و آیتده اونها نیستند !!!

 • سامان بیگ
  3

  شرایط ایران درسته آمریکا باید سزای گستاخی ترامپ را ببیند

 • احمدفسا
  1

  من اگه جای مسولین کشوربودم تا خسارت این هشت سال گندکاری روحانی روازاین طرف مذاکره کنندها نمیگرفتم جوا تلفوناشونم نمیدادم

 • مرمر
  0

  تا هفته گذشته در مقابل ادعا اسرائیل مبنی بر حمله به کارخانه ساخت تجهیزات هسته ای در نزدیکی کرج و انهدام آن میگفتین اونجا کارخونه تولید پروانه های فن و کولر بوده و دچار سانحه و آتش سوزی شده حالا چطور شد که در مقابل درخواست آژانس جهت بازدید چیز دیگه ای میگین که ادعای رژیم اشغالگر را ثابت میکنه