یک کارشناس مسایل بین‌الملل:

زمان به ضرر ایران در حال گذر است/ بازگشت آمریکا به برجام برای استفاده از مکانیسم ماشه خطرناک است

یک کارشناس مسایل بین‌الملل درباره محتوای مذاکرات برای احیای برجام خاطرنشان کرد: تیم مذاکره کننده باید به این مساله توجه داشته باشند که اگر طرف آمریکایی برای استفاده از مکانیسم ماشه به برجام برگردد، خطرناک است.

زمان به ضرر ایران در حال گذر است/ بازگشت آمریکا به برجام برای استفاده از مکانیسم ماشه خطرناک است

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در پاسخ به این پرسش که چقدر تاخیر در بازگشت به مذاکرات احیای برجام در راستای منافع ملی کشور است؟ گفت: به طور صریح باید بگویم که هیچ دستاوردی نمی‌تواند این همه تاخیر را برای پایان دادن به تحریم ها علیه ایران توجیه کند. معتقدم نسبت به دوره ترامپ و نیز آنچه در آینده انتظار ما را می کشد زمان به ضرر ایران در حال گذر است.

وی ادامه داد: الان مشخص است که با کاهش محبوبیت بایدن و تیم ایشان عملا قابل پیش بینی است که دموکرات‌ها در انتخابات میان دوره ای اکثریت شکننده در کنگره‌ را از دست خواهند داد و باعث می شود کانون های مانع ساز ریاست جمهوری آقای بایدن تقویت شوند.

فلاحت پیشه تصریح کرد: یکی از مواردی که الان تحت عنوان اختلاف اصلی ایران و بایدن است، تحریم‌های فرابرجامی است که توسط ترامپ به تحریم‌های کنگره وصل شد. آن وقت پمپئو گفت که ساختار تحریم‌های حداکثری را طوری شکل می دهیم که اگر دولت بعدی کاملا شبیه دولت اوباما بود هم نتواند این تحریم ها را بردارد. این یک ادعا بود اما تاخیری که در بازگشت به برجام و رفع تحریم‌ها شاهد هستیم نشان می‌دهد که این ادعا نبوده است و چالش‌هایی خارج از برجام مثل چالش ایران و رژیم اسراییل هم فعال شده است.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر توافق هسته‌ای در دوره انتقال احیا می‌شد، به سود ایران بود، چون در تقابل ادبیات تحریم و دیپلماسی، ادبیات دیپلماسی موفق است تا عوامل تنش‌زا وارد صحنه نشوند. در هر حال بایدن و دولت آمریکا اجازه نداد دو جریان ارتجاعی و صهیونیستی وارد موضوع برجام شوند اما به تدریج می‌بینیم مذاکرات و دیدارهای صهیونیست‌ها و سطح مناسبات در این رابطه خیلی بیشتر شده است. بایدن یک نقصان جسمی هم‌زمان شده با ضعف سیاسی‌اش در آمریکا دارد. بایدن در دوره انتقال می‌توانست اقدامات قابل توجهی انجام دهد و الان هم معتقدم با چند حکم اجرایی می‌تواند تحریم‌های فرابرجامی ر ا تعلیق کند، اما روز به روز اراده سیاسی خودش و نیز اراده سیاسی مراکز نفوذ در آمریکا را دارد از دست می‌دهد.

فلاحت پیشه سیاست تیم دولت جدید در حرکت به سمت روسیه و چین را قابل نقد دانست و در بخش دیگری از این مصاحبه خاطرنشان کرد:‌ معتقدم برجام دو طرف اصلی دارد و آن ایران و آمریکا هستند و این تجربه تاریخی و واقعیت موجود است. در زمان حل و فصل موضوع هسته ای نیز این مساله به خوبی نشان داده شد. به هر حال برخی در ایران اسم بردن از آمریکا را به معنای ترس از آمریکا قلمداد می کنند اما این یک تابوی کهنه است و باید این واقعیت را بپذیریم. اروپا، چین و روسیه و برخی کشورهای مرتجع فقط برای اینکه ایران ماهیت دعوا میان خود و آمریکا را بر اساس واقعیت ندید، مدعی شده‌اند، در حالی که این داستان تا میان طرف‌های اصلی حل و فصل نشود فایده ندارد و حل و فصل نمی شود.

این کارشناس مسایل بین الملل گفت: کشورهای مختلف که قبلا نقش واسطه گری در بحث هسته ای ایران داشتند، الان برای خودشان منافعی را تعریف کردند. همین روس ها سعی می کنند ایران از کانال آنها وارد برجام شود و به عبارتی بازیگران غیر آمریکایی موثر در بحث هسته‌ای توسط ایران ساخته شدند و متاسفانه پررو هم شده‌اند.

وی تاکید کرد که باید ایران و آمریکا به ماهیت دعوا که یک چالش بین این دو کشور است برگردند و مساله را بین خودشان به طور طبیعی و دیپلماتیک حل و فصل کنند پیش از اینکه دیگر کشورها با اعمال نفوذ در روند و نتیجه مسیر حل و فصل مساله هسته‌ای را به بی‌راهه بکشند.

فلاحت پیشه در عین حال درباره محتوای مذاکرات خاطرنشان کرد: من درباره یک مساله نگران هستم و به تیم مذاکره کننده آن را گوشزد می کنم و آن این است که اگر طرف آمریکایی برای استفاده از مکانیسم ماشه به برجام برگردد، خطرناک است.

منبع: ایسنا

66

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 20
 • شیرزاد
  1

  فقط اینو میدونم اینها تا دقیقه ۹۰ استقامت میکنند( اصلا به فکر مردم بیچاره نیستند) و اگر به هدفشان نرسند جام زهر

 • حامد
  1

  حالاآقای فلاحت پیشه، ایران به برجام‌ برگردد یا نه؟ اول و آخر مقاله ات که متناقض بود. اولش گفتی برگردد آخرش هشدار مکانیسم ماشه دادی . حالا شما که کارشناسی، خیلی هم خوبی . بگو چیکار کنیم؟ این گندی است که شما و اربابت حسن روحانی زده، گندزدایی اش افتاده دست ریسی.

 • جم
  0

  نکات قابل توجهی بود.

 • کمالی
  0

  برجام رو امثال شما تصویب کردن تو ۲۰ دقیقه. همین الان سناتورها تدکروز و تام کاتن و... میگن برجام جدید دوام نداره اونها زمان وزارت دکتر ظریفم نامه نوشتن گفتن برجام دوام نداره اما خودتون رو فریب دادید. گفتید نمیتونید از برجام خارج بشید دست از جهالت بردارید تا برجام تو کنگره و سنا تصویب نشه. شانسی برای بقا در میان مدتم نداره چه برسه بلند مدت. کار برجام تمام شدس و احیا مجدد اون یعنی باز فریب خوردن. ما تا بمب اتم نسازیم اونها در مذاکرات به ایران امتیاز نمیدن باید بمب اتم بسازیم و بعد در مذاکرات در قبال خلع سلاح اونها رو مجبور به لغو کامل همه تحریم کنیم و توافق نامه رو در مجلسین اونها تصویب و برنامه هسته ای صنعتی با کمترین محدودیت رو به رسمیت بشناسن. اما الان فقط فریب قولهای پوچ رو میخوریم بدون اینکه نفعی کافی و مدت دار برای مردم داشته باشه

  نظرات شما -
  • مری
   0

   کی قرار بوده ما بمب اتم بسازیم ما همیشه گفتیم از انرژی هسته ای برای منافع ملت استفاده میکنیم نه ساخت بمب اتم .

 • محسن ازغدی
  0

  در این میان فقط ملت همیشه در صحنه و ولایت مدار ایران ضرر می کنند بقیه فقط سود می کنند . موفق باشید عزیزان

 • عادل k
  0

  موش و گربه مذاکرات برجام فقط برای استمرار وضع موجود و سود بردن استمرار طلبان داخلی و خارجی و به ضرر ملت ایران است و صد البته که تاریخ انقضای این سیاست آفت زا رو به پایان است...

 • س
  0

  ملت که دشواری نداره راحت باشین

 • صلح دوست
  0

  تنها راه حل رفع بحران موجود حمله به آمریکا و رژیم اشغالگر قدس هست

  نظرات شما -
  • دهاتی
   0

   زررررررررررررت

  • ن
   1

   پول ندارند

 • عاقل
  0

  اقای فلاحت پیشه شما درس سیاست خوانده اید و مسایل را بر اساس اینده نگری سیاسی تجزیه و تحلیل می کنید اما انچه کشور را بدین جا کشانده نبود یک دیدگاه در سیاست خارجی و روابط با جهان خارج است امروز امریکا با اینکه می بیند در قضیه چین هر روز عقب رانده می شود و چین با یک روش اقتصادی مبتی بر منافع خویش همه جا را تسخیر می کند اما امریکا و غرب تمام فکر و ذکرش ضربه زدن به مردم ایران است و توانسته با تحریمهای کمر شکن اقتصاد ایران با تورم بالای .....مردم را در بدترین شرایط اقتصادی قرار دهد لذا اگر با همین روند جلو رویم تا چند سال دیگر مشکلات اب برق. محیط زیست و. ....... فلذا با بی تدبیریهای ما هم اکنون مثل یک پرنده در گرداب نفس یک مار افعی گرفتار شده ایم که نه راه پس و نه راه پیش برایمان باقی نمانده البته گفته های خودتان است پارادوکس سیاسی

 • ناشناس
  0

  علت‌ دشمنی آمریکا با مردم ایران چی‌هست سازمان‌ملل به‌آمریکا اجازه دخالت‌در امور کشور می دهد

 • قلندر واقعی
  0

  جناب آقای فلاحت پیشه عضو هیچ جناحی نیست و سیاست مدار هوشیاری است و کارشناس ارشد مسائل سیاسی بین‌المللی

 • امیر1
  0

  برجام تمام شده انها چند سال پیش کنار گذاشتن .راه دیگری پیدا کنید

 • فروز
  0

  توی این چهل وسه سال سی وپنج سالش دولت دست اصلاح طلب های اهل مذاکره بوده نتیجه اش اینه که می بینید

 • سیدحسن حسینی
  0

  عجب دوستان همه با کلمات قصار فقط ایده پردازی میکنند که چنین وچنان مثلا برجام چه بوده چه کرده و چه خواهد شد این اش رو خودتون بار گذاشتین خیانت امثال شما و دولت پلید و خودفروخته روحانی که اسناد رو تا ب برکاته برای اروپا باز گو کردین حالا ادولت رئیسی بهترین تصمیم رو گرفته بالاخره با اون برجام که معلوم بود چه نکبتی سر ما میامد از طرفی خروج ترامپ بهترین بهانه رو دست ما داده تا مذاکره را از جایی که برجام مانده نه از خواسته هایی که عملی نشده خصوصا تحریم ها و محدودیت هایی که برداشته نشده اجماع جهانی علیه ایران زمانی معنا داشت که برنامه اقدام جامع مشترک نقص عضو نداشت خروج ترامپ و ـــبهترین فرصت رو پدید اورده اما اونا دنبال برجام 2 و3 هستن بسیار خب ما اهل مذاکره هستیم اما با غنای 60درصد با هژمونی درهم شکسته امریکا در عمان و عین الاسد در قدرت بستن تنگه هرمز اگه قرار باشه نفت ما تحریم باشه این میشود مذاکره نه اینکه دنبال کانال مالی اروپا باشیم و ـــماشه یا هر خر دیگه ای بخاد بیاد همین که هست ما از حق وحقوق ملت ذره ای کوتاا نماییم چرا اینقدر از اجماع جهانی میترسین بخدا هیچ کشوری در شرایطی نیست بخاد وارد جنگ با ایران بشه از طرفی مگه نظم نوین قدرت که روسیه وچین در اسیا بر پایه ایران پایه ریزی کردن میگذارند اتفاق بیفته. ما ایمان وقدرت ما دست خداست مکتب ما حسینی و ذلت را نمی پذیریم اگه اونا کوتاه نیامدن اونوقت میبینین

 • محمد رضا
  0

  با سلام و‌عرض ادب . چند نکته جای تامل دارد که برخی از عزیزان هوچی گر باید به آن توجه کنند . ۱) چند تن از وزرای دولت ها با نظر رهبری انتخاب می شوند از جمله وزیر امور خارجه . ۲) مذاکرات برجامی از زمان دولت آقای احمدی نژاد و‌مستقل از دولت ایشان شروع شده بود و در زمان دولت آقای روحانی و زیر نظر رهبری ادامه پیدا کرد . ۳) برخی از مسئولین انتصابی آن قدر رجز خوانی کرده اند و‌می کنند که از واقعیت موجود فاصله بسیار گرفته اند و برخی از رجز خوانی های غیر واقعی خود را باور کرده اند .‌۴) کلا ملت فرصت سوزی هستیم . نمونه آن جنگ‌ایران و عراق است . این جنگ خانمان سوز می توانست در سال ۱۳۶۱ و بعد از عملیات بیت المقدس و فتح المبین تمام شود و غرامت جنگ را بگیریم و توان نیروهای رزمنده را برای ساختن ایران بکار ببریم . ولی آن قدر جنگ را ادامه دادیم که آخر مجبور به صلح شدیم و هیچ غرامتی نگرفتیم . ۵) اگر جنگ اقتصادی برای مردم طبقه ضعیف و متوسط مخرب بوده است ولی برای طبقه مرفه و بسیاری از مدیران حکومتی فرصت های بادآورده ثروت و قدرت را در پی داشته است و اینان براحتی از تصمیمات غلط خود عقب نشینی نمی کنند و زمانی متوجه خواهند شد که هم خودشان نابود شوند و هم کشور .

 • م
  0

  حالمون دیگه از این مذاکرات که شده ملعبه دست وعین سریال پیتون پلیس وبهانه گیری ها واقعا بهم میخوره خودتونو سرکارگذاشتین.

 • شبنم
  0

  فقط بیچاره ملت وگرنه مقامات که وضعشون خوبه و با پول ملت بینوا خارج از کشور و در همان امریکای جنایتکار ‌!!! دارن زندگی می. کنن