هشدار دانشمندان: مغز انسان برای بیداری در نیمه شب ساخته نشده است

محققان با انجام مطالعات جدیدی متوجه شده‌اند که ذهن انسان‌ها در نیمه شب بیشتر مستعد دریافت افکار و احساسات منفی است.

دانشمندان آمریکایی از دانشگاه‌های مختلف از جمله هاروارد، با انجام تحقیقات جدیدی هشدار داده‌اند که ذهن انسان برای بیدار ماندن در نیمه‌های  شب  ساخته نشده است. نظریه جدید محققان که « ذهن پس از نیمه‌شب » (Mind After Midnight) نام گرفته، نشان می‌دهد انسان‌ها پس از نیمه شب بیشتر مستعد دریافت محرک‌های منفی هستند. همانطور که مغز انسان‌ها می‌خوابد، ذهن نیز به استراحت نیاز دارد.

احتمالا شما هم چنین تجربه‌ای را داشته‌اید که حتی پس از یک روز عالی و فوق‌العاده، در نیمه شب افکار و احساسات منفی بسیار زیادی داشته باشید. طبق تحقیقات گذشته،  کمبود خواب  که شامل بیداری شبانه نیز می‌شود، منجر به اختلالات شناختی و رفتاری و نحوه عملکرد مغز در روز بعد می‌شود. با این حال، اکنون محققان نشان داده‌اند که این تغییرات در شناخت و رفتار انسان‌ها زمانی رخ می‌دهد که فرد در  نیمه شب  بیدار بماند.

فرضیه پژوهشگران که Mind After Midnight نام دارد، نشان می‌دهد بدن و ذهن انسان از یک  چرخه طبیعی 24   ساعته فعالیت  پیروی می‌کنند که این چرخه بر احساسات و رفتار ما تاثیرگذار است. به طور خلاصه، در ساعات خاصی، گونه انسان‌ها تمایل دارند که به روش‌های خاصی احساس و عمل کنند. به عنوان مثال در طول روز سطوح مولکولی و فعالیت مغز با بیداری تنظیم شده اما رفتار معمول در شب، خوابیدن است.

از نقطه نظر تکاملی، این نظریه منطقی به نظر می‌رسد. انسان‌های اولیه در طول روز و هنگام وجود نور در شکار کردن بسیار موثر بوده‌اند و در حالی که شب برای استراحت آن‌ها ایده‌آل بوده اما در معرض خطر بسیار بیشتری از سوی سایر شکارچی قرار داشتند.

خطرات بیدار ماندن در نیمه شب

محققان توضیح می‌دهند که برای مقابله با این احساس خطر افزایش یافته طبیعی، توجه ما به محرک‌های منفی در طول شب به‌طور غیرعادی افزایش پیدا می‌کند. در ادامه این تمرکز بیش از اندازه بر افکار منفی، می‌تواند فرد را به‌ویژه مستعد  رفتارهای مخاطره‌آمیز  کند.

آن‌ها در فرضیه خود به دو مثال اشاره کرده‌اند. اولین مورد به یک مصرف‌کننده مواد مخدر مربوط می‌شود که معمولا در شب تسلیم خواسته‌های خود برای ترک می‌شود. مورد دوم به یک دانشجو که با بی‌خوابی دست و پنجه نرم می‌کند مربوط می‌شود که در طول شب‌ها با بیدار ماندن، احساس ناامیدی و تنهایی دارد.

از سوی دیگر، هر دو سناریو می‌تواند منجر به  خودکشی  و  خودآزاری  شود که انجام این رفتارها در شب بسیار رایج است.

منبع: دیجیاتو
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 6
 • شیعه
  0

  غلط کردین، پس چه طوری در قرآن و روایات به شب زنده داری و مراقبه تاکید شده !؟

 • یکی از مردم
  1

  پس اون قسمت که دین درمورد شب زنده داران گفته همش کشکه؟!

 • رسول
  0

  منظور روایات و قرآن بخشی از شب است به منظور شب زنده داری و معمولا ساعتی قبل از اذان تا طلوع آفتاب و نه تمام شب بیدار ماندن

 • ناشناس
  0

  از نظر اسلام یک سوم شب رو باید شب زنده داری کرد و هر چه به صبح نزدیک تر باشد بهترست تا طلوع آفتاب پس هیچ منافاتی با علم امروزی نداره

 • دح
  0

  نظر دانشمندان صحیح میباشد ، نظر قران هم صحیح و درست است ، این دو موضوع با هم.هیچ مغایرتی ندارد، چطور، اون که مد نظر دانشمنداست اینه که متاسفانه در شرایط کنونی نظم و انظبات جوامع و مردم به هم خورده ،مثلا الان ساعت 12 شبه تازه خانما به یاد قصه تی تی ما تیتی میفتن ، اصلادنگاه ساعت نمیکنن، و همین شب نشینی برای روح و روان ادمی مضره ، ولی بر عکس اونی که نماز شب خونه به موقع خواب و استراحت شبانه را انجام میده و یک یا نیم ساعت قبل اذان ازذخواب بلند میشه و به راز و نیاز با خالق خودش میپردازه، و اتفاقا روز هم با نشاط تر ه ، پس بیداری تا بیداری فرق داره

 • ناشناس
  0

  ایضا برا پرکردن از خرافات وخزعبلات