آغاز فشار روزنامه کیهان به تیم مذاکره‌کننده دولت رئیسی در برجام

مدیر مسئول روزنامه کیهان خطاب به علی باقری کنی، مسئول مذاکرات برجام نوشت: این روز‌ها برخی از مسئولان وزارت امور خارجه کشورمان درباره مذاکرات هسته‌ای از واژه‌ها و عباراتی استفاده می‌کنند که در معنا و مفهوم می‌توانند بیش از یک مصداق داشته باشند.

حسین شریعتمداری در این روزنامه نوشت:

این واژه‌ها که در ادبیات سیاسی به «واژه‌های دو پهلو» شهرت دارند، زمینه مناسبی برای تحریف در اختیار حریف می‌گذارد و از این روی، دقت در انتخاب واژه‌ها و کلمات، مخصوصاً در جریان مذاکرات از ضرورت و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و از آنجا که آمریکا در محافل و مجامع حقوقی، به بهره‌گیری گسترده از واژه‌های دو پهلو (جنگ کلمات) شهرت دارد، توجه به این نکته و دقت در استخدام واژه‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. آمریکایی‌ها در مذاکرات منتهی به برجام، بارها از این ترفند استفاده کرده و از همین رهگذر کلاه گشادی برای برنامه هسته‌ای کشورمان تدارک دیده و در متن برجام گنجانده‌اند! به عنوان نمونه، دیروز جناب آقای دکتر باقری، معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان در تشریح اهداف ایران در مذاکرات پیش روی (۸ آذر) تاکید داشتند که «لغو مؤثر تحریم‌های غیرقانونی آمریکا یک ضرورت و اولویت اصلی مذاکرات پیش‌رو است»! استفاده جناب ایشان از عبارت «تحریم‌های غیرقانونی آمریکا»!

می‌تواند این تلقی و برداشت غلط و مورد سوءاستفاده حریف را در پی داشته باشد که انگار تحریم‌های آمریکا علیه ایران شامل دو بخش «قانونی»! و «غیرقانونی» است! چرا که وقتی از قید«غیر قانونی» استفاده می‌شود، معنای دیگر آن می‌تواند، این باشد که بخشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، قانونی! است و لغو آنها در دستور کار تیم هسته‌ای کشورمان نیست!

بی‌تردیدجناب دکتر باقری چنین منظوری نداشته‌اند و با توجه به تصریح چندباره رهبر معظم انقلاب بر لغو همه تحریم‌ها، نمی‌توانند منظور دیگری داشته باشند.با این حال،انتظار آن است که جناب دکتر  باقری نیز از عبارت لغو همه تحریم‌ها استفاده کنند تا راه بر سوءاستفاده حریف بسته باشد.

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 4
 • شهروند ایرانی
  2

  انصافا تذکر بجایی است.

 • ناشناس
  1

  کلا آقای شریعت ، کلید ایران را مثل زمان رضاخان به دست شما بدهند و حکومت حسین خان تشکیل شود بهتر نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • قلندر واقعی
  1

  با اینکه ازش متنفرم اما این را درست آمده به شرط آنکه دیگه با منقل خداحافظی کرده باشه :-)

 • ث
  0

  کیهان از اول انقلاب باید به یک منتقد اساسی مدیران فاسد حکومت تبدیل میشد ، که نشد. اگر مدیران نجومی بگیر با افشاگری های کیهان به دار مجازات آویخته میشدند، الان ایران به یک ژاپن اسلامی تبدیل شده بود. وجود و بروز مدیران مغرور و خودشیفته در تمامی دورانها، تمامی انگیزه ها را از ملت فداکار ایران سلب میکند، و آنها را به سمت مقابله با حکومت میکشاند‌.